Jordan Peterson – Jak dav pomohl stvořit Hitlera

Thumbnail play icon
87 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:96
Počet zobrazení:6 250
Dnešní video je o procesu, který formoval jednoho z největších diktátorů minulého století. Proč k tomu došlo a jak jiní lídři předcházeli tomuto zhoubnému konci?

Přepis titulků

Hodně jsem přemýšlel o Hitlerovi a říkal jsem si: Jak se člověk dostane do takového stavu? Říkáte si: No, byl to diktátor a svedl svůj lid na špatnou cestu. To ale není pravda, tak to nebylo. Ti lidé se s Hitlerem spikli a vydali na špatnou cestu. Zamyslete se nad tím takto: Když si o vás něco myslí jeden člověk, tak na tom nezáleží. Ale když vám to poví pět lidí, musíte být narcistní, abyste to nebrali vážně.

A pokud to není jen pět, ale řekněme třeba patnáct lidí, kteří vám říkají totéž nebo se k vám chovají stejně, měli byste si to vzít k srdci. A co když jste politik? Zkoušíte nadhazovat různé myšlenky a umíte interagovat s davem. Máte charisma a pozorujete ten dav.

Ale nemluvíte úplně jasně, nemáte pevně určené hodnoty a taky jste docela naštvaný. Možná proto, že jste strávili dlouhý čas v zákopech během první světové války, což nebyla sranda a všichni vaši kamarádi vylítli do vzduchu. Potom jste byli bez práce a zkoušeli jste se stát umělcem, jenže to nevyšlo, i když jste měli docela talent. Ekonomika se možná úplně rozpadla. Hyperinflace. A možná se z východu blížila hrozba komunismu, což se vážně dělo.

V tu chvíli nejste ten nejšťastnější člověk na světě. Mluvíte k lidem, kteří také nejsou moc šťastní, protože byli poraženi v první světové a museli podepsat hroznou dohodu a ztratili část území. Takže nejste veselý ani vy, ani ti lidé – a má to svůj důvod. A tak s nimi začnete mluvit – sice nevíte, co vás štve, ale oni také ne. Začnete tedy formulovat nějaké důvody, proč jste naštvaní. Některé vyšumí do prázdna.

Vy ale pozorujete své posluchače, takže tyhle věci přestanete říkat. Jiné věci je ale opravdu probudí a přinutí poslouchat. A tak tyto věci začnete říkat víc. Je to podvědomý dialog mezi vámi a davem. Je to zprostředkované vědomím. Ale není to tak, že byste si řekli: Začnu jim říkat víc toho, co chtějí slyšet. Je to sofistikovanější.

Uděláte to tisíckrát před čím dál většími davy. A dav začne opravdu běsnit. V podstatě vám říkají, že jste spasitel národa. Kolik lidí vám to musí říct, než tomu začnete věřit? Řekl bych, že běžnému člověku stovka stačí. To vás namotivuje, přátelé. Když vám sto lidí vám řekne, proč jste konkrétně vy výjimeční, řeknete si, že na tom něco bude, i kdybyste byli docela skromní.

Ale když je to milión lidí a řvou svůj souhlas… A když je to celý národ… Hodně štěstí, to jste bez šance. Jak to chcete vydržet? Mohli byste být jako Gándhí a počítat s tím dopředu, což on udělal. Mimochodem, četl Tolstého. Studoval ho a to je velice zajímavé, protože Tolstoj vyvinul techniky nenásilí, které Gándhí používal. Tolstoj byl hluboce náboženský autor, s výjimkou jeho románů.

Ty nepatří do té náboženské kategorie, ačkoliv jsou hluboké. Tolstoj zdůrazňoval pokoru v kombinaci s nenásilím. Silně ji zdůrazňoval a Gándhí si to vzal k srdci. A tak vedl velice, velice prostý, asketický život, aby vyzkoušel, jestli dokáže udržet své ego nízko, zatímco okolo něj probíhala revoluce. Oblékal se jednoduše, neměl moc majetku a jedl skromně. Snažil se držet se zpátky od materialistického úspěchu, který by z něj udělal maškaru a nafoukl jeho ego.

A zdá se, že se mu to docela dařilo. Vedl nenásilnou revoluci, která vyústila v nezávislost Indie. Také způsobila hroznou občanskou válku a oddělení muslimských Indů od hinduistických Indů, ale… Nemyslím si ale, že z toho můžete vinit Gándhího. Říkám, že musíte být výjimečný a velice moudrý člověk a učinit absurdní opatření, pokud se takto vystavíte veřejnosti a zbožňování, aniž byste se stali loutkou davu.

A to se stalo Hitlerovi. Samozřejmě také vědomě manipuloval, obklopoval se propagandisty a mnoho dalšího. Bylo to částečně vědomé, ale… Musíte o těchto věcech popřemýšlet a pochopit, jak se takový proces rozvíjí. Naučil se, jak apelovat na nejtemnější představy svých posluchačů. Byl v tom opravdu dobrý.

