Slaughterboti

Thumbnail play icon
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:168
Počet zobrazení:7 015

Slaughterbots (zabijáčtí roboti/drony) je krátký film z dílny iniciativy proti smrtícím autonomním dronům, která se obává katastrofických následků vývoje samostatných zbraní. Iniciativu můžete podpořit mimo jiné sdílením videa, nebo třeba podepsáním petice na autonomousweapons.org.

Přepis titulků

Zkušební verze loni provedly téměř 3 000 přesných útoků. Na to jsme velice hrdí. Umožňují vám oddělit zlé jedince od těch dobrých. Je to velká věc. Máme pro vás ale ještě něco mnohem většího. Vaše děti dost možná podobnou věcičku mají, že? Ne tak docela. Zatraceně dobrý pilot?

Ne. To je práce naší umělé inteligence. Řídí se sám. Jeho procesor dokáže reagovat stokrát rychleji než člověk. Náhodný těkavý pohyb je obranným mechanismem proti odstřelovačům. Stejně jako všechna dnešní mobilní zařízení má i tohle kamery a senzory a stejně jako vaše telefony a sociální aplikace dokáže rozpoznat obličej. Uvnitř se nachází tři gramy kumulativní nálože.

Takhle to funguje. Viděli jste to? Takhle malá výbušnina stačí na to, aby pronikla do lebky a zničila, co je uvnitř. Říkávalo se, že zbraně nezabíjí, zabíjejí lidé. To ale není pravda. Lidé se nechávají ovlivnit emocemi, porušují rozkazy, mají vlastní ambice. Podívejme se, jak to vypadá, když se zbraně samy rozhodují.

Věřte mi, že tohle byli všechno zločinci. Tomuhle se říká nálet s chirurgickou přesností. Je to jeden z mnoha našich produktů. Jako tým dokáží proniknout do budov, aut, vlaků, a přitom se vyhnout lidem, střelám... V zásadě jakémukoliv opatření. Jsou nezastavitelní. Už jsem zmínil, že je to velká věc. Proč?

Protože my myslíme ve velkém. Sledujte. Tohle vám nyní zajistí objednávka za 25 milionů dolarů. Dostatečné množství k zabití poloviny města. Té špatné poloviny. Nukleární zbraně jsou zastaralé. Zneškodněte všechny nepřátele prakticky bez rizika. Stačí je jen identifikovat, vypustit roj a můžete odpočívat. K dispozici jsou už dnes.

Máme vlastní distribuční síť a objednávky přijímáme od armády, policie i specializovaných klientů. Národ se stále vzpamatovává ze včerejšího incidentu, který byl popsán jako nějaký druh automatizovaného útoku. V budově Kapitolu bylo zabito 11 senátorů. Přiletěli odevšud a zaútočili jen na jednu stranu uličky. Byl to chaos, lidé křičeli... Můžeme vidět vysoká, ale malá okna, přesně proděravěná pro přístup do budovy.

- Co jste pro tu oběť udělal? - Dělal jsem, co šlo. Ty věci se o mě ani nezajímaly, jen bzučely... Vládní zdroje přiznávají, že zpravodajské složky neví, kdo čin spáchal, ani zda se jednalo o stát, skupinu nebo jednotlivce. Pokud se nedokážeme bránit, měli bychom útok opětovat. Investujeme nemalé částky do přísně tajných obranných projektů. Udělejme z toho strašáka jako z nukleárních zbraní. Udělejme si jich zásoby, miliony, miliardy.

Monitorujeme klíčové objekty. Bílý dům, newyorskou burzu, Wall Street... Je veřejnost doma v bezpečí? Bohužel nemáme přehled o všech komunitách ve městě. Ollie? Ollie? Ahoj, zlato. Jak je dneska v Edinburghu? Jak jde škola? - Dobře, skvěle.

- Super. - Neměl to být videohovor? - Mám tu společnost, takže... Ale no tak, Olivere. Ukaž mi ji. Ne, takhle to není. Máš tu s ní nějaký fotky a máte tam hodně lajků. - O co jde? - Ježiš, mami, tohle špehování tě učí v armádě? Co... Co je tohle za video? Nebudu na to klikat.

Jen taková věc o lidskejch právech, utlačování a tak. Zlato, nehodláš se plést do politiky, že ne? Ne, mami. Je to tu bezpečný, přesně jak jsi říkala. Na silnici A720 čekejte hustý provoz kvůli policejním... Policie neuvedla, co poplach způsobilo. Povolení držení zbraní by v boji proti slaughterbotům nikam nevedlo. Vyhněte se davům, doma si stáhněte žaluzie...

