Stephen Fry o bipolární poruše

Thumbnail play icon
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:596
Počet zobrazení:11 458

Stephen Fry je britský herec, komik a spisovatel, kterého můžete znát z pořadu A Bit of Fry and Laurie nebo seriálu Černá zmije. V posledních letech jste ho mohli vidět v roli starosty Jezerního města v trilogii Hobit. V následujícím videu se rozpovídá o úskalích bipolární poruchy, kterou sám trpí a o které v roce 2006 natočil dokument The Secret Life of the Manic Depressive.

Přepis titulků

Proslul jste tím, že jste v roce 1995 odešel z jeviště, utekl jste do Belgie, uvažoval jste o sebevraždě a diagnostikovali vám... bipolární chorobu neboli maniodepresivní psychózu. Natočil jste o tom dokument. Spolu s dalšími jste mluvil o tom, že i když jste se chtěl uzdravit, i když vás to jistým způsobem ochromovalo, na tvořivosti té poruchy něco je.

Ano. Ten film jsem pojmenoval Tajný život maniodepresivní psychózy. Je třeba to říct narovinu. Maniodepresivní psychóza je velmi morbidní stav. Lékaři by vám jako první řekli, že ji nelze brát na lehkou váhu. Je ji třeba diagnostikovat. Způsobuje... Když říkám morbidní, myslím to v lékařském slova smyslu.

Způsobuje smrt. Způsobuje nesmírně nezdravý životní styl a hluboké neštěstí těch, kdo jí trpí, i jejich rodin a těch, kteří je milují. Protože jsem ten film natočil, lidi, kteří pociťují příšerné návaly smutku, nebo ti, kteří někoho takového milují, se mě ptají, jak se s tím vyrovnat. Kdybych tak znal odpověď, byl bych nejšťastnější na světě.

To nejlepší, co mám, je, že nálada je vaše osobní počasí. Hodně se podobá počasí. Když vyjdete ven a ono prší, není to vaše vina. Prší a je to skutečné. Nemůžete si ten déšť odmyslet. Nemůžete si říct: "Prostě to rozchodím a zas vyjde slunce." Počasí má svou vlastní hlavu. První chybou je popírat, že prší, i když zcela jasně prší. Prší.

Přiznejme si to. Druhou chybou je si říct, že váš život skončil. Prší. Slunce už nikdy nevyjde. Je po všem. Všichni o počasí víme, že i když déšť může být hrozná otrava, slunce zas vysvitne. To samé platí, když jste maniodepresivní. Máte manickou fázi, pak depresivní... Když máte depresi, neumíte si představit žádnou budoucnost. Život je tak bezútěšný, že si zítřek ani neumíte představit. Všechno je příšerné.

Vaše energie se vleče a v životě nejde nic dokázat. Je to příšerné. Doslova to bolí. Je to hrozné. Pro některé je to tak hrozné, že mají pocit, že musí skoncovat se životem. Faktem ale je, že slunce zas vyjde. V případě bipolární osoby nebude svítit normálně. Bude vysoce nad průměrem. Bude oslnivě zářit. Místo pocitu, že vás žádná budoucnost nečeká, budete plánovat stovky budoucností. Možnosti toho, co svou tvořivostí a nápady můžete dokázat, vás naplňují neskutečným nadšením.

Vaše velkolepost nezná mezí. Je to úžasný pocit. Pro vaše okolí je to příšerné. Každého, s kým jsem mluvil, jsem se zeptal: "Kdyby existoval knoflík, po jehož stisknutí byste přestali být maniodepresivní a zbavili se bipolární choroby, stiskli byste ho?" Pouze dva odpověděli ano. Manická fáze je totiž něco, čeho si člověk občas může cenit.