A byl to oboustranný proces. Dav mu řekl, co chce slyšet… A ten dav byl v tu chvíli obrovský. Člověk nemusí brát odpovědnost za stanoviska, která vyřvává, když je obklopen miliónem lidí. Takže může řvát jakákoli svá stanoviska, jakékoli temné a mstivé představy, které se mu honí v hlavě. Protože za to neponese odpovědnost.

Komentáře (34)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Má to 88% tak to nebudu narušovat... :)))

92

Odpovědět

No jo, na Slovansku se presne takhle dostava k moci fasisticka strana - Kotleba a spol i v soucastnosti. Lidi se nepouci.

124

Odpovědět

A v čem jsou Kotlebovci fašističtí? Že používají tzv. lotrinský kříž. Ale počkat, ten používali odbojáři v protifašistické Francii.

A v čem je rozdíl mezi MOstem-hid ( maďarská strana) a Kotlebovci? Ne Maďaři mají právo používat slovo ' lidová ', ale Kotlebovci už ne?

219

Odpovědět

+LTak jednoduche to neni, fasisti, stejne jako tahle strana, podle sveho vlastniho presvedceni bojuji za "ocistu" a vytvoreni nove, alternativni (snad neni potreba zminovat ze utopisticke) spolecnosti.
Demokracie jako forma vlady podle nich zlyhala a je nevyhnutne nastolit novy spolecensky system – fasizmus (i kdyz ho takt nenazvou, casty je napriklad „stavovsky stat“). Pri tomhle nastolovani je podle nich nevyhnutne (v principu vzdy nasilim) odstranit vsechny prekazky vratane pricin zodpovednych za „neblahy“ stav veci. Kotleba a spol jasne zatracuji soucasny politicky system a pasuji sa do role „antisystemoveho hnuti“ – presne tak ako vsechny fasistické strany vo svete, v minulosti i dnes.

162

Odpovědět

+BtwPak byl také Gándhí fašistou, když se rozhodl bojovat proti nastavenému systému...

Nebo je vlastně normální, když novináři jsou vražděni kvůli své práci ( současný stav Slovenska pod vedením ' spravedlivých a systémových = napojených na evropské i národní dotace').

218

Odpovědět

+BtwMimochodem je vždy pozoruhodné číst o Hitlerovi, jaký to byl ' antisystemovy ' bojovník a pak se podívat na hlasování například o zmocňovacím zákoně.... Ten podpořily všechny tehdy tradiční politické proudy - s výjimkou nalevo...

( Takže Hitler se vlastně dokázal dohodnout s ostatními hráči na tehdejší politické scéně...A právě ta realita, že Hitler nabízel ' něco pro dělníka', ' něco pro lékárníka', ' něco pro továrníka' je na celém nacismu nejděsivější. Tato skutečnost se nyní ukazuje třeba v Braniborsku, či Sasku.)

010

Odpovědět

+BtwRozdiel je v tom, ze Gandhi sa snazil o nenasilnu revoluciu. Kotleba na druhu stranu v minulosti otvorene vyjadroval obdiv k prvemu Slovenskemu statu a k Tisovi, ktory niesol spoluzodpovednost za desattisice mrtvych vo vtedajsom rezime. Kotleba oznacuje ucastnikov SNP za vlastizradcov. V Slovenskej Pospolitosti sa nechaval oslovovat "vodca", kde zaroven pochodoval v uniforme Hlinkovej Gardy zdobenej rovnoramennym dvojkrizom. Clenovia LSNS sa zdravia "Na straz", co je tiez referencia na Hlinkovu Gardu. Ak by to nestacilo, viacero clenov LSNS sa vyjadrovalo pochybovacne k holokaustu, niektori maju na tele vytetovane hakove krize alebo boli clenmi neonacistickych kapiel. Clovek musi byt vydatne slepy a hluchy aby nevedel ze Kotleba je nacek.

90

Odpovědět

+Ltypicky nekriticky fasoun, kolteba bol fasoun hajlujuci, popierajuci SNP a pod, od zaciatku ,ked bol v slovenskej pospolitosti, casom zistil, ze to tak nepojde a penazky len tak nepridu, tak sa troska otlkol a zacal paktovat s mafianskym smerom, bohuzial na slovensku je tupota bezny jav

62

Odpovědět

+v m vargaTakže Kotleba je najednou ' ekonomicky se řídící fašista '. Možná časem přijdeš na to, že je to jen ' ekonomicky se řídící politik ' (a na Slovensku jsou hlavně automobilky, či automotive průmysl - ještě více zastoupený než u nás, takže je taky větší výskyt ' stran dělníků ')...

