BůhPříběhy obyčejné existence

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 8
87 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:767
Počet zobrazení:11 132

Po Prokrastinaci a Jak se rozejít s vaší přítelkyní je tu další video z cyklu Tales of Mere Existence tentokrát nazvané Bůh. V ní autor popisuje svůj vztah k Bohu a náboženství.

Tato série je dílem amerického výtvarníka Leva Yilmaze. Jeho videa jsou prezentována formou komiksu a většinou pojednávají o běžném životě takovým způsobem, že se v nich spousta lidí jistě pozná. Pokud se bude video líbit, začal bych postupně přidávat jeho další videa, takže dejte vědět, jestli by to mělo cenu, nebo ne.

 

Přepis titulků

PŘÍBĚHY ZE ŽIVOTA BŮH Nikdy jsem se nerozhodl, jestli v Boha věřím, nebo ne. Koncept Boha je obvykle téma, u kterého se nesmíte na nic ptát nebo vyjádřit svůj názor, tak se přiznám, že mi je zatěžko to sežrat. Říká se taky, že Bůh má být spravedlivý a dobrý, takže mi nejde do hlavy, že podle většiny náboženských definic, dobrý člověk, který se snažil pomáhat ostatním seč mohl, půjde i tak do Pekla, pokud byl ateista.

Náboženství taky mezi lidmi vytváří komunikační bariéru, protože když silně věřící potká nevěřícího, věřící si pomyslí: "Tenhle člověk je kacíř, měl bych mu ukázat cestu." A nevěřící si pomyslí: "Tohle je nějaký pánbíčkář, měl bych odsud vypadnout." Zajímalo by mě, kdo řekl, že žádat Boha o kolo není dobré, zatímco ukrást kolo a žádat o odpuštění je v pořádku. Vždycky mi připadalo zajímavé, že kostely obvykle mají neskutečně vysoké stropy, protože když se nad tím zamyslíte, jsou speciálně navrženy tak, aby se v nich jedinec cítil co nejmenší, nejskromnější a nejbezvýznamnější.

Jako nevěřícímu je mi docela jasné, jak asi lidé na Boha přišli. Myslím, že někdy hodně dávno řekl jeden chlapík druhému: "Ahoj, můj soused mi krade ovce, ojíždí ženu a teď říká, že mě zabije. Co mám udělat, aby nebyl takový hajzl?" A ten druhý na to: "No, myslím, že bychom mu mohli říct, že všemocné božstvo ho navěky pošle do jámy plné ohně, pokud bude dál zlý." A ten první řekl: "Dobrej nápad, chlape, jdeme napsat Bibli."

Můj zájem o organizované náboženství skončil, když učitelka biologie na střední, která nás měla učit o přírodě a evoluci ukázala jednoho dne z okna a zeptala se: "Jak vůbec můžete nevěřit v Boha?" Jindy, když jsem pracoval pro cateringovou společnost, dělali jsme jídlo pro kněze v kostele. Téma jejich setkání bylo "Jak je přesvědčíme, že jejich dary nebudou použity k zaplacení žalob proti zneužívání knězem?" A v nedávné době, zatímco se říkají věci typu "Bůh je láska," většina církví zakazuje lidem milovat určité pohlaví.

Vždycky mi přišlo že termín "bohabojný" je zvláštní, protože jsem nezažil, že by strach kdy přiměl lidi k něčemu dobrému. Ač nevím, jestli věřím, chápu lákavost myšlenky, že je něco většího než my. Ačkoli nevím, jestli věřím, chápu lákavost myšlenky na posmrtný život. Ačkoli nevím, jestli věřím, filmy o ďáblu mě vždycky vyděsí. Vím, že to zní otřepaně, ale být dobrý člověk, protože chcete být dobří, uspokojuje mnohem víc, než být dobrý, abyste se dostali do Nebe.

Nepřestane mě udivovat, kolik neštěstí se děje ve jménu Božím. Nepřestane mě udivovat, že lidi věří, že Bůh chtěl televizní evangelisty. Nikdy jsem se nerozhodl, jestli věřím, že Bůh existuje, ale pokud ano, musí z nás být neskutečně zklamaný. Překlad: ScreaMaker www.videacesky.cz

Komentáře (331)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Naprostý souhlas s názory ve videu.
Jinak Bůh je entita, která vytváří vesmíry, všechny zákony, ale dál se o nic nestará.

