Problém s jadernými zbraněmiLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:1 999
Počet zobrazení:49 981

John Oliver se tentokrát zaměří na problém jaderných hlavic na území USA. Ale s těmi přece nemůže být žádný velký problém. O tak nebezpečené zbraně se jistě musí starat dokonale vycvičená obsluha v moderním prostředí. Nebo snad ne? Kompletní epizody pořadu Last Week Tonight with John Oliver můžete sledovat každou neděli v noci na televizní stanici HBO Comedy.

Přepis titulků

Dnešním tématem je hrozba vyhlazení jadernými zbraněmi. Zřejmě se jí moc neobáváte. Ale byla doba, kdy se jí lidé báli téměř neustále. Děti ve škole sledovaly toto. Neděle, prázdniny, čas odpočinku, musíme být neustále připraveni, abychom se zachovali správně, kdyby vybuchla jaderná bomba. Kryjte se!

Musím uznat, že v 50. letech existovala dokonalá směs optimismu a pesimismu. Smrtící vlna se blíží, ale přežijeme, pokud se schováme pod deku! V 80. letech se to změnilo. Televizní film Den poté byl laděn trošku jinak. Postřehnete to? Nejhorší na tom je, že Danny by byl v pořádku, kdyby s sebou měl deku!

Na co jsi myslel, hlupáku? Zvláštní je, že se nám to zdá jako dávná historie. Dnes se jaderné války bojíme méně než toho, že na firemním emailu omylem klikneme na Odpovědět všem. Sakra, poslal jsem to Daveovi? Píšu tam, že má ksicht jak fretka. Možná bychom se jaderných hlavic měli bát o trochu více. Ne těch v Severní Korei, Íránu nebo Rusku, ale těch, co máme doma.

USA mají přes 4 800 jaderných hlavic. To je víc než dost. Nejen ke zničení Země, ale i pro obří ohňostroj pro marťany na Den nezávislosti. Jedny z nejmocnějších zbraní jsou mezikontinentální balistické rakety. ICBM. Je to akronym i to, co byste řekli, kdyby k vám letěla. To je malý vtípek pro gastroenterology.

V současnosti jsou v silech ve Wyomingu, Montaně a Severní Dakotě. Začneme Wyomingem. Jak se o ně staráme? Podívejte se na tyto obrovské dveře, které mají chránit chodbu k raketám. Díky rozbitým součástkám je nedokáží zavřít. Jsou tedy trvale zajištěny páčidlem a označeny samolepkou "nebezpečí". Dobře... Upřímně, takové opravy se hodí spíš do apartmánů pro rozvedené otce než do sila jaderných raket.

Tati, proč se lednička otvírá pomocí drátku? Aby bylo jasné, vylepšit nepotřebuje jen jejich zázemí. Potřebovaly by vylepšit i počítačové programy. Vybavení je zastaralé. Například toto je jeden z počítačů, který by přijal prezidentův pokyn k odpalu. Používá diskety.

Ještě ty staré obří. No to mě po*er! Na nich by sotva běžela hra Oregon Trail. Co teprve zbraně schopné zničit svět? Lidé, kteří na nich pracují, musí sledovat WarGames a říkat si: "Jednoho dne. Jednoho dne si na tom zahraju." Musíme doufat, že v Severní Dakotě to bude lepší. 17 leteckých důstojníků bylo odvoláno ze správy jaderného sila.

Březnová kontrola zjišťovala znalost postupů k odpálení. Získali hodnocení "dostatečně", což je ve škole ekvivalentem 4. Sotva prošli. To není zrovna skvělý výsledek. Myslím si, že pokud jde o obsluhu těch nejnebezpečnějších lidských výtvorů, měli bychom trvat na známce kolem 2 plus. Maximálně 3 mínus. Nakonec se podívejme na Montanu.

Dobrou zprávou je, že její důstojníci neměli hodnocení odpovídající čtyřce. Špatnou zprávou je důvod proč. 34 americkým leteckým důstojníkům spravujícím jaderné střely byla odejmuta certifikace. Před 4 měsíci důstojník na letecké základně Malmstrom v Montaně údajně poslal odpovědi na zkoušku způsobilosti pomocí SMS ostatním důstojníkům na základně. Poslal jim odpovědi pomocí SMS?

