HadovkyPravdivá fakta

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 52
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:86
Počet zobrazení:6 266
Namísto zvířecího druhu se dnes kanál Pravdivá fakta zaměří na skupinu hub, které mají pro šíření výtrusů trochu jinou strategii, než je běžné.

Přepis titulků

Toto je Elsa. Elsa je mřížovka červená z čeledi hub hadovkovitých. Elsa by vám ráda něco ukázala. Je trochu nervózní. Tady jsme všichni přátelé, Elso, jen do toho. No vidíš. Na chvíli se zastavme. Pokud jste nikdy neviděli hadovku, tady máte video kotěte a štěněte. Jenom abychom to vyrovnali. Trochu poodstoupíme. Houby, jak je známe, jsou plodnice hub a mají za úkol šířit do světa výtrusy.

Mnoho hub tvoří výtrusy zvenku a poté tyto výtrusy vypustí do vzduchu pomocí mechanismů, které připomínají malinké kanónky na trička, jako jsou na některých zápasech. Jiné houby jako třeba pýchavky vytváří výtrusy uvnitř své plodnice, ty pak vysílají do světa jinými metodami. Právě pýchavka potřebuje trochu zmáčknout. Ups. Hadovka, která patří do stejné skupiny jako pýchavka, si dala opravdu záležet.

Když je hadovka připravena nasadit plody, vytvoří takzvaná vejce. Prý je velká zábava ta vejce rozkrajovat, dělá to každý. Během zrání vejce se zformují všechny části houby, ale jsou pečlivě složené. Jako šíleně poskládané, dužnaté origami. Když přijde správná chvíle, napumpuje se do vejce voda pomocí skutečného těla houby tvořeného sítí jemných hyf zvaných podhoubí. To je spojené s vejcem pomocí silnějších vláken zvaných rhizomorfy. Tlakem vody začnou buňky vajíčka prudce narůstat.

Rychlostí až 5 mm za minutu rozvine hadovka úžasné struktury podobné plástvi nebo salátu. Tak jako duté kosti ptáků jsou ty struktury pevné i lehké, někdy dokonce prorazí asfalt. Jerry, to mi něco připomíná, ale nemůžu na to přijít. Mám to na jazyku. Ty to máš taky na jazyku, Jerry. Když to máme oba na jazyku, určitě to jednou přijde. Když to přijde tobě, Jerry, prostě to vyklop. Tento rychlý růst můžete chápat jako nafukování skákacího hradu.

Je v tom ale jeden rozdíl, možná jste si všimli toho slizu. Ano, o tom mluvím. Tento sliz je... Jejda, to mě mrzí. Tento sliz je pro strategii hadovek ústřední. Tato rosolovitá hmota se nazývá teřich a tady vidíte, jak se tvoří na vnější části vajíčka. Teřich obsahuje výtrusy hadovky, a to proto, že hadovky po vzoru květin využívají pomoci hmyzu. Ale metalového hmyzu, třeba much. Ty nechtějí pastelové barvy a vůni levandule.

Spíš zvratky a smrad hnijícího masa. A přesně tak je teřich cítit. Trochu jako by jeskynní troll chtěl vytvořit sedmikrásku. Nebo člověk se zánětem dutin zkusil aplikovat léky intranasálně. Každopádně pro mouchy je to nádhera. Přilákané pachem se sletí na hadovce a krmí se teřichem. V průběhu baštění se jejich nožičky pokryjí výtrusy, ty poté mouchy roznesou k novým zdrojům potravy po celém lese. Docela rychle je po všem, během 48 hodin jsou všechna výtrusná miminka vyslána do světa a práce hadovky je u konce.

Jerry, pořád na to nemůžu kápnout. Ale tak to bývá, nemůžete na to celý den kápnout a pak v noci v posteli to z ničeho nic vyskočí. Vsadil bych pořádnej peníz, že mě to ještě dneska napadne. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (7)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Nezdá se vám náhodou, že v tom videu mluvili o tom, že ta houba vypadá jako pindík?

111

Odpovědět

A vieš, že áno? Nikto z nás si to nevšimol.

70

Odpovědět

double bluff, nice

00

Odpovědět

Líbí se mi na tomto kanále, jak komentátor mluví vždy s takovou trpělivostí, něhou a péčí.
Jojo...Hadovky jsou pěkně smrduté. Takový odrazující příklad pro pány, kteří si nechtějí mýt pinďu.

82

Odpovědět

Ta huba sa po latinsky volá Phallus a po poľsky Nemravnik.:)

100

Odpovědět

Jé, tak tohle je Gleeba. Fanoušci Přátel vědí :D

31

Odpovědět

To je fakt nechutné. Zaujímalo by ma čo si o tom myslí prekladateľ.

19