Seth Rogen o Alzheimerově chorobě

Thumbnail play icon
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:826
Počet zobrazení:12 517

Známý herec Seth Rogen ukázal svou druhou stránku a v únoru tohoto roku vystoupil před senátem s proslovem týkajícím se výzkumu léčby Alzheimerovy choroby. Svěřil se se svým příběhem a pověděl něco o charitě, kterou založil se svou manželkou Lauren.

Přepis titulků

Nyní předáváme slovo panu Sethu Rogenovi. Děkuji za přijetí, pane předsedo a členové výboru v čele s panem Moranem. Děkuji za možnost dnešního vypovídání a za možnost být v něčem nazýván expert, protože to je super. Sice nevím, jestli vůbec víte, kdo jsem, protože jste mi řekl, že jste neviděl film Zbouchnutá, předsedo. - A to mě trochu uráží. - Chci, aby tohle bylo zaznamenáno. - Velmi důležité, lidi.

- Chci, aby bylo zaznamenáno, protože vám říkám, tohle je poprvé, co bylo při jakémkoliv parlamentním slyšení použito slovo Zbouchnutá. Tak to se vám ten zbytek nebude líbit. Nejprve bych měl zodpovědět otázku, na kterou se nejspíš mnoho z vás ptá. Ano, tohle nemá s legalizací marihuany nic společného. V podstatě, věřte tomu nebo ne, tohle je podle mě ještě důležitější.

S mou manželkou Lauren jsem začal chodit před devíti lety, když její matce bylo téměř 54 let. Poprvé, co jsem potkal její rodiče, jsem byl nadšený, že se s nimi mohu poznat a že mohu Lauren přesvědčit, že jsem ten typ muže, se kterým by měla dál chodit. Bylo to tehdy, kdy jsem poprvé potkal svou tchyni, kdy Lauren poprvé přiznala sama sobě, a později i mně, že s její matkou nebylo něco v pořádku.

Myslím, že vodítka byla naneštěstí jasná, jelikož oba rodiče mé tchyně měli Alzheimerovu nemoc. Nedlouho po této návštěvě u jejích rodičů, byla matka Lauren diagnostikována s nastupujícím Alzheimerem. V té době jsem si o Alzheimeru myslel to, co asi většina lidí.

Myslel jsem, že potkává jen velmi staré lidi a že sama nemoc se projevovala například ztrácením klíčů, nošením rozdílných bot a potřebou ptát se na něco pořád dokola. Tahle představa, ovlivněná filmy a televizí, trvala pár let. Až poté jsem poznal opravdovou nehezkou stránku nemoci. Poté, co začala zapomínat, kdo ona a její milovaní jsou, moje tchyně, učitelka po 35 let, zapomněla, jak mluvit, jíst, obléci se nebo jít sama na záchod.

To vše v šedesáti letech. Laurenin otec a několik pečovatelů usilovali o to, aby se má tchyně cítila co nejpohodlněji. Byli by udělali více, ale nemohli, protože, jak jste již slyšeli, narozdíl od ostatních desíti nejčastějších příčin úmrtí v Americe, neexistuje žádný způsob, jak zabránit, léčit nebo dokonce zpomalit průběh Alzheimerovy choroby.

Další věc, kterou jsem si do té doby neuvědomil, byla ostuda, která byla s nemocí spojena. Bylo to ještě před mým narozením, ale vím o dobách, kdy se lidé styděli za rakovinu. Rakovinou postižené celebrity a jiné osobnosti se raději schovaly, než aby byly hlasem naděje pro lidi v podobných situacích.

A i když se tohle mění, tak to vypadá, že přesně tam jsme převážně teď s Alzheimerovou chorobou. A přesně kvůli tomuto nedostatku naděje a ostudě, jsme se s ženou a několika přáteli rozhodli doopravdy něco podniknout, abychom tuhle situaci změnili. Založili jsme Hilarity for Charity, což je fond, který naše asociace zavedla, aby pomohla vybrat peníze pro rodiny, které s Alzheimerem bojují, a podpořila probíhající výzkum.

Přesně tak. Situace je tak katastrofální, že přinutila mě, líné, sebestředné, na doktory nevěřící dítě v dospělém těle, abych založil celou dobročinnou organizaci. Tehdy jsme konečně začali mít pocit, že si jen nestěžujeme, ale že se krok po kroku blížíme k nějakému výsledku.

Namísto zklamání nevědomostí mladých lidí, jsme je začali vzdělávat. Nedávno jsme zahájili vysokoškolský program, který umožňuje studentům uspořádat vlastní dobročinné akce, a od založení programu se připojilo již 18 škol po celé zemi. Fakt, že se nám povedlo dostat studenty od videoher, aby nám dobrovolně pomohli, je obrovský úspěch, hlavně když tento rok vyšly Xbox One a Playstation 4.

Lidé za mnou určitě ví, o čem mluvím. Dnes jsem přišel z pár důvodů. Za prvé, jsem obrovský fanoušek House of Cards. Nedávno jsem viděl všechny díly, musel jsem se sem podívat. A za druhé proto, že lidé potřebují víc pomoci. Vím, jak je tato nemoc finančně náročná a pokud někdy Američané zavrhnou genitální humor, nebudu si to moct dál dovolit.

Nezavrhujte ho, prosím. Tudíž si nedokážu představit, jak se s tím vypořádávají lidé s omezeným příjmem. Ze studií plyne, že Alzheimer je nejnákladnější nemoc ve Spojených státech. Ano, je to nákladnější než léčba srdce v zemi, kde si za dolar a 29 centů koupíte tortillu plněnou brambůrky.

