Proč mají kasičky podobu prasátka?

Thumbnail play icon
75 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:91
Počet zobrazení:5 174

Skoro každý měl v dětství vlastní kasičku ve tvaru prasátka. Napadlo vás ale někdy, proč vaše pokladnička vypadá jako toto zvíře? Původ musíme hledat stovky let v minulosti.

Poznámka:
Kromě vysvětlení uvedeného ve videu, existuje i pár jiných teorií.
Prasata se často krmila všemožnými zbytky z domácnosti. A protože i pokladničky sloužily ke škudlení zbytků z výplaty, bylo toto spojení na světě.
Dále je prasátko v mnoho evropských a asijských zemích symbolem štěstí a hojnosti, takže i odtud může pocházet původ růžové pokladničky.

Přepis titulků

Většina lidí se zřejmě zajímá více o to, kolik peněz mají našetřeno v prasátku, spíše než proč vlastně šetříme naše úspory v nádobách ve tvaru prasete. Jak tedy tyto schránky dostaly svou podobu? Schránky pro ukládání mincí, známé jako pokladničky, byly používány po staletí. Aby se zlepšila úspornost, byla na vršku schránky umístěna malá štěrbina, aby se peníze vložily, ale neodebraly. Proto jediný způsob, jak získat mince, bylo schránku rozbít. A tak byly z levných materiálů.

Nakonec se tyto schránky vyvinuly v prasátka. Raná prasátka se těžko hledají. Byla rozbita, aby vydala mince, které v sobě měla, což ztěžuje studium jejich původu. Přesto existuje několik teorií o tom, jak prasátka vznikla. Nejznámější legenda o původu prasátek pochází z 15. století. Ve středověké Evropě byl kov drahý a zřídka se používal pro domácí zboží. Místo toho bylo nádobí a hrnce vyrobeny z levného oranžového jílu zvaného pygg.

P-Y-G-G. Když lidé vložili své úspory do těchto "pyggových" schránek, začali jim říkat "pygg banks". Nakonec kvůli chybnému výkladu slova pygg kvůli podobě se slovem pig, tedy prase, začali hrnčíři dělat kasičky do tvaru prasat a díky tomu vznikla prasátka. Překlad: Karolína I. www.videacesky.cz

Komentáře (11)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

A já myslela,že je to proto, že ho vykrmíš mincemi a pak porazíš. Jako prasátka v reálu

10

Odpovědět

Nikdy bych nemohla mít porcelánové prasátko, nechtěla bych ho rozbít...protože nemám ráda rozbíjení věcí...a ještě by se na mě tak koukalo... D--:
Ale šetřím i bez toho, abych měla problém sáhnout do těch peněz: tip: sbírání lesklých mincí. Každou lesklou minci si schovám do krabičky..mám teď nějakých šest tisíc v kovových. A nechce se mi na ně sahat (takže s nimi do rozpočtu nepočítám)

01

Odpovědět

IMHO blbost, pig/pygg může fungovat v Anglii, ale ne jiných zemích.

05

Odpovědět

Jo, ale v Anglii, kde se to spojení vžilo, se to asi rozvinulo do dalšího částí světa, ne? Jako asi tuna jiných věcí z jiných zemí.

62

Odpovědět

+HomboJo asi do anglicky mluvících, ale jinam těžko. Angličtina se stala celosvětovou až s rozvojem výpočetní techniky a internetu. Ty prasátka jsou mnohem starší, z doby kdy vládla řečtina, féničtina a další středomořské jazyky. Mají je i v Číně a ta byla hodně uzavřená, navíc je kolébkou porcelánu.
"Používání uzavřených kasiček na drobné mince v domácnostech navazuje na tradici uzavřených kasiček užívaných v antických chrámech. Ve středověku se ujala podoba ve formě keramického prasete zejména proto, že prasátko je symbolem plodnosti, užitečnosti a blahobytu. Také je zřejmá obdoba v prasečí zabíjačce a rozbití kasičky. " https://cs.wikipedia.org/wiki/Pras%C3%A1tko
https://en.wikipedia.org/wiki/Piggy_bank

14

Odpovědět

+El DiaboloVíš, že je to v popisku jako jedna z teorií, že jo? Nemusíš to opakovat. :D Navíc je úplně jedno, jestli byla nebo nebyla angličtina v tý době celosvětová. Hodně věcí se tak rozšířilo i bez toho, aby jejich země byla nějak extra známá. Stačí si jen doplnit informace. 😀

02

Odpovědět

+HomboVšak taky nemluvím o popisku, ale o videu...

00

Odpovědět

Existuje ještě i jedna německá antisemitiscká interpretace podle, které se peníze dávají do prasátka, aby vám je nesebrali židé. :D Pokud chceme jít s dobou tak i muslimové.

51

Odpovědět

Spořením peněz do prasátek nás rodiče připravují na dobu, kdy své těžce nabité peníze budeme (coby výplatu) odevzdávat sviním...

105

Odpovědět

Ne, no. :-D

21

Odpovědět

Tento druh nezaujímavých zaujímavostí ma vždy nadchne. Za mňa určite viac takýchto videí :)

103