Gurkhové v druhé světové válce

Thumbnail play icon
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:68
Počet zobrazení:4 984

Věděli jste, že v britské armádě dlouhodobě a ve značném rozsahu sloužili houževnatí bojovníci z nepálských horských kmenů? Čím se takoví válečníci vyznačovali a jaká byla jejich úloha během druhé světové války?

Poznámka:
Puggaree – označení specifického pruhu látky, který se obmotával kolem klobouků terai.

Přepis titulků

Gurkhové Druhá světová válka Když Britové vyhlásili Německu roku 1939 válku, ihned začali mobilizovat v zemích Commonwealthu. Muži z celého impéria se přidávali do britských sil, aby přispěli v boji. Mezi nimi byli i Gurkhové. Před válkou sloužili Gurkhové ve službách britských vojsk už více než století. Bojovali pro britské impérium ve všech částech světa. Ještě jako nepřátelé během války mezi Anglií a Nepálem v letech 1814–1816 začali Britové Gurhky a jejich bojové schopnosti uznávat a mnoho Gurkhů se po válce přihlásilo do britské armády.

Pocházejí z království Nepálu, malé země na jižním úpatí Himálaje, kde pracují jako farmáři a ovčáci. Život v tak drsném prostředí z nich udělal drsné vojáky, kteří nikdy nezpochybňovali rozkazy a neuznávali ústup. Jejich heslem bylo: "Raději zemřít než být zbabělcem." Protože šlo o jedny z nejlepších vojáků v celém impériu, britská armáda rekrutovala Gurkhy vždy, když potřebovala spolehlivou pracovní sílu.

Mezi Gurkhy bylo několik kmenů, které byly oproti ostatním považovány za bojovnější, ale v dobách války byli rekrutováni i muži z méně válečnických kmenů. Během války Britové rekrutovali téměř 250 000 Gurkhů ve více než 40 praporech. K tomu přičtěme 8 praporů nepálské armády, které rovněž vstoupily do války. Coby část britsko-indické armády v prvních letech války byli Gurkhové nasazeni v teritoriích na Středním východě, jako je Irák a Sýrie, a do severní Afriky, kde bojovali proti silám Osy.

Po 9. prosinci vyhlásilo Spojené království válku Japonsku, do které se indická vojska a Gurkhové zapojili ve větším měřítku. Zejména k ochraně Malajska před japonskými silami. Dále pak bojovali v Itálii, Řecku, Singapuru, Indii a Barmě. I když měli v britské armádě Gurkhové výjimečnou pověst, nebyli organizováni jako oddělená formace.

Pluky Gurkhů byly nasazeny mezi běžné armádní jednotky. Coby součást indické armády, která spadala pod britské velení, nosili Gurkhové typický oděv, khaki uniformu M37 a tzv. Bombay Bloomers – dlouhé kalhoty, které šlo snadno přeměnit na šortky. Také nosili standardizovanou výbavu z roku 1937. Koncem války tyto uniformy nahradil praktičtější olivově zelený bojový oděv pro boj v džungli. Gurkhští vojáci, nasazení v Africe a později i v Itálii, nosili během těchto kampaní specifické britské uniformy.

Význačným prvkem gurkhské uniformy byl jejich typický klobouk, poznávací znak Gurkhů od počátku 20. století. Pokud neměli standardní ocelové přilby, nosili Gurkhové své klobouky terai, složené ze dvou klobouků, sešitých dohromady pro vyšší tuhost. Klobouky byly ovázány pruhem látky a nosily se nakloněné doprava. Vzhledem k zařazení mezi vojenské jednotky byli Gurkhové vybaveni běžnými zbraněmi. Například puškou Lee–Enfield No.

