Podaří se nám vyhubit vlasovce medinského?Vox

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 61
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:360
Počet zobrazení:10 175

Parazit vlasovec medinský, který v lidských končetinách dorůstá až do délky jednoho metru, byl kdysi rozšířený ve velké části Afriky. Dnes se ale díky programu nadace The Carter Center nachází na pokraji vyhynutí. Na to, jak se tohoto obrovského úspěchu dosáhlo, se můžete podívat v dnešních duálních titulcích. Slovíčka:

 • to eradicate - vymýtit, vyhubit
 • disease - nemoc, onemocnění
 • Guinea worm - vlasovec medinský
 • case - případ
 • to report - nahlásit
 • vaccine - vakcína
 • drug - lék (nebo droga)
 • treatment - léčba
 • stick - tyč, klacík
 • inch - palec (míra)
 • elderly - postarší
 • outbreak - nákaza (doslova propuknutí)
 • pervasive - široce rozšířený
 • smallpox - pravé neštovice (chickenpox - plané neštovice)

Přepis titulků

Když Jimmy Carter opustil prezidentský úřad, jedním z jeho cílů bylo vymýtit vlasovce medinského. Chtěl bych, aby poslední vlasovec zemřel, ještě než zemřu já. Podle všeho to máme na dosah. Jeho nadace v roce 1986 spustila kampaň, aby toto příšerné parazitární onemocnění vymýtila. V průběhu 30 let jsme se z odhadovaného 3,5 milionu případů dostali k 22 nahlášeným případům v roce 2015.

Doufáme a předpokládáme, že za rok nebo dva po vlasovci už nebude ani stopy. Dokázalo se to bez vakcíny nebo nového léku. - Byl to nesmírný úspěch veřejného zdravotnictví. - Vlasovec medinský je hrůzný parazit, který se šíří, když lidé pijí špatnou vodu. Vlasovec může dorůst až do délky jednoho metru. Netuší, že v nich vlasovec roste. Jasným příznakem je, až když vlasovec prorazí kůži a začne vylézat ven. Léčit se to dá jedině tak, že se vlasovec navine na klacík a každý den po dobu několika týdnů kousek po kousku vytahuje.

Neexistují žádné léky ani vakcína. Nemůžete pracovat ani chodit do školy. Je to poměrně bolestivé. Když lidi trpí bolestmi, protože se vlasovec dostává ven, ponoří nohu do místního jezera nebo jiného vodního zdroje. Tím se larvy uvolní do vody, kterou pijí ostatní a do kterých se tak larvy dostanou. Larvy se spáří a celý cyklus začne znovu. Carterova nadace musela bez léků a vakcín přijít s levným způsobem, jak onemocnění zabránit.

Jednou ze strategií bylo držet infikované osoby dál od vodních zdrojů. Zaměstnali postarší Afričany ve vesnicích, kde došlo k nákaze, aby vodní zdroje strážili. Dále lidi nabádali k tomu, aby vodu filtrovali. To znamená, že poskytli potřebné filtrační materiály, které larvy z vody dostaly. Dále pečlivě monitorovali, kde propukly nákazy, a dostali je pod kontrolu, než se příliš rozšířily.

To, že se nesmírně rozšířené onemocnění snížilo z 3,5 milionů případů na pouhých 22 během jediné generace, je pozoruhodné. Seznam vymýcených nemocí je velmi krátký. Jsou to v podstatě jen neštovice. Parazitární onemocnění jsme ještě nikdy nevymýtili. Jestli se nám to povede, bude to nevídané a zanechá to po sobě pozoruhodný odkaz veřejného zdravotnictví. Překlad: qetu www.videacesky.cz

Komentáře (25)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

nebyl dobrej nápad si to pouštět u oběda

320

Odpovědět

Haha jsem si ze startu myslel, že mluví o svalovci který řádí i u nás.

40

Odpovědět

Neskoro videačesky. Snáď nabudúce :)
http://titulk omet.cz/vymyceni-guinejskeho-cerva/

314

Odpovědět

Tuto nemoc opravdu nikomu nepřeji. To ale nic nemění na tom, že černoši mají tyto vlasovce, jelikož jsou velice zaostalí. PS: Přežívá vlasovec jen v lidech?

1419

Odpovědět

Příště zkus něco jako "africká populace trpí tímto parazitem, protože jim západní svět není schopen nabídnout dostatečnou pomoc". Má to v sobě white-guilt a vyhneš se termínu "černoch", možná potom nedostaneš tolik politicky korektních mínusků. ;)

97

Odpovědět

+Taana nám pomohl kdy kdo?... jo aha nedokážeme si pomoct sami a jsme na tolik retardováni, že chodíme s parazity do pitných nádrží

11

Odpovědět

+TaanPro "já": Nám pomohla migrace z Afriky do chladnější Evropy, kde jsou podstatně lepší podmínky pro rozvoj společnosti a horší podmínky pro různé parazity. Stačí tak?

