Omeleto – Pěšáci

Thumbnail play icon
87 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:48
Počet zobrazení:5 661

První světová válka. Nezkušený britský voják William se chystá poprvé do akce. Nervozita se stupňuje. Ví, že válka je neúprosná – během vteřiny vám může změnit celý život.

Krátké válečné drama, které získalo několik ocenění po celém světě, z kanálu OMELETO.

Přepis titulků

ROTA B VELITELSKÉ STANOVIŠTĚ No nic, chlapi. Podrž mi to, jo? Uvidíme se později. Díky, chlape. Za chvíli tě doženu. - Všechno dobrý? - Jo. Jsem v pohodě. Koukni…

Tohle potřebovat nebudeš. Jdeme do zákopu. Plynovou masku tu nech taky. Ani tu nebudeš potřebovat. - Jdeš do zákopu poprvé? - Jo. Věř mi, Billy. Všichni jsme si tím prošli. Klíčové je o tom moc nepřemýšlet. Jasné? Prostě to překonej a do toho. - Když budeš moc přemýšlet, zabijí tě.

- Jo. Tak jo, chápeš? Jo. Neboj, chlape. Starej Štístko Jim je tu, aby ti pomohl. Jo. Je to tady, Billy. Nastal čas vykoupit život tvé dcery. Nepřítel před námi! Zůstaňte na místě! Jdeme!

Jime! Pokračujte! Jdeme! Kupředu! Plyn! Použijte deku! Mluvíte anglicky. Učím angličtinu. Jak se jmenujete?

William. Karl. Takže, Karle… proč jsi mě zachránil? Dlužil jsem ti. Tys mě ušetřil první. Nezabiju chlapa, co mi nabídl cigáro. Zabil bys mě? Jsi skopčák.

Skopčáci mi dnes zabili kamaráda. A tvůj kamarád musel zabít spousty těch mých. A tak pořád dokola. Mohu se zeptat na jeho jméno? Jim. Můj kamarád byl Heinrich. Pojmenoval jsem po něm svého syna. Jim byl prostě Štístko.

Do války se přidal před čtyřmi lety. Přežil až dodnes. Měl hodně štěstí. Snažil ses vyhnout odvodu? Britské vojáky neodvádějí. Přidávají se. Jaký byl tvůj důvod se přidat? Moje dcera.

Maggie. Nechtěl jsem, aby se jí kamarádi posmívali proto, že se její táta bál jít do války. Jednou jsem si šel hrát s kamarády do parku. Bratr mi dělal garde. Během hraní jsme našli umírajícího holuba. Asi ho napadla kočka a nechala ho tam umřít. Přesvědčil jsem kamarády, že ho musíme utratit.

Jenže to nikdo nechtěl udělat, takže… Nabídl jsem se, zvedl nohu… A uvědomil jsem si, že jsem na to moc slabý. Bratr se do toho vložil a jakoby nic rozšlápl holubovi hlavu. Odvedl špinavou práci za nás. Zemřel před dvěma lety.

Pořád dělal špinavou práci, teď za politiky. Hoví si v teple a klídku, zatímco branci vyrážejí ven za jakéhokoli počasí. Kolik je… - Heinrichovi? - Heinzovi. Jsou mu čtyři. Maggie je jen devět měsíců. Věřím, že nebudeš dělat problémy. I když jsme teď v pasti, tvoji kamarádi nás nakonec vysvobodí.

Budu potřebovat dvě nábojnice. - Kdo začne? - Ty. Maggie chodila, než jí bylo půl roku. - Tomu nevěřím. - Přísahám, je to pravda. Šach. Ty zmetku. Zatracenej pat. To tě hraní šachů nikdy neomrzí?

Neomrzí mě porážet tě, Karle. Tedy, ne dnes. Krásná hra. Za týden ve stejný čas? Dobře. Nikdy jsem ti nepoděkoval, že ne? To jsi ani nemusel. PĚŠÁCI Překlad: Mia www.videacesky.cz

Komentáře (2)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Šachy hrají s náboji 9mm luger ( zaveden 1902 ), 303 British ( zaveden 1889 ), 30-06 Springfield ( zaveden 1906 ). To by bylo OK.
Ale proč tvůrci použili nábojnici 7,62x51 NATO která byla zavedena až v roce 1952 a 5,56x45 NATO který byl zaveden až v roce 1963 ???
Taková kravina... ;-)

10

Odpovědět

"Veksláckou patkou babochlapsky znetvořený Theronovic Karlík pod taktovkou militantně feministické lesby, která umí točit akční scény asi tak jako kvadruplegik veslovat, to celé pohá(a)něné sofistikovaným scénářem ambiciózního třetiřadého plagiátora přiblblých omalovánek pro dyslektiky. Výsledkem je plytký, hloupý, laciný a špatně natočený secondhandový Hájlendr pro globalizované mentály o multikulti a multisexuaálně orientované bojůvce dlouhověkostí otrávených pablbů, sveřepě chránících lidstvo, ať už o to stojí, nebo ne, kde se místo promakanosti akce či racionality a neotřelosti příběhu řeší spíše „opravdu promakaná“ pouťově filosofická moudra o úskalích nezmrdelnosti a pseudoexistenciální bolístky notně otřelých konečníků na věky partnersky zaregistrovaných bojových homoklád."
Verbal - Old Guard: Nesmrtelní
:D :D :D

110