- Platí to i pro vás? - Ano. Já mám velké štěstí. Mám takzvanou cyklotymii. V Americe se tomu říká "maniodeprese light". Je to zvládnutelnější verze. Má i své horší chvilky. Mluvil jsem ale s lidmi, kteří si mozkem prohnali vrtačku, aby se zabili. Mluvil jsem s jedním úžasným mužem. Jmenuje se Rod Harvey. Byl velitelem v královském námořnictvu. Zastával dokonce pozici na královské jachtě Britannia, kterou používala královna s královskou rodinou.

Byl to okouzlující vynikající nadějný důstojník. Objevila se u něj tato porucha. Musel odejít z námořnictva. Pak si nedokázal udržet práci. V jednu chvíli se ocitl v nemocnici. Jeho deprese byla tak tíživá, že vstal... Měla tam být ochranka. On ji ale obešel a skočil pod náklaďák, který mu rozdrtil obě nohy. On vám jako první řekne: "Jak jsem to mohl tomu řidiči udělat?"

Je to něco příšerného. Ukázal mi svoje nohy. Může pomalu chodit. Několikrát mu je museli znovu zlomit. Drží je pohromadě kov. Řekl jsem: "To musí být agónie. Obě vaše nohy." Odpověděl: "Ano, ale víte co? Nedá se to srovnat s bolestí, která mě dohnala před ten náklaďák." Přesně to je třeba pochopit. S takovou depresí nemůžete prostě říct: "Vzpamatuj se.

Všechno zas bude dobré. Dívej se na to z té lepší stránky." Je to nemoc. Je to skutečný fyzický projev něčeho příšerného, co zasahuje lidskou mysl. Když někomu řeknete, že máte astma nebo cukrovku, neřeknou na to: "Aha. Panebože." Když ale řeknete, že jste bipolární, probleskne jim v očích takový pohled. Je to ošemetné.

V Hollywoodu to samozřejmě neplatí. Dělal jsem rozhovor se svou dobrou kamarádkou Carrie Fisher, kterou si možná pamatujete jako princeznu Leiu. Je to dcera Debbie Reynolds. Je úžasná. Popisuje se jako klasický příklad bipolární poruchy. Měla velmi těžký a pozoruhodný život, což víte, pokud jste viděli nebo četli Pohlednice z Hollywoodu. Řekla mi: "Stevene, máš neskutečné štěstí." Já na to: "Jak to myslíš?" A ona: "Gay, žid a bipolární.

Jak bys mohl neprorazit v Hollywoodu?" - Gratuluju. - Děkuju.

Komentáře (30)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Tie stavy nálad asi pociťuje každý človek.Len nie v takom extréme.Ja mávam ťiež raz za čas mierne stavy depresie,keď ma nič nebaví,nikto ma nemá rád a nechce sa mi žiť a pod.A niekedy zase návali inšpirácie.Aj vatsina ludí čo poznám máva občas depky.Je to bežná súčasť ludí.Kamarát to rieši tak,že keď to na neho príde,ide medzi ludí.Ja sa vetsinou z toho vyspím.Najhoršie je sa tomu poddať a sebalutovať sa.Treba si to uvedomiť,že áno,toto je depka,je to súčasť života.Zajtra pominie a zase bude dobre.Pri tejto bipolárnej poruche to ale asi budú vetšie výkyvy v dlhšom období.Minulý rok to jeden známy nezvládol a skončil to.Vlastne ich poznám viacerých,čo to nezvládli.A to boli na liekoch.

00

Odpovědět

"Congratulation!"

