Lučištníkův paradoxSmarter Every Day

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 76
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:183
Počet zobrazení:15 176

Dnešní díl navazuje na díl minulý, ve kterém Destin s Byronem stříleli z luku. Dnes nám ukáží a fyzikálně vysvětlí takzvaný lučištníkův paradox.

Přepis titulků

Ahoj, já jsem Destin, vítejte u Smarter Every Day. Minule jsem vám představil lukostřeleckou legendu. Je to Byron Ferguson z mého rodného města. Dokáže sestřelit i Aspirin. Ale s šípem se dělo něco podivného. Prohýbal se, což způsobuje takzvaný lučištníkův paradox. - Co na to říkáš, Byrone? - Paradox je zhoubou všech lučištníků. Ale lze jej obejít.

Slušný. Dnes se ve Smarter Every Day dozvíme, jak se šíp prohýbá, a co je lučištníkův paradox. Paradox je situace, kdy si dvě věci zdánlivě odporují. Ale co je lučištníkův paradox? Co patří mezi věci, které musí lučištník usměrnit? Můj kamarád mi to vysvětlil takhle.

Představte si tenhle strom jako luk a tudy směřuje tětiva. Pokud založíme do luku šíp, natáhneme tětivu a snažíme se trefit tamten terč, stane se tohle. Když pustíme tětivu, přiblíží se k luku. Kvůli tomu, že je luk mezi námi a terčem, šíp směřuje úplně jiným směrem. Jak tedy můžeme zasáhnout terč, když náš šíp míří jinam? Tohle je lučištníkův paradox, protože víme, že se tak trefují.

Návrháři hraček podvádějí, protože paradox obejdou. Například tenhle luk pro děti má uprostřed díru pro šíp, koukněte na to. Ten, kdo vyrobil tuhle kuši, dal tětivu stranou pomocí lučiště. Tím pádem jde tětiva stejným směrem jako šipka. Jak to tedy funguje u dlouhého luku? Je to tím, že nemají tuhý šíp jako ten, ale ohebný, jako tenhle.

Když vibruje, jsou vidět uzlové body. Ty jsou důležité. Když dáme do luku ohebný šíp a vystřelíme, když se blížíme luku, tak se akcelerací šípu vytvoří energie napjatosti, která šíp ohne. Ta se pak znovu ohne na druhou stranu, a máme řešení. Šíp se ohýbá kolem luku.

Když ho pustíme, proklouzne kolem luku a tím pádem doletí až k cíli. Lučištníkův paradox tedy spočívá v tom, že je luk mezi vámi a terčem, a přesto ho strefíte. Jako první se stane to, že se šíp díky tlaku tětivy proti tělu luku ohne. Když luk opustí, ohne se v opačném směru. Podle toho, kde se ty dva body setkají, se stanoví, kam šíp poletí.

Úplně pokaždé poletí tam, kde se tyto dva body zkříží. Pokud by to bylo tady, šíp poletí moc doleva. Pokud tady, poletí moc doprava. Tyto dva body musí mířit přímo na terč. Takže díky tomu, že se šíp ohybá, proklouzne kolem luku, - aniž by se dráha letu odklonila. - Správně. Tětiva tlačí přímo k luku, ale šíp se dostane kolem něj. - To je díky ohebnosti šípu.

- Ano. Můj kamarád Xander střílí kladkovým lukem, ne dlouhým. Jeden mám, ale moc mi to nejde. Jak to tedy funguje? Na kladkovém je toho mnohem více, také se toho může víc pokazit, ale má své výhody. Vidíš, jak je uprostřed vyříznutý? Luk není s tětivou v jedné rovině. Jo, takže šíp nemusí luk obkroužit.

Hodně lidí taky střílí přes západku. Je teď dole, ale když luk napnu, lanko připevněné k tětivě vzpřímí západku. Tvůj šíp bude přímo na středu, všechno je vyrovnané, a když vystřelíš, západka spadne dolu. Tak vystřel. Já to přiblížím. Takže se koukám na západku, která spadne. - A to rychle.