11

Odpovědět

Nailik:
nechci se do tebe nějak narážet,ale většina tvojích informací je vytržena z kontextu
1.Blais Pascal žil v 17.století a jediný důvod proč v boha věřil je ten ,že v té době věda prostě nebyla dost vyvynutá a kdyby žil v téhle době tak v něj pravděpofobně nevěří.A to platí pro většinu toho co říkáš.
2.Že Darwinovu teorii nemůžeme dokázat.To je blbost.Věděl jsi že kdyby se jediná kostra dinosaura či podobného druhu našla ve stejné úrovni jako kostra člověka.Poslalo by to celou evoluci do háje .Nenašla se žádná kostra na stejné úrovni
3.Albert Einstein věřil ,že ve vesmíru je něco většího,ale nevěřil v boha.

Takže příště ,když budeš chtít nšco napsat nevytrhávej informace z kontextu.

213

Odpovědět

Poprosil aby "Bůh" bylo ve videu napsano pouze s malym b....s velkym to vypada jako by to slovo melo mit nejaky skutecny vyznam (krom vseho spatneho co se v historii stalo) a dokonce se zda jako by to melo byt neco hodnotneho....uz tak od roku 0to jde do s****k a kdyz konecne se tech s****k o retardaci vsech lidi na zemy "nic-adam. adamovo zebro - eva. eva + adam-prvni deti . prvni deti - retardi. retardi - retardi.retardi - retardi... :D)....btw nevite jestli se da na seznam jeste nekde sehnat ten stary clanek o pruzkumu vzdelani vs verici ? :D ...tam bylo o studii ve ktere lide se zakladnim vzdelanim byli verici nejakych 70% se stredni skolou 35% s vysokou nejakych 8%...se toho ucastnili ale jen ti kteri uz dal nestudovali.

2210

Odpovědět

jo pardon,adam byl vlastne z bahna.

201

Odpovědět

Splatwast:
nejsem věřící(v křesťanská dogmata), ale třeba by tě mohlo zajímat pár poznatků. Čím víc vědci zkoumají atom, tím mín v něm nacházejí. Pokud někdy dojdou na konečnou úroveň(pokud tam je), myslím, že zjistí, že tam vlastně nic není. Prostě 0. Kdyby jsi pak vzal všechny atomy vesmíru tak ti vyjde, že nekonečno*0=0 a tudíž je to způsob jak z ničeho udělat vše :-) Není to moje teorie. četl jsem ji zde: http://www.oslikuv.net/mesias/index.htm Nevím jestli se ti to bude líbit a je mi to jedno. Nepotřebuju zastávat žádný názor. Chtěl jsi odpověd.

192

Odpovědět

Nemůžu odolat. Nekonečno krát nula je v matematice neurčitý výraz, kteýr lza také vyjádřit jako nekonečné děleno nekonečnem. Záleží které nekonečno je vlastně "větší". Výsledkem může být nekonečno, nula nebo nějaké konkrétní číslo. Nekonečne je jen matematický model, nelze s ním pracovat jako s čísly.

00

Odpovědět

buh je vsemohouci spravne? takze je i dabel v jednom, zlo, nenavist,...

202

Odpovědět

Byl bych rád kdyby mi někdo ze silně věřících dokázal odpovědět na následující tezi: Přijměme, že vše musí mít počátek a konec(vesmír i všechny reality atd. se nakonec rozpadnou na kvarky, či ještě více a zbyde zase jen energie). Bible praví, že Bůh stvořil vše ergo sum je energií. Pak je tedy otázkou, kde se tu vzala ona energie, která zavdala ke stvoření vesmíru, realit atd.
Ano, lze se vyhnout diskuzí na téma: Bůh je věčný. Ale již na počátku teze stojí, že vše musí mít počátek, tedy i nekonečnost/věčnost.

Takže jsou dvě možnosti: a) buď vše, co doposavaď známe o realitě je mylné(a teď myslím jen základní věci: akce/reakce, zákon zachování hmotnosti atd) a fundamentální základy fyziky prostě neplatí. Bůh tedy existuje a dokáže doopravdy vytvořit něco z ničeho a my jen hrajeme podle jeho pravidel v tomto vesmíru/realitě.

b) Základní zákony fyziky platí, ale žádná sentinetní rasa ve vesmíru/realitách nám na tuto tezi nedá odpověď. Tedy pokud nedokáže existovat v nám zatím neznámé formě existece(mimo prostor, čas, energii) a i pak by vznikla otázka, kde se vzala.