63

Odpovědět

tak je to vlasovec nebo guinejsky cerv?

http://titulko met.cz/vymyceni-guinejskeho-cerva/

34

Odpovědět

Taková zajímavost, která ve videu nezazněla: právě červ vlasovec je podle všeho předobrazem tzv. Aeskulapovy hole, symbolu lékařů a farmaceutů. Nejčastěji ji můžeme vidět na Hvězdě života, mezinárodním znaku zdravotnické záchranné služby. Kdyby náhodou někdo nevěděl, jak vypadá, tak přesně takhle: http://www.reoamos.cz/fotocache/bigorig/DT055-100F.jpg

244

Odpovědět

Ne tak docela.Když už se chceme tedy zaobírat detaily... Historikové se spíš kloní k tomu, že had jež ovíjí Aeskulapovu hůl je užovka stromová. Vlasovec zaprvé není tak důstojným znázorněním pozice lékaře nebo lékárníka a ještě se k tomu pojí další jistá pověst. Je mi ale jasné, že logičtější vysvělení pro mnohé nastiňuje právě vlasovec. ;) G.

131

Odpovědět

+GabrielVidíte to. Jiní historikové naopak říkají, že si Řekové ten symbol "vypůjčili" od Egypťanů (jako ostatně s trochou nadsázky celou medicínu). Stejně jako dnes ani tehdy nebyl jiný způsob léčby než namotávat onoho červa na dřívko. Šlo o práci zdlouhavou a náročnou, a ti, kteří ji ovládali, to pochopitelně dávali najevo. Tím, že si do emblému dali červa omotaného na dřevě. Možná právě proto, že červ na dřevě není moc důstojný, dodali k tomu později starověcí Řekové tu historku s hadem. :-)
Ale jak to bylo doopravdy se asi nikdy s jistotou nedozvíme.

150

Odpovědět

+GabrielNavíc, ohledně Asklepia jde jen o pověst a že se jedná o užovku je pouze mýtus dosazený později. :)
Symbol Asklepiovy hole zní krásněji, nicméně osobně se klaním k tomu Vlasovci.

Taky jsem si ihned vzpomněl u tohoto videa na ten symbol a jsem rád, že to tu někdo zmínil.

30

Odpovědět

A co na to PETA? Ta selektivně se stará jen o hezké nosorožce a jednorožce, ale vyhubení parazita ji nevadí? Mě je to jako u p****e, ale přijde mi vtipné, že když se mluví o skorovyhynutí nosorožce dvourohého, tak všude v novinách špatná zpráva, ale jak jde o vlasovce, tak všichni jsou happy. WTF? Tak buď platí šance na život u všech živočichů nebo na to můžem úplně s**t.

4019

Odpovědět

Chtěl jsem napsat podobnej koment, máš total recht, měli by se zachovat všechny živočišný (a rostlinný) druhy a ne selektivně.

116

Odpovědět

Oni asi nechtěj vyhubit vlasovce, ale zamezit infekci u lidí a následnýmu šíření

142

Odpovědět

A ten parazit postihuje iba ludi?

160

Odpovědět

Na anglické wiki píšou, že savce, ale nijak to tam nerozebírají. Kdyby napadal i zvířata, asi by nebylo možné ho ale vymýtit, nebo to špatně chápu. :-)

170

Odpovědět

Nemůžete chodit do školy nebo do práce? Měly tam říct lepší následky, šak ani jedno nedělají.

1733

Odpovědět

Kdyby nepracovali, tak umřou hlady....

214

Odpovědět

+TarylinNemusí

během období let 2014–2020 bylo poskytnuto více než 28 miliard € nad rámec fondů dvoustranné spolupráce členských států EU,
v roce 2011 poskytla EU 25,3 miliard € oficiální rozvojové pomoci (ORP), což je více než polovina celkové částky ORP mířící do Afriky,

110

Odpovědět

Odpovědět

Zlatá tasemnice, proti tomuhle. :-D

283

Odpovědět

Čím si tohle video zasloužilo tak nízké hodnocení?

Vážně, dost by mě to zajímalo - je informativní, dobře zpracované a týká se zajímavé věci, nevím co víc čekáte (stranou Conana).

505

Odpovědět

Ono se nám v poslední době stává, že krátce po vydání videa jeho hodnocení najednou výrazně klesne (možná si někdo hraje...), ale většinou se to spraví. To současné mi připadá v pohodě. :-)

81

Odpovědět

Zlatá Evropa

301