Drahá vína jsou pro hlupákyVox

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 61
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:396
Počet zobrazení:7 713

Porovnávali jste někdy různá vína z různých cenových kategorií? A chutnala vám ta nejdražší nebo ne? Dnešní video kanálu Vox nám ukáže, že cena vína nemusí nutně souviset s jeho kvalitou.

Přepis titulků

Toto jsou tři různá červená vína vyráběná ze stejných hroznů, ovšem s různou cenovkou. To nejdražší je Cabernet Sauvignon z roku 2011 z Napa Valley, které časopis Wine Spectator ohodnotil jako úžasné. Je pětkrát dražší než to napravo. Chutná ale pětkrát lépe? VOX OBSERVATOŘ 19 zaměstnanců Voxu ochutnalo a ohodnotilo každé z těchto vín.

Téměř polovina z nich správně určila to nejdražší z nich, ale ne proto, že by jim více chutnalo. Velice složité víno, vrstevné, moc mi nechutnalo. Průměrná hodnocení nejlevnějšího a nejdražšího vína byla stejná. Jsem ráda, že mám levné chutě. Budu mít jednodušší život. Výsledky jsou konzistentní se studií, která vyšla v roce 2008 a porovnávala 6000 ochutnávek naslepo v USA.

Studie zjistila, že pokud lidé neprošli školením o víně, většinou jim drahá vína nechutnala více než levná. Ve skutečnosti jim chutnala o trochu méně. Moc mi nechutná. Zdá se, že nás něco ve víně mate. Krásné dubové aroma. Možná i proto může jediný film zahýbat s celým trhem vína. - Moc dobré.

- To je 100% Pinot Noir. Z jediné vinice, už ho ani nedělají. Poté, co vyšla komedie Bokovka, prodej Pinot Noir raketově stoupl v porovnání s dalšími červenými víny. A prodeje Merlotu? Žádný zas*aný Merlot pít nebudu! Klesly. Ale kdo rozhoduje, které víno je dobré? Existují profesionální znalci vín, kteří jim přidělují ceny na soutěžích.

Ale jsou velmi nekonzistentní. Jeden statistik zjistil, že většina vín, které v jedné soutěži zabodovaly, v další soutěži zcela propadly. Toto je distribuce zlatých medailí, kterou byste očekávali v případě, že by byly rozděleny zcela náhodně. Docela připomíná skutečné rozdělení medailí ve vinných soutěžích v USA. To naznačuje, že se degustátoři málokdy shodnou. Ale je to ještě horší.

Často se neshodnou ani sami se sebou. Když jim bylo podloudně podstrčeno stejné víno třikrát po sobě, pouze jeden z deseti degustátorů v kalifornské soutěži vín uděloval vínu stejnou známku. Recenze vín z časopisů dokážou být také dost nevyrovnané. Tady hodnotí dva přední kritici stejné víno v roce 2004. - Skvělý výkon. - Naprosto nechutné. - Víno vznešené chuti.

- Přezrálá pachuť. Definice neuvěřitelné čerstvosti. Připomíná spíše plané víno nežli červené Bordeaux. Jedním problémem je, že ne vždy musí degustátoři ignorovat cenu a značku. Což je důležité, protože se zdá, že lidé si nutně spojují vysokou cenu a kvalitu. V jednom australském experimentu zjistili, že stejné víno lidé hodnotili lépe, když si mysleli, že stojí 53 dolarů, než když stálo 16 nebo 6.

Vtipné je, že vědci to drahé víno záměrně sabotovali tím, že do něj přidali kyselinu vinnou. Na tom ale nezáleželo. Cenovka byla přednější než chuť. V jiné studii skenovali vědci mozky lidí, kteří pili víno, o kterém si mysleli, že stojí buď 10, nebo 90 dolarů. Ve skutečnosti to bylo stejné víno, ale když si mysleli, že pijí drahé víno, mozek účastníků vykazoval větší aktivitu v centrech chuti a vůně. Takže drahá vína možná opravdu chutnají lépe.

Jen musíte vědět, že jsou drahá. Můžeš je dopít, jestli chceš. Vezmu si to drahé. Překlad: Xardass www.videacesky.cz

Komentáře (42)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Co je to proboha za picovinu. Samozrejme, ze je cena nesouvisi s chuti, protoze chut ma kazdy jinou, cena = kvalita. Tzn ze clovek nechlasta voslytany hrozny z p****e chanova, ale kvalitni produkt.
Tzn je to jen a jen na konzumentovi, jak se rozhodne.
Muzete mit ferrari co jede 400km/h nebo motorku co jede 400km/h jedno bude stat milion, druhy sto tisic.. obe pojede stejne dobre.. jen proste jedno bude pohodlnejsi.

20

Odpovědět

Zajisté, motorka bude pohodlnější.

21

Odpovědět

Mam rad dobre vino, ale v obchode som na take este zial nenarazil. Vsetko co sa vyraba vo velkom naklade je presirene a vsetko co ma viac ako 3 roky je mrtve. Najviac ma rozveseli ked si vo filmoch znalci vychutnavaju 50 rocne archivne vino - rozumej marmeladu.

