Růžové víno

Thumbnail play icon
86 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:242
Počet zobrazení:4 540

Růžové víno má často pověst zvláštního a holčičího pití. Ale tak tomu není a Topher Reifeiss vás o tom přesvědčí. Jak by se mělo podávat? A jak se vlastně vyrábí? Poznámka: Bartles & Jaymes - Americká značka nápojů zvaných jako winecooler, což jsou vlastně vinné džusy.

Přepis titulků

Zdravím, jsem Topher a vítám vás ve svém vinařském seriálu. Zodpovím jednoduché otázky o vínu. Zodpovím složité otázky o vínu. Začneme od základů. Víno je poměrně složité téma. Zodpovím vám tyto otázky a vy budete před lidmi vypadat dobře. Nechcete vypadat hloupě a lacině. Nechcete vypadat, že o víně nic nevíte.

Sledujte mě a já vám poradím. Tophere, jak je to s růžovým vínem? Tvůj Jose ze San Jose. Růžové víno má špatnou reputaci. Ano, patří mezi zlé hochy ve světě vína. A proč? Protože je nepochopené. Lidé si ho spojují se sladkými až umělými chutěmi. Vidí ho jako začátečnické víno, ale tak tomu není. Existují červené hrozny i bílé hrozny, ale neexistují růžové hrozny, i když si to někdo myslí.

Růžové víno je z červených hroznů. Kdysi v USA, přesněji v Kalifornii, nastala situace, kdy po bílém víně byla taková poptávka, kterou vinaři nedokázali uspokojit. Neměli na bílé víno dostatek hroznů. Vinaři proto začali vyrábět bílé víno z červených hroznů. Takhle to zde v USA začalo. Červené hrozny se rozmačkají stejně jako u červeného vína, jen s tím rozdílem, že se slupky ze šťávy odstraní dřív než při výrobě červeného vína, jako je Merlot, Zinfandel, Cabernet nebo Rulandské modré.

K výrobě růžového vína se používají stejné hrozny. Pouze slupky se šťávou nejsou v kontaktu takovou dobu. Proto je výsledkem tato růžová, červená nebo oranžová barva. Jsou to lehčí verze červeného vína. Jsou úžasná. Růžovým vínům moc nepomohla jména, která mají.

Nejhorším je asi název Blush. Objevil se v 70. letech a původně se jednalo o vtip. Jeden z vinařů dal někomu ochutnat nový druh vína a on řekl, že to vypadá jak červenající se víno. Ten název byl patentován a od té doby se drží. Jednou z nejlepších vlastností růžového vína je, že se hodí ke spoustě jídel. Možnosti, s čím kombinovat růžové víno, jsou skoro neomezené.

Hodí se k hotdogům. Vážně. Růžové víno a hamburgery. Skvělé. Růžové víno a mořské plody. Humří salát. Dále na něm miluju, že se podává vychlazené a ne teplé. Ale nedávejte do něj led. Pro informaci, ve Francii se prodá více růžového vína než bílého vína. Francouzi o víně něco vědět musí, ne? Přiznejte si to. TOPHER OCHUTNÁVÁ Chutí se podobá červenému vínu, jen je více vyrovnanější.

Mělo by být spíše suché. Těm sladkým, jako je třeba Bílý Zinfandel, byste se měli vyhnout. To pije vaše babička na pohřbech. Nebojte se si při sledování otevřít růžové víno. Pár koček na pláži mě sleduje, jak ho budu nalévat. Vědí, že jsem na něj příliš velký chlap. - Mají pravdu, Jayi?

- Jsi chlap. Při přičichnutí nevoní jako Bartles & Jaymes. Nevoní jako vinný džus, nevoní sladce. Je úžasné. Přesně takové byste chtěli. Vychlazené růžové víno je dokonalým letním pitím. Není příliš silné ani těžké, můžete ho vypít spoustu, hodí se k mnoha jídlům... Pokud někdy přijdete s tímhle, můžete lidi něco dobrého naučit. Chápu, že je dost těžké přijít na akci s něčím, co vypadá takhle.

