Queen & David Bowie – Under Pressure

Thumbnail play icon
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:637
Počet zobrazení:12 387

Když bubeník skupiny Queen napsal píseň Feel Like, kapela s ní nebyla spokojena dostatečně na to, aby ji vydala na albu. V roce 1981 se však Queen sešli s Davidem Bowiem, aby nazpíval vokály pro jinou jejich píseň a při té příležitosti se při jedné společné jam session pustili do Feel Like, kterou dnes známe jako Under Pressure. Zajímavostí je mimo jiné i to, že basová linka, kterou hraje John Deacon, je hudebním časopisem Stylus považována za nejlepší v hudební historii. Video ke skladbě vytvořil a především sestříhal David Mallet. Vzhledem k tomu, že jak Queen, tak David Bowie byli právě zaneprázdněni koncertováním, nemohli se natáčení klipu účastnit. Mallet proto použil téma písně, tedy tlak, který je vyvíjen na lidi (to platilo stejně v 80. letech jako dnes). Dopravní zácpy či demonstrace střídají záběry z němých filmů 20. let, jako jsou Křižník Potěmkin nebo Upír Nosferatu. V roce 1990 použila základ skladby Under Pressure kapela Vanilla Ice do svého singlu Ice Ice Baby. Vanilla Ice nepřiznali kapele Queen ani Bowiemu autorství písně, načež museli po soudním sporu zaplatit za píseň 4 milióny dolarů. Podle nich to však bylo stále lepší, než aby museli vyplácet autorům tantiémy.

Přepis titulků

Ten tlak tíží mě a svírá tebe, ač se nikdo neprosil. Pod tlakem, který pálí budovy, rozděluje rodiny a vyhazuje lidi na ulici. - Je to v pořádku! - Je hrozné vědět, o čem je tenhle svět. Vidět dobré přátele, jak křičí: "Pusťte mě ven!" Modlím se, aby mě zítřek vynesl výš.

Tlak na lidi v ulicích... Bloumají kolem, hrají fotbal s mým mozkem, takové jsou teď dny, neprší, ale lije jako z konve. Lidé v ulicích... Lidé v ulicích... Je hrozné vědět, o čem je tenhle svět. Vidět dobré přátele, jak křičí: "Pusťte mě ven!" Modlím se, aby mě zítřek vynesl výš.

Tlak na lidi v ulicích... Odvrátil jsem se od všeho jako slepec, držel jsem si odstup, ale nepomohlo to. Stále jsem jim nabízel lásku, ale je tak pořezaná a roztrhaná... Proč? Šílenství se směje, jak nás ten tlak drtí. Nemůžeme si dát ještě jednu šanci? Proč nedat lásce ještě jednu šanci?

Proč nedat lásce... Protože láska je tak staromódní slovo, protože láska tě nutí starat se o ty, kteří balancují na hraně temnoty. Protože láska nás nutí měnit to, jak se staráme sami o sebe. Tohle je náš poslední tanec, tohle je náš poslední tanec.

Takoví jsme pod tlakem. Pod tlakem. Pod tlakem... Překlad: Magenta www.videacesky.cz

Komentáře (45)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

2:20 ....tady mě Bowieho hlas dostává!

300

Odpovědět

A já půjdu proti proudu. Under Pressure je z roku 1981, čili z roku mého narození. Je to fajn písnička, má na rok 1981 kdy se videoklipy v podstatě začínaly vymaňovat ze syndromu "natočíme koncertní záznam" bezesporu nejlepší klip. Ale co se týče hudby nesahá většině klasik od Queenů ani po kotníky. Pro mě je to průměr. Vanilla Ice z toho udělal hiphopovou pecku, která ovládla mainstream, najednou zasáhla bílé publikum a dokonce i Evropu (kolik z hiphopových písní se v té době dostalo do Evropy?). Queeni jsou pro mě klasika, Vanilla Ice jednohitový zázrak, vím že ten základ sprostě ukradl... ale prostě pro mě je v tomhle případě je cover lepší originálu.

2123

Odpovědět

když jsem onehdá slyšel poprvé ice ice baby, tak jediné co mě napadlo - ubožáci. tomuhle ta jejich trapárna nesahá ani po kotníky.

302

Odpovědět

hip hop byl vždy o samplování "vykrádání" melodií pro tvorbu beatů na rap,ať má názor každý jaký chce,tohle prostě k tomu patří.a tahle vykrádačka,si myslím,že se hodně povedla,když dokázala pobláznit celý svět a já osobně,jako posluchač rapu,už od poloviny devadesátek musím říct,že když jsem to slyšel prvně tak jsem s z toho sed na řiť a to se bavím čistě o beatu,nikoliv textu,kterému jsem nerozumněl.takže si myslím,že ten,kdo ten beat vytvořil,to prostě vylepšil a zároveň si myslím,že kdyby to nebyl takový hit,tak se na ty tahanice vyserou.90% klasického rapu je tvořeno ze samplovaných melodií(nebavím se o komerčních sračkách,které se dnes hrají,převážně ze synťáků)takže bez toho to prostě nejde.ice ice baby ať je nemožné textově,či samotným vzhledem vanilly v té době,prostě patří neodmyslitelně k 90 létům a každý,kdo ty časy zažil,si nad tím rád dnes povzdechne "jo to byly časy"

10

Odpovědět

Z Under Pressure mne vždycky totálně mrazí v zádech jak je dokonalá. True music!