Tyhle odpovědi by neměly ani jít poslat. Neměli byste být schopni napsat odpověď na otázku Jak zabráníte odpálení Minuteman-III? pomocí smajlíků. Musí to být složitější. Ale dobře. Nebudeme přehánět. Ne každému jdou testy. Jak tedy lidé v Severní Dakotě a Montaně pracují ve skutečnosti? Představte si toto.

Čtyři důstojníci, kteří mají odpalovací klíče k jaderným zbraním, nechali otevřené pancéřované dveře, které mají zabránit teroristům v přístupu k hlavicím. Další důstojník mezitím spal uvnitř, což je dovoleno, jen když jsou dveře zavřeny. V jednom případě toto pochybení odhalili údržbáři, v druhém případě ho odhalil poslíček s jídlem.

USA byly před zničením opět zachráněny hrdiny z jídelního týmu šest. Možná si myslíte, že pochybili jen důstojníci s nízkou hodností a minimem motivace. Seznamte se s dvěma lidmi s vysokou hodností, kteří odpovídají za jaderné střely. Zaprvé, generálmajor Michale Carey. Minulý říjen byl ze služby uvolněn z překvapivých důvodů. Podle záznamu generálního inspektora byl při poslední cestě do Ruska generál Michael Carey často opilý, sprostý, a trávil mnoho času s cizí ženou.

Často při přednáškách vyrušoval a často při přípitku přerušoval překladatele ubohými komentáři. Rusy to velmi naštvalo. Jen se nad tím zamyslete. Náš občan, který dohlíží na jaderné hlavice, byl tak opilý, že to uráželo Rusy.

Rusy! CNN se zajímala jen o malý okraj tohoto příběhu. Záznam generálního inspektora jako by napsal Ron Burgundy jedoucí do Ruska. Podle všeho se generál Carey v jednu chvíli snažil přiklepnout si pěstmi se zmateným ruským průvodcem. Pak zbytek výpravy zatáhl do restaurace pojmenované La Cantina, protože chtěl, cituji: "...opravdu vidět ten cover band Beatles."

Jeden z členů výpravy vypověděl: "V Rusku bych zrovna nešel do mexické restaurace, ale když tam chtěl jít, šli jsme tam." Ale tím to neskončilo. Cituji: "Velice si chtěl zazpívat s kapelou."

Řekl: "Bež se jich zeptat, jestli si nemůžu zahrát na kytaru." Následkem toho byla nesmrtelná věta: "Řekl jsem generálovi, ehm, víte, že nemůže, nemůže hrát na kytaru." Zamyslete se nad tím množstvím mizerných rozhodnutí, než vám řeknou, že si nemůžete zahrát na kytaru s cover bandem Beatles, když jste opilý v mexické restauraci v Rusku. Všechno si to spojte dohromady. Tenhle muž má přístup k nejnebezpečnějším jaderným hlavicím.

Pokud vás tohle dostatečně nevystrašilo, donedávna byl mužem, který dohlížel na všechny předchozí pracovníky, viceadmirál Tim Giardina. Prezident ho odvolal ze služby ještě z divnějších důvodů. Admirál Timothy Giardina je vyšetřován v Iowě. Kamera ho zachytila, jak používá falešné pokerové žetony v kasínu Horseshoe ve městě Council Bluffs. Promiňte, ale jako viceadmirál musíte být dostatečně chytrý, abyste obalamutil hlídače kasína z Iowy.

Musíte, prostě musíte. Zrekapitulujme si to. Kdybychom během posledního roku byli v situaci, kdy by bylo nutné vypustit jaderné rakety, prezidentův rozkaz by prošel přes muže, který hrál s falešnými pokerovými žetony. Ten by se snažil dovolat opilci, který by se pral s ruským Georgem Harrisonem.

On by pak musel vyslat někoho s taškou plnou burrita, kdo by vzbudil důstojníka a řekl mu, že má vzít disketu o velikosti gramofonové desky a začít samotný proces konce našeho světa. Možná si myslíte, že máme štěstí, protože se vlastně nic nestalo. Máme víc štěstí, než si myslíte. Během let v USA opravdu pár bomb málem vybuchlo. Nehoda v Goldsboro z roku 1961, kdy se bombardér B-52 během letu porouchal a vypustil svůj náklad.

