Mise New Horizons za PlutemVox

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 61
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:242
Počet zobrazení:5 828

Nedávno obletěly svět obrázky Pluta. Na to, jak vypadala cesta za těmito fotkami, co vše s sebou New Horizons nese a mnohé další se dozvíte v dnešním videu kanálu Vox.

Přepis titulků

3, 2, 1... Psal se 19. leden 2006 na mysu Canaveral na Floridě. Vesmírné plavidlo velikosti klavíru opustilo Zemi na raketě pohybující se 36000 mil za hodinu. Tohle je New Horizons, sonda NASA. Jejím cílem je dokončit prozkoumávání Sluneční soustavy. Tím, že přeletí kolem Pluta a jeho měsíců. Na palubě je 7 vědeckých přístrojů, generátor napájený rozpadajícím se plutoniem a několik dalších věcí.

Je tam schránka s popelem Clydea Tombaugha, což je astronom, který v třicátých letech Pluto objevil. Dále dvě americké vlajky, dva čtvrtdolary, z Floridy a Marylandu, CD-ROM se 400000 jmény lidí, kteří se přihlásili v roce 2005, CD-ROM s fotkami týmu New Horizons, kus SpaceShipOne, což byl první soukromý raketoplán a americkou známku z roku 1991, na které stojí: Pluto: zatím neprozkoumáno.

New Horizons už letí déle než 9 let a den její schůzky s Plutem konečně nastal. VOX OBSERVATOŘ Abychom pochopili, co to znamená, musíme si uvědomit, že Pluto je hrozně daleko. Hrozně moc daleko, miliardy mil daleko.

Když jsme si ve škole ukazovali model Sluneční soustavy, vypadalo to nějak takhle. Ale tohle je jedna veliká lež. Pokud by Země byla velikosti basketbalového míče, Pluto by bylo velké jako golfový míček. A na té samé škále by vzdálenost mezi nimi byla... Tak jo, řekni, kdy se mám zastavit. Pokračuj. Pokračuj. Teď jdi ven.

- Nasedni na vlak. - Co? Ten golfový míček by byl více než 50 mil daleko. - No do prčic. - Přesně. A to navíc v nejbližším místě. Na té samé škále by New Horizons, robot NASA, byl veliký jako zlomek zrnka písku. I přes tuto ohromnou vzdálenost se inženýrům NASA úspěšně povedlo nasměrovat New Horizons k cíli. A díky rádiovým vlnám z něj mohou přijímat data.

Velice pomalu. Rádiovým vlnám trvá 4,5 hodiny, než dorazí od New Horizons k nám. NASA musí používat antény široké 60 metrů, aby ten signál vůbec zachytila. A rychlost stahování je 1 kilobit za sekundu. 1 kilobit za sekundu, jak moc je to pomalé? Kdybys měla obrázek o šířce 1024 pixelů, trvalo by jeho stažení 40 minut.

To je 50x pomalejší než vytáčené připojení z devadesátých let. Jednou z klíčových věcí, které bude New Horizons posílat, jsou dobré fotky Pluta. Zatím nemáme žádné dobré fotky Pluta. To nejlepší, co máme z Hubblova teleskopu, vypadá jako rozmazaný flek. New Horizons pro nás získá historické fotky Pluta ve vysokém rozlišení. Už nám stihla poslat super fotky Jupiteru, když letěla kolem v roce 2007, využívala tenkrát gravitaci této planety jako prak.

Právě teď se New Horizons pohybuje rychlostí 50000 kilometrů v hodině. Už spotřebovala většinu paliva, takže jak se blíží k cíli, už nemůže zpomalit. Všechna pozorování se tedy budou dít velmi rychle. - A potom? - Potom bude New Horizons pokračovat. V roce 2019 proletí kolem dalšího objektu na pokraji Sluneční soustavy. Odtud nám pošle další data. A Pluto bude pokračovat na své cestě okolo Slunce.

Jeden oběh mu trvá 248 let. To znamená, že veškerá historie Spojených států proběhla v čase, který Plutu trvá, než jednou oběhne kolem Slunce. Když bylo Pluto naposledy tam, kde je nyní, nerozuměli jsme evoluci ani tomu, že bakterie přenášejí nemoci. Letectví nemělo vzniknout ještě několik desítek let. A lety do vesmíru nezačaly ještě téměř dalších 200 let. Ale tentokrát, když Pluto dokončí cyklus, bude na něj čekat malý robot, kterého poslala rasa zvědavých opic, které žijí na planetě vzdálené miliardy mil.

Překlad: Xardass www.videacesky.cz

Komentáře (16)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

konečně nějaké video které nese i poučení a ne jen bezduchou zábavu pro prebubertální duševně zaostalé pitomečky

35

Odpovědět

pokud to posila 1kb/s jak muzou tam odsad vzit HD fotky ? :)

19

Odpovědět

Prostě to trvá dlouho

261

Odpovědět

Vic takovych videii o vesmiru diky :)

190

Odpovědět

Sonda už letí 9 let a za dalších 9 let se jí povede odeslat všechny fotky, které vyfotila během prvního dne po přiblížení:D

250

Odpovědět

A zrovna, když mluvili o rychlosti, se mi seklo nahrávání videa...

140

Odpovědět

"cannot be displayed, because contained errors"
To je nějaká ironie vzhledem k infu ve videu o nízké download rychlosti? :D

20

Odpovědět

Jen to mohli nechat bez těch keců o evoluci.

838

Odpovědět

Ale my jsme před 250 lety opravdu nevěděli nic o evoluci.

191

Odpovědět

To tam nechali schválně, aby se v diskuzi hned sami odhalili hlupáci. :P

265

Odpovědět

+LigerKaždý s názorem je hlupák. Aha :)

320

Odpovědět

+Ligernevimjmeno2: Ne, každý s hloupým názorem je hlupák :P

172

Odpovědět

Souhlas. Většina věcí co jsme věděli před 50ti lety o evoluci jsou už teď téměř vyvrácená. Jen někteří "hlupáci" co ostatní nazývají hlupáky, to nejsou ochtní přijmout.
Stačí si na netu vyhledat kolik předchůdců člověka a jejich koster, jsou vlastně podvrhy nebo evoluční omyly.

210

Odpovědět

1kbps, no tak to běž. Mě nabíhá tik, když mi moje 100Mbps optika načítá stránku déle jak vteřinu.

336

Odpovědět

To je hodně psycho, jak takový malý vysavač se satelitem můžou přesně poslat takovou dálku.

A proto jsme v matice počítali sinus kosinus deskriptiva. :D

473