Slavná scéna z Pádu třetí říše vysvětlena

Thumbnail play icon
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:121
Počet zobrazení:9 087

Tu nezapomenutelnou scénu z Pádu třetí říše, na kterou existuje bezpočet parodií, znáte všichni. Ale znáte také její pozadí a lidi, na které Hitler řval?

Pokud chcete tvorbu dokumentu podpořit, můžete tak učinit na stránce IndieGoGo. Přímá finanční podpora je často jedinou podporou takových projektů, protože videa ze zde překládaných kanálů Velká válka nebo Druhá světová válka v reálném čase bývají často demonetizována. YouTube z nějakého důvodu nemá rád historii. Velké válce nedávno demonetizovali na 250 videí. 

Přepis titulků

Zdravím. Jsme uprostřed crowdfundingové kampaně pro 16 dní v Berlíně a jsme moc vděční všem, kteří nám zatím přispěli. Velice se těšíme, až začneme s produkcí. Můžete nás také podpořit tím, že o nás budete mluvit a doporučíte nás kamarádům. A tím můžete i vyhrát. Rozdáváme 25 digitálních klíčů a VIP, plně hrazený výlet do Berlína pro dvě osoby.

Pro více informací klikněte na odkaz v prvním komentáři pod videem. Společně můžeme vytvořit nejlepší crowdfundingový historický dokument. A jako díky za dosavadní podporu jsme přišli s něčím speciálním. Toto je historická analýza slavné scény z Pádu třetí říše. Hodně z vás o ní psalo. Pamatujte, že Pád třetí říše je umělecký výklad. Takže ne všechno v této scéně je zcela přesné.

Spojuje do sebe rozdílné historické události a jiné vynechává. Je konec dubna a Rudá armáda se blíží k Berlínu nebo je už u něj. Jsme v bunkru Říšského kancléřství na berlínské Wilhelm Strasse a Rudou armádu a Hitlerovo velitelství od sebe dělí méně než 40 km. Nepřítel se prolomil na široké frontě. Do místnosti vstupuje generálporučík Waffen-SS Hermann Fegelain. Byl švagr Hitlerovy nastávající ženy Evy Braunové a oddaný nacista.

Na jihu dobyli Zossen a postupují na Stahnsdorf. Na mapě vidíme, že Sověti již obklíčili město ze tří stran. Jejich tanky spěchají uzavřít obklíčení a zabránit přísunu posil. Posledních několik posil pro Berlín má dorazit ze severozápadu. Jsou to členové 33. granátnické divize Waffen-SS Charlemagne. Jsou to převážně Francouzi bojující za Němce.

Dosáhli severního předměstí mezi Frohnau a Pankowem. Na východě dorazili k Lichtenbergu, Mahlsdorfu a Karlshorstu. Muž vysvětlující sovětský postup na mapě je generálporučík Hans Krebs, náčelník armádního generálního štábu. V následujících bojích sehraje klíčovou úlohu. Steinerův útok celou situaci zvrátí. Hitler na hrozbu reaguje slovy, že generál Wafenn-SS Felix Steiner zahájí protiútok, osvobodí město a obrátí průběh války.

Hitlera vidíme jako muže, který situaci stále řídí. Dává rozkazy a na bitevních mapách kreslí linie. Ale Steinerův III. tankový sbor SS a další neúplná uskupení, která tvoří Skupinu armád Steiner, prakticky existují už jen na papíře. Přerušené spojení, neustálý ústup a nedostatek vybavení a zkušených vojáků činily skoro nemožné udržovat spojení s generálním štábem v bunkru. Můj Vůdce...

Steiner... Krebs se očividně bojí špatnou zprávu sdělit. Před chvílí se Steinerem telefonoval a nařídil mu postoupit k armádě generála Wencka. To by umožnilo 9. armádě prorazit ven a utvořit soudržnou obranu města. Ale Steiner Krebsovi řekl, že útok je bezvýznamný. A on ani Wencke nemají dostatek mužů k prolomení sovětského obklíčení Berlína.

Steiner neměl k útoku dost sil. Muž, který se do toho vloží a situaci vysvětlí, je generálplukovník Alfred Jodel, náčelník operačního štábu OKW a velitel obrany Německa. Byl v blízkosti Hitlerových plánů od samého počátku války. Steiner útok neprovedl. Hitlerova ruka se třese, což bylo ke konci války běžné. Zůstanou zde Keitel, Jodl, Krebs a Burgdorf.

Všem nařídí opustit místnost, kromě Jodla, Krebse, Keitela a Burgdorfa, tedy nejvýše postavených generálů jeho štábu. Avšak navzdory Hitlerovu jasnému rozkazu zůstávají v místnosti i Joseph Goebbels a Martin Bormann. Goebbelsovo ministerstvo propagandy se stále usilovně snažilo přesvědčit obránce, že jim na pomoc brzy dorazí zázračné zbraně. V bunkru byly také Goebbelsovy děti a jeho žena. Martin Bormann byl vysoce postavený představitel nacistické strany blízký Hitlerovi.

