Vína z Beaujolais

Thumbnail play icon
78 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:60
Počet zobrazení:3 600

Beaujolais (čteno jako "božolé") je oblast ve Francii, která se proslavila pěstováním vína. Slavné je především víno beaujolais nouveau, které se dá považovat za francouzský ekvivalent českého Svatomartinského vína. V tomto krásném dokumentu se můžete seznámit s krajinou, ale i způsobem zpracování tohoto vína.

Přepis titulků

Tato sklizeň ukončuje vegetační období v Beaujolais a je začátkem jedné z největších vinařských oslav. Beaujolais Nouveau. Během několika týdnů byly hrozny sebrány, fermentovány, stočeny a odeslány do světa, takže všichni můžeme ochutnat první víno sezóny. Tyto slavnosti region proslavily, ale já chci vidět něco víc. Chci odhalit vše, co může Beaujolais nabídnout.

VÍNA Z BEAUJOLAIS V tomto kraji najdete dech beroucí a nestárnoucí krásu. Kopce, staré vesničky a lidi spjaté s touto krajinou. Jsme v srdci francouzského vinařského regionu Beaujolais. Blíží se vinobraní. Během několika týdnů se první vína tohoto ročníku dostanou do obchodů s vínem po celém světě. Ale to je pouze začátek příběhu Beaujolais.

Věřím, že obří úspěch beaujolais nouveau zastínil jiná komplexní a úžasná vína z tohoto regionu. Beaujolais miluji. Je to dobré víno pro každého. Je dostupné široké škále lidí. Ty nejlepší ročníky mohou být snadno zaměněny za dobré burgundské víno. Burgundské víno a beaujolais mají podobné vlastnosti. Ale zdejší lidé jsou si vědomi toho, že tu střeží poklad.

Na břidlicovém a žulovém podloží pohoří Beaujolais roste skvělé víno. Cru beaujolais je jedno z nejlepších vín v poměru cena/chuť. Láhev seženete pod 10 euro, což je skvělé. V Beaujolais roste jen jeden druh hroznů a to Gamay. Je odnoží Rulandského modrého. Stejně jako Burgundsko, i Beaujolais závisí na různorodém terénu, který dodává jejich vínu takový rozsah stylů.

Naštěstí lze rozdělení regionů v Beaujolais snadno porozumět. Existují tři stupně kvality, podle toho, kde hrozny vyrůstaly. Nejjižnější oblast, zvaná prostě Beaujolais, je největší a pochází odsud většina beaujolais nouveau. Je rovinatější a půda je tvořena především vápencem. Tato vína jsou lehčí a vhodná k okamžitému pití. Na severu leží Beaujolais Village, odtud pochází střední kvalita. Půda je zde tvořena směsí vápence a žuly, což vínu dodává široké spektrum chutí.

Vína z této oblasti by se měla pít 2 až 3 roky po stočení. Cru beaujolais je špičkou místního vinařství. Je domovem 10 různých druhů vín. Najdete zde nádherné kopce a kamenitou zeminu. Zde Gamay opravdu zazáří. Zdejší víno kombinuje ovocnou chuť normálního beaujolais se strukturou, koncentrací a komplexitou.

Avšak na vinětách slovo beaujolais nehledejte. Všech deset cru vín nese svůj vlastní název. Každé z nich má jiný charakter, protože rostou v rozdílných podmínkách. Ale i přes to mají něco společného. O vína z Beaujolais roste zájem. Především o cru vína. V celém regionu roste odrůda Gamay. Udivuje mě ta rozmanitost pocházející z těchto vesnic.

Morgon je typickým zástupcem komplexního, kulatého a neagresivního vína. Často říkáme, že když Morgon zestárne, il pinnot. Znamená to, že když ochutnáte 25 až 30 let starý Morgon, někdy vám přijde jako burgundské víno. Přijde vám jako Rulandské modré. Gamay je odrůdou budoucnosti. Neobsahuje příliš alkoholu, je ovocná a dobře se pije. Je to okouzlující víno ke každodennímu popíjení.

Gamay se od Rulandského liší. Má dvě výhody. Zaprvé, nenáročnost. Je to nenáročné víno. Proto může růst i v nepříliš úrodné zemině. Vezměte si ten rozdíl mezi vápencem, což je úrodná půda, a žulou, což je zásaditá neúrodná zemina. Druhou kvalitou je jemnost. Jemná tříslovina, čerstvé ovoce...

Je to velmi určité a delikátní víno. Je to jako u houslí. Pokud ho respektujete, je toto víno náramné. V Burgundsku i ve většina světa je víno sázeno do řad a popíná se kolem drátů. Díky tomu je možná mechanická sklizeň. Ale v Beaujolais se víno vysazuje původní metodou keříků nebo pohárů. To znamená, že mechanická sklizeň není možná.

