Proč jsou dámské kapsy na houbyVox

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 61
72 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:93
Počet zobrazení:5 717

Všimli jste si někdy falešných kapes u dámských kalhot? Zajímavý exkurz do módní historie odhaluje, jak dámské kapsy vypadaly dříve a kam se poděly, když by je přitom mnoho žen ocenilo.

Přepis titulků

Přední kapsy jsou u dámských džín na houby. Buď jsou neprakticky malé, nebo vůbec neexistují. Není to tím, že si je ženy nepřejí. Stránka The Pudding změřila kapsy 80 různých druhů džín, pánských i dámských se stejnou velikostí v pase. Výsledky se lišily podle značek. Rozdíl u Abercrombieho byl minimální, zatímco třeba J.

Crew vykazoval rozdíl až 13 cm mezi pánskými a dámskými kapsami. V průměru jsou dámské přední kapsy o 48 % kratší a o 6,5 % užší než pánské. Což znamená, že pro spoustu předmětů jsou kapsy u většiny dámských džín k ničemu. Tak to ale vždycky nebylo. Ve skutečnosti ženy mívaly velké kapsy. Jak velké máme na mysli? Asi takhle. Fakt velké. Od 17. do 19. století byly dámské kapsy tyto velké odnímatelné věci, uvázané pod sukní kolem pasu.

Nebyly možná módní a hezké na pohled, ale byly dokonale praktické. Jelikož nebyly přivázané na šatech, šly během dne sundat, pokud byly moc těžké, daly se vyměnit. Když byly tyto kapsy v 18. a 19. století normou, nikdo si nestěžoval, že ženy nemají kapsy. Časem se ale začaly měnit střihy šatů a zrovna tak postoj ke kapsám. Módní publicisté proti nim začali brojit a prosazovali retikulum – malou kabelku.

Najednou proti sobě stály dvě strany – jedni si říkali "kapsisté", druzí "antikapsisté". Kapsisté říkali: "Ne, nám se líbí naše staromódní kapsy. Jsou praktické, žena je díky nim nezávislá." Antikapsisté říkali: "Ale ne, ty jsou pro stařenky. Moderní ženy si přejí módní retikula." I přes nové trendy se tyto kapsy dále užívaly, mnoho žen se jich nechtělo vzdát. Zvláště proto, že návrháři nedokázali dámské kapsy vhodně promyslet.

Našívali je na nevhodná místa, spodničky nebo lemy, nedaly se najít a byly příliš malé. Mezitím krejčí zdokonalovali pánské kapsy od 16. století a v tuto chvíli existovaly už různé kapsy, určené pro rozličné druhy předmětů. Na konci 19. století a začátku 20. století se rozpoutává stále větší debata o tom, proč nemůžeme mít kapsy. My chceme kapsy. Chceme rovnost mezi kapsami. Proč musíme nosit kabelku, když je to tak nepraktické, zatímco muži nosí vše po kapsách?

S větším pracovním zapojením žen získávaly kalhoty na popularitě. V 30. letech uvedl Levi Strauss první dámské džíny s kapsami, které měřily o necelý centimetr méně něž pánské, ty byly ale primárně určené pro pracovnice na rančích. Až za téměř 30 let se džíny staly módní normou a od té doby se dámské kapsy obětovaly módě, nikoliv užitku. Jak móda začala vyznávat štíhlost a úzké pasy, kapsy začaly mizet, protože kazily siluetu.

Přední kapsy u úzkých džín by u mnoha žen látku vytahaly v problémových partiích. Dámské džíny navíc bývají o něco elastičtější. I kdyby v kapsách nic nebylo, stejně by byly vidět švy, kvůli čemuž spousta designérů kapsy zcela odstranila. Návrháři sice v současnosti vrací kapsy na šaty a na legíny na cvičení, pořád ale čekáme na džíny. 10 PRAKTICKÝCH LEGÍN S KAPSAMI Už před více než stoletím z módy vymizely uvazovací dámské kapsy a od té doby se dožadujeme náhrady.

