Portské víno

Thumbnail play icon
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:486
Počet zobrazení:9 263

Portské víno je jedno z méně častých vín, které je pro mnoho lidí tajemstvím. Jaká je historie tohoto zajímavého vína a k čemu se hodí pít?

Přepis titulků

Zdravím, jmenuju se Topher a vítám vás v mém pořadu o víně. Složitou problematiku vína rozložím na jednoduché a praktické části, díky kterým budete vypadat jako sommelier. To je expert na víno. Pokud jde o nákup vína, je to opak idiota. Dělám si legraci. Nikdy nebudete za idiota. Jen budete vypadat lépe, pokud budete vědět, o čem mluvíte.

Dnešní epizoda začíná v Portugalsku. DNEŠNÍ EPIZODA: PORTSKÉ VÍNO Pro mnoho lidí je portské víno záhadou. Podle nich si ho objednávají jen muži, jako je tento. Co on ví a já ne? Pokud jste byli v restauraci nebo baru a viděli jste někoho, jak si objednává portské, mohlo vás to trochu vyděsit, protože vy jste čekali na rum s kolou.

Portské je bohatší, sladší a těžší než běžné víno. Je navíc hodně silné. Má 19,5 až 20 % alkoholu. To oceníte. HISTORIE PORTSKÉHO Na začátku 18. století Angličané bojkotovali víno z Francie, protože byli ve válce. Tehdy se dobré víno získávalo z Francie, takže se museli obrátit jinam. Na koho se obrátili?

Na Portugalce. Sláva Portugalsku. Portugalsko leží u Španělska a to je známé dobrým vínem. Z nějakého důvodu ho byli schopni dovážet levněji. Vliv Angličanů na portské víno můžete vidět i dnes. Mnoho názvů vín je v angličtině. Milují své portské, zlato. Mohlo by vás zajímat, odkud pochází název. Portské víno pochází z přístavního města zvaného Porto. Skutečné portské pochází jen z tohoto regionu.

Cokoliv jiného je napodobenina. Pokud je na lahvi napsáno PORTO, je dost možné, že je z Portugalska a stojí za to. Pokud je tam jen PORT, je možné, že bylo vyrobeno jinde a je to jen napodobenina. Může být dobré, ale pokud chcete kvalitu, hledejte to originální. Angličané měli své víno, ale byl tu problém. Během cesty do Anglie se často víno zkazilo, což je velký problém. Proto vznikla fortifikace vína, která prodloužila skladovací dobu a umožnila přepravovat víno, aniž by se zkazilo.

PORTSKÉMU SE ČASTO ŘÍKÁ FORTIFIKOVANÉ VÍNO Co znamená fortifikace vína? Co je to fortifikované víno? To je snadné. Tady je víno a tady je brandy nebo podobný destilát. Smícháte to a tím se zastaví fermentace vína. Výsledkem je sladké víno, protože se všechen cukr nepřeměnil na alkohol. Je to také velmi silné víno. Angličané byli chytří, ale pro dovoz vína byste také udělali cokoliv, ne?

Já taky. Teď to bude trochu složitější, ale to nevadí. Existuje hodně druhů portského. Bílé portské, portské ruby, mladé tawny, staré tawny, vintage charakter, pozdně stáčené, tradičně pozdně stáčené, portské Single Quinta, crusted portské, Jenny Garrafeira portské. Všechny spadají do dvou velkých kategorií.

Stárnoucí v sudu nebo lahvi. Sudové víno stárne ve velkých sudech, kde už bylo vystaveno kyslíku. To znamená, že když otevřete láhev... Prodává se taky v lahvích, ne v sudech. Toto víno lépe zvládá vystavení kyslíku. Vydrží déle. Stárnoucí v lahvi odolává zubu času. Může mít stejnou barvu a ovocnou chuť jako při plnění i po 50 až 60 letech.

Důležité však je, že byste ho po otevření měli vypít. Není zvyklé být vystavené kyslíku. Vždyť bylo taky roky zavřené v lahvi, sakra. Pokud nemáte dítě, doporučuju koupit v lahvi stárnoucí portské. Kupte ho při jeho narození. Bude muset počkat 18 let, než ho bude moci legálně vypít. Bude se na vás dívat v jiném světle. Pokud budete stále naživu a bude si na vás pamatovat.

S ČÍM HO PÍT? Portské můžete pít místo dezertu. Můžete ho pít s dezerty, protože jeho sladkost je doplňuje. Ale stejně jako každé červené víno se hodí i k sýrům. Především se hodí k tomuto sýru. Toto je sýr Stilton z Anglie. Pili ho k němu a věděli, co dělají. Je aromatický.

