Port Authority a Kolumbův denLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:759
Počet zobrazení:8 306

Dnes vám přinášíme dvě kratší videa ze show Johna Olivera. V prvním se podíváme na to, jak si městská část Port Authority hodlá bránit svou reputaci. Ve druhém se dozvíme, proč by se Kolumbův den neměl v USA slavit. Kompletní epizody pořadu Last Week Tonight with John Oliver můžete sledovat každou neděli v noci na televizní stanici HBO Comedy.

Přepis titulků

Fishs Eddy je místním nezávislým výrobcem nádobí. Vyrábějí krásné talíře, jako například ty s panoramatem New Yorku. Ale vládní agentura jim nečekaně začala dělat problémy. Minulý týden advokát Port Authority poslal Fishs Eddy dopis, podle kterého využívání panoramatu Port Authority na nádobí a dalších věcech v Port Authority vyvolává velkou nelibost. Také řekl, že využívání těchto obrázků poškozuje reputaci Port Authority. Přesně tak.

Port Authority si chce chránit svou reputaci. Port Authority si zřejmě neuvědomuje, že jejich reputace je otřesná. Když lidé uslyší jejich název, napadne je autobusové nádraží Port Authority. To je také známo jako to nejhorší místo na Zemi. Já vám to vysvětlím. Je to místo, kde švábi skáčou na lidi a řvou: "Prosím, dostaň mě odsud!

Tohle místo je nechutný!" Port Authority je tak proslavené svou nechutností, že v sitcomu Chrise nemá nikdo rád natočili epizodu s názvem Port Authority nemá nikdo rád. Byla v něm tato scéna. Buďte tu opatrní. Tohle místo je plné kapsářů, pasáků, vrahů, pedofilů a zlodějů. To je jejich oficiální slogan.

Producenti si mohli být jisti, že ten vtip pochopí všichni. Nemusíte navštívit Port Authority, abyste věděli, že tam nikdy jít nechcete. I přes to má Port Authority pocit, že jeden talíř zničí jejich reputaci. Pokud opravdu chtějí mít kontrolu nad svou vydřenou reputací, můžeme jim nabídnout pomoc. New York, domov ikonických staveb jako je Empire State Building, Socha svobody a také autobusové nádraží Port Authority, které je červem Velkého jablka.

Pokud chcete znát jeho reputaci, zeptejte se libovolného Newyorčana. - Je dost špinavé. - Je zasr*ně odporný! - Trochu ošklivé. - Fakt mě děsí. Vypadá jak hromada hnoje z 80. let. Abychom tuto úžasnou budovu uctili, představujeme oficiální talíř Port Authority.

Talíře jsou vyrobeny z dlaždiček místních záchodů a najdete na nich všechny známé atrakce. Starou ženu zvracející do koše. Dítě bez dozoru. Krysí orgie. Muže močícího do pítka. Použitý kondom a 3 vypadlé zuby. Pěstní souboj dvou těhotných žen. Oficiální talíř Port Authority.

Žerte h*vna! Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (36)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Kolumbus byl výplodem své doby, stejně jako ostatní konkvistadoři v následujících letech. Pizzaro zlikvidoval s pár kanóny a španělskou lůzou celou Inskou říši, Cortés zase Aztéky, asi nejvyspělejší civilizaci celé Ameriky, nutno podotknout, že masivně bezohlednou. Samotní Američani (tím myslím obyvatelé USA) jsou ale ti poslední, kdo by zrovna tyhle oslavovaná prasata měl historicky soudit a snad se morálně vymezovat. Ostatně, indiánská genocida a tzv. rezervace (v podstatě koncentráky pro přeživší) vynalezli právě oni a touto indiánskou politikou skončili až začátkem 20. století, zatímco Kolumbus to kosil ještě skoro ve středověku. V USA tomu říkají romanticky "dobývání západu", spojují si to se stavbou železnice a plácají se vzájemně přes záda, jak pokrokoví tenkrát byli a stále jsou, ve skutečnosti to byla loupež území převážně proto, že se tam nacházely velké naleziště zlata, velké pláně pro honácké magnáty a území pro všechny náboženské sekty od Mormonů až po běžnou lůzu toužící po "levné" půdě, a s tím spojené bylo pochopitelně vyhlazování indiánských kmenů, které byly permanentně odsouvány civilizací a válkami na západ, až i ten západ jim přišli ukrást. Tu genocidu prováděla vládou pověřená armáda, takže pro alibistické řeči není místo. Přeživší pak byli nahnání do pseudorezervací, kde pod dozorem vlády chcípali na nemoci a účelově se nechali navykovat na chlast, aby se zamezilo rebéliím. V těch rezervacích jsou dodnes, nemusí tam platit daně, takže každá rezervace má dnes vlastní kasíno. Nejsem zběhlý v amerických svátcích, ale vsadil bych se, že se mezi nimi určitě najde minimálně jeden spojený s touto krvavou expanzí na západ, případně s člověkem, který v ní měl prsty. Jen ať tam tedy toho Kolumba (Itala) nadále oslavují, stejně jako Den díkuvzdání. Den, který se váže k tomu, že osada kolonistů chcípala hlady, protože nebyla schopna si ani vypěstovat potraviny, a zachránili jí indiáni tím, že přinesli jídlo. Jak se později zachovali kolonisté k těm indiánům asi není třeba dodávat.