4, lehkým kulometem Bren a americkými zbraněmi, jako jsou samopaly Thompson M1928 a M1A1. Každý Gurkha měl svou zbraň pro boj zblízka. Zbraň, která byla typická pro jeho himálajský národ. Ještě slavnější než jejich klobouky terai jsou nože kukri. Kukri byly oblíbenou zbraní Gurkhů pro boj zblízka a objevovaly se téměř při všech útocích. V mnoha situacích útočili Gurkhové na nepřítele s puškou v jedné ruce a s kukri v druhé.

Kukri byly navrženy k řezání, délka se pohybovala v rozpětí 40 až 45 cm. Vyznačují se dopředu zakřivenou čepelí, naostřenou jen ze spodní strany. Legenda tvrdí, že tvar čepele připomíná tvar Nepálu. Gurkhové byli se svými kukri velmi zruční a v boji zblízka dokázali napáchat vážné škody jen s použitím těchto nožů. Kvůli tomu získaly kukri téměř bájnou pověst, spojenou s mnoha příběhy. Jednou z nejznámějších legend je pověst, že Gurkha musel prolít krev vždy, když vytáhl kukri z pouzdra.

Pokud Gurkha vytáhl kukri jen pro ukázku, musel se alespoň říznout do palce, aby tuto tradici uctil. Gurkhové se v boji osvědčili jako nebojácní a nelítostní válečníci. Nikdy nezpochybňovali rozkazy a vždy bojovali rázně, bez ohledu na sílu protivníka či důležitost bitvy. Jejich útok vždy následoval bojový pokřik "Ayo Gorkhali!" Tedy "Přišli si pro vás Gurkhové!"

Celkem 12 Gurkhů získalo Viktoriin kříž za statečnost během války. Během války přišlo více než 43 000 Gurkhů o život v boji po boku britské armády. Překlad: L1ght www.videacesky.cz

Komentáře (12)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Děkuji za překlad videa, mám jen malý dotaz - proč nejsou překládány vojenské termíny? Např. Batallion- prapor. Regiment - pluk. Čas videa 2:00 - batallions of Ghurka regiments.Tj. Prapory Pluků je přeloženo jako regimenty ghurků. Možná to ostatní berou jako detail a já nechci dělat bouři ve sklenici vody. Ostatně, je to takový nešvar, jako když je německé "panzer" překládáno jako pancéřový, a ne jako "tankový".

00

Odpovědět

Díky za upozornění, měli jsme v tom guláš. Už je to opraveno :)

00

Odpovědět

To s tou krví bych řekl, že byla inspirace pro Franka Herberta a fremenský nůž, ten se taky musí smočit v krvi, pokud je vytažen z pochvy.

20

Odpovědět

Neměli náhodou Gurkhové ve zvyku řezat nepřátelům uši a věšet si je kolem krku?

00

Odpovědět

You're a better man than I am, Gunga Din

00

Odpovědět

To bylo super, jestli maj víc videí, sem s nima :) .

11

Odpovědět

Určitě přikrmíme :) A něco málo už tu i máme, např. toto mělo nedávno celkem úspěch Odstřelovačské návnady – atrapa hlavy
Dobrých animovaných kanálů o historii je více, poslední dobou se v nich trošku přehrabuji a mám už pár vybraných položek pro VČ.

40

Odpovědět

Mám jednu handmade Kukri kúpenú na trhu v Kathmandu, zaujímavé je že doteraz ju tam policajti používajú namiesto obušku a je to jeden z nepálskych symbolov na ktorý sú patrične hrdý. Človek si potom dva krát rozmyslí či bude vyskakovať, no nie ?

62

Odpovědět

Ako si ju previezol cez letisko?

12

Odpovědět

+Av odbavenom zavazadle možeš ale záleží od krajiny, najlepšie mať potvrdenie z obchodu že sa jedná o suvenír, taktiež mám meč z bornea.

10

Odpovědět

Originál musí být klenot v kolekci :) Akorát se mi dělá trochu blivno, když otevřu heuréku a vidím ty laciné kukri imitace za pár drobných.

50

Odpovědět

+L1ghttak táto nebola lacná, stála ma asi 130USD a to som vyjednal ešte dobrú cenu.

10