351

Odpovědět

Tak to si poslechni tohle... True music http://www.youtube.com/watch?v=tcrfvP11Hbo

196

Odpovědět

Víte jak Mercury dostal Aids? jen tak, z p****e...

2912

Odpovědět

:)))))))))))))))))))))))

234

Odpovědět

to jsou k***y,ti lidé,takový cynismus,to svět neviděl.styďte se! ale i tak,válím se z toho smíchy na zemi :D

00

Odpovědět

Jó kdyby Mercury nepíchal chlapům zadky, tak by tady ještě mohl bejt :)

2158

Odpovědět

Taky zdravím, pane Zlosyne (-:

213

Odpovědět

teďka nějak nechápu ty palce dolců. ten troll má v podstatě pravdu :D

251

Odpovědět

Přesně tak, řekl to drsně..ale má pravdu no.

260

Odpovědět

Je mi 16 let, pamatuju si úplně přesně, když jsem tenhle song slyšel poprvé. Bohužel dřív jsem slyšel Ice baby... Tak jsem se prvních pár vteřin divil co se děje. Celý měsíc jsem neposlouchal nic jiného než tohle... To se mi ještě u žádného songu nestalo, protože vždy mě ten nějaký song po chvilce omrzel, ale tohle je jiný...
Jediný co mi vždy vadí, když poslouchám tenhle song je to, když si uvědomím, že mí vrstevníci poslouchají JB, Gagu (která ještě krásná ukradla svojí přezdívku od songu Queenů...) a další blbosti! Ještě k tomu před nedávnem se rozpadli MCR... Tak se jenom ptám hudbo... Co se sakra s tebou stalo?!?!?!

2310

Odpovědět

Začala se skrývat. Zkus Foxygen nebo Temples.
http://youtu.be/D0xvmB2jBcs
Ale pořád tu je!

231

Odpovědět

+CardWow díky! :) Naděje umírá poslední.

213

Odpovědět

+CardA ve sloupci spřízněných videí je toho tolik, že ti to vystačí do dalšího návratu hippíků (-:

200

Odpovědět

Syn neposlouchá hudbu otce.

207

Odpovědět

Pardon, ale já jsem na tyhle komentáře už opravdu alergický. Když jsem byl o x let mladší, tak jsem taky poslouchal věci, co bych si dnes nepustil jinak než z recese či určitého sentimentu. Hlavní je, že si každý může poslouchat opravdu, co chce - pokud vás hudbou nešikanují spolupracovníci v kanceláři či něco podobného. Navíc vznikají ve světě i u nás tuny a tuny kvalitní a zajímavé hudby s obrovskou rozmanitostí. A i kdyby ne, tak si dnes každý snadno může pustit starší skvělou hudbu, pro kterou existují online rádia a nesčetné fanouškovské komunity. Prostě takové lamentování vypadá, že se chce autor cítit nadřazen, a proto pro mě nemá smysl...

232

Odpovědět

+TceldTady jde o to, že jsme tou odpadní hudbou zavaleni natolik, že na tu dobrou zapomínáme. A taky se ta současná dobrá hudba se jen velice obtížně hledá. (ale už jsem sem jeden link postnul)

212

Odpovědět

Neboj MCR se rozpadli pravděpodobně jen kvůli smlouvě k labelu a jen dají do kupy jinou kapelu, která nebude svázaná smlouvou :D

200

Odpovědět

Bowie nebyl nikdy nijak zvlášt dobrej zpěvák a tady je to pěkně slyšet v kontrastu s Mercuryho zpěvem. Proto se taky vždy snažil prezentovat spíš vizuálně.

1931

Odpovědět

Já s tebou třeba nesouhlasím :)
Neříkám, že jsem Davidův fanoušek, ale myslím, že v týhle písní zní výborně ;)

250

Odpovědět

+PamisPravdu máte oba. David Bowie není nijak extra zpěvák, ale dá se a myslim, že i pár hudebních nápadů má. Taky je pravda, že svoji popularitu založil hlavně na extravagatním vzhledu. A že v této písni prostě zní dobře (-:

217

Odpovědět

+PamisKde píšu, že zní hrozně?zase nepochopen...

