Sklapni!Příběhy obyčejné existence

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 8
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:356
Počet zobrazení:5 744

Omlouvám se, ale SolamBee nestihla na dnešek připravit další vydání Biografie hvězd. Děkujeme za pochopení.

Několik videí z cyklu Příběhy obyčejné existence (Tales of mere Existence) je tu už přeloženo, a jelikož jejich autor Lev Yilmaz nedávno zveřejnil nové , nabízíme vám další, tentokrát o komunikaci a dorozumívání. Také máte problémy se vyjádřit, skáče vám někdo neustále do řeči a máte pocit, že vás nikdo neposlouchá? Poznámky: V titulcích je místo Bídníci schválně napsáno Bítníci , Lev totiž záměrně vyslovuje originální název muzikálu Les Misérables špatně. Lev ve videu mluví o Stanfordském vězeňském experimentu, o kterém si víc můžete přečíst třeba tady (a ohromit někoho svými rozsáhlými znalostmi ;) )

Přepis titulků

V poslední době jsem hodně přemýšlel o řeči. Možná proto, že mi přijde zajímavé, jak lidé komunikují, co říkají a co si při tom myslí a jak se ukazují ostatním. Ale nejvíce o řeči přemýšlím proto, že jsem si v poslední době všiml, že ať dělám, co dělám, lidé mi neustále skáčou do řeči. Úplně chápu, proč mě lidé přerušovali dříve. Míval jsem problémy se vyjádřit. Celé moje rodina je taková.

Když se někoho z nás třeba zeptáte: "Kde je ten obchod s botami?" Řekneme vám, jaké boty jsme jednou v tom obchodu koupili, jestli budete muset před obchodem zabezpečit auto, po které silnici byste měli jet, když do obchodu pojedete z Vancouveru, a jaké kavárny jsou blízko obchodu a stojí za návštěvu. Z nějakého důvodu se ale vyhneme odpovědi, kterou jste chtěli slyšet. Býval jsme takový, ale soustředěně jsem se snažil s tím přestat. Přemýšlím, co chci říct, a ujistím se, že je to to, co jsem chtěl říct.

Kromě toho sleduji, jak se lidé tváří, abych se ujistil, že je nenudím. Vždycky je dobře, když mé publikum reaguje: "Hmmm... Vážně? To je zajímavé..." Ale když se tváří takto a takto, dojde mi, že bych měl radši zklapnout. Ale abych řekl pravdu, zdá se, že v tom není rozdíl. Naposledy, když jsem byl na párty, průměrný rozhovor probíhal asi takhle: Já jsem říkal něco jako: "Zajímavé na tom, jak se mužská móda za posledních pár let vyvinula, je..."

A oni odpověděli: "Já myslím, že by muži měli nosit motýlky." Nebo: "Většinou se mi nelíbí, když předělávají klasické filmy, ale..." "Viděl jsi Bítníky? Bylo to super." Nebo: "Nedávno jsem četl studii o vězeňském experimentu a..." "Já vedl experimenty na Harvardu a psal jsem studie a byl jsem úžasný." Nechápu, o co tu jde. Možná jde o to, že se všichni potřebují vyžvanit a dřív jsem si toho nevšiml, protože tehdy jsem se potřeboval vyžvanit já.

Anebo tím, že jsem si neuvědomil, kolik lidí nemá s kým mluvit a tak když najdou někoho, kdo je poslouchá, zneužijí toho. Zvykám si na to, ale je zajímavé, čím vás ostatní přerušují. Většinou je to něco jako: "Páni, Frank zrovna řekl něco tak vtipnýho." "Jo? Co říkal?" "To bys nepochopil, ale bylo to fakt vtipný." "Jasně, ale co...?" "Válel jsem se smíchy po zemi, bylo to fakt vtipný." Nevím, co je horší, když mi někdo skáče do řeči, nebo když s někým jdu a řeknu: "Je zajímavé, že kdyby teď 22letý John Lennon zazpíval Twist and Shout, myslím, že by v Británie má talent určitě nepostoupil."

A oni řeknou: "Jo, vidíš támhle toho psa? To je pekinéz." Každopádně mi došlo, že snažit se dokončit věty nemá cenu. Tak jsem se rozhodl udělat experiment. Když mi někdo skočí do řeči, řeknu si, že chtějí mluvit víc než já, a raději zmlknu a nechám je vypovídat se.