Částečně velel Volkssturmu, domobraně tvořené starci a chlapci, kteří měli za úkol Berlín bránit. Ale Bormann neopustil bunkr a rozkazy jim nevydával. Vpravo vidíme polního maršála Wilhelma Keitela, náčelníka vrchního velitelství ozbrojených složek. Keitel byl Hitlerovým věrným následovatelem. Věřil v Hitlerova strategického génia a svoji práci získal vírou v nacistickou ideologii a Vůdce.

To byl rozkaz. Ten Steinerův útok byl rozkaz. Hitlerův výbuch vzteku ukazuje, jak posloupnost velení soustředil kolem sebe. Ale Steinerovy slabé posily v podobě leteckého a námořního personálu, stejně jako náctiletých z Hitlerjugend, neměly těžké zbraně ani zkušenosti, aby Rudou armádu zastavily. Takže je Steiner prostě poslal pryč. Kdo jste vy, že si dovolujete pochybovat o mých rozkazech?

Takže takhle to bude. Žena vpravo je Traudl Junge, jedna z Hitlerových sekretářek. Až do konce byli v bunkru civilní pracovníci jako kuchaři, sekretářky atd. Armáda mi lhala. Každý mi lhal. Dokonce i SS. Moji generálové jsou jen banda neschopných, nevěrných zrádců. Hitler má pravdu v tom, že mu lhali. Ke konci i Heinrich Himmler vyjednával se západními Spojenci a snažil se je přesvědčit, aby se připojili k Němcům proti Sovětům.

Další generálové SS jako Steiner o tom věděli, ale Hitler ne. Jednání ale selhala. A mnoho vysoce postavených esesáků se muselo zachránit samo. Na druhou stranu byly některé zahraniční jednotky Waffen-SS mezi posledními, kdo ve městě složil zbraně. Mezitím se několik vojáků obklíčených v Berlíně snažilo ustoupit k americkým pozicím na západě za řekou Labe.

Můj Vůdce, nemůžu připustit, abyste takto urážel vojáky... Jsou to zbabělci, zrádci a ztroskotanci. Můj Vůdce, co říkáte, je neslýchané. Muž, který se zastává běžných německých vojáků, je generál Wilhelm Burgdorf, náčelník armádního personálního úřadu a Hitlerův pobočník. Burgdorf zůstal zarytým nacistou až do konce. 2.

května spáchal v bunkru sebevraždu. Celé roky armáda mařila mé plány. Toto je Eva Braunová. 29. dubna se za Hitlera vdá. O den později spáchají oba dva v bunkru sebevraždu. Neustále mi házela klacky pod nohy. Měl jsem všechny generály nechal popravit, jako to udělal Stalin. Hitler ve vzteku navrhuje popravit generály a zúžit jejich řady. Do této chvíle se už zbavil několika generálů a důstojníků, což ještě více oslabilo operační schopnosti jeho zbývajících uskupení.

Ale na tom už nezáleželo. Boje v Berlíně byly past. A Steiner a další polní velitelé to věděli. Nyní mnoho německých velitelů reagovalo na situaci podle sebe. Nestabilní komunikace pro to poskytovala lacinou výmluvu. Zrádci! Od začátku jsem jen klamán a zrazován!

Taková odporná zrada německého národa. Ale všichni ti zrádci zaplatí. Zaplatí vlastní krví! Utopí se ve vlastní krvi! Hitler údajně během svých posledních dnů zuřil a běsnil. Náhodně přikazoval generálům poslat všechny jejich jednotky do města. A snil o osobní Göringově armádě, která přijde na pomoc. Ale samozřejmě se nic z toho stát nemohlo.

Ale, pánové, pokud si myslíte, že Berlín opustím, tak se pletete. To si radši vystřelím mozek. Hitlerův osud je předmětem bezpočtu konspiračních teorií. Víme, že se rozhodl zůstat a spáchat v Berlíně sebevraždu, než aby utekl nebo padl v boji. Někteří však tvrdí, že tyto možnosti zvažoval, nebo že jeho štáb připravoval jeho evakuaci. Dělejte si, co chcete.

V této scéně si Hitler konečně uvědomí, že válka je ztracena. Ve skutečnosti to byl proces, který trval mnohem déle než několik minut. 28. dubna byly zvažovány poslední pokusy o záchranu města, ale vojenská situace byla již dlouho bezvýchodná. Hitler a Eva Braunová spáchali sebevraždu 30. dubna. Berlín kapituloval o dva dny později. Toto byla naše rychlá historická analýza slavné scény z Pádu třetí říše, která však ukazuje velmi omezený pohled na tuto důležitou bitvu a hodně toho vynechává.

Pokud chcete opravdu porozumět bitvě o Berlín a událostem mimo bunkr, přispějte nám na 16 dní v Berlíně, obsáhlý dokument o této bitvě. Navštivte stránku realtimehistory.net/indiegogo a přispějte nám. Děkujeme.

Komentáře (3)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Podívejte se na 6:20, třetí osoba zprava.

10

Odpovědět

A jak to bylo doopravdy:
Hitler Reacts to Wolfenstein 3D

42