SmrtPříběhy obyčejné existence

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 8
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:604
Počet zobrazení:9 034

Jeden z nejlepších Příběhů obyčejné existence, ve kterém se Lev zamyslí nad smyslem života a smrti.

Přepis titulků

PŘÍBĚHY OBYČEJNÉ EXISTENCE od LEVA YILMAZE NÁHODNÁ POZOROVÁNÍ Třetí část SMRT Nedávno jsem si prohlížel svý starý výkresy ze střední a došlo mi, jak moc jsem byl posedlý smrtí. Když jste dítě, tak moc nechápete, co smrt znamená. Což je logické, protože ještě ani nevíte, co znamená život. A i když vám spousta lidí bude říkat, jak drahocenný život je, je těžké to pochopit, když vypadají všichni, co vám to tvrdí, životem pěkně otráveni.

Máme spoustu teorií o tom, jaká smrt vlastně je. Slyšel jsem jich spousty, ale z nějakého důvodu věřím jen těm, co vykládali zfetovaný rockový hvězdy, které fakticky na chvíli umřely a pak znovu ožily. Většinou říkají, že viděly bílé světlo a prožily si jakousi extázi. A pak nebylo nic.

I když na hřbitovy většina lidí nechodí s radostí, já jsem vždycky věřil, že dodají životu perspektivu. Začnete přemýšlet o tom, že když byli tito lidé naživu, byli středem svých vlastních vesmírů. Měli různé touhy, sny a ambice. A možná i věřili, že mají tolik času, kolik chtějí. A pokud bylo ráno vaší největší starostí, jaké kalhoty si máte koupit, přijdete na jiné myšlenky.

Vždycky jsem byl paranoidní z toho, že až budu ležet na smrtelné posteli, bude mě strašit to staré: "Jestli sis život neužil naplno, je to jen tvoje vina." V takovém případě se uklidním tímhle citátem: "Na Zemi jsme proto, abychom tu prděli. Nenechte si to od nikoho vymluvit." Když už jsme u citátů, nevím, který se mi líbí víc. "Co tě nezabije, to tě posílí." Nebo: "Co tě nezabije, to se tě pokusí zabít znovu." Nevím, jestli se smrti bojím, ale slíbil jsem si, že neumřu hloupě.

Protože jestli existuje posmrtný život, nechci si v něm připadat jako pitomec. Jestli už jste někdy byli v situaci, kdy jste smrti o vlas unikli, asi jste se pokoušeli udělat dohodu s kteroukoli nadpřirozenou silou, ve kterou věříte. A odpřísáhli jste, že jestli vyváznete živí, budete sekat dobrotu. Doufám, že taky znáte tu úlevu, kterou cítíte, když je nebezpečí odvráceno. Ale taky asi víte, že se na slib být lepším člověkem po chvíli zapomene. Možná teď budu znít hloupě, ale myslím, že kdybych umíral, nestrachoval bych se, že jsem nezískal dost peněz, slávy nebo moci Spíš by mě mrzelo, že jsem nestrávil víc času odpočíváním v parku a pozorováním stromů.

Jestli si myslíte, že strach ze smrti je důležitá hnací síla, mohlo by vám přijít zajímavé, že před pár lety byla hrozba atomové bomby tak silná, že umožnila dělat lidem věci, které dělat chtěli, dokud byli naživu. Dnes se spíš než bomb bojíme sociálního, ekonomického a společenského úpadku.

Nemám k tomu žádná rozuzlení, ale myslím, že je to zajímavé. Nechápal jsem touhu lidí zplodit potomky, až dokud jsem loni neviděl starého pána, jak si hraje se svou vnučkou. Uvědomil jsem si, že když jste staří, vaši přátelé umírají a vy sami máte na kahánku, je docela fajn přidat do toho závan nového života. Před pár lety jsem šel navštívit hrob svého známého a uvědomil jsem si, že nevím, jak se mají mrtví vlastně uctívat. Když jsem tam tak stál, přiběhly na hřbitov dvě děti se psem, smetly sníh z jednoho náhrobku a řekly: - "Kdo to je?"

- "Nevím." - "Jaký asi byl?" A pak odběhly pryč a královsky si užívaly života. Stál jsem tam a říkal jsem si, že to ty děti možná dělají mnohem líp než já. Překlad: Atevi www.videacesky.cz

Komentáře (12)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Monológ o smrti rozprávaný melancholickým hlasom animovaný šedými kresbami. Jak niekto máte depku alebo skúškové obdobie, radšej to video nepozerať.

361

Odpovědět

Bomba kresba toho psa - hlavne nezapomenut na kadak...

1213

Odpovědět

Bavíme se tady o smrti a tebe zajímá kaďák psa ?

252

Odpovědět

člověk nemusí být filozof aby se sem tam zamyslel.
osobně tyhle videa sleduju a pokaždé vím že NĚCO k zamyšlení v nich bude. osbně to oceňuju

290

Odpovědět

prečo sa ľudia tak málo zaujímajú o takéto myšlienky a myslia si že je hlúpe sa tým zaoberať? ... je vôbec dôvod ,, nerobím to preto že nikdy neprídem k odpovedi,, naozaj dobrý argument ktorí by sme mali používať pri téme filozofia? ... hm

110

Odpovědět

If I was dying I doubt I would be concerned I didn't earn enough money, status or power. But I do think I would be annoyed I didn't spent enough time lying down in the park looking at trees.
Na tieto slová by sme mali pamätať častejšie a nie len keď pozeráme na filozofické videá na internete :)

898

Odpovědět

Nalepeno pod filozofické video.

209

Odpovědět

+VoteForPinkyNj mal som to dať pod video jak chtěl pes kočičku.

360

Odpovědět

Tohle si můžeš myslet, ale hlavně se s tím nikomu moc nesvěřuj :D. Dělej co se po tobě chce a drž hubu, tak to společnost vyžaduje. Bavit se můžeš, ale jen vocaď pocaď jsou na to vymezená místa a čas. A taky nezapomeň sledovat negativistické zprávy, o tom, že někde právě umřela hromada lidí, důležité je být pořád negativisticky naladěn, nebudeš li, staneš se podezřelým a divným :)

3117

Odpovědět

+zloprcekA nebo se můžeš přestat vymlouvat na společnost.

322

Odpovědět

+zloprcekKeď nabudúce budeš chcieť napísať ironický/sarkastický komentár, mal by si to radšej niekde (na konci?) poznačiť (napr. že :irony:). Zdá sa, že ľudia majú celkovo problém s rozoznávaním úprimne mysleného názoru od irónie a potom vznikajú sporne ohodnotené komenty. A ak si svojím komentom iróniu nezamýšľal, tak to sám len potvrdzujem, že to treba označiť. :D

65

Odpovědět

+zloprcekCorneli nedavej na konec smajliky, pak to totiz vypada jako ze to myslis jen jako vtip a ne vazne

01