Dvě jaderné bomby. A kde že zrovna letěl? Nad městem Goldsboro v Severní Karolíně. Obě bomby dopadly na zem a jedna z nich byla i odjištěna. Avšak zázračně nevybuchla. Jo!

Shodili jste si odjištěnou jadernou bombu na svou vlastní zemi. Je s podivem, že o tom příliš nemluvíte. Je zde jen zvláštní cedule, která označuje místo nehody a nazývá ji jako nukleární nehodu. Ale místo toho by se na ní mělo psát: "Ku*va! Nemáte ani tušení, co se zde málem stalo!" Vím, že si nejspíše říkáte: "Dobře, málem jsme vyhodili do vzduchu jednu Karolínu.

Ale proto máme dvě." Ale co tehdy, když jsme málem vyhodili do vzduchu Arkansas? Někdo upustil do sila matici od klíče. Matice padala asi 20 metrů, poškodila raketu, začalo vytékat palivo a následovala obří exploze. Zamyslete se nad tímto systémem. V logice hry Kámen, nůžky, papír matice poráží jadernou střelu.

Pokud vám to zní jako pradávná historie, tak co tento příběh z roku 2007? Šest jaderných raket bylo omylem naloženo do bombardéru B-52. Přeletěli s nimi celou zemi a nestřežené je odložili na asfalt. 36 hodin si toho nikdo nevšiml. To musel být šok, když na to přišli. Chlapi, co to tam venku den a půl leží? Není možné, že jsou to jaderné...

Ku*va! Teď už se snad zdá jasné, že máme příliš jaderných zbraní a nedokážeme se o ně správně postarat. Tak proč nesnižujeme jejich počet? Popravdě jsme ho snižovali. Od roku 1988 jsme se zbavili více než 18 000 hlavic. Poslední dobou se to však zpomaluje. Prezident Obama počet hlavic snížil jen o 309.

Je to šílené. V době škrtů v rozpočtu utratíme každých 10 let 355 miliard dolarů za nepotřebné zbraně. Ale to netvrdím jen já. Tvrdí to i někdo, kdo o tom skutečně něco ví. Za ty dlouhé roky jsem se přesvědčil o tom, že jaderné zbraně jsou nepoužitelné. Jaderné zbraně jsou jako ruce tyrannosaura rexe.

Jsou nepoužitelné a jste dostatečně děsivý i bez nich. Když máte... Když máte 4 800 kusů něčeho, co nepotřebujete, tak patologicky hromadíte věci! Je to jako mít 4 800 koček. Jasně, každá z nich mohla dávat smysl, když jste ji získali, ale všechno se to dělo tak postupně, že jste si nevšiml, že se vám to vymklo. Nyní máte přespříliš těchto prostředků hromadného ničení.

Jednoho dne vás může některá zabít. Problémem je, že snižování počtu jaderných zbraní zabraňují dvě věci. První jsou politici. Existují zákonodárci z obou partají, které mají raketová sila ve svých státech. Budou bránit jakémukoliv pokusu je zavřít, bez ohledu na to, jaký smysl to dává. Bojují s železnou logikou, jako je tahle.

Víme, že udržování současných sil je v nejlepším zájmu daňových poplatníků. Jejich přestavba by byla velmi drahá. Ujasněme si to. Utrácíte peníze za něco, co nepotřebujete, v naději, že šetříte peníze, kdyby jednoho dne případně... Co tím vlastně chceš říct? To je čirá zoufalost.

Je to jako tvrdit, že musím mít svůj vlastní sklad plný akčních figurek Aquamana, protože má budoucí žena by je mohla mít ráda. Nebude! Nebude! Nebude je chtít! Nepotřebuješ je. Tento muž je Steve Daines a sněmovna reprezentantů diskutovala o zákonu, který by držel sila otevřená až do roku 2021.

On se snažil připojit dodatek, který by odstranil toto datum. To znamená, že bez ohledu na to, co by Pentagon chtěl, sila by musela fungovat navždy. Byl to očividně směšný dodatek. Podívejme se na to, jak prošel.

V tomto hlasování bylo 222 pro a 196 proti. Dodatek je přijat. To je naprosto šílená kravina! Senát pořád může tento zákon hodně pozměnit, ale lidi by tento problém musel zajímat. A tohle je hlavním důvodem, proč se počet jaderných hlavic snižuje tak pomalu. Lidem je to prostě už u p*dele. V 80. letech stovky tisíc lidí protestovaly za odzbrojování.