362

Odpovědět

99% armády Pizzara i Cortése tvořili právě indiáni. Evropani byli takovým tmelem, který dokázal spojit nepřátele proti inkům nebo aztékům.

60

Odpovědět

Tolik chyb a lží v tak krátkém odstavci...Takže popořadě:
1) Alberto má pravdu, bez indiánů by Cortés ani Pizzaro nic nezmohli. Indiáni se k nim přidali dobrovolně, páč Aztéky z duše nenáviděli, a nutno dodat, že zcela oprávněně.
2) Nic jako indiánská genocida nikdy neproběhlo, je doloženo pouze několik případů opravdových genocid několika kmenů, zejména v Kalifornii v období zlaté horečky.
3) Ony případy genocid prováděli jedinci či skupiny jedinců, nijakým způsobem kontrolovaní vládou. V tehdejší Kalifornii vládla v podstatě anarchie.
4) Rezervace nejsou a nikdy nebyly něčím, co se dá srovnávat s koncentráky. Podmínky sice nebyly nijak růžové, ale ani zdaleka se to nepodobalo koncentrákům.
5) Indiáni z Great Plains na "svém" území pouze lovili a kočovali, nijak ho nevlastnili, nekontrolovali a ani vojensky nebránili. Byl to v podstatě konflikt nomádské civilizace, která brutálně neefektivně využívala absurdně velké území, s civilizací průmyslově-zemědělskou.
6) Indiáni, kteří pomohli kolonistům přežít zimu, byli úplně jiní lidé, než ti z Great Plains. Byli hlavně zemědělci. K těmto indiánům se kolonisté chovali víceméně slušně. Neházej laskavě všechny indiánské kmeny do jednoho pytle, nikdy netvořili nic jako jeden národ. Vlastně vzájemně vůči sobě byly nepřátelské víc, než kdy byly vůči Evropanům. Sami dnešní indiáni nemaj rádi, když jsou označováni nějakým skupinovým termínem, jako Native Americans, Indians, First Nations nebo tak.

81

Odpovědět

+scipioNechci nějak rozporovat faktickou stránku vašeho tvrzení, ale formulace z bodu 5 se mi příliš nezamlouvají. Nemyslím si, že by měl farmář větší legitimní nárok na půdu, než lovec-kočovník. Prostě někde žije, a nějakým způsobem ji využívá. Usedlý životní styl zanechá víc stop, než průjezd kočovného kmene, ale ty stopy jsou dobré i zlé. A před dostatečně silnou hordou uteče každý.

60

Odpovědět

Dabuje ten kolumbův den stejný týpek, který daboval pravdivá fakta o lenochodech (a další, méně úžasné díly)??

http://www.videacesky.cz/navody-dokumenty-pokusy/pravdiva-fakta-o-lenochodech

31

Odpovědět

Kolumbus mě dostal ! :)

70

Odpovědět

Kolumbus nebyl žadnej vraždící šílenec, prostě jen žil v 15. století.

374

Odpovědět

To třeba Leonadro Da Vinci taky a přesto to byl vegetarián co neměl potřebu zabíjet lidi :) Navíc v 21. století se vraždí ve větší míře než v 15. století a i přesto, že Obama dostal nobelovu cenu míru, všichni víme, že to jeho zběsilé vraždění všude po světě není moc dobré ... nerad bych se jednou dožil dne Baraca Obamy který osvobodil svět od terorismu :)

271

Odpovědět

Slabsie, nezaujimave diely od J.O. :( Nevadi, snad nabuduce.

918

Odpovědět

Sem se smál když sem jednou viděl ve zprávách že ve městě kde sem jednu dobu bydlel ve Frýdlantě je nejhorší autobusová stanice v celý Český Republice. A opravdu byla hnusná. Teď tam opravili zastávky a dali novej asfalt ale stejne to tam vypada hnusne :D

60

Odpovědět

No, já musím nesouhlasit ohledně Kolumbova dne. Ať už byl Kolumbus jakýkoliv, ten den neoslavuje přímo jeho, ale objevení Ameriky Evropany (nepočítáme-li tu epizodu s Vikingy). Ten den je pro USA (a nejen pro ně) opravdu významný, neboť bez něj by dnes neexistovali.
Taky to co se stalo domorodcům je v poslední době diletanty v oblasti historie neúměrně zveličováno. Pravdou totiž je, že drtivá většina domorodců zemřela přímo či nepřímo v důsledku nemocí, na které nebyl jejich imunitní systém stavěný (kvůli dlouhodobé izolaci). Bez toho by Evropané ani s jejich vyspělejší technikou neměli šanci, ostatně stejně jako Vikingové, a to byli nějací válečníci.