Prozatím jsou ale dámské kapsy stále o módě, ne užitku. A i když módní průmysl pomalu reaguje, snad nebudeme čekat dalších 100 let, než to rozlousknou. Ahoj, děkujeme za zhlédnutí a děkujeme našemu sponzorovi, American Expressu. AmEx nabízí kreditky s možností výběru velkých nebo malých plateb: Pay it, Plan it. Pay it vám pomůže snížit zůstatek drobnými platbami během měsíce a Plan it vám postupně rozdělí platby za nákupy nad 100 dolarů.

Můžete se na to mrknout na americanexpress.com/payitplanit. Ještě jednou děkujeme American Expressu za umožnění vzniku této série. Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (14)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Tomu textilnímu pytlíku se česky říká "kapsář".
viz. Božena Němcová - Babička:
Babička chystala jim potravu. „Tu máte každý svoji porci,“ pravila, kladouc na stůl tři velikánské krajíce chleba, „tu máte každý kudličku, co jsem vám schovávala; vidíš, Jeníčku, ty bys ji byl dávno ztratil a nyní neměl bys čím chleba ukrojiti,“ řekla, vytahujíc z kapsáře tři kudličky s červenými střenkami.

01

Odpovědět

jojo, tohle je prostě... k vzteku... i dámské bundy. Zatímco chlapi si strčej peeněženky do vnitřní kapsy, že by ženy měly vnitřní kapsy v bundách? Muhehehe.... Nedávno sem si koupila tepláky. Jako opravdu pěkný, příjemný, nijak upnutý normální volný tepláky... až doma sem zjistila, že stříbrné zipy po stranách jsou jen dekorací bez kapes. Móda je zlo. Nemluvě o nesjednocených velikostech. Taková jedecká móda je snad absolutně k smíchu... jednak velikosti jsou o 3 čísla měnší než běžné konfekční oblečení, a jednak jakmile nemá jezdec na hrudi plochou dráhu a místo rukou špejle tak jezdecké bundy a saka se vytahují nahoru. Neříkám sebe zcela akceptuji že já nejsem sílovou osobou výrobců jezdeckého oblečení, ale když moje mnohem, mnohem hubenější trenérka si stěžuje na tentýž problém...
Ono to asi bude tím, že se jim to vyplatí, když mimo harů navrhují i ty kabelky...
Opravdu to nechápu. Jsem v obchodě v ženském oddělení aby člověk kapsy pohledal, a pak jde okolo oblečení pro batolata a ti smradi maj na svých oblečcích reálné skutečné kapsy... k čemu 2letý fakan potřebuje kapsy???
A mimo jiné mi konečně dorazily nové šaty. Konečně se stotožňuji s meme obrázky, když mi někdo pochválí šaty vždycky si strčím ruce do kapes a odpovím "Díky, mají kapsy"

101

Odpovědět

Ano! Bojujme za rovnoprávnost mezi mužskými a ženskými kapsami !!!

32

Odpovědět

Cesta do historie je pěkná, ale ten nesmysl hned na začátku? Kdyby ženy chtěly kalhoty s kapsama, tak budou na trhu kalhoty s kapsama - trh je na to dostatečně velký.

1118

Odpovědět

No... a přesto nejsou. Ono totiž když si máš vybrat mezi kalhotami bez kapes a žádnými kalhotami, radši si koupíš ty kalhoty bez kapes.

Ještě do toho připočti, že v dámských velikostech je neuvěřitelný bordel (nejsou sjednocené, proto to taky ženským v obchodech trvá tak dlouho - musíš si to prostě VYZKOUŠET, protože jinak nemáš jak zjistit, jestli ti to doopravdy sedne), takže když už najdeš kalhoty, které ti jsou správně, zajásáš, a kapsy popřípadně s těžkým srdcem oželíš.

229

Odpovědět

+mírkaTak ono najít i normální pánský kalhoty je šílený... 99% je "slim", nebo podobná k******a pro lidi bez lýtek... nechápu, kdo na to přišel a kde existujou lidi, kteří to můžou nosit.