Ale až ho vy i ostatní ochutnáte, nebudete toho litovat. Růžová je dobrá. Díky za pití... Tedy sledování. Raz, dva, tři, čtyři... Překlad: Mithril www.videacesky.cz Díky bohu. Nezapomínejte ho vychladit.

Komentáře (18)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

There are two types of wine essentially, and everybody knows this. There’s the one where you drink it and go, "Mmmm, well that’s ok, can we get 8 of those please, give us 8 of those." There’s the other one, you know, where you go "Ga…bt…jesus, WHAT is that?" Very, very occasionally I concede you will hit a subtle one. You know, where you go "Ga…ba…ah, actually that’s not that bad, that is. It’s quite nice."

Dylan Moran

11

Odpovědět

Nebylo tu podobné video? Takové Déjà vu.

17

Odpovědět

Správný chlap se růžového vína nebojí. :-D

140

Odpovědět

Video o portském se mi líbilo hodně, dozvěděla jsem se spoustu nových informací a zajímavostí. Tohle video ale nebylo o ničem. Nezlobte se na mě, ale celé čtyři minuty nemluvil vůbec o ničem, byla tam jediná zajímavá informace (ta o způsobu výroby). Jinak absolutně nic nového pod sluncem... čekala jsem trochu fundovanější informace, se kterými bych mohla někde na párty "zazářit"... a nic...

1212

Odpovědět

Nesnáším lidi, kteří si přečtou jeden článek nebo zhlédnou jedno video třeba o vínu a pak ze sebe dělají rádoby znalce a chytrolíny. :D

101

Odpovědět

+Ras al GhulPřesně jak řekl ukrutný Ras al Ghul, jen bych doplnil k Tercais *hipster alert* :D

70

Odpovědět

Sorry ale když někdo natáčí video o růžovým víně tak člověk i čeká, že ten týpek řekne víc, než je růžový moc cool:D
A jestli pro vás znamená dělat chytráka a hipstra, když vám někdo řekne zajímavost z videa, tak asi s kámošema moc nepokecáte.... tyjo vy musíte být k***a obohacující lidi:D

42

Odpovědět

O víně od amíka? Fakt? Tak co tak nějakého evropana. I ty názvy by nám mohly i něco říkat

214

Odpovědět

v čase 3:18 řekne že "nevoní sladce", ne že je sladké

250

Odpovědět

Díky, opraveno.

30

Odpovědět

More whine please!

152

Odpovědět

Nikdy mi nenapadlo zamyslat sa nad tym jak sa robi ruzove vino, hoci som pocul ze je z cervenych bobul. No paci sa mi ako to je podane, tak normalne ako laikom, nieje to dlhe, osobne by som od neho privital viac videi o vine

290

Odpovědět

Dalších videí o víně se určitě dočkáte. Zrovna dokončuju video o víně z jiného kanálu, které se vám snad bude opravdu líbit.

461

Odpovědět

Já si vždycky myslel že vezmou půl litru červeného a pak půl litru bílého a získají tím litr růžového :-D

231

Odpovědět

+FredyBerryTaky mě to napadlo. A pak ještě, že sekt je bílé víno zpracované v sifonové láhvi. :D

80

Odpovědět

+FredyBerryVsadim boty že spousta "růžovejch vín" se takhle vyrábí

121

Odpovědět

Z červených bobulí se vyrábí víno bílé - třeba Tramín červený.
Růžové se vyrábí z modrých odrůd, jen se nechá macerovat krátkou dobu, aby došlo pouze k malému zabarvení.

Dřív se opravdu růžové vyrábělo smícháním bílých a červených, ale ta doba už je dávno pryč. :-)

51

Odpovědět

+djcharliesouhlasím.....
bílé víno se vyrábí z bílých hroznů (veltlínské zelené,mullet thurgau,....), červených hroznů(tramín červený, rulandské šedé,.....)a občas i modrých - ale to je spíše rarita......(např rulandské modré)

růžové a červené se vyrábí z modrých hroznů

20