192

Odpovědět

JInak při sledování jsem si uvědomil, jak se máme neskutečně dobře. A tím myslím všichni co jsou schopni tohle přečíst. Všichni máme přístup k netu, základní vzdělání, umíme číst, máme střechu nad hlavou atd. Něco co zažili lidi při Velké hospodářské krizi jsme nezažili a věřím, že většina z nás ani nezažije. Svým způsobem jsme se narodili do těch lepších vrstev a máme to štěstí si "užívat" problémy jako drahý internet, řešit kt. smartphone je vetší s*čka apod. Snad jsem dokázal vyjádřit srozumetilně. Hezký den všem :)

203

Odpovědět

To, že např. ty se máš "neskutečně dobře" ještě neznamená že se všichni mají neskutečně dobře. Pokud jsi opravdu svůj příspěvek myslel vážně, tak nechápeš o čem se v té písni zpívá a možná nechápeš ani daleko širší souvislosti dnešního světa.

201

Odpovědět

Queeny žaru, na těch sem vyrostl ;). Ale nej basová linka? http://www.youtube.com/watch?v=Nco_kh8xJDs - tady je podle mě nej basová linka, tím samozřejmě neříkám nic proti Queenům, protože Fredie, je bůh ;) Ano je... :-)

1811

Odpovědět

Skvělá, a to tahle píseň vznikla v období, které samotní členové kapeli považovali za jedno z nejhorších a kreativně nejslabších. Přesto bomba!

210

Odpovědět

Díky, tohle je klasika. Jedna z mých nejoblíbenějších písní vůbec. :) Queeni jsou prostě jen jedni. :)

211

Odpovědět

Smutný je, že dnešní mladý generaci (myslim tý kolem 16 nebo 17 třeba) se při zaznění toho úvodního beatu vybaví spíš Ice Ice Baby :/

213

Odpovědět

Domluvme se, že tato tři slova budou v diskusi pod tímto videem zakázána, ano? Prostě budeme dělat, jako že se to nestalo. Platí i pro píseň Misirlou, kterou zmrzačili a přejmenovali Black Eyed Peas

215

Odpovědět

+CardBer to tak, že to je cover starší písničky. Tyhle recyklace se dělaly vždycky, pořád se dělají a i dále se budou dělat (stejně tak jako remaky u filmů). Co se týče Misirlou a její předělávky od BEP - tahle písnička od Dicka Dala z roku 1962 pomalu upadala do zapomnění, ale Tarantino oživil v Pulp Fiction, kdy se dostala opět na výsluní popularity a po čase si její základ "vypůjčili" BEP. Málo kdo už ale ví, že ta "původní" písnička z roku 1962 je už taky jenom "recyklace" původně řecké písně z roku 1927 - http://www.youtube.com/watch?v=LW6qGy3RtwY

200

Odpovědět

+CardTak já to vím, protože jsem šťoura. Ano, řecká lidovka s názvem "Dívka z Egyptu", a Dick Dale, maje Libanonské kořeny, ji zrockoval a udělal ji jako instrumentálku. Tarantinovi jsem vděčný za objevení tuny skvělé muziky, ale BEP té písni skutečně neudělali nic pěkného.

211

Odpovědět

pro mě třeba taky, sorry asi jsem při svých 25 ještě pořád mladý (v rámci diváků videacesky). Ice I...okej Carde, ta předělávka se mi prostě vybaví protože jsem ji slyšel dřív, měla možnost mě oslovit když vyšla, slyšel jsem ji v televizi. Originál jsem objevil až mnohem později díky internetu. Každopádně souhlasím s Card em že Misirlou je pecka a na tom songu od BEP mě baví ty části, kdy hraje jen ten původní sample

193

Odpovědět

+scapoTak to není jenom o věku. Mně je taky 21 a Ice Ice Baby znám. Ale v životě by mě nenapadlo vzpomenout si na to dřív než na Queeny. Dokonce vždycky v radiu, když to začnou hrát, tak sem chvíli natěšenej, že hrajou Queeny a pak se pokaždý dostaví zklamání z toho, že to samozřejmě Queeni nebyli.

To je prostě o tom, co člověk preferuje. Já se na TV moc nedívám obecně, na hudební TV už vůbec ne (proč taky? abych viděl Biebera nebo jiný teplouše? nebo pro změnu nějaký polonahý ženský, co nic jinýho než svlíkat se neuměj? to si rovnou pustim svlíkačku za kačku a bude to kvalitnější striptýz než tam), takže mě tahle druhá verze tolik neovlivnila. Naopak jsem se vždycky snažil vyhledávat rockovou hudbu, takže Queeny znám v podstatě od dětství :)

210

Odpovědět

S Queeny se nedá šlápnout vedle, díky.

200

Odpovědět

Diki moc, ma nejoblibenejsi od Queen ♥

192

Odpovědět

Díky*

184

Odpovědět

+JedimanJedimane, já jsem všeobecně znám - a to i mezi svými kamarády - jako grammar nazi. Kam se ale na tebe hrabu. (-: Pokud si ty svoje kamarády chceš udržet, uber. Pokud to je jen další trollování (Pravopisné a mluvnické chyby byly na internetu odjakživa a budou tu až do jeho konce a ani armáda češtinářů na tom nic nezmění), přeju příjemnou zábavu, ale znám lepší. Třeba poslouchat tu skvělou muziku.

201
Další