Simulátor schizofrenie

Thumbnail play icon
87 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:503
Počet zobrazení:9 896

Anderson Copper, novinář pracující pro BBC, si vyzkoušel simulátor schizofrenie, který navozuje podobné pocity, jaké prožívají lidé s touto nemocí. Uvidte, že se díky tomu i ta nejsnažší činnost značně ztíží.

Přepis titulků

Vezmu si tato sluchátka a zkusím pár testů. Právě teď slyším v hlavě nějaké šeptání a hlasy. První test je číselná hádanka. Poslouchej! Jsi na nic a všichni to vědí! Ty to nezvládneš? Řešil jsem ten test tři minuty a nezvládl jsem ani jeden příklad. Je hodně těžké se soustředit, když pořád slyšíte něco jako hudbu.

Lidské hlasy. Je to těžké. Teď mi producentka Susan položí několik otázek. Budou to běžné otázky, na které by se mě zeptali v nemocnici. Co je dnes za den? Je neděle. Červen. Nevím.

Sedmého? Řeknu vám pět čísel a vy je po mně zopakujte. Dobře. 5, 23, 67, 2 a 76. 5, 23,67. Něco a 76. Řeknu vám pět slov, nemusíte je opakovat, jen si je poslechněte. Budeš mnou. - Kočka, kniha, cigareta...

- Ke mně. - Poškození a déšť. - Já to vyřeším. Bude ti dobře. Dokážete vyjmenovat poslední čtyři prezidenty USA? Barack Obama, George Bush... Tady! Přímo tady! Bill Clinton. A George Bush.

Pamatujete si některé z těch pěti slov, co jsem řekla? Ne. Je to těžké, protože ty hlasy někdy šeptají, někdy jsou agresivní, někdy mě uklidňují. Když na vás někdo pořád mluví, je to... - Je to v pořádku. - Je to těžké. Neboj se. - Dříve nebo později, neboj se.

- Pokusím se poskládat loďku. Budu to dělat podle návodu. Bude to v pořádku. Blíž, blíž... Pojď blíž. Sklapni! Sklapni! Rád bych těm hlasům odpověděl. Hrozně mě rozptylují. Nedělej to! Nedotýkej se toho! Jsi k ničemu!

Co tak koukáš? Tohle je snadné! - Chceš se toho dotknout? - Nezvládnu to. Dívej se před sebe. Udělej to. Úchyláku! Nech to být! Je to frustrující, protože mi říká, že to nezvládnu. Moc se mi nepovedla. Je hodně těžké se soustředit, když vám lidé něco našeptávají a mluví na vás.

Přiznej se! Pojď ke mně. Já ti pomůžu. Máte včerejší noviny? Včerejší New York Times? Ne? Dobře, vezmu si dnešní.

Na ulici je hrozně rušivé, když slyšíte v hlavě hlasy, úplně vás to izoluje od všech ostatních kolem. Nechcete se s nikým bavit. Občas se přistihnete, jak vedete rozhovor s tím hlasem v hlavě. Je pořád hrozně negativní a mluví na vás. Všechno, co říká, se týká toho, co zrovna děláte.

Kritizují vše, co děláte. Jako by vás sledoval nějaký sbor hlasů a komentoval, co děláte. A vy s tím nic nenaděláte. Několikrát jsem se přistihl, že jim odpovídám. Říkal jsem jim, ať zmlknou. Je to hrozně nepříjemné. Je to hodně nepříjemný experiment.

Ale otevře vám to oči. Ukáže vám to, čím si ostatní prochází. A s čím se musí neustále potýkat. Už se nemůžu dočkat, až si ta sluchátka vyndám. Je to hrozně depresivní. Je to negativní. Budete po tom pěkně nabručení. Je to děsivé.

Chci to ukončit. Podívej se dolů. Zpátky. Postav se! Budu tě vyrušovat! Dvacet, třicet, čtyřicet. Postav se! Jsi v bezpečí. Jdi! V klidu. V klidu. Jsi v klidu.

Celou cestu až domů.

