Proč si Spojenci nerozdělili Japonsko

Thumbnail play icon
83 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:63
Počet zobrazení:4 879

Určitě víte, že Německo a Rakousko byly po druhé světové válce rozděleny na okupační zóny a byly nějaký čas spravovány všemi vítěznými mocnostmi. Proč se nestalo to samé po kapitulaci Japonska?

Kanál History Matters nabízí v krátkých animovaných videích odpovědi na otázky, které vás možná ani nenapadlo si položit. Například proč existuje Belgie.

Přepis titulků

Na konci 2. sv. války v Evropě byly Německo a Rakousko, jak známo, rozděleny na čtyři okupační zóny. Ale když bylo poraženo Japonsko a válka v Tichomoří skončila, Japonsko rozděleno nebylo. Místo toho ho prakticky výlučně ovládaly Spojené státy. Ale proč? Proč nebylo Japonsko rozděleno na okupační zóny? Než se k tomu dostaneme, měli byste vědět, že původní plán opravdu byl rozdělit Japonsko na čtyři zóny.

Jenom by se nezapojila Francie. Sever Japonska měl okupovat SSSR, jih Britové, tenhle kousek Čínská republika a zbytek měly ovládat Spojené státy. Jak víte, to se nikdy nestalo. Hlavní slovo v rozhodování měly USA, kterým kvůli jejich atomovým zbraním nikdo neodporoval. Američtí vojáci to chápali tak, že odvedli ve válce s Japonskem nejvíc práce, a neviděli důvod, proč se o poraženého dělit.

Většina americké vlády měla pocit, že zbytek Spojenců, Británie a Francie, moc nepomohl a stejně neměl finance na okupaci většího území. Asi vás nepřekvapí, že při okupaci Německa a Rakouska stoupalo napětí hlavně mezi SSSR a Západem. To v Japonsku nechtěli. Navíc byl Truman velkým odpůrcem komunismu, takže rovnou odmítl dát SSSR z Japonska více než Jižní Sachalin. Obával se totiž, že odmítnou odejít a budou tam šířit komunismus. Také se odmítl bavit s Francouzi.

Válce v Pacifiku se věnovali minimálně a Truman viděl jako laskavost i to, že se mohli vrátit do svých kolonií. Sověti samozřejmě část Japonska okupovat chtěli. Proč taky ne. Stalin měl radost z Jižního Sachalinu, ale štvalo ho, že SSSR nemá okupační zónu. Věřil, že Japonsko bude i po odzbrojení proti komunismu, a v tom měl pravdu. Ale Sovětům Američané ustoupit nechtěli kvůli začínající studené válce. Čínská republika neměla velký zájem okupovat Japonsko, ubíralo by jí to nezbytné zdroje nutné třeba pro tehdy pozastavenou občanskou válku.

Čankajšek se především snažil získat zpět Tchaj-wan a Mandžusko. A Tchaj-wan dostal. O mnoho víc nežádal. Asi vás nepřekvapí, že Británie si ráda trochu zaokupovala a na vlastní kousek Japonska se těšila, ale vlastně tu byli hlavně australští a indičtí vojáci. Británie tedy kontrolovala při americké okupaci části území a dohlížela na odzbrojování Japonska. Americká podezření se ale potvrdila, Británie Japonsko brzy opustila.

Okupaci si nemohla dovolit. A tak bylo Japonsko až do roku 1952 okupováno pouze Spojenými státy, zbytek světa do toho neměl co mluvit. Doufám, že se vám tento díl líbil, a moc děkuji svým patronům. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (2)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Krátké a výstižné... takhle se mi to líbý.

43

Odpovědět

ty ksychtiky a animace jsou vtipny

21