937

Odpovědět

V tom případě by se ale neměl jmenovat "Kolumbův den",ale třeba právě "den objevení Ameriky Evropany".

284

Odpovědět

+PerkyAle Columbus Day zní prostě líp než "den objevení Ameriky Evropany" :D

120

Odpovědět

+PerkyPravda slovo "Evropany" by asi v názvu Amerického státního svátku neznělo moc patriotisticky, ale "den objevení Ameriky",nebo prostě "den Ameriky" by nebyl tak zavádějící :)

70

Odpovědět

Nejsem si tím zrovna jistý, ale nezatáhli tam ty nemoci právě Evropani?
http://theoatmeal.com/comics/columbus_day Tady to taky hezky popisuje, i když mně je to celkem jedno, jestli si něco přibarvuje, nebo ne. Mám lepší věci na práci, než si ověřovat pravdivost některých informací o Kolumbovi.

90

Odpovědět

+GaraAno, zatáhli...no a? Jestli myslíš, že to udělali schválně, máš poněkud nepřiměřeně vysoké mínění o znalostech středověkých Evropanů v oblasti mikrobiologie.

56

Odpovědět

Souhlasím bez něho by tam prostě dnes nebyly. A hlavně.. s touhle logikou proč by jinak slavili den díkůvzdání? Pokud si to pamatuji dobře, tak to slaví, protože Indiáni dali prvním trvalým britským kolonistům část svých zásob, protože kolonisté nebyly připraveni na zimu..
A netrvalo, tak dlouho než kolonisté začali nemilosrdně vraždit indiány, ale to už tenhle paradox amíky nejspíše nezajímá.. :-)

20

Odpovědět

Tak nevím no, poslouchat jak se tam ti Američani smějou, když mluví o Kolumbovi, neřekl bych, že se chovali k domorodcům o moc líp (sice to nebyli přímo tihle, ale i oni se "chovají, jako by jim to tam patřilo" zatím co domorodí tvrdnou v rezervacích a pomalu vymírají).

206

Odpovědět

Jak rikas..byl sem v americe a pripadalo mi smutne kdyz mi tam indiani z kmena Kansa (co sem pochopil tak pribuzny sixum) prodavali parek v rohliku za dolar a k tomu mi nabizeli kinoripy filmu z kina..ty hrdejsi tam tedy prodavali nahrdelniky co vyrobili...ale opravdu mi to prislo smutne...

212

Odpovědět

Nikdy mě nelákala návštěva USA, ale momentálně mám chuť zajet tam a kouknout se na Port Authority a následně to vzít na Haiti na Kolumbův den... :D

550

Odpovědět

Bližšia a takmer rovnaká verzia Port Authority je Bratislava hlavná stanica ;)

50

Odpovědět

zaujímalo by ma či je Port Authority hnusnejšie ako vlaková stanica v Bratislave...ale myslím, že ani nie :/

671

Odpovědět

Měl jsem to "štěstí" navštívit Port Authority ve večerních hodinách, kdy jsem vracel do New Jersey. Je to tam fakt dost hrozný, hodně bezdomovců a smradu.

90

Odpovědět

1:49 nejsem si jistej ale nemělo by tam být Kolumbův místo Kolumbusův?

80

Odpovědět

Máš pravdu, opravil jsem to.

60

Odpovědět

Za 1. si myslím že jim nejde o "ničení pověsti" ale o to že chcou svůj podíl, za 2. párty v karibiku jsou skvělé, každý kdo tam jede na párty se chová jako by mu to tam patřilo, to není jen doménou Američanů. :D

241

Odpovědět

Já nevím, ale nemluví tam náhodou o běloších? Podle mých údajů navíc žijí i jiní běloši než Američani. :-)

140

Odpovědět

+Tceldjj sry jsem se přeslechl, celou dobu mluví o Američanech tak mi to mozek vztáhnul i na ty Bahamy :)

21

Odpovědět

+TceldV Americe žijou běloši? Možná někde na severu u Kanady. A v Evropě už dlouho žít taky nebudou.

38

Odpovědět

+Tceldjj výraz white trash je totiž odvozen od afroameričanů a latinos :D

50

Odpovědět

co to sakra je? jsem se nemohla dočkat na další alespoň 13-ti minutový díl a ono nic :-(

318

Odpovědět

Bohužel John tento týden žádné dlouhé video na YouTube nezveřejnil, takže jsem musel sáhnout do archivu pro nějaké kratší úryvky.

492

Odpovědět

Kolumbův den 00:35- 1942 místo 1492
Jinak supr jako obvykle.

160

Odpovědět

Opraveno, díky. ;-)

40

Odpovědět

To byl taky krvavej rok.

570

Odpovědět

Zaprvé, pro mě jako osobu rituálů bylo velmi vykolejující, že jsem nedostal svých aspoň 10 minut Olivera :D, zadruhé, nejednalo se ještě navíc o tak kvalitní minuty, na jaké jsem zvyklý. Celkově tedy: :( :O

1927

Další