192

Odpovědět

Kdo z diskutujících dosáhl toho či onoho jak níže uvedení vědci, aby mohl diskutovat o tom, že věda vyloučila, popřela Boha?:

Blaise Pascal - "Nejen že Boha nepoznáváme jinak než skrze Ježíše Krista, ale ani sami sebe nepoznáváme jinak než skrze Ježíše Krista; život a smrt známe pouze skrze Ježíše Krista. Mimo Ježíše Krista nevíme, ani co je náš život, ani co naše smrt, ani co Bůh, ani co my sami."
A. Edison - Největší respekt a největší obdiv mám pro všchny inženýry, zvlášť pro největšího mezi nimi: pro Boha!
J.A.Fleming - Velké množství moderních objevů úplně rozbilo starý materialismus. Vesmír se dnes jeví našim očím jako myšlenka. Ale myšlenka předpokládá myslitele. Dnešní fyzika potvrzuje, že fyzický svět má svůj počátek v tvůrčím aktu a vůbec není něčím, co se samo stvořilo a co nemá počátek.
A. Einstein - Běžná představa, že jsem prý ateista, spočívá na velkém omylu. Kdo to vyčetl z mých vědeckých teorií, sotva je pochopil.
Max Planck - Úvaha věřícího člověka Bohem začíná, úvaha fyzika Bohem končí. Náboženství a přírodní vědy se vzájemně nevylučují, jak si to někteří myslí, ale vzájemně se doplňují a podmiňují.
Sir Isaac Newton - "Toto obdivuhodné uložení slunce, planet i komet může být pouze dílem všemohoucí a rozumné bytosti. A jestli každá hvězda je středem systému, podobného našemu, jistě to vše bylo uspořádáno podle stejného plánu a všechno musí být poddáno jedné a téže bytosti. Tato nekonečná bytost řídí všechno... Bůh je nejvyšší, věčnou, nekonečnou bytostí."
Robert Boyle - "Dokonce všechny nejlepší knihy v porovnání s Písmem svatým jsou jako planety, které svůj lesk a světlo dostávají od slunce."
Johannes Kepler - "Veliký je náš Pán a veliká jeho moc a bez konce jeho moudrost, chvalte jej na nebesích, chval jej, slunce, měsíci i hvězdy řečí, která vám je dána, abyste Stvořitele chválili. Chvalte jej, nebeské chóry, chvalte jej všichni, kteří slyšíte tyto harmonie; a také ty, má duše, zpívej, zpívej čest Pánu, pokud ti je to dopřáno. Od něho, skrze něho a k němu jsou všechny věci, co ještě neznáme, i to, co jsme již poznali, jemu buď chvála, čest a sláva od věků navěky."
James Clerk Maxwell - "Podíval jsem se zblízka do většiny filosofických systémů a přesvědčil jsem se na vlastní oči, že žádný z nich se nemůže rozvinout bez zásadního pojetí o Bohu."
Alessandro Volta - "Prozkoumal jsem do nejmenších podrobností základy našeho náboženství, ověřoval jsem si je jak čtením apologetů, tak i heretiků a ateistů, a tehdy jsem spatřil onu nevyvratitelnou pravdu, že každý rozum, který nepokazily zlé žádosti a vášně, každý jasný, upřímný a pravý rozum musí uznat náboženství a milovat je."
Michael Faraday - "Udivilo vás, pánové, že jste uslyšeli z mých úst slovo Bůh; ale ujišťuji vás, že pojetí Boha i čest, jakou jemu vzdávám, opírám na tak pevných základech, jako jsou pravdy z oblasti fyziky."
Dr. Fleischman - „Darwinovskou teorii vývoje nelze potvrdit jediným faktem z říše přírody. Není výsledkem vědeckého výzkumu, nýbrž čistě jen výtvorem představivosti.“
Jan Ámos Komenský - "Veleslavný Bůh, od něhož svět tento se vší svou plností vyplynul, tak v něm divně a moudře všecky všech věcí bytnosti spořádal a sprovíjel, že všecky sic od něho veřejně, obzvlášť pak jedna každá od druhé svou dependencí, to jest jako zavěšeni nějaké má, na němž se drží, a neb jako základ, na němž stojí."

http://www.dissentfromdarwin.org/
http://www.discovery.org/scripts/viewDB/filesDB-download.php?command=download&id=660

1918

Odpovědět

AMEN....

