Jordan Peterson – Přehnaná civilizovanost má svou temnou stránku

Thumbnail play icon
88 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:96
Počet zobrazení:7 805

Tentokrát dojde na nečekané následky naší citlivosti na parazity a vše cizí.

Přepis titulků

Zamyslete se nad totalitním státem, nad nacisty a jejich husím pochodem. Dochází k tomu, že z každého člověka v armádě se stane identická jednotka. Všichni jsou sjednocení. A všichni v jistém smyslu perfektně imitují diktátora. Diktátor se snaží vynutit si přísnou jednotu celého obyvatelstva. To je řád. A jedna věc, kterou jsme objevili a která je opravdu zajímavá, je, že citlivost na znechucení je spojena s řádností.

A to je spojeno se svědomitostí. A Hitler byl velice citlivý na znechucení. A mnoho jeho hněvu vůči neárijcům... Představte si, že v árijské škatulce bylo vše sjednocené. Mimo ni byli samí parazité a predátoři. A to bylo projevem znechucení, ne strachu. To je úplně jiná věc.

A pokud si přečtete Hitlerovy rozhovory u kulatého stolu, což je sbírka jeho nahodilých rozhovorů během jídla z let 1939 až 1942, velice zajímavá kniha, uvidíte, že jeho metafora pro árijskou rasu je tělo, čisté tělo. Nenapadené parazity nebo predátory. A že se okolo něj snažil postavit hranici, aby to všechno držel zpátky. Takže to je imunologická metafora podobná znechucení. A asi před třemi lety byla zveřejněna studie, která ukázala, že...

Výborná studie, měla dostat mnohem víc pozornosti, která ukázala, že když navzorkujete politické názory v různých zemích nebo dokonce v rámci jedné země, zjistíte, že čím větší míra infekčních chorob, tím větší pravděpodobnost totalitních politických postojů na lokální úrovni. A můžete si představit, že když se objeví infekční nákaza, chcete všechno ohraničit. Nechcete volný pohyb mezi myšlenkami ani lidmi, protože tak se ta nákaza šíří.

Zavedete mnohem přísnější pravidla ohledně sexu například, protože to je skvělý způsob, jak předávat nákazu. A než Hitler začal své řádění vůči neárijcům, vyčistil všechny továrny. Šel tam a vykouřil to tam, bylo to součástí zákona. Součástí jeho kampaně bylo, že vymýtí tuberkulózu. A zbavil se i brouků v továrnách. Použil Cyklon B. To je insekticid a byl to i plyn, který použil v plynových komorách.

Nejprve brouci a krysy a poté eutanazie, to byl další krok, vynucená eutanazie. A odůvodnění pro to byl soucit, mimochodem. Jen abyste všichni věděli. "Je milosrdné tyto lidi, kteří jsou přítěží sami sobě, rodinám a státu, kteří žijí druhořadým životem, je milosrdné je usmrtit." To byla velká kampaň v Německu.

A až poté začalo to více rasové... Začalo to rasové čištění. To znechucení je neuvěřitelně důležité. Protože lidé si často myslí, že konzervativci jsou úzkostlivější než liberálové. A proto jsou uzavřenější ve svých myšlenkách. To se mi nezdá. Konzervativci jsou méně neurotičtí než liberálové, i když ne o moc. A podle výzkumů se cítí lépe.

Nejméně šťastní lidé jsou liberální muži, mimochodem. Ale konzervativci jsou často označováni za bojácné, a proto potlačují cizí názory. To si nemyslím, je to nízká otevřenost a vysoká řádnost a to vypadá, že to souvisí se znechucením. Ato vypadá, že souvisí s něčím, co se nazývá rozšířený imunitní systém. To je náklonnost lidí držet se dál od potencionálních zdrojů nákazy. Je to opravdu děsivé, protože lidé o Německu říkali, že to byla civilizovaná země, a přesto se tak zvrhla.

Ale svědomitost je výborný předpoklad dlouhodobého úspěchu. A tak můžete říct: Svědomité společnosti jsou "civilizovanější." Ale také jsou pořádnější, a tedy citlivější na znechucení. A tak to klidně mohlo být tak, že v Německu byla přemíra civilizace, ne její nedostatek, co způsobilo ty následky. A to je mnohem děsivější teorie a podle mě mnohem pravděpodobnější.

Hitler se myl čtyřikrát denně. A obdivoval vůli, takže dokázal takhle stát 8 hodin v autě. A svědomití lidé se soustřeďují na vůli. A tak když jste dlouhodobě nemocní v domě někoho svědomitého, obzvlášť pokud to je psychická nemoc, nejspíš se vám to ještě zhorší, protože ten svědomitý člověk vás bude soudit a řekne vám, pokud jste schizofrenik: "Kdybyste se dali dohromady, vstávali ráno a víc se snažili, překonali byste to."