Komentáře (56)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

až je mi z toho úplně ouzko :D brr :D ... a díky za Andersona <3

50

Odpovědět

Doporučuju si pročíst těm co umí trochu víc anglicky http://www.reddit.com/r/IAmA/comments/hwspj/as_requested_iama_person_with_a_schizophrenic_wife/ z pohledu manžela ženy která trpí schyzofrenií a nebo tohle http://www.reddit.com/r/IAmA/comments/fatpc/im_a_schizophrenic/ z pohledu trpícího člověka. Na redditu je toho spousta pro ty co je to zajímá.

31

Odpovědět

wow, zajímavé čtení teda..
jinak ten první odkaz není z pohledu manžela, ale manželky. detail :D

20

Odpovědět

preboha ved to je hrane.. "nedokazem to" to ma napisane v scenari..

828

Odpovědět

pozor, budeš označen za trolla a hatera

32

Odpovědět

Já bych tomuhle celkem i věřil :)

Řekněte někomu, ať sedí vedle vás a neustále na vás mluví a zkuste ho ignorovat a zároveň počítat. Ono není vůbec jednoduché počítat, když na vás někdo mluví.

A ten open space je absolutní blbost, stejně jako prodigy. Vždyť se vás to absolutně netýká, jak hudba, tak konverzace ostatních v okolí.

216

Odpovědět

Já vim, je to lehce odlišné, ale tady zase víš přesně, že ti někdo bude schválně šeptat a kecat přes sluchátka do ucha, tím pádem je z toho stejný případ.

214

Odpovědět

Mohu vám říct, že paranoidní schizofrenií jsem si prošel, a osobně s tímhle videem můžu souhlasit. Přece jenom, je to SIMULÁTOR.

Průšvih je, že schíza .. to je nemoc podle pacienta. U každého to probíhá jinak. Když postavíte dva s touhle nemocí vedle sebe, u každého bude jiná lékařská zpráva, jiné příznaky, atp. A tohle video těm neznalým ukáže jakž takž princip.. ale ne jak to pro toho člověka doopravdy je. Prostě.. ten kdo to osobně nezažije, fakt netuší, čím si ten člověk prochází. Takže nějaké řeči, že "to se dá ignorovat.." nebo to dokonce porovnávat s kecáním při střelbě (... :D) jsou úplně mimo mísu. Pokud má někdo nějaké dotazy, tak klidně na ně otevřeně odpovím, třeba se tu rozjede zajímavá diskuze :)

682

Odpovědět

1. V čem byl podle tebe největší rozdíl mezi tím, jak to bylo ukázáno tímto simulátorem a jak jsi to prožíval ty.
2. Jak dlouho jsi procházel paranoidní schizofrenií?
3. Jak to s těmi hlasy vlastně funguje? Je to prostě "šum" vlastní mysli reagující na okamžitou situaci? Nebo ty hlasy "mají osobnost" a časem si ty nejčastější třeba i pojmenuješ a fungují jako tví vnitřní známí, přátelé a nepřátelé?
4. Je to spíš jako by ty hlasy vycházely z tvé vlastní mysli (prostě otravné myšlenky, jako písnička co je těžké se jí zbavit) a nebo je tam skutečně sluchový vjem? Rozhlížel ses třeba někdy, kdo a odkud na tebe mluví nebo se ty fiktivní hlasy dají rozeznat od skutečných?
5. Pokud by sis představil, že za tebou chodí třeba mrtví, neviditelní lidé a ty ti našeptávají nebo na tebe mluví, křičí. Odpovídalo by to tomu pocitu?

401

Odpovědět

6. Měl jsi i jiné sluchové vjemy než hlasy? Co třeba hudba, zvuky přírody, zvuk třeba vrtačky nebo motorové pily, dunění, pískot...?
7. Měl jsi i nějaké jiné vjemy než sluchové? Třeba jiné vidění barev, zrakové halucinace, vůně a pachy, které ostatní necítili, jiné vnímání chutí, pocity chladu a tepla - jiné projevy?