321

Odpovědět

Problematika a zdánlivá nevyhnutelnost a fatálnost takovýchto a podobných stavů mě donutily se o tyto věci zajímat. Ráno jsem vstával a nikde jsem neviděl příčinu toho, že se cítím nespokojený. Někdy nešťastný, jindy jen unavený. Nechtěl jsem se smířit s tím, že takový prostě život je, ponurý. A to z jednoho jediného důvodu. Neviděl jsem nikde kolem sebe příčinu. Nejprve jsem to dával za vinu škole, ale když jsem zvládl maturitu s vyznamenáním a stejně jsem druhý den ráno vstal stejně "unavený", začal jsem hledat v sobě. "Bojím se" k tomuto komentáři připojit doporučení, které mi pomohly. A to kvůli tomu, že by se mohly setkat s odmítnutím. Přesto to udělám. Nejsilněji mě oslovil pán Eckhart Tolle. Avšak velmi dobře vím, že to, co on říká a "učí" bych ještě před rokem svého života považoval za nudné a nejspíše bych si jeho učení záměrně špatně interpretoval, pokud bych se o něj vůbec zajímal. Přeji všem lidem, aby našli klid a nenechali si ho vzít. :)

370

Odpovědět

Nevěděl jsem, že je teplouš. Myslel jsem, že je normální. Zase hodí se být židobuznou v Hollywoodu.....

1591

Odpovědět

a já myslel, že když není "teplouš", jak píšeš, tak je heterosexuál a ne nenormální

297

Odpovědět

+MMZSlovo "normální" označuje to, jaká je většina. Až bude víc teploušů než heterosexuálů, bude normální být teplouš...

3533

Odpovědět

+MMZMMZ: snažím se tu větu pochopit, ale bez výsledku, asi jsem vymytej či co, ale pořád ne dost na to, abych byl buznomil

319

Odpovědět

+MMZ"Slovo “normální” označuje to, jaká je většina" - a co je tedy normální, být muž anebo žena?

21

Odpovědět

@ kvadrulegik
Tak jako do diskusí na Novinkách chodí spousta kreténů 'politických', zde bývá dost velké procento kreténů 'morálních'.

130

Odpovědět

+mykanecPardon, máte pravdu, moje chyba. Nechat si vystříkat hubu a rozmrdat anus od chlapa je tak přirozené.. Pak to hrdě prohlašovat ve společnosti. Sakra, že jsem si to neuvědomil dřív. Jednoznačně si zaslouží naši podporu. Nechat je uzavírat manželství a adoptovat děti. Proč taky ne?! Jsou přeci úplně normální.

622

Odpovědět

Nedá mi to nereagovat.
Takže, podle tvého názoru je způsob sexu u homosexuálů nepřirozený. Hmm..
Tím chceš říct, že ti tvá partnerka, pokud tedy nějakou máš, neposkytuje orální sex. To je mi tě asi líto. A také jsi nikdy nevyzkoušel, nebo nechtěl vyzkoušet anální sex. Neznám chlapa co by to se svou partnerkou nezkusil.
Také asi nekoukáš na p***o, protože je tam mnoho videí s tímto druhem sexu. Je to přece podle tebe nepřirozené.
Já se ani za jednu z těchto možností uspokojování nestydím. Nepřijde mi, že by na tom bylo něco nepřirozeného, nebo špatného.
Podle mě jsi pokrytec, tenhle druh sexu provozuje skoro každý ať jsou dva muži nebo chlap a žena.
A ano, jsem proto aby homosexuálové mohli uzavírat manželství a adoptovat děti. Proč by ne? Tak jako heterosexuálové by i oni měli poznávat radosti a strasti manželského života, měnit plenky a šílet ze svého pubertálního dítěte a také se radovat z jeho úspěchů. Tím, že mohou mít svatbu nikomu neubližují. A homosexualita se nepřenáší jako chřipka, jak to asi poškodí dítě, které by adoptovali, existuje mnoho párů stejného pohlaví a mají děti a ty jsou úplně normální. Tak co je na tom tak strašně moc špatného...

174

Odpovědět

Pokaždý, když se ráno vzbudim a "bude pršet" si pustím tohle video :) I pro člověka, který netrpí maniodepresivní poruchou je občas někdy těžký vidět, že slunce zase vyjde...

450

Odpovědět

Stephen i Hugh mi přirostli k srdci. Oba mají rozumné názory a umí je podat. Díky za překlad.

