RovniceŠkola podfuků

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 7
80 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:126
Počet zobrazení:4 097

Dnes tu máme hádanku, kterou na sebe upoutáte pozornost okolí a možná vám i vynese pivo. Po skončení nevypínejte, po závěrečných titulcích vás čeká ještě ukázka toho, co se stane, když hádanku špatně vysvětlíte. Pokud jste prošvihli předchozí díly, najdete je zde.

Přepis titulků

Překlad: xxENDxx Korekce: scr00chy www.videacesky.cz ŠKOLA PODFUKŮ Vítejte u pořadu, ve kterém střízlivost nepřipadá v úvahu. U školy podfuků, jediného pořadu věnovanému sociálnímu inženýrství v barech a na ulici. Provádět vás budu já, Brian Brushwood a díky dnešnímu triku se stanete středem pozornosti na dobrých 10-15 minut a možná za tu dobu vyhrajete i pivo. Nazýváme to "Rovnice".

ROVNICE Ahoj, já jsem Brian, jak se jmenuješ ty? - Pamela. - Pamela, a ty? - Já jsem James. - James, fajn. Pamelo a Jamesi, zahrajem si malou hru. Pokud hádanku vyřešíte, koupím vám oběma pití. I když to vypadá, že tu máte pěknou zásobu. Pokud to vzdáte, můžete si ode mě koupit řešení hádanky za jediné pivo.

A jelikož jste dva, tak vás to vyjde jen na půlku. To máme dva drinky proti jednomu. Teď tu přichystám matematickou rovnici pro děti z osmé třídy. Dobře? Když ji nachystám, tak bude špatně. Vaším úkolem bude, opravit ji, jasné? Cože?

- To jsou hyeroglify? - Hyeroglify? Ne. Takže, tady to máme. Jedná se o malou matematickou rovnici. Očividně, a v tom máš pravdu, je několik způsobů, jak to číst. Lze to číst jako: 1+11+111=1111 To ve skutečnosti není pravda, že? Může to být i jako skóre. Jako se píše skóre na tabuli: 1+2+3=4 Můžete to číst, jak je libo.

Řeknu vám jen toto. Zaprvé, tahle část rovnice je správně. Tohle je ta část, která potřebuje opravit. A rovnici smíte opravit přemístěním pouze jednoho párátka. Povím vám ještě jednu věc. Když jsem tohle viděl poprvé, myslel jsem si, jak jsem chytrej a přeměnil jsem to na nerovná se.

Ale to není řešení, o které se tu snažíme. Tak jo. To bylo dost chytrý, já bych nepřišel ani na to. To bylo fakt dobrý. O 5 MINUT POZDĚJI Zasekl jsem se. Nemůžu na to přijít. Zkuste s tím trochu zahýbat, uvidíme, co se stane.

Teď ještě najít místo, kam to položit. Ale jako začátek dobrý. Zajímavý začátek. Máme tu 2+2-3 Moment. Nebo 11+11-111 Já nevím. To na tomhle triku zbožňuju, jak to lidi dokáže vtáhnout. Jestli chceš hýbat tamtím, tak to musím nastavit znovu.

Jak to bylo... 1+2+3. Tak to bylo. Jestli chceš hnout touhle, můžeš se na to vrhnout. Nesahej mi na to. Ani se toho nedotknu, ale můžeš hýbat jen jedním. Takže tohle je tvůj tah. Aha, jen jednou? - Přesně tak. - To jsi neřekl. Ne, já...

No dobře. Omlouvám se. Když jsi říkal, že to bude pro děti z osmé třídy, čekal jsem něco trochu... Trochu méně náročného. Než je 1+2+3? Jo, přesně tak. Řešení, a to uznávám, je pěkně elegantní. Jakmile ho uvidíte, řeknete si, zatraceně, to by mě ani nenapadlo. - Máš super účes.

- Díky. Kdykoli budete chtít znát řešení, můžete, však vy víte... Co to je, jedno pivo, obzvlášť, když jdete napůl. Kolik chtěj v San Franciscu za pivo? O dalších 5 minut později - Připraveni koupit si řešení? - Jsem připraven koupit mu pivo. Trocha osvěžení pro Briana. Připraveni? Ona se nechce jen tak vzdát. Nikoho nebaví se vzdát.

Můžem tu být klidně celou noc. Tak jo, do toho, ať si připadám jako idiot. - Připraveni? - Ano. Tak, a je to. Co to sakra je? - 1+1+1+1 - Aha. To je přesně ten výraz, který jsem chtěl vidět. Musíte uznat, že za pivo to stojí, no ne?

Jo, ale teď jsem pěkně naštvanej. Já myslela, že se musí upravovat čísla, ne že položíš jedno párátko na bok a tím to hasne. A v tom tkví dobrá hádanka. Musíte to mít celou dobu na očích a když zahlédnete řešení, tak se tvářit takhle. Podvedl jsi nás, to není fér. - To je ten podfuk. Byli jste podfouknuti. - Podvedl jsi nás. Tak jo, kde mám ten zlatavý mok?