- Tak můžem. To je hodně rychle. - Dotkne se toho ten šíp? - Trochu. Není to úplně okamžité, ale spadne, než šíp prolétne. Takže jde o to, že můžeš mířit přímo, ale šíp se i tak ohýbá, že? Ano, a je to důležité, aby letěl rovně. To je zajímavé.

Ale děje se ještě něco. Byron dokáže předvídat prohýbání šípu tak dobře, že jím trefí i Aspirin Takže buď zná nějakou vědu, kterou my neznáme, nebo je čaroděj a všechno je to černá magie. Ohnutí šípu je určené jeho tuhostí. - Takže co je tuhost? - Jak moc se šíp ohne. - Tohle je testovač tuhosti? - Ano, to je on. Teď je nastavený na karbonové šípy.

Takže teď tu máme jednokilové závaží na šípu, který měří 66 centimetrů. Teď se podíváme na váhu a uvidíme, jak moc se ohýbá. Takže ty testuješ všechny svoje šípy, abys mohl zprůměrovat paradox? Ano, chci, aby se všechny šípy ohýbaly stejně. A díky tomu trefíš i Aspirin. Zčásti ano. Možná i trocha cviku.

Málo nebo moc ohebné šípy nepoužiješ? - Ty jsou támhle. - Vážně? Máš spoustu šípů, které nepoužíváš. Ano, jsou moc odlišné. To je úžasné. Hodně lidí se ptalo, jak můžeš takový ohyb načasovat. - A ty to děláš tak, že to víš už předem. - Ano. Úžasné.

To je dobré vědět. Tohle není černá magie, to je věda. Úžasné. Byron používá vědu, aby normalizoval svoje šípy. Ale stejně je tu trochu kouzla. Protože stejně při každé vzdálenosti musí vědět, na jakou stranu se šíp zrovna ohne. A s tím vším musí trefit Aspirin. To je dost slušná trefa.

Abych to dostatečně docenil, udělám vlastní trik s Phantom Miro. Snad se vám tento díl líbil, sponzorem je Harrys.com. Harrys prodává žiletky, které jsou kvalitní a byly stejně drahé jako moje bývalé žiletky, takže už je nebudu potřebovat. Byron mi pomůže se jich zbavit. Jestli chcete žiletku od Harrys, jděte na Harrys.com a použijte kód Smarter. Co teď zkusíme?

Zkusíme to trefit do krčku. - Do krčku? - Useknout jí hlavu. Paráda. Natočím to Phantomem V711, snad to trefíš. Dokázals to! Myslel jsem, že to dáš, ale tys to dal! Hned napoprvé! - Štěstí.

- To určitě. Tak to je všechno. Pokud chcete podpořit Smarter Every Day, jděte na Harrys.com, použijte kód Smarter, dostanete slevu na žiletky. Díky za podporu, zvažte odebírání, a děkuju i vám, Byrone. - Můžu také dostat žiletku? Já jsem Destin, vy jste den ode dne chytřejší, Mějte se.

Děláš si vlastní hroty, že? Ne, jen je navrhuji, vyrábí se v Rakousku. Tomuhle se říká destrukční test. On se fakt nezlomil. Nezlomil se! - Myslels, že se to stane? - Doufal jsem v to.

Komentáře (26)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Legolasi?

30

Odpovědět

9 minutový video a lidi se můžou posrat z 5 sekundové reklamy. To jak ustřelil žiletce krček nepovažuju za reklamu.

211

Odpovědět

Střílí docela dobře, škoda, že je to fake.

025

Odpovědět

A co je na tom fake? Skor je to par rokov treningu x hodin denne . Pozri si zaznam z poslednej olympiady co triafaju na 70 metrov .

91

Odpovědět

+Mirriel UndercityJste tak naivní :D Trefit se ze 70 metrů do malého kruhu je něco jinýho jako trefit se do aspirinu v pohybu. Kdyby byl tak dobrej střelec, jak ho prezentují, tak vyhrává jednu olympiádu za druhou a všechny mistrovství atd. Ale on nevyhrává.... aha :D

013

Odpovědět

+LovecCour42Tak určitě:
Byron was the first American invited to Europe to demonstrate his longbow skills since the legendary Howard Hill toured the continent more than 40 years ago. When Byron performed at the National Game Fair on the grounds of Chambord Castle in France, he was the most popular attraction and earned the title "King of the Show".