Ale podle tvého vidění jsou dělníci vlastně tupci, co na tom, že právě oni plní státní kasu ( různé typy inteligence z ní nakonec jen berou - učitelé, úředníci. A ti se bojí, že jim jejich sázka na Smer nevyjde, a tak křičí...)

012

Odpovědět

+Lraz fasista furt fasista, darmo si da oblek a bere uplatky

62

Odpovědět

+v m vargaStále mluvíš o Kotlebovci, nebo nyní je to o Harrym z Windsoru

04

Odpovědět

+Ldobre vies o kom hovorim, ty whataboutista

52

Odpovědět

Když už chceš nálepkovat, tak fašismus je definován jako vytváření paramilitantní skupin, které politik využívá k zastrašení svých oponentů.

Pak je ale tou fašistickou stranou ta, která je zodpovědná za smrt slovenského novináře a jeho partnerky...

012

Odpovědět

+LVidim, že mluvim s jednim z jejich sympatizantu. To nestoji za to, vzdy budes mít argument, i kdyz skomolen z polopravd a dezinformaci. Btw, video jsi zrejme taky nepochopil. Tady jsem skoncil, to je pod moji uroven se s tebou bavit. Bye

71

Odpovědět

+BtwNjn. Typický přístup respektu a lásky. 'Nebudu se s tebou, protože bys mohl mít pravdu..' .

Mimochodem ve Španělsku jsou to (taky) socani, kteří zavírají své konkurenty (nebo na ně vydávají evropské zatykače).

Jinak to ty vidíš Kotlebu jako fašisti, ale on neodpovídá ani té italské, ani německé definici ( ale co, tak se vytvoří další, aby splňoval požadavky, co?)

116

Odpovědět

+LNe, nebavi se proteze jses hloupy nacek. Doma mas hakove krize, hitlera na plakatu, thor steinar hadry. Mi zname takove jako jsi ty. Jenze tady to hrajes ze jses jenom chudak delnik. Divadlo stejne jako kotlebovci. Jses nacek stejne jako oni. Priznej barvu. Tady se muzes vzdelat https://www.facebook.com/notes/denn%C3%ADk-n/odomyk%C3%A1me-pre%C4%8Do-je-kotleba-fa%C5%A1ista-a-ako-proti-tomu-bojova%C5%A5/1108306965925528/

81

Odpovědět

+Fuck off naziMi - význam zájmeno v množném čísle- se píšeš s tvrdým Y. Ty jsi zase takový tupec, žes nezvládl ani gramatiku. ( Taky ti huleni změkčilo i péro, takže už ani u holek nemáš úspěch??)

A je tedy jasné, že když si nezvládl učivo základních školy, tak je pro tebe pohodlnější nálepkovat, místo aby ses zabýval příčinami stavu společnosti na Slovensku ( Ono je to přece tak snadné, že nejdřív dáš nálepku a ve zbývajícím čase si dáš brko, nebo dvě..)

07

Odpovědět

+Fuck off naziMimochodem co takhle najít článek, jak Masaryk vyznamenává Mussoliniho ( za jeho práci o Janu Husovi)

To pak dělá z Masaryka taky fašistu? Taky Masaryk měl rád uniformy. Také kolem sebe soustředil kruh společníků, kteří si mysleli, že lidstvo upadne ( Čapkovi divadelní hry jsou většinou o úpadku světa - z rukou techniky, či jiného zvířecího druhů, či tajemné zbraně), také vytvořil tajnou organizaci v boji proti ' utlačovateli ' proti císaři a jeho poskokům, taky se vymezoval proti modernímu umění (a návratu k řeckému pojetí umění, krásy a etiky).

Takže znovu na začátek, kde je ta hranice mezi Kotlebou, Ficem ( a nově Masarykem).

Moje tvrzení je stále stejné..ve ' krvi na rukou'. A v té vědě jednoznačně Fico ( i když je v internacionálním sdružení evropských sociálních demokratů)...

09

Odpovědět

+LNo jo, chybicka se vloudila. No ale nacek jsi ne? Ne, nehulim, nepiju, nekourim. Pero stoji, holky taky dobry, dik za optani. Co nad Hitlerem honis?

21

Odpovědět

+La to je smer ,najlepsi partner kotlebu, aj ked nenapadne pre takych tupcov jak si ty

42

Odpovědět

+v m vargaSmer je pro Kotlebu jen konkurent, se kterým bojuje o voliče. Takže když má teď Smer ' zlomenou' nohu, tak je jasné, že Kotleba je tou druhou volbou...