Ale v květnu tohoto roku slyšení ohledně jaderné bezpečnosti vypadalo takhle. Měli bychom poukázat na to, že je to jedno z mála slyšení, kde počet členů podvýborů je větší než počet diváků. Veřejnost tento problém nezajímá tak, jak by měl. Přesně tak. Slyšení o nejnebezpečnějších věcech na Zemi navštívilo stejně lidí, jako celotýdenní volné předčítání poezie. Problémem je, že nikdo nevěří, že bychom se mohli sami zničit, ačkoliv se to několikrát málem stalo.

Ale neměli bychom alespoň snížit jejich počet na takové množství, o které se dokážeme postarat? S kvalifikovanými lidmi, kteří nebudou podvádět u testů, nenechají otevřené dveře nebo nepozvrací mexickým jídlem slovanského Ringa. Říkám jen to, že pokud se má lidstvo samo zničit jadernými zbraněmi, tak zajistěme, ať je to alespoň záměrně. Ať je to americký prezident, který letí na raketě se zdviženými prostředníčky a který ječí poslední slova lidstva: "Jdi do ha*zlu, světe, USA to tu zavírá!"

Prosím, ať nejsou naše poslední slova: "Hups! A ku*va!" Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (97)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

S těmi počítači je to logicky správně. Potřebují nějaký analogový, který nepůjde nabourat, takže se k němu nikdo na dálku nedostane. Kdyby použili současné stroje, tak je šance, že se tam nepatřičné osoby nabourají a budou moci rakety odpálit...

11

Odpovědět

Pravda, ale taky s nimi musí někdo umět

02

Odpovědět

tak celý ten proslov byl o tom, že bychom se měli bát toho, že se sami zničíme omylem... pro mě, spíš bych řekl že se nemusím bát :D :D ale měl bych se podívat do Ameriky co nejdřív... a pak rychle pryč ... abych pak vnoučatům vyprávěl že jsem tam kdysi byl :D

151

Odpovědět

Dobre anglicky mluvici nekonzumenti s mysli otevrenou, bombardujte Olivera s pravou tvari ukrajiny, diky nemu by mohla na zapade ta zaujata falesna propaganda klesnout na popularite. V opacnem pripade blbost zvitezi a .. rekl bych buh nas ochranuj, ale budem v pr..

1215

Odpovědět

to je tak, keď sa o najnebezpečnejšie ľudské výtvory stará štát

521

Odpovědět

...protože soukromník by se o ně postaral líp?

423

Odpovědět

Ano, Američané jsou skutečně tupý národ, který lidstvo několikrát málem zatáhl do jaderné války (rozuměj: vyhladil lidstvo), ačkoliv horoucně argumentoval, že za to může jen SSSR, který s ním pochopitelně ochotně držel krok v demenci. Tedy, národ ani tak ne, ten byl zmanipulovaný propagandou snad na úrovni Němců za války, spíše vojenští představitelé v čele s loutkami (prezidenty). Studená válka byla hnus plná fanatických kreténů s pravomocemi a chutí zničit lidstvo na základě ideologického boje, škoda, že se to teď znovu vrací do módy. Prdel na tom skutečně nic není, shodou okolností jsem před dvěma dny viděl dokument (paradoxně na mainstreamovém ZOOMu, který odvysílal něco, co vysloveně neleze Američanům až do p****e - vzácnost), ve kterém vyprávěli o incidentu ve Španělsku, kde hrdinné americké demokratické letectvo rozsévající svobodu upustilo díky nehodě dvě atomové bomby, do tamní půdy z nich unikla radiace, ta se nikdy nezlikvidovala, ačkoliv oficiálně ano, a teď na té úchvatné radiací zasažené půdě pěstují rajčata, které snad i vyváží do Evropy. Bohužel tady John nezmínil ani třetinu všech incidentů, kdy jim ty bomby spadly nebo se jim ztratily, těch případů je mnohem více a mám pocit, že jedna bombička jim už desítky let stále leží na dně bažiny někde na východním pobřeží. Viděl jsem o tom dokument, který se věnoval jen ztraceným atomovým bombám Američanů, bohužel jsem kretén a nedokážu ho ani najít, abych mohl doporučit pro případné zájemce.

