Fatální závada stíhačky Spitfire

Thumbnail play icon
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:95
Počet zobrazení:8 608

Krátké video z kanálu Real Engineering objasňuje závažný technický nedostatek prvních motorů legendární stíhačky Spitfire.

Poznámka:
Venturiho efekt – Aby menším průřezem trubice prošlo za jednotku času stejné množství kapaliny a předešlo se jejímu hromadění, musí se proudění zrychlit. Aby byl splněn zákon zachování energie, musí být takto získaná kinetická energie vyrovnána snížením tlaku. Podrobnější informace například zde.

Přepis titulků

V historii je málo letadel obdivovaných tak jako Supermarine Spitfire. Hrálo klíčovou roli v bitvě o vzdušnou nadvládu během 2. světové války. Jeho eliptická křídla minimalizovala odpor a dodávala neuvěřitelnou mrštnost, ale jeho německý protějšek Messerschmitt byl důstojným protivníkem. Oba letouny dosahovaly rychlosti kolem 560 km/h, poháněly je obří pístové motory V12. Šlo o pozoruhodně podobná letadla se zkráceným rozpětím, což zlepšovalo manévrovatelnost.

Rapidní odklon od éry dvojplošníků, ze které vzešli jejich piloti. Oba letouny měly zatahovací podvozky, které mnoho pilotů neznalo. Někteří je zapomínali vysunovat při přistání, ale rané verze Spitfiru měly alarmující závadu. Při manévrech s negativním G jim vynechával motor. Můžete to spatřit v úvodní scéně filmu Bitva o Británii z roku 1969. Poslouchejte zvuk vynechávajícího motoru, následovaný kouřem.

Známka toho, že se do motoru dostal přebytek paliva. K pochopení musíme vědět, k čemu slouží a jak pracuje karburátor. Karburátor slouží k míchání vzduchu s palivem pro spalovací motor. Karburátor v motoru Merlin využíval plovák k řízení proudu paliva do nádrže karburátoru. Podobně funguje i toaletní nádržka. Důležitá je hladina, která ovlivňuje úroveň průtoku do směšovací komory. Vyšší hladina vytvoří větší tlak na dně palivové komory.

V trysce vzniká Venturiho efektem oblast nízkého tlaku. Jde o redukci tlaku v kapalině při průchodu zúžením. Rozdíl tlaků vytáhne palivo z plovákové komory. Větší rozdíl tlaků vytvoří bohatší palivovou směs. Tato směs vzduchu a paliva vstoupí do soustavy válec-píst, kde pohání motor. Procenta směsi vzduchu s palivem lze měnit otvíráním a zavíráním dvou ventilů. Zde je škrtící ventil, zavírá se při startu motoru. To zvyšuje pokles tlaku ještě více a tím vytahuje více paliva z plovákové komory, čímž vzniká bohatší směs, potřebná při startu motoru.

Ale příliš přesycená směs nezvýší výkon. Ve skutečnosti zastaví motor. Toto si zapamatujte. Druhý ventil je tlumící, ovládaný akcelerátorem. Při plném stlačení akcelerátoru se tento ventil otevře pro maximální přísun vzduchu a paliva do motoru. Tento typ karburátoru se hodil pro první auta, ale při leteckých plných obratech a propadech má potíže.

Když se letoun s tímto systémem obrátí do negativních G, palivo se posune k vršku plovákové komory. To vyvolá ztrátu výkonu, protože se palivo nedostane do motoru. Ale plovák je vytlačený, což otevře tento jehlový ventil a vpustí palivo do komory. Když tento manévr trvá příliš dlouho, směs utopí a zastaví motor a může i znemožnit další nastartování. Nyní už klip dává smysl.

Když se letoun obrátí, motoru se odpojí palivo a zhasne. Když se poté vyrovná, do motoru vstoupí přesycená směs a způsobí tmavý kouř. Němečtí piloti tuto závadu brzy pochopili a využívali ji v soubojích, kde jejich letadla měla systémy vstřikování bez tohoto problému. Kvůli válce potřebovali Britové rychlé řešení problému a zde přichází Beatrice Shilling. Beatrice byla mladá inženýrka, pracující v podniku Královského letectva. Přišla s úžasně jednoduchým provizorním řešením.

Mezi konec sací trubice a vstup do komory nainstalovala obyčejný měděný kroužek. Toto omezovalo tok paliva do karburátoru na maximum potřebný pro souboje. Nevyřešil se problém se ztrátou paliva, ale oddálil se vážnější problém s utopením motoru. Nejdůležitější byla rychlá letištní montáž, díky které byli piloti schopni konkurence až do montáže nových tlakových karburátorů roku 1942. Překlad: L1ght www.videacesky.cz