Vydrží Kotlebovci jeho podpora? Jasné že nevydrží, protože tam ještě není zavedena ' pirátská strana ' - tedy další z levicového proudu. Ostatně minimalizaci státu nemá v programu ani ' tak pravicová a na povrchu liberální strana bývalého prezidenta Kisky '

05

Odpovědět

+Lnaschval zabudas na SaS a ich minimalizaciu statu, piratska lavcova strana je podla mna ps slovensko

02

Odpovědět

+v m vargaPirátská strana Slovensko je ve fázi příprav ( sbírání podpisů). Důležité je až postavení kandidátky o tom mluvím, když mluvím o její 'zavedenosti'.

Jaká konkrétní opatření zavedla SaS ve zmenšování státu? Zrušení stavebního povolení?

03

Odpovědět

+Lpokial viem nie su vo vlade, treba si precitat program a potom trolovat

32

Odpovědět

+v m vargaPodle slovenské Ústavy zákony předkládá poslanec/nebo skupina poslanců. Takže i SaS může realizovat svůj program už nyní (tedy těch 1144 řešení -https://www.sas.sk/detail/5496/nr-sr-2020/obsah - je podmíněno znovuzvolením do tamějšího parlamentu; a mimochodem sami tvrdí, že hlavním tématem nadcházejících voleb je "ochrana klimatu a životního prostředí" - slova jejich místopředsedy - nikoli štíhlejší stát ).

05

Odpovědět

+Laky to ma zmysel, ked vsetko smer zrusi, kazdy navrh jak doteraz, opet si vyberas to, co ti vyhovuje, sas hlavnym motivom je stihlejsi stat, to vie aaj barsjaky trtko

32

Odpovědět

+v m vargaK čemu má smysl ukázat, že SaS není jako SMER? No přece, aby v následujících volbách byl Fico na úrovni jednociferného volebního výsledku...

A že je hlavním motivem SaS slabý stát, tak proč ' solidarita' tedy přerozdělování z jedné kapsy do druhé?

04

Odpovědět

+LV LSNS bol clovek co ma vytetovany hakovy kriz, clovek co zbil cernocha, clovek co zabil ineho cloveka, clovek ktoremu rozpustili stranu lebo bola protiustavna, resp. fasisticka. Nestrania sa symbolom hlinkovej gardy (pomahala vozit zidov do koncentrakov), pouzivaju heslo Na Straz (tiez hlinkova garda. Dnes bol jeden kotlebak za to odsudeny). Ak sa Kotleba ocitne vo vlade, tak to bude len s tolko kritizovanym Smerom. Nemusime LSNS oznacit za fasisticku stranu, ale na zaklade vyssie spominaneho, mozeme ich oznacit za bandu agresivnych tupcov, ktori nevedia pouzivat pocitac (ved asi vies ze jeden mal protizidovske reci na FB, no na sude sa obhajoval tym, ze nevie robit na pocitaci).

50

Odpovědět

+hujheAno, Kotleba je jen župan v uniformě. Ale na Slovensku Smer, ve Spojeném království Labour party, socialisté ve Španělsku jsou ' fašistii v kvádrech'. A proto jsou více nebezpeční ( podpora arabských teroristů/vražděni novinářů/zavírání opozičních politiků)...

02

Odpovědět

+LHej "L", evidentně si ze světa vyzobáváš jedno kontroverzní téma za druhým, z toho ti pak taky lezou kontroverzní výsledky. Jinými slovy hen tam ten velký vůdce byl taky zpočátku strašně kritický k celému světu a vylezli mu z toho miliony mrtvých. A ano, taky mohl mít v některých postřezích pravdu. Komunisti jsou taky tak kritičtí ke kapitalismu, protože těma rádoby rovnostářskýma plkama pouští páru nad prostým faktem, že chtějí vlastně jen všem všechno ukrást! Ve svobodné společnosti je mít kritické myšlení samozřejmě základ, ale taky je nutné ho neustále konfrontovat s výsledkem, ke kterému směřuje. Takže "L" z tvého kritického myšlení to vyplivlo, že se budeš zastávat a sympatizovat s Marianem Kotlebou. Jestli si mladý člověk, řekl bych že si fotrovštější než naši fotři, protože ti obdivovali homosexuála, který zemřel na AIDS a narodil se na Zanzibaru, považovali ho za nejlepšího zpěváka na světě, je to 40 let zpět. A ty se v roce 2020 necháš oslňovat primitivním nacionalismem? Zastáváš se člověka, který i na dobročinné účely daruje částku 1488 (symbol KKK+Heil H.)? Toto je skutečný výsledek tvého kritického myšlení...

41

Odpovědět

ta keď sa smer s opozíciou hádajú Kotleba vyhráva, pravidlo staré jak ľudstvo

11

Odpovědět

Ahoj,
děkuji za překlad těchto videí (i když by občas mohly být delší, než :) ). Takový detail - v čase 0:55 je překlep, máš tam "vemluvíte", přitom podle kontextu by tam spíš mělo být "nemluvíte".

11

Odpovědět

Díky, opraveno :)

11