Prostý vynález, který ukončil éru Divokého západu

Thumbnail play icon
83 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:71
Počet zobrazení:5 916

Po předchozích úspěších několika animovaných videí z válečného prostředí se dnes podíváme hlouběji do historie. Věděli jste, že k ukončení éry kovbojů a Divokého západu výrazně přispěl jistý velmi jednoduchý patent, se kterým se pravděpodobně velmi často sami setkáváte?

Poznámky:
Homestead Act byl federální zákon o usedlostech, podepsaný roku 1862 presidentem Abrahamem Lincolnem. Umožňoval všem občanům USA i přistěhovalcům, aby bezplatně získali 60 hektarů (později až 2,6 km²) federální zemědělské půdy.
John Warne "Bet-a-Million" Gates – poměrně známá osobnost americké historie. Gates působil v celé řadě činností, od obchodu s ocelí po železnice či dostihy. Přezdívka "vsaďte milion" má původ v jedné z jeho sázek, kdy na anglických dostizích vsadil 70 000 dolarů a vyhrál 600 000 dolarů. Tento příběh Gates následně zveličil.

Přepis titulků

Tuto epizodu Simple History sponzoruje WIX. Jděte na WIX.com/go/simplehistory a vytvořte si svůj vlastní web. Jaký prostý vynález ukončil éru Divokého západu? V polovině devatenáctého století byl americký západ nezkrocený. Ale stejný vynález, který devastoval bojiště první světové války a věznil lidi v táborech dvacátého století, nakonec vše změnil. Byl nechvalně přezdíván jako "trnitý plot" či "ďáblův provaz". Šlo o ostnatý drát.

První skutečný ostnatý drát vytvořil Michael Kelly z New Yorku v roce 1868. I jiní usilovali o patent na své vlastní verze, ale konečný design byl patentován 24. listopadu 1874 farmářem Josephem Gliddenem. Jeho verze byla oproti jiným silnější. Skládala se z jednoho drátu, který držel ostré kovové ostny a druhého drátu bez ostnů, který byl omotán kolem prvního drátu, zdvojnásoboval jeho sílu a předcházel prokluzování.

V roce jeho patentování bylo vyprodukováno 32 mil, tedy 51 kilometrů tohoto drátu. To řešilo problém farmářů Divokého západu s osídlováním půdy, které umožnil zákon o usedlostech z roku 1862. Před ostnatým drátem byl Divoký západ vhodnější pro kovboje a honáky, řídící se pravidlem otevřeného prostoru. To znamenalo pást se volně, kde chtěli. Bez ochranného oplocení mohl dobytek snadno zadupat a sežrat farmářské plodiny, proto nebylo možné zakládat farmy. Tento farmářský problém vyřešil ostnatý drát.

Před ostnatým drátem se používaly dřevěné ploty. Ty se nicméně ukázaly jako drahé a obtížně stavitelné, protože dřevo bylo nedostatkové. Stavba kamenných zdí byla také obtížná, protože kámen byl rovněž nedostatkový. Využívaly se i ploty z trnitých keřů, ale ty rostly příliš pomalu. Žádné z těchto řešení nebylo odolné vůči extrémnímu počasí. Oplocení před ostnatým drátem nefungovalo rovněž proto, že nijak nenutilo dobytek udržovat si odstup.

Stačilo jen zatlačit a rozbilo se. John W. "Bet-a-Million" Gates promoval ostnatý drát v Texasu s tímto popisem: Lehčí než vzduch, silnější než whisky, levnější než prach. Říká se, že uzavíral sázky, aby zjistil, zda drátem projde texaský dlouhorohý skot. Na diváky toto oplocení působilo zpočátku křehce, ale dlouhorohý skot jím nedokázal prorazit a to přesvědčilo lidi ke koupi nového, revolučního produktu. Poptávka vyletěla do nebes. Užívání ostnatého drátu se rychle rozšířilo, a jelikož zásadně proměnilo západ, vyvolalo i řadu konfliktů.

Pokud se dobytek dostal příliš blízko k drátu, zranil se a často uhynul. Přístup k pastvinám a vodě byl nyní velmi obtížný a ploty z ostnatého drátu byly umístěny dokonce na veřejné půdě. Když větší chovatel dobytka postavil drátěné oplocení, menší chovatel ho přestříhal, aby získal přístup k pastvinám a vodě. Ozbrojené tlupy byly často najímány k nočnímu přestřihování plotů a ponechávaly varování před opravou.

To občas končilo násilnými přestřelkami. Situace byla natolik vážná, že se stříhání plotů brzy stalo závažným zločinem. Původní Američané mu říkali ďáblův provaz, protože ostnatý drát konečně umožnil farmářům vymezit své pozemky, které ve skutečnosti byly teritorii původních Američanů. S ostnatým drátem bylo možné udržet dobytek na určeném místě a přitom oddělovat zvěř jiných farmářů. K zvládání a řízení dobytka už nadále nebyli zapotřebí kovbojové.

Otevřený prostor se nyní uzavřel. Překlad: L1ght www.videacesky.cz

Komentáře (13)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Chce to mít jen PLÁN a trochu VÍRY!

11

Odpovědět

Mám velkou objednávku od Pirátů, prý chce Bartoš, až bude premiérem, oplotit veškerou zeleň v Česku a především konopné lány.

433

Odpovědět

Když je tu více videí z jednoho kanálu, dostanou sjednocující štítek/tag?
Jinak děkuji za překlad zajímavého videa.

41

Odpovědět

Zrovna zde je to malinko složitější. Samostatný štítek se po pár úspěšných epizodách obvykle zavádí, ale dobrých kanálů s krátkými animáky o historii je více. Např. toto video je od Simple History, ale úspěšné Jak německý Messerschmitt ušetřil americký bombardér je od Yarnhubu. Přitom na první dobrou mohou působit celkem zaměnitelně a v záloze mám i další. Zatím se mi úplně nechce rozdělovat obsahově podobné věci do X samostatných tagů, případně vymýšlet nějakou krkolomnou sjednocovačku. Pro sledování zatím doporučuji hlídat Animované V tom objemu je to myslím ještě pořád přehledné :)

53

Odpovědět

+L1ghtOk, dík za odpověd.

11

Odpovědět

Jak prosté, použili to i komunisti, obehnat stáda dojných krav a střižných ovcí. A po revoluci takto vychované stádo zneužili ODS a ČSSD ke svým zlodějnám.

926

Odpovědět

Nezávisle na tom jestli je to pravda nebo ne - proč to sem cpeš?

152

Odpovědět

+Tvé jménoProtože to úzce souvisí s tématem videa, proč myslíš, že to sem autor dal, kvůli Americkým dějinám?

520

Odpovědět

+HraničářJarininovy konspirační teorie by zasloužily samostatný sloupek v časopise Šifra, někde mezi speciálem o léčivé moci pyramid a pravidelným okénkem o reptiliánech :D Video jsem sem dal proto, že předchozí videa ze stejného kanálu tu získaly hezké hodnocení i views a dobře se mi překládaly. Poslední bylo o nepálských válečnících ve službách Británie a to před ním o výrobě odstřelovačských návnad v první světové válce. Což mě samozřejmě zcela jasně usvědčuje z manipulace a židozednářství... nějak :D ;)

192

Odpovědět

+L1ghtTakže to jednoduše ojebáváš, jo? :D

514

Odpovědět

+HraničářTo už musí posoudit divák a Xardass :)

42

Odpovědět

+L1ghtXardasse, bych vynechal jelikož.....

58

Odpovědět

Chudáček grafoman, on za to nemůže. :´-(

62