Každopádně díky za překlad jeho videí, je to jeden z mála pořadů, za kterými sem pravidelně chodím. Škoda, že tu dávku sebereflexe a sebekritičnosti musí za Američany dělat v televizi Brit a na FOXu mezitím vysílají propagandu o americké dokonalosti a kritiku absolutně nepřipouští, případně jí považují za "nevlasteneckou".

10018

Odpovědět

Vzpomněl jsem si:

http://www.csfd.cz/film/295807-utajene-nehody-nuklearnich-zbrani/

151

Odpovědět

+ZeckProsim tě, znáš ještě i nějaký další videa/dokumenty? dobrý je třeba i projectu manhattan akorát si nemohu vzpomenout jak se to jmenovalo

01

Odpovědět

+Zeckted uz jen odvolejte, ze jste kreten :-)) tuhle roli tu mam ja

01

Odpovědět

Nebyť US, bol by celý svet komunistický...
Samozrejme nič zlé nevidíš, keďže sleduješ len americké spravodajstvo :)
Pozri si občas al jazeeru, rt, či china daily a uvidíš tú mieru sebareflexie US :)

1542

Odpovědět

+thorium.cekuj.netRuská, čínská nebo arabská propaganda má být sebereflexe amerického zpravodajství plného nalhávaného vlastenectví, patosu a propagandy? Dík za tip, dávám prostor pro hledání objektivních informací, sice to dá víc zabrat, člověk musí trochu myslet, ale metodu vyhánění čerta ďáblem neuznávám.

Ano, "Nebýt USA, byl by celý svět bolševický" neboli novější cool verze staršího "Nebýt SSSR, celý svět by ovládli imperialisté". Tyhle ideologická pořekadla patřící do minulého století mě nějak míjí. Skutečnost totiž byla jiná.

3916

Odpovědět

+thorium.cekuj.netMôžeš prezradiť tvoje zdroje ?

714

Odpovědět

teď by mě zajímalo jak to vypadá Rusku :D

936

Odpovědět

To bys nechtěl vidět. Špatně by se ti pak spalo.

288

Odpovědět

čím víc sleduji Johna Olivera tím víc si o USA myslím že je nejstupidnějším uskupením na zemi na zemi

10216

Odpovědět

Toto je to skutočne unikát. Nonstop by ma mohol baviť.

413

Odpovědět

z Johna Olivera se pomalu stává na videačesky legenda :)

463

Odpovědět

Zajímavost k atomovkam: Myslím, že dosud žijící Japonec, byl v Hirošimě, přežil výbuch atomové pumy, načež se vypravil do Nagasaki.. kde opět přežil výbuch atomovky. Tomu se říká štěstí v neštěstí.

231

Odpovědět

Ah pardon už skonal, tady je: http://en.wikipedia.org/wiki/Tsutomu_Yamaguchi

101

Odpovědět

+TwoRA ja jen na toto tema doplnim, ze Nagasaki bylo az sekundarnim cilem. Bombarodavat se melo mesto Kokura, ale diky oblacnosti bylo vybrano mesto Nagasaki. Od te doby se pouziva v japonsku rceni "stesti jako z Kokury".

151

Odpovědět

A to ještě nemluví, kolik jaderných hlavic se od roku 1945 "otestovalo". Proč potřebují testovat pořád a pořád technologii, která je více než 70 let zvládnutá?

621

Odpovědět

To že je daná technologie zvládnutá neznamená, že se ještě nedá vylepšit. Vem si například Fat Mana stačilo jen dvacet let výzkumu a testů a byl vyvinut systém Davy Crockett což je kanón s jadernou municí.

23

Odpovědět

To je prd proti rusku, tam se jich po pádu komunismu plno ztratilo a nikdo dodnes neví kde jsou ... ale horší je fakt fakt, že na zemi existuje více než jeden milion černých skládek s odpadem z jaderných elektráren (většinou spravované mafií) uloženém často jen tak na hromadách a tisíce rezavějících sudů je v mořích, spousta toho svinstva už utíká do moře ..... viz:

Ruští experti chtějí podrobně zmapovat jaderné "pohřebiště" v polárních oblastech severně od Sibiře, kde jsou bez jakékoli kontroly uloženy stovky radioaktivních objektů ohrožujících životní prostředí. Výzkumu čtyř nejvíce postižených míst v Karském moři se podle zprávy agentury RIA Novosti ujalo ruské ministerstvo pro mimořádné situace. Kolik nebezpečných objektů se na dně nachází, ruští odborníci nevědí.

