Fyzika helikoptér #5: AutorotaceSmarter Every Day

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 76
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:72
Počet zobrazení:6 245

Dnešní video vám možná bude povědomé, Destin tomuto tématu totiž věnoval dvě. Pokud jste o něj přišli a chcete podrobné vysvětlení, koukněte se na něj zde.

Přepis titulků

Ahoj, vítejte u Smarter Every Day. Máme tu další díl o helikoptérách. Budeme mluvit o... Co je to? - Padák. - Padák! V letadlech má pilot padák. Když se něco pokazí, může vyskočit a padat bezpečně. - Chceš ho rychle otestovat?

- Jo. Vyzkoušíme ho tady na balkóně. Táta ho hodí. Můžu? Muž s padákem do moře. Tři, dva, jedna... RODIČOVSKÉ SELHÄNÍ A sakra! Dali jsme muže s padákem našim sousedům. Zamyslete se nad tímhle. Když letíme v helikoptéře a najednou vypne motor, začneme padat.

Máme tu tedy závaží, které visí na rotoru. Když budeme chytří, změníme sklon vrtulí, aby se nám rotor roztočil. Chová se pak jako větrník. Pokud budeme ještě chytřejší, v poslední chvíli těsně nad zemí změníme sklon čepelí, abychom vytvořili vztlak. Takže rotory běží naopak, a na poslední chvíli jimi zpomalíme.

Tento manévr se nazývá autorotace. Už mnoho let zachraňuje životy. Dokonce někdo dokázal přistát autorotací z 12 km. Helikoptéra vlastně má vestavěný padák. Ale u helikoptéry máte před sebou rotující disk. Takže co se stane, když ve vzduchu vypne motor? Co když mu odejde baterka?

- Co se stane, Carle? - Když ztratíš motor, můžeš autorotovat. Dobře, Carl nám ukáže autorotaci a uvidíme, co se stane. Den ode dne chytřejší. Co jdeme udělat? Ukážeme si autorotaci. Vyletím tak sto metrů do vzduchu, vypnu motor a přistanu bez něj.

To zní jako geniální nápad. Jdem na to. Asi to bude drahé, že? Jo. Jak jsi vysoko? Asi tak sto metrů. Motor vypnu právě... teď. A jdeme dolů bez motoru.

S hodně drahou helikoptérou. - Teď je motor vypnutý. - Úplně. Takže proč se to stalo? Sklon čepelí jde dolů, a jak padá, prochází skrz ně vzduch, který je roztočí. - Jako větrník? - Ano. Vrtulníky jsou mnohem bezpečnější, než jsem myslel.

Ale moc mě to nezaujalo, protože jsi nebyl vzhůru nohama. Tak to udělám vzhůru nohama! Počkej, počkej. Dělám si srandu. Jdem na to. - Dáš to? - Jdu na to. Já si za tohle neberu žádnou zodpovědnost. Nemusíš to dělat, jestli nechceš.

- Jsi už vzhůru nohama? - Jo, jsem. Jdeme na to, obrátíme ji vzhůru nohama. Je to helikoptéra bez motoru a vzhůru nohama. Ano. Tak to dává smysl. Je to tam! To je šílené. Helikoptéry jsou daleko bezpečnější než jsem myslel.

Pokud o nich chcete vědět víc, podívejte se na celou sérii jak řídit helikoptéry. Tohle je Carl, vše o něm najdete v popisku. Odebírejte. Čau! Kde je můj chytrý klobouk? Potřebuju ho.

Komentáře (0)

Zrušit a napsat nový komentář