171

Odpovědět

+BullOverJo, to je to prokletí módních řetězců, co ještě nepochopily, že to, že to vypadá dobře na figuríně, neznamená, že to bude dobře vypadat na člověku. Natož aby se v tom ten člověk mohl ještě hýbat. To je tak na to, aby si to člověk koupil, protože si slibuje, že zhubne, a v životě už to nevytáhl ze skříně.
(Zrovna z hlediska "slim" módy vás vážně lituju. To musí být dost au.)

122

Odpovědět

+mírkaJo, nedá se v tom ani chodit ani sedět a člověk v tom vypadá, jako by chodil v hadrách po mladším menším sourozenci (+ přiškrcený spodek asi taky nebude to pravé ořechové na nárust populace).
Poslední dobou mi přijde, že lidi se snaží vymyslet čím dál větší ptákoviny. Před časem jsem si kupoval holící strojek a světe div se, koupit si kvalitní s normálním připojením do zásuvky už je jaksi mimo módu. Teď frčí bateriové s dobíjením. Asi super na cesty, když to někdo nevydrží se strništěm, ale na doma celkem opruz. Po 10 hodinách nabíjení to vydrží asi 5 až 6 oholení a ta radost, když se to pak vybije a já mám půlku ksichtu neoholenou :D Ty keci o ekologii jim nějak neberu. Starý strojek sloužil několik let (i deset a víc), potom se z větší části zrecykloval a jelo se vesele dál. Jak úspěšně budou recyklovat všechny ty baterky (ok akumulátory), které časem degradují a vydží na jedno nabití čím dál míň, to fakt netuším.
Ale to už jsem celkem mimo téma, takže radši končím ;)

121

Odpovědět

+rengo_A to's ještě nechodil na podpatcích.
Obecně móda je fakt hrozná debilita, která (aspoň mi přijde) má za úkol akorát ukázat, že na to dotyčný nebo dotyčná má, jen se podívejte, jak si může dovolit tenhle idiotský, nepohodlný výstřelek!

Ale u těch strojků mě to docela překvapuje, předpokládala bych, že i "cestovní verze" bude mít zásuvkové napájení přesně z toho důvodu napůl oholeného obličeje :D

91

Odpovědět

+mírkaTo víš, na podpatky nemám nohy :D
Podle mě, ti kdo něco nosí proto, že je to v módě, postrádají vlastní vkus. Ale zas chápu, že návrháři a výrobci potřebují prodávat nové věci, tak vymýšlí takové kraviny.

Taky mě to s tím strojkem překvapilo. Čekal jsem, že to třeba aspoň poběží při tom nabíjení se zasunutým kabelem a jenom ho budu muset přidržovat, aby nevypadl, no chyba lávky. Asi nějaká pojistka, aby nedegradoval nabíjecí cyklus. Nevím, dneska cpou zbytečnou elektroniku skoro do všeho. Každopádně se dá ještě vždycky holit žiletkou nebo ti odvážnější z nás s pevnou rukou můžou zvolit břitvu :D

51

Odpovědět

+rengo_Jedním slovem: Krejčí. Kalhoty si můžete nechat ušít, nebo u krejčího upravit na míru. Pokud chcete kapsy (a já věřím, že ano), tak jistě někoho zručného, kdo dokáže našít trochu látky do kalhot, najdete.

01

Odpovědět

+mírkaSamozřejmě že existují i holící strojky bezdrátové, s nabíjením přes kabel, během kterého se můžeš pořád holit. To jen někdo neví co kupuje, koupí/dostane nějaký polofunkční krám, potom naháže všechny výrobky do jednoho pytle a blbě po internetových diskuzích mystifikuje. :)

11

Odpovědět

+Kafka T.To máš jako s těma kapsama ve videu - taky koupíš použitelné a praktické, ale musíš hledat a probrat se kopou stupidních kusů ;)

21