Pokud si myslíte, že by to bylo dobré zkusit, tohle jsou mé výsledky: Průměrný člověk řekne denně 13 000 až 20 000 slov. Když si nemluvím pro sebe, řeknu teď denně 900 až 1 500 slov. Včetně objednávek v restauraci. Vyzkoušejte na vlastní nebezpečí. Překlad: Atevi www.videacesky.cz

Komentáře (23)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Na základní škole jsem se chovala přesně, jak popisoval. Chtěla jsem mluvit a mluvit. Občas se stávalo, že jsem mluvila tak moc až to lidi přestalo úplně, úplně, úplně zajímat, ignorovala jsem jejich odpovědi… Uvědomila jsem si to podle jejich znuděných obličejů.
Tak jsem si řekla, že to na střední škole zkusím naopak. Naslouchám a vážím si každého slova, co řeknu. Lidem je to jedno… Nemám ve třídě žádného kamaráda, kterému bych mohla svěřit více než jinému. Všichni jsou na stejné úrovni. Když už se rozpovídám tak vidím zase ty znuděné obličeje. Někdo mi skočí do řeči, přestanu mluvit, nikdo si toho nevšimne. Gratuluji lidem, co našli zlatou střední cestu.

41

Odpovědět

pozrite na tohto dementa :D
http://www.youtube.com/watch?v=LLoWM07aBa4

189

Odpovědět

"zvuk tříštícího se skla"

240

Odpovědět

Aha, ty poznámky jsem si přečetl až teď, tak pardon :D

200

Odpovědět

Jenom malá poznámka k překladu - Les Misérables nejsou BíTníci ale BíDníci. Ale jinak fajn :D

1821

Odpovědět

osobně tyhle videa mám hrozně rád, bude se pobavím nebo zamyslím, ale pokaždé to má něco do sebe

190

Odpovědět

S videom celkom súhlasím, som tichý typ a často keď nemám školu a nikto do mňa doma nehučí tak ani tých 900 slov nevyslovím za den ... kinda sad :D
K tomu Standfordskému experimentu, vznikol nato aj skvelý film Experiment .... dosť silná vec nič pre slabšie povahy.

211

Odpovědět

a proč vydavaj tohle video v HD? :D

184

Odpovědět

Zajímalo by mě, jestli ta čísla pocházejí ze skutečného pozorování, nebo byla spíš namátkou plácnuta. Jinak video moc hezké.

191

Odpovědět

dobre, ale prislo mi, ze narozdil od ostatnich videi, kde s tim mam zkusenosti, nebo proste znam ze zivota, tak tady ani moc ne.. proste mi to prislo slabsi nez treba prokrastinace, buh.. atd

1816

Odpovědět

Mimoriadne dobry "youtúber", vsetky videa zhliadnute uz davno, proste paráda.

181

Odpovědět

Klasicky priklad toho ako niekto (komentator) ignoruje vyjadrenie toho druheho (autor prekladu videa) a skace mu do reci (upozornuje na to, k comu uz bolo podane vyjadrenie) :D

190

Odpovědět

+jestbone89sorry malo to byt k prispevku pod, chybicka sa pritrafila :)

180

Odpovědět

nechci otravovat ale nemá tam místo slova bítníci patřit bídníci?

1856

Odpovědět

asi ano, ale průměrně inteligentní lidská bytost si to dokáže domyslet.

1841

Odpovědět

čtěte poznámky pod videem, ignoranti :D

230

Odpovědět

Asi ano, ale průměrně inteligetní lidská bytost si přečte poznámku pod čarou k překladu ;)

211

Odpovědět

Zajímavý, že si všichni všimnou i té nejdrobnější "chybičky", ale čtyř řádků psaných těsně pod videem ne :D

220

Odpovědět

Pravda, taky se potřebuju vykecávat...a nelepší ne tom je, že to jsou témata, který nikoho nezajímaj :-D Například že ten John Lennon byl fakt dobře nakreslenej a že měl v pořádku kytaru i kvádro, i když lehce časově mimo, protože šedivého chesterifielda s černým límcem měli Beatles až ve filmu A Hard Day's Night (1964), zatímco Twist and Shout nahrál na desku Please Please Me v roce 1963, a to měl zrovna příšernej kašel a několik dní po nahrávání nemohl mluvit. (-:

193

Odpovědět

Pěkné, mnohem lepší než pár sestříhaných a většinou nezajímavých částí rozhovorů v biografii. Zajímavé je, že většinou to, co nouzově nahradí nějaký pořad, bývá často zajímavější :-)

200

Další