Chraňte své blízké. Nevycházejte ven. - Mami? Mami! - Olivere, slyšíš mě? Slyšíš mě, Olivere? Poslouchej mě. Slyším je, slyším je... Olivere? Úřady stále marně hledají příčiny útoků na univerzitní kampusy po celém světě, které se zaměřily jen na některé ze studentů. Pátrání po motivu podle všeho nyní směřuje na sociální sítě a na video, které oběti sdílely a které odhaluje korupci ve vysokých...

Je to často překvapivé... Použité zbraně zbavily útočníky výdajů, nebezpečí a rizika z rozpoutání války. Není možné někoho konkrétního obvinit. Nejde o extremistickou skupinu nebo nějakého podivína. Kdo by mohl být pachatelem? Kdokoliv. Hloupé zbraně vystřelí tam, kam je zamíříte.

Chytré zbraně zpracovávají data. Jestliže je možné nepřítele vyhledat s pomocí dat, dokonce přes pouhý hashtag, můžete zarazit nevhodnou ideologii už v jejím zárodku. Tento krátký film přesahuje hranice pouhé teorie. Ukazuje následky integrace a miniaturizace již existujících technologií. Jsem Stuart Russell a učím matematickou informatiku v Berkeley. V oboru umělé inteligence pracuji přes 35 let. Její potenciální přínos pro lidstvo je enormní.

Dokonce i v obraně. Ale umožnit strojům zabíjet lidi by mělo fatální důsledky pro naše bezpečí a svobodu. Tisíce mých kolegů se mnou souhlasí. Máme možnost budoucnosti, kterou jste právě viděli, zabránit. Čas se ale krátí. Více informací na autonomousweapons.org Překlad: heindlik www.videacesky.cz

Komentáře (19)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Po děsivém filmu se může hodit něco k odreagování ;-)
Robot Quadrotors Perform James Bond Theme

00

Odpovědět

Jednou..možná..tohle je ale dost konkrétní příklad užití technologie, která, když se dostane do špatných (jakýchkoliv možná) rukou, tak je zle..více mě děsí věci, ne technologie samotná, ale lidský duch a jeho přirozenost do něčeho vrtat, vše kontrolvoat a koumat a často tak všechno akorát zesrat.
Btw - EMP? Masky na tváře? Líčení které brání face recognition? Voda a sítě (net gun)? :D nevím no, konkrétně tahle vize mě nepřesvědčila, ale chápu..nicméně strach z nových vynálezů na zabíjení, trvá snad staletí ( zív ) ale pěkné video, i na emoce to hrálo

12

Odpovědět

Orwell si taky nemyslel že píše někomu návod a podívejme se dnes okolo... tohle video tak akorát někomu poslouží jako inspirace...

05

Odpovědět

Komu připomnělo "Black Mirror (Hated in the Nation)"? :)

142

Odpovědět

Mně to připomnělo celý Black Mirror :)

10

Odpovědět

najviac precenovany serial

16

Odpovědět

Vraj si Kim Čong Un objednal 100 tisíc kusov. Chce ich poslať na Trumpa.

13

Odpovědět

https://krabice.wordpress.com/2016/06/27/uzivatele-v-dobe-strojoveho-zpracovani-dat-lini-jako-hadi-a-tupi-jako-holubice/
Zákaz a dodržování Asimových zákonů nic nevyřeší, protože to akorát vytvoří jinde. Naštěstí lze elektroniku stále poškodit elmag zářením, případně vyřadit z provozu její senzory. A dovedu si představit budoucnost, kde budou bojovat stroje proti strojům stejně, jako je tomu už nyní v digitálním světě. Vždy to bylo o tom, kdo má lepší hračky.

20

Odpovědět

petíciu proti pokroku? nasrať! :)

78

Odpovědět

Pokrok nezastavíš.

91

Odpovědět

Tak toto bolo totalne desive.

211

Odpovědět

Jen aby to nebylo jako s howerbordem nebo studenou fúzí, samé sliby a žádné výsledky. :-D

Nicméně vážně, jedna z výhod ozbrojených složek je ta že jsou řízeny pomocí složitých sociálních vazeb, jinými slovy nezlikvidují skupinu lidí pokud na tom nebude uvnitř rozsáhlý konsensus a toho dosáhnout je relativně složité. Udělat ozbrojené síly takříkajíc "na tlačítko", je dost nezodpovědné, jelikož tam není tento kontrolní mechanizmus a nikdy není jistota u koho to tlačítko skončí, zvláště v demokracii která má tendence cyklicky selhávat.

123

Odpovědět

Jde o to upozornit na to kam se může vývoj pohnout, ne ukázat budoucnost :)

12