Jsou výborné, ale ne zdravé. Zatímco úmrtí způsobené dalšími hlavními nemocemi jako srdeční nemoci, HIV a mrtvice začínají ubývat, úmrtí způsobené Alzheimerem stouply skoro o 70 % za posledních 15 let. Přes 5 milionů Američanů má Alzheimera a touto rychlostí to za 35 let bude 16 milionů.

A třetí důvod je jednoduchý. Chci ukázat lidem, že v tom nejsou sami. Tak málo lidí se dělí o své příběhy. Tak málo lidí nachází porozumění. Kdybychom se ženou viděli někoho jako já, mluvícího o tomto tématu, nejspíš bychom se cítili méně osamělí.

Američani se o Alzheimeru baví šeptem, protože jejich vláda se o Alzheimeru baví šeptem. A i když je šepot lepší než ticho, se kterým se tato komunita vypořádávala dlouhá léta, pořád to nestačí. Toto slovo musí být vyřváváno tak dlouho, dokud nezíská tolik pozornosti a financí, kolik si zaslouží a kolik potřebuje.

Sním o dni, kdy má charita nebude nadále nutná a já budu moct znova být to líné, sebestředné dítě v dospělém těle, jak jsem přesně zamýšlel. Lidé vzhlížejí ke své vládě s nadějí a já je prosím, co se týká Alzheimeru, aby udělali ještě pár krůčků pro poskytnutí více pomoci. Znovu bych chtěl poděkovat komisi za možnost podělit se o můj příběh a vyjádřit svoji upřímnou podporu probíhající činnosti, která pracuje na léku na Alzheimerovu chorobu.

Děkuji mnohokrát. Děkuji, pane Rogene. Tohle bylo výborné. Překlad: Pamis www.videacesky.cz

Komentáře (22)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

a teraz akože žobroní od vlády nejaké peniaze pre svoju charitu ? vláda by v prvom rade nemala pod hrozbou basy brať ľuďom polovicu príjmu - potom by to nebolo nutné

014

Odpovědět

Stará mama mala Alzheimera, kto to nezažil ťažko si to predstaví. Starať so o takto chorého človeka je bohužiaľ peklo na zemi. Cez to všetko čo Seth popísal je na Alzheimerovi najhoršia vec ktorú to nezmienil. Starká bola absolútne úžasný človek, milujúci, dobrosrdečný, štedrý. Napriek tomu si ju nedokážem takto vybaviť, tie roky čo trpela touto chorobou bola natoľko "iná", že všetky tie zle spomienky jednoducho premažú tie dobré, nech sa snažíte akokoľvek. Je strašne smutné že keď si chcete na takýchto úžasných ľudí zaspomínať, vynárajú sa vám zlé spomienky. Čo po nás potom ostane ak nie to aby na nás ľudia spomínali v dobrom ?

1161

Odpovědět

Duše, nesmrtelná a stálá... Těch já ještě vystřídáš... :)

44

Odpovědět

Hej a teraz zbieraj palce hore, že sa tým pochváliš.

389

Odpovědět

+Inergioinergio:
To je iná paráda, ako máš krásne vylítanú palicu :D
Foter na teba musí byť hrdý :D

420

Odpovědět

+InergioTak pardon, že sa nejdem chváliť s chorobou v rodine. Aj ten chuj vo videu aj ten na ktorého koment som reagoval mi pripomínajú ľudí čo sa s úsmevom odfotia pri smrteľnej posteli člena rodiny a následne to dajú na fagbook a zbierať palce hore.

260

Odpovědět

video má hlavu a patu a je fajn že i nad takovým tématem se v podáni Rogena dá pousmát :) btw za ženská nalevo a její permanentně otevřená držka mi znechutila celé video xD

854

Odpovědět

Ehm. Terry Pratchett. Kvůli němu jsem se zapřísáhla, že jestli někdy budu dělat charitu pro lidi, bude to na Alzheimera a ne na blbej pochod růžovejch triček.

925

Odpovědět

5:04 myslím že říká: jeden dolar a 27 centů

31

Odpovědět

dokonce dolar a 29 centů

160

Odpovědět

Díky, opraveno.

30

Odpovědět

Skoda, ze to cele cte z papiru. Skodi to projevu.

5769

Odpovědět

Myslím, že to bohužel utnuli hned před tím než ho předseda poslal d******e :(

554

Odpovědět

Nope :) Přiznal, že je Kevin Spacey v přestrojení ;)

682

Odpovědět

Májí tyhle projevy před senátem i nějaký jiný efekt, než že se dostane diskutovaná věc do povědomí? Jaký má ten senát význam a pravomoce?

202

Odpovědět

Wau pekný ?***k leda tak. "Zaplatil som pečovateľov takže teraz ma uznávajte, ako moja svokra dopadla som sa dozvedel od druhých, teraz si nechám napísať proslov aby som tiež bol v nejakej v tej charite, je to v móde u nás celebrít".

10116

Odpovědět

Už to nehul :D

121

Odpovědět

myslím, že ten výraz dámy vlevo na úvodní obrazovce mluví za vše :D ... a to si člověk ani nemusí pustit video... ale jinak velmi dobré, s občasným odlehčením perfektně podaný smutný a bohužel jak sám říká čím dál častější problém.

391

Odpovědět

nedalo by sa tie titulky dať do nejakého čierneho rámiku? veľmi zle sa čítajú... :/

166

Odpovědět

Černý rámeček přidán. Díky za připomínku. ;-)

320

Odpovědět

2:26 ta ženská nalevo v pozadí mě totálně ničí a dostává a to jí ani neznam. typical americano

874

Odpovědět

Předseda je slušnej frajer :) a Seth taky

1221