80

Odpovědět

Me ty reklamy vubec nevadi treba...kdybych mohl tak bych si je za tech 10 dolaru i koupil abych ho podporil....nebo mozna by bylo lepsi mu tech 10 dolaru poslat :D

120

Odpovědět

Nefunguje vam hodnoceni. Pise to 60 hodnoceni a ja dal schvalne nejhorsi, tzn 1 hlas by mel byt minimalne 1 procento nahoru ad olu.. pritom se to nepohlo !

117

Odpovědět

Napak funguje až moc dobře, jelikož je blbu-vzdorné přesně pro experty jako ty.

220

Odpovědět

Tvá úvaha bohužel nemusí vždy platit. Pokud bys měl například 60 hodnocení jednou hvězdičkou (20 %) a ty přidáš půl hvězdičky (10 %), pak výsledné hodnocení bude (60*20 + 1*10) / 61 = 19.836... = 20 %.

21

Odpovědět

Nemyslel jsem, že to dokoukám, ale shlídnul jsem to celé a bavil jsem se ((: Zpomalené záběry se zrcadlem jsou super. ((:

130

Odpovědět

Možná jsem to nějak špatně pochopil, ale kmitání šípu při letu přece na trefení aspirinu nemá vliv. Špička šípu se nehýbe, ta letí přímo, kmitá střed

37

Odpovědět

Už ti někdy uletěl zadek auta? Pokud ano, tak mi řekni jak je možné, že ti auto nejelo rovně, když tam směřoval čumák (špička auta) :D

71

Odpovědět

+HahTo je hodně špatné přirovnání, pokud teda nejezdí s kloubovým autobusem. :D

220

Odpovědět

+HahŠpička i konec kmitá taky :) jediné 2 body, které nekmitají jsou ty, co jsou ve videu přeloženy jako "uzlové body", hezky to jde vidět tady: https://youtu.be/mEOCdQ3faLs

80

Odpovědět

V čase 1:28 je krásně vidět, že kmitá spicka. Opisuje sinusoidu. Navíc díky kridelkum, které jsou našikmo začne šíp i rotovat https://youtu.be/96KGWC0PB6s

50

Odpovědět

Přirovnal bych to spíše ke kulce - ta se také otáčí okolo své dlouhé osy a po zprůměrování ti vyjde, že letí rovně.

10

Odpovědět

Super doplnenni predchoziho videa. Jen je skoda ze mu to nesype tolik aby to mohl delat bez te reklami na konci.

716

Odpovědět

Ona je škoda i to, že seš schopnej napsat "reklami"...:)

382

Odpovědět

Nj, za reklamy palec dole. Je mi luto, ze sa aj inteligentny clovek ako je Dustin musi zapredat a robit zo seba debilka za cash. Pritom ma za kazde video niekolko milionov zhliadnuti, takze penazi musi mat aj tak dost
Neviem si predstavit ako bude tento svet vyzerat za 10 rokov. Reklamy budu vsade, doslova pred nosom

411

Odpovědět

+....Reklamy mi nevadí a třeba ty kamery jsou celkem drahá sranda. Proboha ale ať dělá reklamu něčemu co dává smysl. Opravdu je nutný dávat do takovýho contentu reklamu na holení?

43

Odpovědět

To vám ty reklamy fakt tak vadí? Když vím, že peníze z reklam jdou na dobrou věc, která by bez nich nemohla fungovat, jsem schopný je tolerovat...

130

Odpovědět

Video som este nevidel, ale uz teraz sa tesim na nejaku reklamu na konci kde mi bude chciet predat nejaky vysavac, mixer, vibrator alebo inu pomôcku do domacnosti. :)

816

Odpovědět

Ja som sice toto video videl, ale nevidel som (cele) ine, ktore by vsak zrejme stalo za prelozenie, nakolko sa podla prvych sekund zaobera prave tym, kolko si zarobi ako YouTuber (a ci teda potrebuje este ponukat cosi, ako tu Destin, ktory ma pritom ovela viac odberatelov).
https://youtu.be/R8qdOAEQnps

00