Obezita #5: Generace XL

Thumbnail play icon
85 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:259
Počet zobrazení:7 805
V tomto díle pořadu o obezitě se odborníci zaměří především na původ obezity u nejmenších dětí a na možnosti její prevence.

Přepis titulků

Překlad: Magenta www.videacesky.cz Víme, že epidemie obezity si vybírá svou daň. A víme, že pokud v tom budeme pokračovat, tato generace bude první, která nepřežije své rodiče. Obezita #5: Generace XL Dnes tu máme epidemii obezity u šestiměsíčních dětí. A všichni si říkají: Jak je to možné? Nedrží diety a necvičí, dostávají tučný sunar a mateřské mléko.

Jsou obézní, jak je to možné? Je to úplně klidně možné. Za prvé: Tuk si ukládáte ještě před narozením. A to, co určí, kolik tuku si uložíte, je inzulin u dítěte ještě před narozením. Čím více inzulinu, tím více tuku. A tím, co určí inzulin u dítěte, je matčina strava.

Musíme se zaměřit na prevenci. Kdy se má s prevencí začít? U nejmenších dětí ve školce? Ne, ještě dříve. Je to o kojení versus lahev? I tehdy už je pozdě. Musí se začít už v děloze. Dokonce ještě před početím u ženina zdraví.

Takže mladé ženy určují zdraví budoucí generace. U nich to začíná. Proto bychom měli vynaložit mnohem větší úsilí, abychom podpořili zdravou generaci žen, protože ony formují příští generaci. Ony určí, zda bude další generace obézní. Víme, že porodní váhy se zvyšují v posledních 25 letech po celém světě.

A víme, že přibírání matek během těhotenství, které se také zvyšuje, se odráží na množství tělesného tuku u dítěte. Do jeho tukových zásob. Tukové buňky se rády plní. Jak je jednou máme, jsou hladové. Vidíme tyto děti, jak se dožadují jídla ve věku dvou, tří měsíců.

A rodiče netuší, kde se to v nich bere. Je to proto, že jsou k tomu naprogramované. Co se stane dítěti, které má obézní mámu? Může se narodit malé, dokonce s nízkou porodní váhou. Ale brzy na to vidíme, jak je jejich metabolismus nastavený. A to tak, že si dokáží šetřit a využívat kalorie. Takže mohou mít období rychlého růstu, z malých se stanou baculatými.

A náhle je ohrožuje dětská obezita. Dříve jsme tvrdili, že pokud je dítě obézní, nemusí to nutně znamenat, že bude obézní v dospělosti. Nyní tu však tahle spojitost začíná být. Jako obézní dítě máte větší šanci, že budete obézní v dospělosti. A pokud jste obézní tak dlouho, je větší šance, že budete mít některou ze škály nemocí z obezity.

A to je trajektorie, která začíná u mladých žen. A pokud neumíme pomoci ženám, které jsou obézní a stresované, pokud neumíme pomoci jim, pak jasně určujeme budoucnost jejich potomků. Pokud otěhotní žena s nadváhou či obezitou, je větší šance, že nepřibere dostatečně, nebo naopak přibere příliš podle lékařských směrnic. Takže pokud žena nadměrně přibere, když už má nadváhu, je to pro ni špatné.

Má větší šanci, že podstoupí císařský řez, pravděpodobněji také bude mít těhotenskou cukrovku. A také ohrožuje plod. Protože plod může trpět zpomaleným vývojem, nebo se narodit s nadměrnou porodní váhou. Myslím si, že těhotenství je období, kdy se musíme semknout a podpořit fyzické i psychické zdraví žen.

Protože to je krátká doba, během které můžeme dramaticky ovlivnit výsledky. Další změna, kterou bych navrhla, je více myslet na prevenci obezity, která začíná u žen v plodném věku. U žen, které ještě ani nejsou těhotné, protože to ony určují zdraví budoucích generací. Víme, že u dospívající dívky obezita ovlivňuje první roky puberty.

A to, že dospěje a sama bude mít děti, bude ovlivněno přísunem kalorií a množstvím tuku. Jsou-li obézní, pak samy programují děti, které přijdou na svět, k tomu, aby byly obézní a trpěly v dětství chorobami. Víme, že lidé umírají stále mladší. Už nyní máme takové údaje.

V letech 2009 až 2010 se průměrný věk snížil o tři měsíce. Poprvé v historii lidstva se průměrný věk snižuje, namísto aby se zvyšoval. Je to něco, čeho se jen tak nezbavíme. A přenáší se to z generace na generaci. Úprava jídelníčku nestačí jen u dětí. Upravit jídelníček si musí už těhotná matka.

Úprava je nutná už předtím, než otěhotní. A tak bych mohl pokračovat, jinými slovy, jídelníček si musí upravit každý. To je zásah do veřejného zdraví.

Komentáře (26)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Někdy mám pocit, že v té Americe objevili Ameriku. Jistěže se životospráva mamky podepíše na dítěti. Někdy, v těch extrémnějších případech, dokonce před porodem; alkohol, návykové látky nebo nesprávné léky, psychické problémy či stres matky...tudíž, logicky, i sklony k obezitě.
A chudák pak dítě, třebaže se snaží, už nemá šanci s tím moc udělat. Pár takových znám. Cvičí jak blázen, jí zdravě a v rozumné míře, ale váha dolů nejde.

