Proč existuje Bělorusko?

Thumbnail play icon
86 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:38
Počet zobrazení:3 585

Znáte historii Běloruska? A víte, proč bychom ho neměli považovat jenom za jiné Rusko? Dozvíme se v pořadu History Matters.

  • Litevské velkoknížectví (1236–1795, území dnešní Litvy, Běloruska, severovýchodního Polska a západních částí Ruska) bylo po většinu své historie součástí Polsko-litevské unie, která se rozpadla až při dělení Polska.
  • Věděli jste, že učenec z Polocku František Skorina (Francysk Skaryna), který přeložil Bibli do staroběloruštiny, ji vytiskl roku 1519 v Praze? Později zde i zemřel a jeho sochu můžete dnes vidět v Klementinu.
  • Polsko-litevské povstání pod vedením Konstantyho Kalinowského vypuklo roku 1863 a Bělorusové tím dosáhli určité formy liberalizace společnosti. Kalinowski byl po potlačení povstání oběšen, ale dodnes je vnímán jako hrdina v Polsku, Litvě i Bělorusku (pro Lukašenka je symbolem polonizace Běloruska).

Ve videu je nesprávně řečeno, že název Belaja Rus znamená Bílé Rusko, naopak znamená Bílá Rus
 

Přepis titulků

Je dost otázek, co nám nedají spát. Co bude po smrti? Proč tu jsme? A proč existuje Bělorusko? Je to východoevropská země zmáčknutá mezi Polsko, Rusko, Ukrajinu a Pobaltí. Je to taky výjimečně mladý stát, úplnou nezávislost získal v roce 1991. Název Bělorusko vychází ze spojení Belaja Rus, Bílá Rus. Většina dnešního území Běloruska patřila k Litevskému velkoknížectví, kde se Bělorusům často říkalo Ruténci, ale toto označení mělo širší význam a vztahovalo se i na Ukrajince.

Lidé, kteří zde žili, se běžně označovali za Litviny nebo Paljaščuky. První stopy běloruského národního uvědomění se objevily v 19. století, v době, kdy se tvoří i další národní hnutí. V 19. století Bělorusko patřilo k Ruské říši, když po dělení Polska a dnešní Litvy došlo k mnoha změnám. Za prvé, vládnoucí polské katolíky u moci vystřídali ruští pravoslavní, za druhé, intelektuálové v Ruské říši se začali o Bělorusy zajímat a zjistili, že jsou dost jiní.

Ale tajili to, protože vláda zakázala zmínky o odlišnostech Bělorusů a Rusů. Ve druhé polovině 19. století Bělorusové vedení Konstantym Kalinowským bojovali proti Rusům za svou identitu, ale povstání bylo brzy poraženo. Ale samozřejmě nepotlačili běloruské nároky na vlastní stát, ty trvaly, ať už to vláda v Petrohradu chtěla, nebo ne. Takže po vypuknutí 1. světové války roku 1914 se pohled na Bělorusko a jeho obyvatele za krátkou dobu prudce změnil. Po zatlačení Rusů sem zde Němci vytvořili loutkový stát, Běloruskou lidovou republiku, která trvala krátce, a občanská válka v Rusku a válka polsko–sovětská ji rozdělily takto, část Běloruska připadla Polsku a zbytek SSSR.

Tato část země byla Běloruská sovětská socialistická republika a její území se zvětšilo dvakrát, poprvé v rámci SSSR podle skladby obyvatel, podruhé po anexi východního Polska Sovětským svazem před 2. světovou válkou. Když se situace uklidnila, hranice dnešního Běloruska byly potvrzeny. Bělorusko ale nebylo nezávislé kromě Stalinova politikaření, protože Bělorusko i Ukrajina zasedaly v OSN i přesto, že byly součástí SSSR.

Stalin toho dosáhl tím, že odmítl vstoupit do nové OSN, dokud nedostane místa navíc, protože nekomunistické země by ho přehlasovávaly. OSN souhlasila a BSSR v ní měla zastoupení do rozpadu SSSR roku 1991, kdy její místo připadlo dnešnímu Bělorusku. Na závěr, původ Běloruska je nejasný a plný otázek kolem jeho názvu a toho, kde má kulturní kořeny.

Bylo Bělorusko nástupcem Litevského velkoknížectví, nebo bylo novým státem, který se utvořil v opozici vůči okolí? Bělorusko by nemělo být vnímáno jako odnož Ruska, má totiž dlouhou historii. Objektivně je to sice mladá země, ale Bělorusové jsou tu pod různými jmény mnohem déle. Překlad: Lukkul www.videacesky.cz

Komentáře (14)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Technická poznámka - Sovětský svaz neanektoval východní část Polska před druhou světovou válkou - on ji vojensky obsadil a začal s tím 17. září 1939 - 2. světová válka vypukla 1. záři.

40

Odpovědět

A co Polsko - Sovětská válka a následné rižské dělení, které zasáhlo právě i Bělorusko?

02

Odpovědět

Sovětský svaz vraždil Poláky (Ukrajince, Bělorusy) už PŘED druhou světovou válkou (https://en.wikipedia.org/wiki/Polish_Operation_of_the_NKVD). Je prostě smutné si myslet, že zářím 1939 začalo něco nového. Sovětský svaz jen pokračoval ve své dobyvačné politice a zločinech.

30

Odpovědět

Proč existuje Bělorusko? ....stale netusime

141

Odpovědět

:D Nechtěl jsem zase hejtovat, dík. :D

36

Odpovědět

+2+3.elementAle chtěl. Máš potřebu sem pořád dolejzat. Nedokažeš odolat.

64

Odpovědět

+NeAni nemusím, překladači se hejtujou sami, jen se tak bavím. A občas to někdo i zaregistruje. :D

26

Odpovědět

+3+2.elementTy máš nějakou poruchu? :)

22

Odpovědět

+NeJj, vidím věci co jiní nevidí nebo nechápou, už od malička.

25

Odpovědět

+1+4.elementTakže nemáš nic lepšího na práci než jít sem, napsat nějaký komentář, občas být zabanovaný a tohle opakovat pořád dokola? Co máš fakt za poruchu? :)

43

Odpovědět

+NeJe to odpovědnost, jako Šaman se musím starat o příslušníky svého kmene. Tak jsem se narodil a byl vychován.

24

Odpovědět

+1+4.elementTakže co máš za poruchu? :)

32

Odpovědět

+NeDáš si banán?

12

Odpovědět

+1+4.elementTak se nestyď a říkej. :)

12