RozedranciPravdivá fakta

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 52
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:132
Počet zobrazení:8 721

V této epizodě vám představíme rozedrance, mistry převleků, kteří vlastně vypadají jako odpadky.

Přepis titulků

Na začátku našeho příběhu je malá ryba jménem Jimmy. Jimmy se brzy vydá na mimořádnou cestu korálovým útesem. Ku*va. Máme problém, Jimmy je mrtvej. Asi 50 druhů rozedrancovitých je členy řádu ďasů z čeledi Antennariidae. Jsou malí, zavalití a nemají šupiny. A často vypadají jako kousky odpadků. Jsou to mistři maskování. Můžeme z něj sundat toho ploštěnce? Myslí si, že to je kus hnijící ryby.

Rozedranci jsou... Usmívá se. Jako na třídní fotce. Jsou to mistři převleků. Červený rozedranec splývá s okolním... Ne, ta zelená věc vepředu udělala krok. Moje chyba. Každý druh se specializuje na určité maskování. Třeba tenhle se vyvinul, aby se ukryl v korálu plném protivných staříků. Všechno to schovávání může být matoucí.

Obzvlášť, když na sebe narazí dva experti. Tady se rozedranec-- Ty vole! Většina útočí ze zálohy a jejich ústa se mohou roztáhnout až dvanáctinásobně. Zde čeká rozedranec na nicnetušící kořist, která by se přiblížila ke zdánlivě neškodnému korálu. Neviděn udeří během okamžiku. Evoluce dala rozedrancům různá vylepšení. U mnoha druhů se první hřbetní ploutev vyvinula do jakési udice. Ta má navíc na konci elegantní knírek, který se dá použít jako smrtící návnada.

Většina rozedranců nemá plynové měchýře. Tyto malé plynové vaky ostatní ryby nadnáší a usnadňují jim plavání. Rozedranci proto mají prsní ploutve, které jim umožňují chodit po mořském dně. Tak trochu. Rozedranec sargasový ale tyto měchýře má. Jeho úkryt je u hladiny v hroznovici, velkých chumlech povlávajících hnědých chaluh. Jeho ploutve vypadají jako prstíčky a umožňují mu prolézat chaluhami... Ku*va!

Taky se evidentně žerou navzájem. Takovej život je vlastně docela na hovno. Jako kdyby lvi vypadali jako gauče, nebo tak něco. Baf! Ty se umíš dobře schovávat. Počkej, žiješ? Baf! Jen se ujišťuju. Kdysi jsem tejden chodil s kamenem. Tati, jsi opilej. Ne, nemůžeš řídit, vždyť sotva stojíš. Vypadáš jako pytel na odpadky.

Opilej pytel na odpadky. Dobře. Tak jo. Máma bude fakt nasraná. Určitě tě sežere. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (3)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

To je docela na nic být pojmenovaný jako rozedranec

70

Odpovědět

Jak tak posloucham uz to komentuje nekdo jinej skoda. Imitace Morgana Freemana byl fakt dost dobra.

29

Odpovědět

Bacha na koniec, zľaknete sa.

203