Už mám žízeň. Byli jste skvělí. Díky moc. Je na čase obstarat mu pivo. Co kdyby sis vzal sklenici - a dal si s náma tuhle lahodu. - To jsem to měl celou tu dobu tady? To mi stačí. Zopakujeme si to Tuhle hádanku miluju, ale pamatujte si, že není neřešitelná. Můžete narazit na nějakého matematického mága, který to hned rozlouskne. Pokud se tak stane, kupte mu drink a vybalte na něj další podfuky.

Těším se na zprávy o úspěších i prohrách, která pošlete na revision3.com/scamschool. Pokud máte otázky nebo se chcete podělit o váš oblíbený trik, napište mi přímo na brian@revision3.com V příští, speciální, epizodě se naučíte, vlastně si popovídáme o rozdílu, mezi sušičkou a ždímačkou, když se jedná o praní pěněz. Já si zatím zajdu na odvykačku. Co je lepšího, než studený pivko za teplého, slunečného dne? Poděkování sponzorům.

Toto se stane, pokud pravidla nevysvětlíte důkladně. A je to. 1+2+2=5? To je... To je správně. Nemůžu... - To je druhé... - A ne snad? - Nezmínil jsem, že pravou stranu nesmějí měnit? - Ne. Zatraceně.

- To jste mi měli připomenout. - O co tu jde? Já... nepomyslel jsem... Páni, to je fakt dobrý. Nemám tušení, jak to teď okecat. Budeme muset zkusit jiný trik, hoši.

Komentáře (48)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Vekuš: k prvnímu - ano, to máš pravdu, jen si to v té chvíli nikdo neuvědomil :D
k tomu druhému - ano, je to možné, jen na + přiložíš jedno párátko a vznikne ti něco jako hvězdička, pak už jen záleží na tom, kdo je lepší mluvka, jinak tě prostě ukřičí, že to jde :D je to stejné jako ++ u sebe :D řešení to je, ale ne matematicky správně :D

180

Odpovědět

Lary: V + II – III = IIII - to podľa mňa nie je riešenie, pretože tu neide o rímske číslice. Potom tá 4 na konci by mala byť tiež IV. Tu ide o počet tých paličiek :)
A z I x I + III = IIII takisto nie, lebo sa nedá urobiť z + priložením jednej paličky x :)

180

Odpovědět

už počas videa ma napadlo jednoduché riešenie:

| + | + || / | = ||||

180

Odpovědět

Tony: to je matematicky nemožné :D ale taky to na mě zkoušeli :D nezbývalo se než se z toho vykecat :D
c: ano, to je taky jedna možnost
zkoušela jsem to v jedné hospodě a strávili nad tím asi 45 minut :D i když je fakt, že přišli na dvě možná řešení :D
jedno bylo ta římská rovnice V + II - III = IIII
druhá I x I + III = IIII, vzal ze dvojky a přeložil přes první plus :D
jinak rada, dejte si ty párátka už ze začátku trochu od sebe, nebo pak budete jako já obviněni, že hýbete s více párátky :D

180

Odpovědět

a co l+ll++l=llll nebo l+++lll=llll ? :-)

180

Odpovědět

Jo - dal jsem to :D

180

Odpovědět

Tak, otestováno v terénu, akce se vydařila, dohromady jsem takhle získal asi 6 piv (plzeň byla za 38), nikdo to nevyřešil a 6/10 se rozhodlo koupit si odpověď

180

Odpovědět

ne ze bych vam tu do toho kecal vy borci, ale jak muzete psat rimskou 5 V, ale 4 za rovna se mate IIII? trosku premyslet pred tim, nez zacnete "machrovat" s tim co jste nevymysleli...

180

Odpovědět

to Aznoho: jak jsem videl tu holcinu hejbat s tim paratkem taky mne to trklo ale naopak V+II-III=IIII

180

Odpovědět

Mám lepší :D I+VI-III=IIII :D

180

Odpovědět

píšete tady někteří jak rychle jste na to přišli :D ale nedodrželi jste zadání, výsledk 4 musí být ponechán a Vám milé dámy a pánové vychází 5 :D tak si nasypte popel na hlavu :D

180

Odpovědět

Kubo, ale jakmile tam uděláš římskou číslici, tak se CELÁ rovnice bere jako římský číslice...a pak ti to nesedí:-)

180

Odpovědět

sice to nedava smysl podle rimskych cislic ale on taky nerekl ze je to v rimskejch :)

180

Odpovědět

Mě napadlo taky |+|+|||=|||||, jako kubu, nebo |+||+||=|||||, přišla jsem na to dřív něž to oni vzdali :D ale jeho řešení by mě nenapadlo

180

Odpovědět

Mě napadlo I+I+III=IIIII

180

Další