"Každým rokem oblast zkoumáme, ale pořád nacházíme nové," řekl agentuře mluvčí ministerstva. Jen v podmořské proláklině u souostroví Novaja Zemlja jich bylo podle mluvčího nalezeno kolem 1200. Jde zejména o kontejnery a celé lodě naplněné jaderných odpadem, vysloužilé součásti atomových ledoborců, ale například i jadernou ponorku K-27, která tu byla "pohřbena" v roce 1982.

264

Odpovědět

Atomové bomby jsou slepou uličkou v dějinách vojenství. Jejich použití ve válce nezpůsobí ničí vítězství, naopak, obě strany prohrají. Když totiž vítězstvím nic nezískáte, jedná se vlastně o prohru. Atomové bomby nikdy žádnou válku nevyhrály, dokonce i Japonsko se vzdalo hlavně kvůli invazi SSSR do Mandžukua, tehdy ztratili poslední naději na jakýkoliv důstojný konec války (původní plán byl způsobit USA tak velké ztráty při invazi, že by přistoupili na mír, ale když se přidal Sovětský svaz, věděli, že to nepůjde provést).

264

Odpovědět

Ovšem vítězství už dneska neni jen o tom, získat půdu pro expazi říše. Když si tohle uvědomíš, najednou zjistíš, že tvůj komentář je nesmyslnej :/

520

Odpovědět

Rusove vlastne zrusili primeri s Japonskem az potom co Japonsko kapitulovalo. Pokud vim, tak se ani nestrilelo. Rusove vlastne vzali tu severni Japonskou armada do zajeti a zabrali si par ostrovu blizko k Hokkaido. Japonce meli v zajeti leta na Sibiri.

12

Odpovědět

Smutné je, že takovíto generálové a admirálové řídí války. Jestli posílá amerika tohoto tupouna do Ruska, jistě se oboustranné vztahy výrazně posílí. Ve válkách, v touze po moci, spolu skrze nevinné, propagandou zmanipulované vojáky, bojují hlavouni, kteří nemají základní sociální cítění, o inteligenci nemluvě a za ně umírají lidé, kteří doopravdy neví, za co skutečně bojují. Věřím, že průměrně inteligentní člověk by po rozhovoru s americkým generál majorem usoudil, že mluví s blbcem. A takový posílá lidi na smrt. Ve školách by se mělo učit vážit si lidského života a jak objevit svůj talent a záliby a jak dělat to, co člověka baví. Zajímavý dokument o válce tady: http://www.rozzlobenimuzi.com/?linkid=36812-oliver_stone_nezname_dejiny_spojenych_statu.htm Kdyby na tohle video teď koukal Hitler, Stalin a vůdci Japonska, asi by se težce plácli do čela.

1413

Odpovědět

Zrovna Stone, salonní bolševik a rusofil, který je schopen v zemi která 40 let trpěla hrůzovládou bolševického plebsu vykládat " že tu zas tak hrozně nebylo" a že "dnes je mnohem větší totalita" není ten pravý který by mohl objektivně soudit co je a není totalita, tuto "dokumentární" sérii mohlo klidně natočit politbyro a výsledek by byl prakticky stejný stejný....

1717

Odpovědět

Připojil bych se k názoru, že když to jede na disketách, tak je to mnohem bezpečnější a nikdo se tam vlastně nemůže nabourat a čím menší kód, tím méně chyb/bugů. ;)

Na druhý pád, bylo by velmi zajímavé hrát Srdce na Internetu s týpkem, co sedí u správy atomovek : -))

765

Odpovědět

Pokud by ten týpek byl cholerik, tak po opakované prohře by mohl spustit "menší" ohňostroj. :-D

232

Odpovědět

+Ras al Ghuluž ho vidím po prohře: "ty jeden spratku rozluč se s tím svým státečkem!!" :D druhý den by jsi četl na novinkách, že Amerika zničila Čečensko a přemýšlel by jsi jestli za to tak trochu nemůžeš :D

71

Odpovědět

Za předpokladu že obsluha atomovek sedí u kompu a sleduje křečky na youtube. Samozřejme ten systém není napojenej na internet, to by bylo šílenství.

201
Další