202

Odpovědět

To ako si dlho písal? Ale to video hezký! :)

190

Odpovědět

Vramci videa celkom pekny triezvy a priemerny pohlad ateistu. Dobre video, trocha som si prebehol diskusie a je tu rozoberane nabozenstvo verzus veda a dokca je tam i nazor ze veda by bez nabozenstvi nebyla co povazuji za totalni nepravdu. Nabozenstvi vedu velice brzdilo a spusobiluo neuvrezitelne spozdeni vramci vsech moznych vedeckych smeru. Opozdilo vyvoj lidsta o MINIMALNE 1500 LET. Jde hlavne o spoustu znicenych a stracenych starovekych vynbalezu, kdyby pokracoval vyvoj strarovekych civilizaci bez mnozstvi negativnich zasahu ze strany hlavne krestanskeho ale i jinych nabozenstvi byl by svet mnohem vivinutejsim mistem a nejmin 1000let temnoty v stredoveku nemuselo vubec byt. Mnohem vice byly vede naklonene puvidni pohanska nabozenstvi i kdyz treba doktoru Galen mel taky zakazano pitvat lidska tela a to byl rim jeste v pohanskem obdobi, no prave rimane stoji za mnostvim skvelych starovekych vynalezu ktere byly znovuvinalezeny az o vic nez tisic let pozdej. V diskuzi jsou spominane i vynalezy v klasterech a jejich zhromazdovani poznatku, no zhromazdovani dejme tomu ne nebyly vyuzivane protoze by to bylo mnohdykrat povazovano za dili dabla a vynalezy ktere opravdu pochazi z klasteru se podarilu zachovat pripadne zacit pouzivat ne diki nabozenstvi ale naprik jemu protoze v mnoha pripadech byly vynalezci zakazano pokracovat v praci nebo byl rovnou potrestan. Jinak ja osobne v neco vetsi verim ale tezce to definovam, sam nejsem rozodnut jestli jde o jinou formu existence nas samotnych a zivota ktery tu zname avsak na vyssi urovni nebo zivot jineho puvodu - jina planeta, dimenze, prostor atd. Muze to byt ruzne ale neco krome toho co bezne vnimame dle mne existuje, neco mimo cas... ! Je velke mnozstvi moznosti a jejich kombinaci a taky nozstvi otazek a podnetu k premysleni kolem toho vseho...
No rozhodne souhlasim s velice dulozitou myslenkou ktera zeznela i ve videu - na to aby byl nekdo hodny predci nepotrebuje existenci boha a dodal bych k tomu ze na to snad staci urcita forma uvedomani a inteligence protoze ono se to niakym spusobem vrati spet i bez bozich mlynu, karmy ci posmrtneho zivota !

182

Odpovědět

zajimavé nazory. Jsem spise ateista, ikdyz musim trochu souhlasit i s GR, prece jenom jsou si v necem podobne, taky je stina strana mince vedy. Napriklad nelidske pokusy, ktere se provadeli za 2. svetove valky v nemecku, ve jmenu vedy, nebo vsechno to zbrojeni... proste svet a organizace v nem zalezi a zalezeli na lidech, kteri se dokazali prosadit v urcitych kruzich, nekdy meli zdravy rozum a chteli mir, ale nekdy mysleli jen na sebe nebo ktomu meli jeste chorou mysl...myslim si, ze bible se snazi ukazat tyto pribehy, uz naznacit co je clovek zac, ceho je schopen, at uz metaforou nebo zkutecnym/smyslenym pribehem a tim prinutit k zamysleni co je dobre a zle, aby se chyby otcu jiz neopakovali. A trochu se mi zda, ze slouzila i jako takova prvotni kronika. At uz je to jak chce s Bohy, tak je celkem zajimave, ze vyspele civilizace meli bozstva, ktere mnohdy na freskach zobrazovali v necem co vypada, jako raketa... A egyptane zase zarovky a mnohem vice, doufam, ze se nekdy pravda vyskrabe na povrch, ikdyz to uz asi tezko...

190

Odpovědět

Líbí se mi Vaše názory, ne se všemi souhlasím ale rad si vyslechnu druhou stranu
každopádně by jste měli znát rozdil mezi ateistou a sekulárně smýšlícím člověkem kdo ví ví kdo neví a zajímá se vyhledá na wiki

190

Odpovědět

V celku nudné..

1815

Odpovědět

Více videí od něj... :o)

191

Odpovědět

Jak vidno tak je tady nepochopeno proč byli někteří lidé prohlašováni za kacíře. Ve skutečnosti jde o to že společnost potřebuje nepřítele pokud ale lidem nepřítele nedáte obrátí se proti vám to všechno upalování, inkvizice atd. byly jen prostředky pro udržení míru a systému.

195

Další