Každý hrozen musí být sebrán ručně. V mnoha ohledech je beaujolais vínem lidu. Bez ohledu na to s kým jsem nebo co jíme, vždy vím, že si ho vychutnám. Je nekomplikované, cenově dostupné a univerzální. Tyto charakteristiky vznikají díky tomu, co se děje po sklizni. Po sběru se víno dostane na třídící linku. Zde jsou hrozny ručně roztříděny a umístěny do fermentačních cisteren. V Beaujolais často používají techniku zvanou uhlíkové macerování.

Díky tomu se uchová čerstvá ovocná chuť hroznů a výsledné víno obsahuje méně tříslovin. Hraje to velkou roli v tom, že je beaujolais unikátní. Tohle je výsledek týdenního uhlíkového macerování. Při uhlíkovém macerování se do cisterny dávají celé hrozny. - Celé bobule. - Ano celé. Odřezáváme stopky, takže se do takovéto nádrže vejde asi 9 tun hroznů.

Představte si tu váhu, kterou se vespodu tlačí. Proto z nich vytéká šťáva. Tato šťáva začíná fermentovat. My tu nádrž zavřeme. Nádrž je tedy plná oxidu uhličitého. Jak vidíte, jsou to celé hrozny. Tyhle hrozny mají i stopky. Fermentace probíhá uvnitř bobulí.

Protože v těchto nádržích není dostatek kyslíku, začíná fermentace přímo v bobulích. To dodává beaujolais jeho charakteristické aroma a barvu. Hrozny Gamay nám samy o sobě dávají ovocnější vína. Ale díky tomuto procesu ve vínu získáme mnohem více aroma. Nazývá se to "chuť ráje". Opravdu to voní jako ráj. Je to nádherná vůně.

Většina vína v Beaujolais je vyráběna touto technikou, ale některá cru vína jsou vyráběna tradičnějšími metodami, které mohou zahrnovat i stárnutí v dubovém sudu. Hlavním a nejdůležitějším rozhodnutím je, kdy víno stočit. Georges Duboeuf je největším producentem v regionu a vína zde vyrábí už 50 let. O stáčení vína nerozhoduje zákazník. Samo víno určuje, kdy nastal čas, protože pak je výsledek nejlepší.

Vezměte si Moulins-a-vent z roku 2009. Se stáčením jsme čekali více než dva roky. Proto ho musíme ochutnávat každý den a věnovat tomu hodně času. Ale je to zajímavé. Každý den v roce se Georges Duboaef setkává se synem Francem a několik hodin hodnotí zrání vína.

Jejich společnost produkuje asi 30 milionů lahví ročně. O vínu však rozhodují jen oni. Pro některé je skutečným měřítkem kvality vína jeho schopnost během let dozrávat. Tím se zvyšuje jeho komplexita a vznikají druhotné chutě. Jaký je skutečný potenciál stárnutí beaujolais? Michaele, ochutnáme Moulin-à-Vent Rochegrès. Rochegrès je název parcely.

Je z roku 2011. Ukážu ti rozdíl mezi mladým vínem a starým vínem. Tedy ne zase tak starým vínem. Je to jako teenager a dospělý. - Čerstvě dospělý. - Ano. Toto víno je Moulin-à-Vent z velmi specifické parcely Rochegrès. Podloží v Rochegrès je tvořeno především tímto růžovo-šedým kamenem. První víno je z roku 2011.

Pro mě je mladé. Není ještě hotové. Je ve fázi teenagera. Cítíte, že máte víno s dobrou strukturou, ale není ještě plně harmonické. Je tam spousta chutí, ale jsou zmatené. Ano, je to zmatené a chuť se rychle vytrácí. Cítíte, že to víno... Je to teenager. Zcela jasný teenager. Druhé víno je z roku 2000.

Tato vína mohou stárnou klidně 40, 50 nebo 60 let. Hodně dlouhou dobu. Okamžitě poznám, že toto víno je harmoničtější. Toto je skvělým příkladem toho, že beaujolais by mělo stárnout. Ano. Někdy lidé, kteří pijí velmi staré beaujolais, říkají: "Je těžké rozeznat Gamay a Rulandské modré." Mám na to techniku.

Pokud ve vás sklenička zanechá takový aristokratický nádech, trochu upjatý, je to Rulandské. Pokud ve vás zanechá úsměv, je to Gamay. Beaujolais i všechny jeho varianty se hodí k jídlu. S lehčími víny muže být zacházeno jako s bílým vínem. Ale cru vína se nádherně doplňují s plnějšími jídly. Na vínech z oblasti Beaujolais miluji to, že jsou mnohostranná. Mají správnou kyselost a ovocné jemné třísloviny.