240

Odpovědět

+LDamian1. Prakticky jsem žádné hlasy neslyšel. Šlo hlavně o způsob myšlení. Jednoduše řečeno jsem se choval jak magor :D. To nebylo o tom, že jsem něco opravdu slyšel, ale spíš o tom, že jsem neustále měl "opravdový" pocit, že mě někdo doopravdy sleduje. S tím souviselo i moje chování. To nebylo "otáčení přes rameno", ale suverénně jsem naběhl do do bytu a hledal jsem i štěnice :D vypadalo to strašně, všechno lítalo z poliček.. no, musel jsem vypadat jako zloděj :D.
2. 3 měsíce jsem strávil léčbu na oddělení. Další rok pravidelné žrání prášků... Doporučuji film Terapie Láskou, jsou tam hezky popsaný ;)
3. Viz první odpověď. Žádné zvuky, žádně hlasy, šlo fakt o způsob jakým jsem myslel, o to jak jsem si všechno vysvětloval tak aby to podepřelo moje "teorie o sledováni"
4. To souvisí s předchozím. Já jsem nedokázal si říct, že jak se chovám je blbost. Já o tom byl prostě přesvědčen, že "tam někdo je"... logika vůbec nepracovala. Na lidi co se mě snažili přesvědčit, jsem byl strašně agresivní. Nevěřil jsem vlastním rodičům.
5. Pokud tvůj dotaz chápu správně, tak zase, za mnou teda asi chodili lidé co mě sledují na každém kroku, pocit že jsem neustále špehován, pocit všudypřítomných štěnic... no, asi jsem dřív moc žral špionážní filmy :D
6. Cokoliv jsem si dokázal spojit se štěnicí. Webkameru, led kontrolky na televizi, přehrávači, hřebíky na zdech, odrazy světla zase pro mě byl blesk foťáku.. no, fakt síla :D
7. Měl jsem opravdu velice zvýšené vnímaní a všímavost... představ si to tak, že najednou vnímáš zvuk okolních aut, vůně lidi, zvuky dveří... doslova všechno. Můj mozek nedokázal běžné věci vypouštět. Vnímal jsem opravdu všechno co šlo.. A teď si představ, jak jsem se asi mohl soustředit na takový psychotest. Museli kvůli mě sundat tikající hodiny ze zdi :D. Nedokázal jsem spát, stačily mi 3 hodiny spánku a měl jsem energie jak po kokainu.. žádně konkrétní vizuální halucinace jsem neměl.. všechno souviselo s přesvědčením. Žádný žlutý srnky mi po chodníku neběhaly :D

743

Odpovědět

+LDamianCounter: Človek sa celý život dozvedá nové informácie, ale informácie ako sa hovorí "z prvej ruky" sú pomerne vzácne a o to dôležitejšie a zaujímavejšie, preto ti ďakujem, že si nám (aspoň mne) pomohol spraviť si predstavu o tom, aké to približne je (viem, že u každého sa to môže prejavovať úplne inak).
Ak sa ťa ešte môžem opýtať, nevieš náhodou, čo bolo spúšťačom ? Čím bolo vypuknutie tejto choroby podmienené ?

390

Odpovědět

+LDamianSeš machr! To co si psal je hrozně zajímavé. Hrozně ti fandím. Musíš mít super terapeuta.

70

Odpovědět

+LDamianRocknar: Díky, jsem rád, že můj sloh splnil původní účel ;) :) k tvé otázce: Kombinace velkého stresu, pubertálních hormonů, tenkrát jsem měl prostě těžké období no a jednoduše jsem to nezvládl..
Nejhorší na tom ale je, že to je prostě šmouha na osobnosti. Teď to beru sice s vtipem, přece jenom, u pivka se o tom krásně povídá, ale to, že to byl jenom "zkrat" se například při příjimačkách nebo při žádostech o práci se fakt blbě vysvětluje.

JohnyVS: Hlavně to bylo i super oddělení. Každej si hned představuje Bohnice, ale já to popisuju spíš jako.. no, působilo to spíš jako kolej na VŠ. Normální pokoje, normální chodby, společenská místnost, "herní" místnost, televize, výběr fajn filmů, fakt skvělý jídlo (nabral jsem tam 10 kilo :D), kamarádští doktoři, fajn "spolupacoši".. akorát mříže na oknech. Fakt nic jako Asylum z Batmana nebo pokračování filmu Prokletý ostrov :D ale jak říkam. Řekněte někomu že jste x let vyléčený schízák, a přesně to, co tu popisuju si nevybaví.

