NimŠkola podfuků

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 7
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:182
Počet zobrazení:5 033

Brian Brushwood vás v osmém díle Školy podfuků naučí hru, ve které nemůžete prohrát. A umět takovou hru se rozhodně hodí.

Přepis titulků

ŠKOLA PODFUKŮ První pravidlo Školy podfuků je... nikdy o Škole podfuků nemluvit. O jediném pořadu zaměřeném na sociální inženýrství v barech a na ulicích. Jmenuji se Brian Brushwood a dnes budeme získávat pití zdarma a vydělávat peníze, protože vás dnes naučím hru, ve které nemůžete prohrát.

Je to podivná hra, jelikož je zároveň zcela férová i naprosto neférová najednou. Jmenuje se Nim a určitě se vám bude líbit. NIM Takže zahrajeme si hru. Je vážně úplně jednoduchá. Jmenuje se Nim. Dneska použijeme zápalky, ale může se používat cokoli: mince, párátka, nebo dokonce cereálie.

Hra je o tom, že můžeš vzít jednu, dvě, nebo tři zápalky. Dobře. A prohraje ten, kdo si vezme poslední sirku. Takže jednu, dvě, nebo tři. Kdo vezme tu poslední, prohrál. - Chceš začít ty, nebo mám já?

- Já začnu. Dobře, tak do toho. Paráda. Takže si jich můžu vzít víc najednou? Jo, jasně. Můžeš si vzít jednu, dvě, nebo tři. To nejde vyhrát. Zkusíme to znovu. Teď už víš co a jak. Mám začít, nebo chceš ty?

- Začni. - Dobře, tak já teda začnu. Ještě jednou? Jak chceš, klidně. Mám začít, nebo ty? Je to úplně jedno, stejně prohraju. - Půjdeš první? - Jasně, já začnu. Vypadá to, že ti tam zase jedna zbyla. Tahle hra rozhodně není čistě o náhodě.

Nim je podivná hra, protože je zároveň naprosto fér i nefér. Je hodně verzí téhle hry, ta co tady dneska hrajem je hodně zjednodušená. V budoucnu vás naučím i další, složitější verze. Na téhle hře se mi líbí, že všechna pravidla jsou v jediné větě: Vezmi si jednu, dvě, nebo tři sirky, kdo vytáhne poslední, prohrál. Takže, začínáme se 17 zápalkami.

Se sedmnácti zápalkami... nemůžeš prohrát, pokud začne tvůj soupeř. V tomhle případě je tady 16 zápalek a pokud ty vezmeš jednu, tak já si vezmu tři. Takže já vyhraju, pokud ty budeš začínat? Ne, to ne. K tomu se ještě dostaneme. Ty vezmeš jednu, já vezmu tři. Ty vezmeš dvě, já vezmu dvě.

Ty vezmeš tři, tak já si vezmu jednu. Takže nakonci by tady měli zbýt čtyři sirky. Když se začíná se 17 sirkami, tak vlastně odečítáš po čtyřech sirkách. - Takže 17, 13, 9, 5 a jen 1. - Velmi chytré. Já vždy dám na výběr, jestli ty chceš jít první, nebo mám začít já. Upřímně, na tom vůbec nezáleží... protože se dá v Nimu podvádět.

V tomhle případě mám jednu sirku v ruce. Nějak takhle, Zkušení kouzelnící to mají v malíku. Stačí si ji tam dát a pokud někam budeš ukazovat, tak ji bezproblému v ruce schováš. Stačí prostě mít jednu sirku navíc. Pokud se rozhodneš, že půjdeš první, hráli bychom hru normálně: ty jednu, já tři.

Ty dvě, já dvě, až dokud já nevyhraju. Pokud budeš chtít, abych začal já. Tak se nakloním nad stůl a řeknu: "Seš si jistej?". Dám ji tam a v prvním tahu vezmu jednu a jsme opět na sedmnácti. - A je to vlastně stejné.

- Ty seš ale hajzl. To ti děkuju. Doufám, že tenhle trik využiješ správně a hodně na něm vyděláš. - Díky moc, chlape. - Já taky. ZOPAKUJEME SI TO. Nezapomeňte, že když hrajete Nim, musíte je přimět myslet si, že mají šanci vyhrát. Takže doporučuju pár cvičných her, než opravdu začnete. Pokud si začnou věřit, že vás dokážou porazit.

Tak v tu chvíli je musíte začít porážet a získat tak pití i peníze. Rád bych si o vašich zážitcích ze hry přečetl na revision3.com/scam school. Pokud máte nějaké dotazy, napište mi na Brian@revision3.com. A příště se naučíme, jak udělat chlast z ústní vody a bílku.

Tak se těšte. Na viděnou příště. A já jdu na pivo. Překlad: Jaecen Korekce: scr00chy www.videacesky.cz

Komentáře (32)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

tak tam dam 18 zapalek uz na zacatku a jednou si vezmu jednu navic

201

Odpovědět

tu hru znám, jeden kámoš nám jí ukazoval s kartama, není tak těžké na to přijít, jestli že to hrajete delší dobu :D

180

Odpovědět

tohle na me zkousel kamos, prokouk sem to hned

180

Odpovědět

to Jizzy: tomu nějak nerozumím, co když bude brát stále po jedné ? nikdy se na součet 5 nedostanu

180

Odpovědět

Ten podvod není nutný, už od začátku tam zápalka bude - v tom případě pokud začínáte vy, vezmete tradičně 1 zápalku a jste na 17, a dál se řídíte pravidlem "součtu 4" a máte vyhráno. Ale pokud začíná on, v PRVNÍM vašem tahu neplatí "součet 4" ale "součet 5", tím pádem se nepřítel dostane na standartní počet, ve kterém nemůže vyhrát.

180

Odpovědět

Perfektní věc, předevčírem jsem s ní totálně vydeptal tři lidi .. :-D

190

Odpovědět

Jo, tak tuhle hru používám celkem často :) naučil mě jí asi v 10ti letech na táboře jeden z vedoucích a pořád se mi daří nacházet lidi, a ve velkym počtu, který na to nepřijdou...

180

Odpovědět

mam stejnou otazku jako nofly, jak si zase schovate sirku mezi prsty kdyz ji tam musite hodit?

180

Odpovědět

Jan: Trochu jsi to nepochopil, švindlovat se musí, když začínáš ty. Protože kdyby ten trik znal a ty začneš, tak to proti tobě obrátí.

180

Odpovědět

Ani se nemusi svindlovat, staci pouze dodrzet nasledujici pravidlo, ktere je velice jednoduche a universalni.
Na stole musi zustat po mem tahu kolik je nasobek maximalniho poctu odebiranych zapalek zvetseny o jedna a to cele zvetseno o jedna. Takze napriklad v tomto pripade musi zustat po mem tahu 3×4+1=17, 2×4+1=9, 1×4+1=5, 0×4+1=1.

180

Odpovědět

entony: zatím 124 :)

180

Odpovědět

kolik to ma prosimvas dilu??? jinak uplne luxusni triky!!!!!

180

Odpovědět

hele když to hraješ musíš fakt za přemýšlet ja třeba jsem dal 6 her o 10 kč. A tomu jsme řekl že když mně porazí 2 tak dostane 10 kč. Takže takže on vidí vidinu 20 Kč a nebo nic neztratí nejlepší je ješte mu nechat třeba tu hru 1 vyhrát možná že pak i prohrát aby to nebylo nápadný

180

Odpovědět

Nechápu : tak ty jdi spat :D:D mas dost :)

180

Odpovědět

A už jste to předělali tak fajn..

180

Další