Proč existuje Belgie

Thumbnail play icon
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:68
Počet zobrazení:5 825
Belgie je vlastně zvláštní zemička, její populace je rozdělená, každá polovina mluví jiným jazykem a navíc musela dlouho odolávat ambicím svých mocných sousedů. Toto krátké animované video vysvětluje, jak Belgie vznikla a jak to, že i přes mnohá protivenství ještě nezanikla.

Přepis titulků

Belgie je zemí, která často musí obhajovat svou existenci. Je vmáčknutá mezi Francii, Německo a Holandsko a její populace je rozdělená na mluvčí, inu, francouzštiny, němčiny a holandštiny. Asi tak po 6 vteřinách od jejího vzniku začali jiné státy řešit rozdělení Belgie. Takže když je její existence tak často zpochybňována a ohrožena, měli bychom si položit otázku, proč Belgie existuje. Nejprve se podíváme na to, jak vůbec vznikla. Po napoleonských válkách se Evropa drasticky změnila.

Jednou z hlavních změn bylo zapojení Rakouského Nizozemí do nově vzniklého Spojeného království nizozemského. Král Vilém I. Nizozemský byl protestant a moc se nesnažil zachovat práva katolíků na jihu. Používal průmysl na jihu k financování severu a zároveň byl trochu despota. To byl samozřejmě problém, a když v roce 1830 vypukly nepokoje, začalo se mluvit o odtržení. Vilém se pokusil vzpouru potlačit, ale jeho jednotky rychle zběhly.

Vilém potřeboval pomoc, tak o ni poprosil velmoci. A velmoci pomohly, ale pomohly jihu, uznaly nezávislost nové země, která se pojmenovala Belgie. Uznání nezávislosti mělo jednu podmínku. Musela vzniknout monarchie, protože tohleto republikánství, to by teda nešlo. Belgičané měli mít krále, který by je reprezentoval, místní katolík, který by se nepokoušel posilovat svou moc. Místo toho přišel Leopold I.

Německy mluvící protestant, který brzy rozšířil svou moc, ale nula ze tří není tak špatné. Ale i Leopold se Belgii vyplatil. Na londýnské konferenci navrhla Francie, aby se Belgie rozdělila mezi své sousedy. To byl Talleyrandův plán a Británie ho odmítla, protože „Francie nemůže dostat nic hezkýho“ je britská politika už přes 400 let a rozhodně se to nechystají změnit. Navíc Británie považovala Belgii za nárazníkový stát, který měl teoreticky omezit rozsah další prusko-francouzské války.

Vilém I. nepřijal nezávislost Belgie, takže ji v roce 1831 napadl, ale Francouzi Belgii pomohli a Nizozemce z ní vykopali. V roce 1839 Vilém nezávislost přijal a Nizozemí už se ji nepokoušelo obsadit. Belgie také získala území od Lucemburska a Británie garantovala neutralitu Belgie. Okamžitě po vytvoření Belgie vzniklo napětí mezi Vlámy, kteří mluvili holandsky, a francouzsky mluvícími Valony, jejichž mateřština byla úřední řečí. Původně se doufalo, že seveřané časem budou mluvit francouzsky, ale kupodivu ne.

Napětí stoupalo, ale hrozby rozdělení Belgie se nikdy nenaplnily, protože obě skupiny vnímaly soužití v rámci Belgie jako lepší než alternativy. A co budoucí hrozby? To, že už víme, proč vznikla, neznamená, že chápeme, proč ještě pořád existuje. A nový stát si opravdu musel dělat starosti. Francie a Německo si brousily zuby na části Belgie na přelomu 19.

a 20. století, ale Britové, kteří se báli nerovnováhy, zabránili jakýmkoli činům. Až 1. světová válka znovu ohrozila existenci Belgie, když do ní vstoupili Němci na cestě do Francie. Německo okupovalo většinu Belgie a po válce plánovalo anexi těchto oblastí, zbytek měl být satelitem. Ke konci války Německo zmírnilo své požadavky, uznalo by nezávislost Belgie, pokud by byla rozdělená, severní část by byla pod vlivem Německa, které by získalo Antverpy.

To se nestalo, samozřejmě, protože Německo nakonec prohrálo. Belgie byla mezi vítězi a dokonce získala od Německa území. Ačkoli na začátku požadovala mnohem více, chtěla Lucembursko i část území Nizozemí, protože Belgie neodpouští. Poslední existenciální hrozbou byla 2. světová válka, kdy ji Německo dobylo. Původně byla spravována společně s částí severní Francie, ale Hitler s ní neměl konkrétní plány. Belgičtí kolaboranti doufali, že se Belgie rozdělí takto a Vlámsko se přidá k Nizozemí.

Ale to Německo nechtělo, ani nemohlo zaručit, mělo moc práce s prohráváním. Na konci roku 1944 Německo oficiálně anektovalo Belgii. To mělo háček, Belgie už byla osvobozena, takže to nefungovalo. Od té doby už existenci Belgie nikdo neohrožoval a snahy o rozdělení přicházely pouze zevnitř. Existence Belgie je fascinující, strávila asi nejnebezpečnější část evropské historie vměstnaná mezi dvěma státy, které opravdu rády anektovaly věci.

