Jak vesmír působí na lidské těloVox

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 61
84 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:101
Počet zobrazení:4 247

S čím se musí vypořádat těla astronautů při dlouhodobém pobytu ve vesmíru? To zjistíte v dnešních duálních titulcích. Pozn.: ISS je zkratka pro Mezinárodní vesmírnou stanici. Slovíčka:

 • to launch - odstartovat, vypustit
 • long-term effects - dlouhodobé účinky
 • to last - trvat
 • issue - problém, otázka, záležitost
 • to waste away - chřadnout, ochabovat, skomírat
 • bone loss - řídnutí kostí
 • circulatory system - oběhová soustava
 • parachute - padák
 • zero gravity - nulová gravitace
 • to get weak - slábnout
 • weakened - oslabený
 • to require - požadovat
 • treadmill - běžecký pás
 • to be prone to... - být náchylný na...
 • due to... - kvůli...
 • to orbit Earth - obíhat Zemi
 • sleeping pills - prášky na spaní
 • retired - v důchodu

Přepis titulků

Astronaut NASA Scott Kelly a ruský kosmonaut Michail Kornijenko byli na konci letošního března vysláni na roční misi na ISS, aby otestovali dlouhodobé účinky pobytu ve vesmíru na lidské tělo. Bude to nejdelší cesta, kterou kdy podnikl astronaut NASA. Cesty obvykle trvají čtyři až šest měsíců. Pobyt ve vesmíru se pojí s řadou problémů. Dochází k ochabování svalstva, řídnutí kostí a problémům s oběhovou soustavou. Je úžasné, jak se tělo tomuto prostředí umí přizpůsobit a jak si pamatuje, že tu už bylo.

Vesmírné programy vždy měly způsoby, jak astronauty na vesmír připravit. Cvičení pod vodou, skoky padákem a letadlo s přezdívkou Zvracivá raketa, které simuluje nulovou gravitaci. Uchovat si zdraví ve vesmíru ale není jen tak. Důležité je cvičit. Naše svaly a kosti si na Zemi udržují sílu, protože musí neustále zápasit s gravitací. Bez gravitace slábnou, což může astronautům znemožnit vykonávání důležitých fyzických úkonů. Aby se tomu zabránilo, musí až 2,5 hodiny denně cvičit připásaní k cyklotrenažerům, běžeckým pásům a posilovacím strojům.

Během dlouhých pobytů ve vesmíru dochází i k oslabení imunitního systému. Nepřizpůsobuje se tak jako na Zemi, kvůli čemuž jsou astronauti náchylní k infekcím. Je to poměrně nedávný objev. Vědci si nejsou zcela jistí, co ho způsobuje. Mohla by to být jakákoli kombinace nedostatku spánku, nulové gravitace, radiace a izolace. Kromě fyzických komplikací je významný i psychologický aspekt. Astronauti jsou ve stísněných, uzavřených podmínkách a jejich dny neurčuje přirozené světlo.

Vesmírná stanice Zemi oběhne každých 90 minut, což je zhruba 16krát za den. Problémem může být i kvalitní spánek. Přes 75 % astronautů pravidelně používá prášky na spaní. Dvojče Scotta Kellyho Mark je bývalý astronaut, který slouží jako živý subjekt ke srovnání účinků pobytu ve vesmíru. Čím lépe těmto otázkám porozumíme, tím blíže budeme delším a větším projektům na obzoru.

Překlad: qetu www.videacesky.cz

Komentáře (15)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Čmelák na ISS (ISS je podvod) - http://informace.top/hmyz-cmelak-na-iss-iss-je-podvod/

00

Odpovědět

Jsou to asi joudové, ale odpověď na tu otázku je jednoduchá.
Imunitní systém je slabší, protože tělo není vystavováno infekcím, které tam nemá kdo zanést, něco jako kdybychom nebyli očkovaní, což v podstatě vystavení pozemským vlivům je (očkování je jen násilnější a kontrolovanou formou). A také to, že nejí čestvé potraviny, tedy snížený obsah látek, které časem ztrácejí hodnotu, včetně vitamínů atd. (I člověk co žere jen konzervy nebo chodí do mekáče, si té čerstvosti užije aspoň minimálně - chléb, nějaká zelenina i když minimální (cibule atd)).

20

Odpovědět

zero gravity -> stav beztíže
doslovný překlad je v tomto případě nepřesný :)

20

Odpovědět

Další video který nejde v Chromu pustit

232

Odpovědět

Mě jede v pohodě.

351

Odpovědět

+ass.ass.inTo jsme rádi, že to víme

326

Odpovědět

eXe: Video funguje přehrát pouze, když jsi ve vesmíru.

230

Odpovědět

+5825Ok, takže eXe není ve vesmíru :D To mi připomíná jeden dotaz, jak to tam vypadá? (5825, neber to jako opravu, ale jako přihrání na smeč.)

40

Odpovědět

Jen pro informaci, tento přehrávač na hlasové příkazy nereaguje. :-D

171

Odpovědět

Ve Firefoxu bez problému.

40

Odpovědět

chrome ma zabezpecenie ktore neprehrava videa tupym vypatlanym zmrdom... skus ukoncit svoju existenciu. to by mohlo pomoct

412

Odpovědět

+kohakuMyslíš, že když vyprávíš vtipy, smějou se tvoji kamarádi těm vtipum, nebo spíš tobě?

63

Odpovědět

+kohakuSamozrejme že tebe, ty bezcenná hromada sračiek...

06

Odpovědět

Vomit comet bude spíš zvracecí kometa :)

80

Odpovědět

No, moc nám toho neřekl.

761