Což je samozřejmě pravda, ale to vy nemůžete, protože jste schizofrenik. A ten tlak hněvu a pohrdání zvýší šanci, že se vám přitíží. Řádní lidé hodně soudí. A řádnost je silně spojená s věcmi, jako je anorexie. A anorektik je někdo, kdo je tak citlivý na znechucení, že přestane tolerovat své vlastní tělo.

A vidí ho jako zdroj zkaženosti a nedokonalosti, což je samozřejmě pravda. A těžko se udržuje v řádu.

Komentáře (11)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Opět zajímavé, jen mi vadí, jak skáče z myšlenky na myšlenku, je to takový jeho proud, nezávidím studentům co si z toho mají (chtějí) dělat poznámky.

50

Odpovědět

Studentu se casto koukaji na platno, kde jsou poznamky projektovane a prave to si prepisuji.
Podle me nejlepsi forma vyuky

30

Odpovědět

Ten člověk občas řekne něco zajímavého, jenže nejde dostatečně do hloubky, pouze hlavu má velice hluboko ve vlastním zadku. Zmiňovaný výzkum míry štěstí předpokládám vytáhnul taky odtamtud. Ve videu chybí oponent, jinak fajn překlad.

313

Odpovědět

Na přednáškách casto nebývají oponenti..nevím, jak dlouhé má přednášky, ale předpokládám, že více do hloubky jde v učebních materiálech..
Co se týče štěstí..je hrozně moc publikací na tohle téma, podle mě neříkal nic, tak kontroverzního, aby tomu člověk nemohl uvěřit.. btw..https://www.pewsocialtrends.org/2006/02/13/are-we-happy-yet/

50

Odpovědět

+WtfTo Lukyna:
Keby si niekedy chodila na vysokoškolské prednášky, tak by si vedela, že tam nie je miesto na oponentov. Oponovať a diskutovať môžu iba diváci. Ale nemysli si, že nemá oponenta. Každý predmet máva nejakého garanta, ktorý si stráži kvalitu predmetu a jeho prednášok.

Keby dotyčný na druhú stranu obhajoval nejakú svoju vedeckú prácu, tak tam je práve povinná prítomnosť oponenta a komisie, ktorá práve hľadá chyby v obhajovanej práci.

Takto funguje vysoké školstvo a výskum.

A mať oponenta na niečo, čo už bolo obhájené je proste nezmysel.

00

Odpovědět

Stačí jit do centra města a hned je mi špatně kolik nemocných lidi žije v Brne. A i oni maji volebni pravo .....

40

Odpovědět

Můžeš být konkrétní? Jestli myslíš tucet homelessáků popíjejících krabičkák na Svoboďáku a druhej tucet dreddařů s čoklama v zuboženém stavu v Myší díře, tak je to to poslední, co mě na Brně trápí.

20

Odpovědět

+-HoNY-Nevím, jestli je ta myšlenka o přemíře pořádku Německa opodstatněná, ale mně se líbí a dává mi smysl.

V případě Brna by to znamenalo, že by se vymalovaly posprejované baráky, tvrději trestaly přestupky jako kouření na zastávkách, výkaly od psů apod. atd. a v důsledku by byli v rámci celkového úklidu a nastolení pořádku "vyřešeni" i feťáci a houmlesáci. Sám bych takový shora řízený pořádek nechtěl, ale chápu, proč se to někomu mohlo zdát jako jediné východisko z beznadějně se zhoršující situace.

00

Odpovědět

+jjkJiný kraj, jiný mrav. Mně to v tomto případě přijde jako nevhodné vstupování do soukromého vlastnictví. Jeden by chtěl použít veřejné peníze na zkrášlení okolí (sbírání výkalů, pěstování parků, odstranění graffiti...), druhý třeba na léčbu rakoviny. Oboje jsou jistě záslužné činnosti a těžko lze proti nim něco namítat. Přitom spor je mezi vlastníkem domu a vandalem a ne těmi, komu se pokálené chodníky a počmárané fasády nelíbí.

Pokud se poškozený nedomáhá spravedlnosti - chápej to jako „státe, platím ti daň z nemovitosti, tak zařiď, ať mi po domě nikdo nečmárá“ - tak by do toho stát neměl co kecat. Třeba si vlastník nemovitosti přeje, ať mu ostatní jeho majetek ničí. Je to politováníhodné, ale měli bychom respektovat jeho (zvrhlé) přání.

Nejlepším řešením je takovým situacím předcházet. Ne jako v Rusku: zapíráním existence problému ani nacisticky: plynováním, ale vhodnou formou edukace. Všichni jsme se jako malé děti učili, že do rukávů se nesmrká. A uklízení bobků při venčení je stejný případ.

10

Odpovědět

"přitížit" je poněkud mírné označení pro "relaps"

00

Odpovědět

Škoda, že je to zase jen takový vykousnutý kousíček.
Opět mi mluví z duše.

161