110

Odpovědět

+LDamianCounter: Děkuji za odpovědi. Jeden čas jsem si sem tam povídal s člověkem, který zřejmě také trpěl něčím podobným. Mluvili jsme celkem normálně (kde co sehnal, kam to veze), ale ta debata se obvykle rychle stočila k tomu, že ho sledují. Dělají mu potíže a záměrně mu ničí život. Že do něj pouští elektrický proud, aby ho mučili... Když mi to vyprávěl poprvé, podával to tak věrohodně, že mne samotného úplně znejistil. Až když jsem ho potkal podruhé, potřetí a zjistil si informace, tak jsem si všímal, jak se do toho čím dál víc zaplétá (mimozemšťani, tajné služby, Rusové, USA, vláda....). I tak to ale bylo vždy velmi znepokojivé, když mi ukazoval nová poranění, vyprávěl o novém mučení, které musel podstoupit, o tom jak ho unesli a týrali...

30

Odpovědět

Ještě jedna věc co jsem zapomněl zmínit. Stav nenastupuje ze dne na den, aby jste si byli schopni uvědomit, že to co vnímáte není skutečné, přichází to postupně, plíživě a tak vše co jsem vyjmenoval, stále považujete za reálné. Prakticky vás nenapadne, že to není reálné a že by jste s tím měli něco dělat, zajít k lékaři a svěřit se mu s obtíži.

201

Odpovědět

Zažil jsem vzdáleně podobný stav, při špatné léčbě epilepsie. Mnoho léků proti epileptickým záchvatům se používá i k léčbě psychických onemocnění a stejně jako je může léčit - potlačit může je i vyvolat, zejména pak v kombinací s jinými třeba kardiologickými léčivy...
Špatně zvolené léky mi navodili stav, slyšel jsem nejrůznější ruchy, šustot, praskání, kroky, vzdechy, nesrozumitelný šepot a neustále jsem měl pocit že za mnou někdo jde, že se na mě někdo upřeně dívá, že o mě mluví za mými zády.
Lidi si myslí že se to dá překonat a jen tak se uzavřít do sebe, myslet na něco jiného a nevnímat to nepříjemné. Nejde. Protože to vše vychází z vaší mysli, není se kam uklidit, nelze přemýšlet na jinou věc je to s vámi neustále. Od té doby mi zůstala určitá nejistota ve vnímání reality.

281

Odpovědět

Nemas zrat pochybne leky :-)
(- Pane doktore vy jste mi predepsal jine leky?
Proc myslite?
- Ty minule v zachode plavaly.)

1229

Odpovědět

+Vyhul MiHulZa 1427 Kč měsíčně je určitě do záchodu házet nebudeš.

41

Odpovědět

naprosto luxusní..nedokázal bych to, a na víc mi tento 5 minutový záznam z experimentu příjde strašidelnější než horory . Fakt husí kůže, nepříjemnej pocit, lituju těch lidí ačkoliv pochybuju že to takhle má každý schizofrenik.

320

Odpovědět

Tiež by som nedokázal nič spraviť, kebyže stále mám počúvať hlas černého človeka.

723

Odpovědět

Tak samozřejmě že test s mluvícími sluchátky není absolutně dokonalý a nedá se tak plně nasimulovat schizofrenie, ale i tak to nějakou představu dává.

Já sám jsem zažil jen lehký odvar tohohle a to sice že kolega z kanceláře si musel vzít sebou do práce svoje dvě děti. Bohužel projekt který dělal nemohl počkat a on prostě nemohl zrovna nemohl jen tak zničehonic ty dvě děcka někam dát. Tomu mladšímu byly 4 a tomu staršímu šest let...

Ty děti se tam strašně nudily, takže se různě hádaly, pořád něco řešily a především a hlavně pořád vyžadovaly vaší pozornost (jeho i mojí). Navíc ty děti byly dost malý a nedařilo se nám je utišit. Přísahám bůh že na tu práci kterou dělám potřebuju ticho, klid a možnost se soustředit. Ale to prostě nešlo... Pracuju s obrazem i zvukem a když na vás někdo neustále dost řve a něco chce tak konečná. Neuděláte zhola nic co vyžaduje nutnost nějaké kontinuální spojité sousředění.

Naopak když jsem za mlada dělal na bridádách na různých stavbách a prostě dělal jsem nějakou manuální rutijní práci, tak tam mi bylo absolutně buřt co kdo kde říká, na koho kdo kde mluví, co kde hraje... Vypnout i tak šlo sfleku a člověk si prostě dělal to svoje.