20

Odpovědět

Aneb jak se dá vytvořit celá série psychologických studií na nesmyslu. Chuť a její vnímání je komplexní a nepřesná. Chuť je nejslabší z lidských smyslů. Jako kdyby jste zkoušeli vážit na 10 vahách každá s obrovskou náhodnou chybou a velkými systematickými mezi sebou navzájem a poté z toho udělali jeden statistický soubor. Nepopírám že lidé považují dražší věci za lepší. Protože i cena jako vlastnost má vypovídací hodnotu, ale byl bych opatrný s tvrzením, že to zakryje chuť vlastního produktu.

41

Odpovědět

Já piju levná, sladká vína... Teta pije drahá, suchá vína... Ona ty moje používá na vaření, já bych si tím jejím radši jídlo nekazil... Sto lidí, sto chutí ;-)

100

Odpovědět

"Jsem ráda, že mám levné chutě. Budu mít jednodušší život."
A co teprve po pilulce: http://www.videacesky.cz/reklamy-reklamni-spot-video/snizte-si-sve-iq

12

Odpovědět

Kvalitné víno musí zapôsobiť na viacero zmyslov. Nie len chuť. Kvalitné vína sú kvalitné aj vďaka dokonalej farbe, vôni či konzistencii. Rovnako je dôležitá správna fľaša a jej uzáver. Cena sa zohľadní aj na odrode hrozna, spôsobe zberu, uskladnenia šťavy a podobne. Pri lacnejších vínach je chuť dotiahnutá prísadami. Kvalitné vína sú oveľa čistejšie. Ľahšie stráviteľné. Aj 50% džús možno chutí lepšie ako 100% šťava z mrkvy, no tá mrkva sa predáva drahšie. V neposlednom rade víno predražuje aj značka, tak ako pri hociktorom inom produkte. Funkčne sú možno rovnaké, no detaily a rozdiel v kvalite nerozlíšia ľudia vo videu ale sommelieri, ktorí ich aj ocenia.

76

Odpovědět

a ešte detail. Poháre z ktorých degustujú sú nesprávne, aróma vína sa nemôže rozliať na tak úzkom pohári. Čo je pri niektorých vínach naozaj škoda. Rovnako sa mi nezdá, že po degustácii nezajedli víno kvalitným syrom prípadne chlebom. V tom prípade nem degustácia žiadny význam... Chute sa zmiešajú.

66

Odpovědět

Video je síce o víne, ale čo sa týka degustovania a hodnotenia kvality, tak v tom spoznávam 80% Čechov, ktorí si myslia, že čisto na základe chuti rozpoznajú rozdiely medzi druhmi a obzvlášť značkami pív ...realita je spíš podobná tomu na čo je poukázané vo videu, v slepých testoch drvivá vačšina pseudo odborníkov na pivo a kecálkov zlyháva :)

123

Odpovědět

A to jsou ve zkratce všichni tady ti pseudo odborníci a vzdělaní hodnotitelé vín, kteří si honí péra nad svou skvělou znalostí a pak se s pompézou ožerou někde ve sklípku jak prasata a ještě sami sebe přesvědčí o tom, že když to budou chlastat jak vodu, tak je to pro ně vlastně zdravý a dožijí se 110..

43

Odpovědět

...a nemyslíte, že drahé víno je drahé řeba jen proto, že si ho vinař cení více než ostatní ...

16

Odpovědět

tohle se naštěstí u piva stát nemůže :)

106

Odpovědět

No, upřímně, kolik lidí tady pokládá víno za dvě stovky za levné? :D
To už je kategorie slušných vín, ze kterých nebolí hlava a chuť není laciná, ať je jakákoli. Taky jsou vína za 2 dolary, to už pak rozdíly jsou a značné.

374

Odpovědět

V liquor store za 2 $? Kde? .]

12

Odpovědět

Samozřejmě že je zatím podvědomá ješitnost :-D přece člověk není tak blbý, aby si koupil drahé víno, které mu stejně nechutná

60

Odpovědět

Souhlasím, v mnoha případech to tak určitě funguje. Říká se tomu kognitivní disonance.

22

Odpovědět

Bílá Poezie někdo? :D

120

Odpovědět

Musím prudit, protože je to trestuhodně zabitej vtip: Michael v 1:05 rozhodně neříká "Krásné dubové aroma", neříká dokonce ani aftertaste, ale "Sort of an oaky afterbirth." Což navazuje na to, že ta ženská předtím říká, že věci okolo drahýho víno nás matou. A což pochopíte, když si vygooglíte, co hrozného ve skutečnosti znamená afterbirth. Ale uznávám, že je to asi nepřeložitelný...

36

Odpovědět

A takto to funguje aj u Applu

14518

Odpovědět

A ještě vám někdo musí říct jak skvělé to je, a Vám potom zmagoří mozek a myslí že to skvělé opravdu je.

142

Odpovědět

plošná shoda většinou panuje u počitků založených na zraku (když někde), jestli pak jde o smysly jako chuť či sluch, kde jsou lidské smysly slabší, tak zde je to silně individuální...pak je snadné někoho obalamutit nějakou marketingovou klasikou, ale i na osobní úrovni

30
Další