192

Odpovědět

I přesto, že trénuji stejně usilovně jako moji parťáci, tak mám víc podkožního tuku. Řeším to tak, že žeru o něco méně než oni, protože si nemůžu dovolit jíst tolik jako oni. To je logický postup, který tlusťoši nechápou a radši si říkaj, jak je nespravedlivý, že jejich kámoš co žere stejně jak oni, tak má podváhu, zatímco oni jsou hory sádla.

183

Odpovědět

Tak zkus aerobní pohyb..

183

Odpovědět

to je blbost a v jednom z tech dilu o tom mluvil. Ja mam treba taky nadvahu a neudelam stim nic leda bych 40 dni nezral.

189

Odpovědět

+rodier2Pak tedy doporučuji 40 dní nežrat.

213

Odpovědět

Nebylo by i nějaké video o podvyživenosti? Při tomto pociťuji trochu závisti. :)

191

Odpovědět

Myslím, že poselství videa je jasné, zakážeme obézním ženám mít děti! Cikánům taky a za 40 let nám tu bude hej! :)

1813

Odpovědět

Nastesti, dnes je svobodnejsi svet a tak se prezirejte lidi JE TO KRASA. Budte tucni!

1921

Odpovědět

V pulce sem to musel vypnout. Jsou to ty stejny recicky stale dokola. Normalne se stravovat, trosku se hybat a snizi se riziko vseho, to jsou znama fakta denne servirovana vsude. A vidite, ze vsude, kdyz uz se dostanou i na VC! A pokud mate neco spatneho, napsaneho ve vasem genetickem kodu, tak jste vyrizeny, nepomuze vam ani allah, jenom geneticky experiment.

1822

Odpovědět

Chápu tě já být obézní taky si myslím že jsou za tím geny. To je tak když někdo nechce přijmout pravdu protože je bolestivá. Pak byj si musel opčas odejít od počítače a místo pizzy si uvařit oběd.

184

Odpovědět

+LordKydobčas* jsi* (měl bych přestat pít)

186

Odpovědět

+LordKydTo bys fakt měl, protože se píše "bys" ne "by jsi". :-P

186

Odpovědět

Geneticka porucha je cim dal tim vic pouzivana jako vymluva. Ja sam jsem tlustej (115kg na 185cm) a muzu si za to sam. Kazdej by si to mel rict a hlavne by s tim mel neco delat. Ja se snazim trochu hejbat a az zhubnu treba na tech 100kg, tak pritlacim, pac uz me nebudou tolik bolet kloby, zada apod. Ale porad si za to clovek muze sam, krom tech, co jsou takto postizeni od narozeni. Jde to lehce nahoru, dolu uz tezko, ale jde. Sice treba pomalu a cloveka to kolikrat deprimuje, ale kdyz vydrzi a zhubne treba jenom par kilo za pul roku, tak je to nejakej pokrok a pak clovek sam zjisti, ze to jde.

181

Odpovědět

+culibrkhnujKámoš na tom byl podobně. Byl tlustší už od malička a v 23 se nasral, začal si připravovat vyváženej jídelníček (dost mu pomohly Kalorické tabulky v mobilu) trochu přidal se sportem. Během snad půl roku shodil skoro 30 kilo a znovu nenabral.

181

Odpovědět

Všichni víme, že jídlo + minimum pohybu = obezita. Stejně jako víme, že bez Slunce by asi na Zemi začala být zima (viz Vsauce). Pointa těch videí je v tom, že vysvětlují věci. Třeba souvislost inzulínu a ukládání tuku každýmu jasná není.

200

Odpovědět

Ony, zeny maji asi radsi tricitku bagety s majonezou nez patnactku ptaka se slizem.

1812

Odpovědět

Připojím se k těm, kteří by rádi viděli tenhle pořad na webu nadále. Už jen proto, že varuje lidi před riziky obezity, které většina nechápe dostatečně a ti rozumnější, kteří o to projeví zájem aspoň budou vědět, co problém obnáší a jak mu předcházet (tenhle díl je podle mě jeden z těch nejdůležitějších).

184

Odpovědět

Zrovna jsem se tak dobře najedl z přeplňeného talíře a nic se mi nechce dělat. :D

185

Odpovědět

Souhlas s yarou, rozhodně v tom pokračujte, i přes to nižší hodnocení. Lidem to přijde už jako vohraná záležitost, řešení obezit, ale my rozumbrady se o tom rádi dozvíme více.

193

Odpovědět

3:21 Ani bych neřekl že je tlustý.. :)
..ale u Mischelinu by ho hned přijali jako maskota :D

181

Odpovědět

Prosím, nepřestaňte tenhle pořad překládat jen kvůli nízkému hodnocení (které fakt nechápu). K takovýmhle informacím se člověk běžně nedostane. Pro mě je to ještě zajímavější než Vsauce.

194

Odpovědět

Tenhle pořad ma průměr v hodnocení přes 8 = Výborné video, to si myslím, že není málo. Všechno nemůže mít deset :)

180

Odpovědět

+smichPřesně, přečtěte si, lidi, někdy i ty popisky u hvězdiček, než začnete všechno hodnotit podle měřítka 9, 10 = dobrý, 1 - 8 = s*ačka...

180

Odpovědět

+smichNo dobře, když jsem to ráno viděla (asi mezi prvníma), mělo to hodnocení kolem 3,5.. Tak mě zabijte :D

183

Odpovědět

To mi nehrozí, já sem tyčka. :)

181