Komentáře (14)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Nevím no, mám z videa poněkud rozporuplné pocity. Jak už psali někteří přede mnou, název videa vůbec neodpovídá skutečné povaze problému a má v zásadě bulvární charakter. Ano, nepochybně byli britské letouny Hurricane a Spitfire vybavené prvními verzemi motoru RR Merlin v určitých manévrech limitovány - němečtí stíhači se např. mohli lépe odpoutat ze souboje okamžitým přechodem do střemhlavého letu bez jakéhokoliv vlivu na výkon motoru, zatímco britský stroj tento manévr takto bezproblémově provést nemohl (bylo potřeba nejprve provést pulvýkrut a následně přejít do střemhlavého letu v pozici na zádech, aby vzniklé přetížení zůstalo "pozitivní", a nedošlo k onomu efektu popsanému ve videu, což dávalo německému pilotovi přeci jen určitou výhodu), na druhou stranu se rozhodně nejednalo o nějaký fatální problém... Britští piloti samozřejmě znali své stroje a věděli co si mohou a nemohou dovolit. Oproti Bf-109 byl třeba Spitfire mnohem lepší v horizontálních manévrech, v ostré zatáčce na hranici přetaženi se Spitfire začal chvět, zatimco Bf-109 se přetáhla a spadla do vývrtky prakticky bez varování... Zkrátka jednotlivé stroje měli svá pozitiva a negativa a šlo jen o umění pilota a vhodnou taktiku, jak zúročit silné stránky vlastního stroje a donutit protivníka přijmout boj v pro něj méně výhodných podmínkách.

30

Odpovědět

A komu je toto video vlastně určeno? Fandům letectví nebo snad pro jinou sortu lidí? Kdo se o letadla druhé války trochu zajímá to ví a kdo nezajimá si to ani nepustí.
A ze začátku videa Hurricane 😂 ..., teda ne že by netrpěl stejným neduhem, ale i tak...

213

Odpovědět

V hodnocení a počtu zobrazení video nijak nepropadlo, takže si tu své diváky nejspíš našlo :)

70

Odpovědět

Při zmínce o Venturiho efektu jsem si hned vzpomněl jak před x lety někde v Bangladeši zkoušeli asi ve 25 tis. domácnostech podomácku vyrobenou klimatizaci, která nepotřebuje elektřinu a "využívala" právě tohoto efektu :-)))
viz The Zero Electricity Air Cooler made by Plastic Bottles

50

Odpovědět

Tim chcete říct ze kdyby nekdo pod video napsal ze tim trpěl taky mig 15 tak to zveřejníte ? Nikdy jsem neslysel ani na zadnem simulátoru nezazil tuto "Fatální " poruchu u HH a navic pri útocích na bombardery je to uplne jedno . Ad 2 tato fatální chyba naučila piloty chodit pri sestupu do leve bojové zatáčky protoze zjistili ze BF pokud jde do prave klesající zatáčky konci ve vrtaku .ad 3 i bez "Shilling orifice" dokazal Spitfire BF 109 dohnat ve střemhlav letu . A z boje mohl uniknout nahoru diky těžkému motoru v čumáku BFka. Ad4 ani bych to sem nepsal ale tyhle bulvární názvy minimalne svedci o znalostech toho kdo video okopíroval. Toliko k teto Fatální chybě ktera byla prave diky slecne Beatrice Shillingové vyřešena prakticky okamzite .

39

Odpovědět

Technická poznámka:
"Valve" se v tomto případě nepřekládá jako ventil, ale jako klapka, čili "škrtící klapka". "Přeplněná směs " zní taky divně, běžně se používá "přesycená" nebo "příliš bohatá".

120

Odpovědět

Zaujímavé video a dobre sa počúva. Skúste pokračovať v tejto sérii.

52

Odpovědět

Zbožňuju tahle přechytralá videa o tématice, které dotyčný třeba rozumí, ale je mu úplně u p****e co běží na pozadí...

37

Odpovědět

By mě zajímalo, proč v půlce videa o Spitfiru lítá nebo pojíždí Hurricane :D Prostě anglická stíhačka = Spitfire

73

Odpovědět

V komentářích na YouTube autor videa vysvětluje, že tam je jak Hurricane, tak Spitfire jednoduše proto, že tím zmiňovaným problémem trpěla obě letadla :-)

130

Odpovědět

+XardassTim chcete říct ze kdyby nekdo pod video napsal ze tim trpěl taky mig 15 tak to zveřejníte ? Nikdy jsem neslysel ani na zadnem simulátoru nezazil tuto "Fatální " poruchu u HH a navic pri útocích na bombardery je to uplne jedno . Ad 2 tato fatální chyba naučila piloty chodit pri sestupu do leve bojové zatáčky protoze zjistili ze BF pokud jde do prave klesající zatáčky konci ve vrtaku .ad 3 i bez "Shilling orifice" dokazal Spitfire BF 109 dohnat ve střemhlav letu . A z boje mohl uniknout nahoru diky těžkému motoru v čumáku BFka. Ad4 ani bych to sem nepsal ale tyhle bulvární názvy minimalne svedci o znalostech toho kdo video okopíroval. Toliko k teto Fatální chybě ktera byla prave diky slecne Beatrice Shillingové vyřešena prakticky okamzite .

112

Odpovědět

+Rongar d MotOriginální název videa je "The Spitfire's Fatal Flaw", proto jsem měl tu drzost použít pobuřující slovíčko "fatální" ;-)

50

Odpovědět

+L1ghtJá to video zase tak nestudoval protože tam pro mne neni nic noveho a v podstatě jsem se chtěl jen mrknout jestli tam nebudou nějaké originální záběry . Nicméně k fatalnosti teto poruchy budiz receno jeste tolik ze vlastne porucha nebyla do konce bitvy o britanii oficialne odstraněna .... Protoze to nebylo třeba a další typy motorů byli už bez teto vady . Ale až bude chvilka přepisu to i pod originální video na Youtubu . A s omluvou oceňují ze se o to nekdo zajima . :-)

06

Odpovědět

Taky mám dojem, že se ve videu použily výhradně záběry ze zmíněného filmu Bitva o Británii.

40