Proto si myslím že některé příklady co tady ostatní uvádějí nejsou problém -tedy střelba není problém, i usnout vedle řezačky není problém. Poslouchání jakákoliv písnička je v pohodě, ale chtěl bych vidět jak by někdo přednesl projev ve chvíli kdy by na vás někdo mnoho hodin v kuse mluvil s různou razancí a intenzitou.

282

Odpovědět

Střelba není problém... Ty jsi idiot bro.

Každopádně člověk se slabší mentalitou a několika cigáry denně (ti jsou všichni slabší mentalitou), to prostě odfiltrovat neumí. To, že někoho stresují dvě malé děti natolik, že neudělá nic ze své práce je slabá pevná ruka ;). Pochopím, že poslouchat to denno denně několik hodin, to člověka změní, ale jako vývojáře ve firmě, kde jsou openspace a stále nějaký ruch, to mne ani ostatním nevadí. Zajímavé že? (jasně, nikdo na mě celý den neřve že jsem k ničemu)

260

Odpovědět

+krteqkty a ty tvoje komentáře.. co koment, to perla..

291

Odpovědět

+krteqkLike comments "your comments are like my own"

036

Odpovědět

+krteqkBěž si radši vykouřit mozek.

148

Odpovědět

+krteqkto krteqk:
"slabá pevná ruka" - cože??? Hádám že ty bys ty dva malý kluky střískal takovým způsobem že by byla hodný i během celý puberty, co?

Naopak mi chceš tvrdit že je problém střílet když na tebe někdo mluví - řve nebo je okolo tebe nějaký větší hluk? Inu - to si mě věru překvapil...

A mimochodem proč si proboha myslíš že jsem kuřák? Nechápu... Jinak věř mi že můj typ práce ještě snad nikdo nikde a nikdy neumístil do nějakýho openspace a to proto že produktivita by šla úplně doháje.

142

Odpovědět

+krteqkVidím, že VideaČesky.cz mají nového trola. Jen tak dál, všichni se nemůžeme dočkat tvého dalšího příspěvku.

152

Odpovědět

+krteqkhaha

110

Odpovědět

+krteqkJéžiši, dneska je taky každej mentál hnedka považovanej za trolla! ale víte, on to každej nedělá schválně..

30

Odpovědět

Zkusil jsem si to a fakt dobré :D
Zkuste taky:
https://www.youtube.com/watch?v=0vvU-Ajwbok - Do sluchátek
http://www.superhry.cz/hra/5303-rapidmath - Lehká hra, co nejvíce příkladů spočítat v čase (1-4, 2+5.)

152

Odpovědět

Díky za odkaz - docela dobrá ukázku. Nicméně člověče angličtinu s určitým sebezapřením +- ještě tak nějak unesu (ač uznávám že i tak je to nářez pro soustředění) - kdyby na mě ale někdo mluvil česky, tak vůbec nemám šanci... o tom žádná.

Pro ty kteří tomuhle nevěří, tak doporučuju něco překládat a tohle si k tomu pustit - věřím že to bude velká sranda :-)

80

Odpovědět

Mazec, i když mě dost přišlo, že mně nějaké hlasy motivovali k rychlosti, sice trochu pod tlakem. Ale kdyby to bylo česky tak by to byl sakra oříšek..

01

Odpovědět

tak to je poradne creepy :D tohle si musim pustit v noci

40

Odpovědět

+ForkieParádní, jako pohádka na dobrou noc. Pak už ty hlasy druhý den uslyšíš i bez youtubka :D

80

Odpovědět

Tak mě osobně se z kombinace těch hlasů a řešení těch příkladů udělalo blbě. Měl jsem z toho pocit na zvracení, ale výsledek toho počítání to vůbec neovlivnilo, naopak jsem měl nejlepší výsledek - 91 vyřešených příkladů s 100% přesností(teď se normálně chlubim), hrál jsem to pak asi hodinu a nejlepší výsledek kterého jsem dosáhnul, bez těch hlasů, bylo 94 příkladů s 97% přesností. Ta hra je super :-)

41

Odpovědět

Videl jsem na YT podobny test. Zjistovali jaky vliv ma trashtalking z COD na soustredeni pri skutecne strelbe. Strilel jim tam nejakej marinak a kdyz tam do nej zacali hustit tak nastrilel jeste lepsi skore nez kdyz bylo ticho:D. Takze zvyknout se da asi na vsechno.