220

Odpovědět

Děkuju moc za překlad. Kvůli Fryovi i kvůli tématu.

400

Odpovědět

Myslím, že je dobré zmínit, že u maniodepresivní psychózy nemusí ani jeden stav, ať už depresivní nebo mánie, být zrovna dobrý. Je pravda, že stavy mánie tito lidé připodobňují k drogám jako například pervitin a člověk je opravdu přeplněn psychickou i fyzickou energií - to si ale vyžaduje stejnou daň, jako zmíněný pervitin a tím jsou následné stavy vyčerpání, deprese... Navíc ve stavu mánie jsou tito lidé schopni vymýšlet věci, které můžou mít dlouhodobé sociální následky nejen pro ně, ale i pro jejich blízké. Jak to zmínil Sthephen Fry - plánují nejen svojí budoucnost, ale i budoucnost ostatních... Popravdě nejvíce jsme byli na v pozoru vždycky, když mamka byla ve stádiu mánie než ve stádiu deprese. Naštěstí totiž byla natolik rozumná, že jsme věděli, že by si nic neudělala...
Tak to jsem chtěl jenom dodat... Jinak pěkné video :-)

241

Odpovědět

Maniodepresivní psychóza
http://www.ceskatelevize.cz/porady/1095946610-diagnoza/dusevni-onemocneni/37-maniodepresivni-psychoza/

Deprese
http://www.ceskatelevize.cz/porady/1095946610-diagnoza/dusevni-onemocneni/69-deprese/

30

Odpovědět

Ha, u toho konce mi připomněl mého bratrance, který nevěří, že něco jako autismus vůbec existuje a myslí si, že to ti lidi jen předstírají :-D

664

Odpovědět

Já zas potkal ženskou co si myslí, že gayové jsou dobrovolně gayové jen proto, aby ze sebe dělali něco výjimečného.

604

Odpovědět

+CeckoVšichni gayové co znám, to ze sebe dělaj :D

2637

Odpovědět

+CeckoTo su b***y, nie geyove. Kazdy normalny gay je obycajny clovek ako vsetci ostatni. Tak ako to krasne zhrnuli Key & Peele

480

Odpovědět

+CeckoOgi Oggas, jestli se nepletu, někde uvedl, že zatímco gayové muži se rodí gayi, lesbičky se lesbičkami mohou narodit, nebo se stát v průběhu života (protože omg muh patriarchy!!! >:-( apod.)
V tom samém videu vysvětluje, proč koukat na shemale a futanari je jedna z nejvíce heterosexuálních věcí, kterou lze dělat.

12

Odpovědět

+Cecko@clark456 no a proč to je nejvíc heterosexuální? Jen tak ze zvědavosti, samozřejmě... :D

20

Odpovědět

Odpovědět

Díky za překlad tohodle videa. Stephen je můj oblíbenej herec a komik, mám rád jeho inteligentní humor.
#nohomo

750

Odpovědět

V zajetí vlastní, zničující mysli...

811

Odpovědět

Slo by delat vic rozhovoru nebo dokumentu o ruznych poruchach ci nemocich,byl bych vam velmi vdecny :)

972

Odpovědět

skoro v každém videu je nějaká b***a.. takže poruch je tady dost

4396

Odpovědět

+ZlopánMáš asi těžký život. :-( Nechceš si dát kakao a sušenky, třeba ti to zlepší náladu. :-) Řekl bych pivo a steak, ale na to asi nemáš věk, a pokud ano, tak si za to už můžeš sám. :D
P.S. Židi, homosexuálové a lidé s bipolární poruchou nemůžou za tvůj posranej život.

5114

Odpovědět

+ZlopánDlouho sem čekal kdy nám Zlopán zase potrollí nějaký video :D konečně :D

644

Odpovědět

+ZlopánZlopáne, co řikala máma na vysvědčení? jaktože jsi ještě na internetu?

652