A měli byste o něm vědět ještě něco. Roku 2005 Britský výbor pro sýry provedl dotazníkové šetření ohledně Stiltonu. Ukázalo se, že pokud ho sníte půl hodiny před spaním, budete mít živé psychedelické sny. Ten sýr se mi líbí. Už jsme říkali, že se hodí k sýru, k dezertu nebo místo dezertu, ale nezapomeňme na kvalitní doutník. Portské víno se velmi hodí i k doutníkům.

Nejlepší doutník, který jsem kdy měl, byl společně s portským vínem. Nikdy na to nezapomenu. Příště, až uvidíte starého chlapa si objednávat portské a jíst sýr, už ho nebudete považovat za podivína, který neví, co dělá. Přesně ví, co dělá. Dává si silné portské a jí psychedelický sýr. Budete chtít být taky tak cool. Portské víno je skutečně pro znalce.

Mohlo by vám chutnat, pokud jste si objednali víno a chutnalo vám. Více se do toho ponořte a naleznete něco, co vás učiní šťastnými. Příště buďte vy tím přísně vyhlížejícím chlapem na baru. Objednejte si portské. Já to udělal. On není chlap! Proč mluvím o víně a popíjím ho v takovémhle sklepě? Protože nemám peníze. S ALKOHOLEM A TABÁKEM TO NEPŘEHÁNĚJTE Přišel bych vám přísný, kdybych si objednal portské víno a vy byste tam čekali na Goldschläger?

Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (21)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

https://www.youtube.com/watch?v=nf_w9MI77DM tady davam Mithrilovi tip na podobne kanaly :D

00

Odpovědět

pana boha to je tak vymrdana nuda... ked uz pijem alkohol tak je mi jedno z ktorej rite je, hlavne ze najebem ako hovado..

371

Odpovědět

V tom prípade skús metanol. Odporúčam, vážne by si to mal skúsiť, už nikdy nebudeš chcieť nič iné.

432

Odpovědět

+Inergiometanol je pre take sracky ako ty, co sa snazia byt vtipne a zbierat palceky hore... vychutnaj si ho ty omyl.

144

Odpovědět

s tou polokošilí mi hrozně připomíná Charlieho Sheena v Dva a půl chlapa :D ještě ten doutník k tomu :D

311

Odpovědět

Ten je zmaštěnej jak papír od sekané, nebo tak alespoň vypadá.

022

Odpovědět

Mmm, asi se poohlédnu po Stiltonu. Barevné sny zní lákavě!

231

Odpovědět

Stejně všichni jedou devatenáctku Tawny Port z Lídlu za kilo :D

85

Odpovědět

Když ono je to tak dobrý...

50

Odpovědět

Taky se přimlouvám , další videa na toto téma by byla fajn :)

911

Odpovědět

Takové krásné video, takový povedený překlad, a ten chlap to v 5:00 zničí tím, že si zapálí doutník jako čuně. Kvalitní doutník se "griluje" v ruce, ne v ústech.

1228

Odpovědět

Nehledě na to, že ho zapaluje ve chvíli, kdy se na těch sirkách ještě žhaví fosfor.

90

Odpovědět

Jakožto milovník kvalitních pochutin, piv a vín.. (nemluvím o "mekáči, gambáči a krabicáku) velice rád uvítám více takových videí :)

1593

Odpovědět

já bych se rovněž nebránil seriálu na toto téma, popř. sýrech, šunce, čokoládě,...a jiných (tradičních a netradičních) pochutinách...

932

Odpovědět

+MMZKdyžtak kdo nezná a chce se dovědět něco o výrobě atd. potravin, doporučuju český pořad Jídlo s.r.o. - najdete ho na streamu a Roman si to tam fakt dává.
(mimochodem je to volné pokračování pekla na talíři)

65

Odpovědět

Přidávám se k zájemcům :D Tohle bylo opravdu výborné

421

Odpovědět

Takový kladný ohlas jsem zde snad ani nečekal. :) Bohužel tenhle chlapík natočil jen jedno další video (které tedy taky přeložím), ale rozhodně se podívám i po jiných podobných kanálech. :)

841

Odpovědět

+Mithriltak ještě napsat tomu chlapíkovi, ať se okruh výrobce-zpracovatel-konzument uzavře :-)

81

Odpovědět

+MithrilTak třeba se dočkáme pokračování celé show. Vzhledem k tomu, že první (tohle) video bylo nahráno před čtyřmi roky a poslední před dvěma týdny, ačkoliv to druhé video není tak dobře zpracované jako tohle určitě má skvělou informační hodnotu.

11

Odpovědět

+MithrilAsi jim dosli penize i na pronajem toho sklepa:ˇ(

360

Odpovědět

VVV Výborný výběr videa

331