54

Odpovědět

Je to bullshit, dědka si vybrali ku slabé povaze a manipulovatelnosti...

218

Odpovědět

+krteqkJe problem v tom ze to je anglictina. Kdyby ti nekdo nasadil sluchatka a mluvil na tebe v materskym jazyce, tak je to jina. Jenom jsme se naucili ignorovat anglictinu kvuli pisnickam a proste kvuli tomu ze to neni materkej jazyk a clovek se musi zamyslet nad tim co slysi. Ja osobne nemuzu poslouchat ani pisnicky a ucit se, proste je to rusivy.

131

Odpovědět

co ma schizofrenie spolecnyho s timhle testem? od kdy si lze schizu navodit blbejma sluchatkama? co to je za sracku.. Schiza nemusi bejt hlasy.. a uz vubec nejsou stejne jako hlasy ze sluchatek.. ale co je hlavni - timhle testem bych v pohode prosel.. byl sem schopnej usnout 5 metru od saloveho repro ze kteryho se valily prodigy.. a to sem tenkrat prodigy nemel rad.

videacesky by meli mit filtr kvality a nepoustet sem vsecko co kdo nabidne prelozene. Preci jen uz to neni amaterskej projekt

566

Odpovědět

Až ti prodigy budou do ucha nahlas řvát, že jsi retard a nikdo tě nemá rád, tak to bude zas něco jinýho.. Zkus to takhle mít každou vtěřinu svýho života.

311

Odpovědět

+DanielCesekMěl sluchátka na sobě 10minut a nedokázal spočítat ani jednoduché příklady?

223

Odpovědět

očividně jsi odborník, schizofrenii si jen tak nenavodíš :D, jde jen o přiblížení se životu schizofrenika, podstatou schizofrenie je, že člověk nerozliší realitu od fikce, slyší hlasy atd.. a srovnávat hlasitou hudbu s hlasy, které neustále komentují a kritizují tvoje aktuální jednání je blbost. Mě osobně ty hlasy s*aly už jen ve videu, nedovedu si představit s tím žít...

182

Odpovědět

Podívej, jedinej, kdo má s tímhle videem větší problém, jsi ty a krteqk.
A stěžovat si na kvalitu vybíraných videí pod videem s hodnocením 8,8 je taky trochu mimo mísu.

313

Odpovědět

+MithrilJá s ním problém nemám, takhle vidíte všechny kdo neovečkují a nemasturbují nad každou kravinou co jim někdo naservíruje? Tupého omezeného flamera a trolla? Mno pro mne za mne... Naopak jsi potvrdil úroveň zdejších vod.

Za video jsem rád, to, že z mé strany provokovalo k né příliš "sluníčkových" komentářů, ještě nic neznamená.

03

Odpovědět

Kde má Andy svoje slavné černé triko?

01

Odpovědět

podle me to je blbost, schizofrenie a poustet si neco do sluchatek je uplne neco jineho casto si poustim pisnicky i dost nahlas a proste ty sluchatka dokazu zazdit a soustredit se na to co delam a to ze si nevzpomenu co je dneska za den a jeste datum tak to mam problem i bez sluchatek i schizofrenie

543

Odpovědět

Jenže písničky nemluví přímo na tebe, jsou jako kulisa. Kdyby ti písnička začala nadávat, tak si toho taky všimneš.

823

Odpovědět

+Mithrilale hovno.

480

Odpovědět

+Mithrilblbost. Všimneš ale dokážeš to v pohodě vyfiltrovat. To, že člověk starší 50ti let má z toho psotník je jaksi slabou povahou

351

Odpovědět

+Mithrildal jsem jen priklad s pisnickou tak treba kdyz na tebe nekdo bude mluvit, mel zrovna sluchatka tak jsem dal priklad na sluchatka podle me je proste blbost srovnavat nejakou kravinu kde on si navic sam sobe vnuti ze je testovany takze to neni ani objektivni a nemoc ... je to simulator na jedno brdo

19
Další