Proč Curiosity hledá organické látky?

Thumbnail play icon
73 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:114
Počet zobrazení:3 612

Zajímalo vás někdy, co a proč vlastně dělá vozítko Curiosity na Marsu? To se dozvíte v tomhle krátkém videu ze série Mars in a Minute od NASA.

Přepis titulků

MARS V JEDNÉ MINUTĚ Proč Curiosity hledá organické látky? Organické látky jsou molekuly na bázi uhlíku. Jsou zásadní pro život. Pokud je Curiosity najde v prastarých horninách, zvýší se šance, že Mars měl kdysi vhodné podmínky pro mikroby. Organické látky je však těžké najít. Snadno se totiž rozkládají při vystavení tvrdým podmínkám, jako jsou extrémní radiace a chemické oxidanty, které daly Marsu jeho rezavou barvu.

Vhodným místem k hledání organických látek jsou vrstvy hornin. Organické látky, které byly pohřbeny ve vrstvách bahna nebo v sedimentech, které klesly na dno vodní plochy, mohly mít velmi dobrou šanci na uchování. Vědci se domnívají, že místo přistání Curiosity, kráter Gale, obsahuje tyto speciální vrstvy vytvořené v dávných dobách za přítomnosti vody.

Voda už dávno vyschla, ale vrstvy, které dodnes zůstaly, by stále mohly uchovávat organický materiál. Pokud Curiosity najde tyto látky, neprokáže se, že život existoval, ale mohlo by to znamenat, že Mars měl kdysi vhodné podmínky pro život. Překlad: Frix www.videacesky.cz

Komentáře (12)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

No jo... pre človeka ktorý curiosity sleduje je to dosť biedne video.
A Človeka ktorého curiosity nezaujíma, to proste nezaujíma :)

50

Odpovědět

tohle jsou naprosto nové informace!

30

Odpovědět

na Marsu už je víc jak 30 let lidská kolonie, Curiosity neni na Marsu.....

14

Odpovědět

+LuThoRAno ano,
A Kenedy nebyl člověk ale ještěr.
Práškují nás chemtrails letadla.
Přistání na měsíci nebylo.
Za 11 září může usa.
A Rusové jsou mírumilovný národ který utlačuje západ a snaží se je zničit.

51

Odpovědět

+LuThoRKenedy byl člověk co e chystal prozradit existenci ufounů a ještěru na zemi, lidé byly na měsíci a byl jim tam pak přístup zakazán, ano za 11 září může usa, a chemtrails je blbost a rusové jsou mírumilovný národ který utlačuje západ a snaží se je zničit.

13

Odpovědět

Udeluji ti titul: Osly c***k.

31

Odpovědět

+Bannto vy ste stádo ovci kteří jsou zmanipulovaný a nic o svetě neví, když nekdo řekne pravdu tak se mu vysmnějete že je to blázen protože ste tak vychovaný, jak jinak ututlat pravdu před lidma než nechat samotný lidi bojovat proti pravdě, jo ja vim že vám to připadá jako nehororázna blbost, ale to same se řikalo když Kopernik začal tvrdit že země obihá kolem slunce.

01

Odpovědět

69?

02

Odpovědět

60?!

03

Odpovědět

Proč teda Curiosity hledá organické látky?

384

Odpovědět

7+ ?

93