Plně zazáří, pokud si je dáte k místní kuchyni. Ať už je to světlé jídlo, tmavé jídlo, Beaujolais, c'est parfait. Bude se to vždy doplňovat. Obě jídla se liší, já mám andouillette s vinou omáčkou a vy máte coco vin, tmavou omáčku z vína beaujolais. To se velmi hodí k Moulin-à-Vent. Samozřejmě, že se vína z Beaujolais hodí k místní kuchyni. Ale co mezinárodní kuchyně?

Beaujolais se skvěle hodí k asijské kuchyni. Také se hodí ke každému jídlu s jemnějším nebo silnějším kořením. Lehká kyselost beaujolais způsobí, že tato jídla budou chutnat téměř božsky. - Santé. - Santé. Věřím, že toto typické francouzské víno má nakročeno k druhé renesanci. Jeho kvalitu snadno rozpoznáte a reputace beaujolais narůstá. Spotřebitelé odhalují hodnotu, kterou jim tato unikátní část Francie může poskytnout.

Beaujolais produkuje komplexní, ovocná a stárnoucí vína. Jsem přesvědčen, že cru beaujolais je jedním z nejlepších vín Francie. Pokud jste pili pouze nouveau, skutečné beaujolais jste neochutnali. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (12)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Beaujolais nouveau/Svatomartinské - způsob vinařů jak prodat předražené kyselé víno, i přes to, že si můžete levněji pořídit mnohem chutnější z lonškého roku... A teď se ukažte znalci ;-)

42

Odpovědět

To není tak úplně pravda. Rozhodně se jedná o určitý marketingový tah, ovšem Svatomartinská vína nejsou zpravidla kyselá. Dělají se pouze z omezených druhů hroznů, které vyzrávají dříve (klidně přelom srpna a září) a množství kyselin i cukrů bývá stejné jako u pozdních sběrů, sklízených v září-říjnu, ostatních odrůd. To že jdou na trh už na svatého Martina je uspěcháním ve sklepe (zpracování, ostré filtrace atd.) nikoliv na vinici.

00

Odpovědět

myslim si a navyse mam vela krat odskusane ze vino za 1 euro a vino napr za 10 je totozne...samozrejme mierne ina chut, mozno mierne ina priprava ale vysledok totozny...a hlavne ked si chce niekto ozrat hubu nebude vyhadzovat desiatky eur na kvalitne vina :D

011

Odpovědět

Víno za Euro je většinou nějaký patok, většinou slitek z více podřadných druhů a chuť bývá fakt mizerná. 10 Euro za víno taky ještě není moc, abys mohl tvrdit, že jsi měl to nejlepší, tahle cena je pro průměrná vína. Cena okolo 15 E a výš už může být něco kvalitnějšího, kde už bude poznat mnohem silnější aroma a lepší chuť. Ale vzhledem k tomu, že víno není od toho, aby se jím někdo ožíral, bude ti stačit krabicák za půl Eura ve slevě z Lidlu.

41

Odpovědět

Věřím, že člověku kterému stačí, že je víno navoněné vybarvené (bárs čím) ale naprosto nevýrazné a krátké na chuti, často i s nějakou vadou, je jedno jestli pije dobré vínko nebo nějakého dotaženého a zkrášleného maďara. :)

20

Odpovědět

Není nějaké podobné video o burčáku?
Rád bych věděl co si o něm myslí cizinci.

71

Odpovědět

Beaujolais má svůj původ na Moravě. Po bitvě u Slavkova šli francouzi zpaít své vítězství do hospody a slyšeli, jak moravané volají na šenkýřku Božo, lé!

86

Odpovědět

Preklad isto nebol lahky, no mozno ste k takemuto druhu videa zachovat niektore nazvy a dat pod video slovnicek, ako to robite inde.
Clovek, pre ktoreho su veci spominane vo videu uplne nove a nepocul o nich, by si aspon odniesol nieco, k comu by neskor mohol informacie rozvijat a nabalovat.
Napr. uz len slovo "terroir", ktore ste prekladali. Tu by sa o nom dozvedel, v slovnicku pod videom nieco o nom precital a nabuduce, ked sa s nim stretne, by mu uz bolo zname. Takto sa s nim stretne a neuvedomi si, ze ho vlastne pozna.
Je to len postreh, nie som samozrejme prekladatel. :-)

10

Odpovědět

Video super, ale nejak jsem nikdy nepochopil barvite popisovani chute vina (aristokraticky nadech co zanecha usmev, to co je za chut?) . Podle me ze sebe sypou nejake pseudonahodne pridavne jmena aby se ucinili zajimavejsimy.

222

Odpovědět

Bernard: No one is willing to admit that wine doesn't actually have a taste.

152

Odpovědět


Odpovědět

+klikihak2To, že tam zrovna vy různý chutě nevnímáte neznamená, že tam skutečně nejsou ;) K tomu, aby tam člověk začal něco cítit, musí ho víno bavit a taky ho musí ještě víc vypít, jinak to nejde.

21