Nakonec přišlo obyvatelům soužití navzdory rozdílům mnohem lepší než jakákoli alternativa k němu. A proto existuje Belgie. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (29)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Pokud hledáte jedinečné dobrodružství, které vás zavede do minulosti a zároveň vám otevře oči k současnému stavu světa, neměli byste si nechat ujít exkurzi do Černobylu s https://chernobylstory.com/cz/ Tato cesta je nejen o objevování opuštěného města Pripjať a tajemného radaru Duga, ale také o pochopení důsledků jaderné katastrofy a o reflexi nad lidskou odolností a sílou. Společnost nabízí širokou škálu exkurzí, od jednodenních výletů po vícedenní dobrodružství, která jsou pečlivě připravena s ohledem na bezpečnost a edukativní hodnotu. Každý účastník získá hluboký vhled do historie a současného stavu Černobylské zóny. Nezáleží na tom, jestli jste historický nadšenec, milovník dobrodružství, nebo jen hledáte něco mimo běžné turistické trasy – exkurze do Černobylu vám nabídne nezapomenutelný zážitek. Nečekejte a objevte s námi tajemství Černobylu.

00

Odpovědět

Poznámka k překladu - v čase 1:53 říká o Belgii, že by měla "limit escale of any future war", což by znamenalo, že zabrání vystupňování (resp. vzniku) války. Dávalo by mi to aspoň větší smysl, než kdyby říkal něco o měřítku, takže předpokládám, že to slovo "escale" použil jako zkráceninu "escalation", protože mluví hrozně rychle. Ale možná se jenom hrozně pletu :)

11

Odpovědět

Díky za podnět, ale shodli jsme se s ostatními překladateli, že zkrácení slova "escalation" na "escale" v angličtině moc nedává smysl a opravdu jsem nedohledala, že by to tak někdy někdo použil, takže je skoro jisté, že autor videa říká "limit the scale". Na druhou stranu přinesla konzultace s kolegy drobnou reformulaci, tak snad zní "rozsah případné války" lépe než "měřítko" :)

31

Odpovědět

Z kterého filmu bylo to zvolání "Belgie" za boha si nemůžu vzpomenout.

11

Odpovědět

Stopařův průvodce po galaxii

20

Odpovědět

+CalidDík.

00

Odpovědět

Anoooo!! Více takových prosím !! Super zajímavost!

31

Odpovědět

Díky za podporu, rádi přidáme další takové krátké exkurze do historie :)

50

Odpovědět

Přestaň s těma drogama.

25

Odpovědět

Toho bohdá nebude, aby nás zotročili novodobí komunisté! Musíme zničit západní imperialismus!

31

Odpovědět

Já bych si vybral 19. století. Jeden z Napoleonových maršálů. Táhnul bych Evropou s největším generálem všech dob a kosil bych Belgičany! Nádhera.

2719

Odpovědět

Ne, nekosil. Chcípnul bys ubrečenej na prvním stanovišti.

2224

Odpovědět

+Tvé jménoPro ty co nepochopili, je to veta z Cervenyho Trpaslika

2320

Odpovědět

+USEr 1232121564Myslíš ten seriál ve stylu Přátel a Goldbergovými s roztržitými idioty, kteří se neumí vymáčknout, mají IQ menší než průměrná opice a svými gagy dalece přesahují hranici absolutní trapnosti?

2032

Odpovědět

+Tvé jménoHele, tato diskuze je otevřená pro všechny a tvým příspěvkem bude odteď jen mlčení.

2416

Odpovědět

+El DiaboloEl Diabolo: "Tato diskuze je otevřená pro všechny"
Taky El Diabolo: "Tvým příspěvkem bude odteď jen mlčení".
Trochu protimluv, ne? :D Jestli ses z těch přespříliš jednoduchých seriálů nenakazil.

1419

Odpovědět

+Tvé jménoTo byla důležitá informace a bylo nutné ji sdělit, avšak navrhuji, aby od této chvíle byla další jednání vedena těmi, co mají mozek větší než angrešt.

2314

Odpovědět

+El DiaboloV tom případě přestaň psát, protože tvoje myšlenky jsou buď nejasné, čerpající z podřadných seriálů nebo si protiřečí. :D

1223

Odpovědět

+Tvé jménoNech toho mrzkého kňourání, ty plesnivý chomáčku rektálních chloupků.

1810

Odpovědět

+El DiaboloTo zmrvení seriály mluví opravdu samo za sebe. :D Jen pokračuj.

816

Odpovědět

+Tvé jménoJe to všechno tvoje vina, ty jeden mrňavej tuberáckej chrchlíčku.

132

Odpovědět

Jedna z top hlasok Cerveneho trpaslika :))))

2411

Odpovědět

Existence Belgie je omyl, jejich enormní vliv na fungování EU je katastrofa a ostatně soudím, že Brusel musí být zničen.

1520

Odpovědět

Někde ve 20. vteřině jsem ztratil nit a zájem, takže vím zase hovno.
Myslím, že zdejší překladatelky byli na gymplu pěkný šprtky .

230

Odpovědět

*byly

320

Odpovědět

+KaraA třeba i bily... kdo ví...

72

Odpovědět

+KaraByli, díky sexuální orientaci.

17

Odpovědět

+JarinVycházím totiž ze svojí zkušenosti. Jsem skrytý homosexuál z panelákového zapadákova, který svou frustraci skrývá trollením na internetu.

131

Odpovědět

takže je to chyba prekladateliek že si tupec? :D

161