Stephen Fry o Bohu

Thumbnail play icon
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:1 705
Počet zobrazení:28 230

Britský herec a komik Stephen Fry se nijak netají tím, že je ateista. V pořadu The Meaning Of Life With Gay Byrne irské veřejnoprávní televize RTÉ se mu dostalo otázky, co by řekl Bohu, kdyby se s ním setkal před nebeskou branou. Jeho odpověď byla poměrně nečekaná a mnoho věřících šokovala.

Přepis titulků

Předpokládejme, že i přes vaše protesty je to, co tazatel řekl, pravda. Předpokládejme, že je to pravda, přijdete k nebeské bráně a stanete před Bohem. Co by mu/jí/tomu Stephen Fry řekl? Asi bych řekl... "Rakovina kostí u dětí? Proč? Jak se opovažuješ? Jak se opovažuješ vytvořit svět, ve kterém je tolik utrpení, za které nemůžeme?

Není to správné. Je to přímo ďábelské. Proč bych měl ctít rozmarného, zlého, hloupého Boha, který vytvořil svět plný nespravedlnosti a utrpení?" Tohle bych mu řekl. - Myslíte, že by vás pustil dovnitř? - Ne, ani bych nechtěl. Za těchto podmínek bych dovnitř nechtěl. Jsou špatné. Ale kdybych zemřel a byl by tam Pluto, tedy Hádes, a 12 řeckých bohů, byl bych smířlivější.

Řečtí bohové nepředstírali, že jejich touhy nejsou lidské, stejně tak jejich rozmary a nerozumnost. Netvrdili o sobě, že vše vidí, vše vědí, jsou neskonale laskaví a dobročinní. Protože bůh, který vytvořil tento vesmír, pokud ho vytvořil bůh, je zcela jasně šílenec. Zlomyslný šílenec, naprosto sebestředný. A to máme život strávit tím, že mu budeme na kolenou děkovat?

Který bůh by to chtěl? Ano, svět je krásný, ale také existuje hmyz, jehož životní cyklus se odehrává v oku dítěte, které tím oslepí. Vyžere si cestu ven z oka. Proč? Proč by nám to dělal? Mohl vytvořit svět, kde by takové věci neexistovaly. To je prostě nepřijatelné. Ateismus není jen o tom, že nevěříte v Boha.

Je i o tom, že pokud by existoval, jaký bůh by to byl? Je očividné, že je to ďábelská zrůda, která si nezaslouží náš respekt. Pokud se ho zřeknete, svět bude jednodušší, čistší a mnohem přívětivější. Toto je rozhodně nejdelší odpověď na tuto otázku, kterou jsem kdy dostal. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (314)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Pokud se zřeknete Boha, nezůstane Vám už žádná naděje.....

023

Odpovědět

Pokud věříš v Boha tak Ti už nic jiného nezůstalo a věříš v NIC. Já raději věřím, že se budu mít líp.

80

Odpovědět

hlavní vtip je v tom že křesťanství není založené na Kristu ,ale právě proto aby ho korigovalo. Přeci jenom jeho myšlenky jako například že na mincích je vyobrazen císař tak by měli patřit císaři a bohu to co je boží. Nebo nikoliv v chrámu ,ale v srdci hledej boha. Jsou pro církev nepřijatelné. A tak připlácly ke Kristovu učení starý zákon a že kdykoliv se to hodí tak vytáhnou starý zákon a jeho ideologii a ve zbytku času tvrdí že starý zákon neplatí.

40

Odpovědět

Ja to vidim takto.Ak ste citali o Sitchinovich Annunakoch.Vsetky civilizacie,Mayovia,indiani,Egypt,krestania hovoria o tom,ze boh prisiel z neba.Si mislim,ze nieco na tom Sitchinovi bude.Sme vytvorom vyspelej civilizacie,bohom z masa a kosti.Preto ani ludom nepasuju tie skomoleniny o ducovnom bohovy,zazrakoch a pod.Treba sa na to pozerat modernymi ocami a nie este stredovekym rozumom.

05

Odpovědět

Biblia,nabozenstvo nieje o tom klanat sa bohu,ako to je aj pisane..nebudes sa klanat inym bohom,ani vytvarat obrazy boha(tak nejak).Je to o uceni ludi etike a moralke.Vedenie ludi za rucicku,aby sme zili v pokoji a harmonii.Vid Sodoma a Gomora.A nadavanie na boha je ako nadavanie deti na svojich rodicov.Nabozenstvo je dolezite vo vyvoji ludstva.

017

Odpovědět

Jak to napsat..vira je podle me nesmysl, neco co si lide vymysleli aby se citili lepe. Udelal jsi neco...par bla bla bla a je ti odpusteno. Adam a Eva? Buh zakazuje incest..a pri tom oni š.kali a dnes je nekolik bilionu lidi.

V jedné věci ale je Bible zajedno v celém svém obsahu – smilstvo v jakékoli podobě je nepřípustné porušení Božích pravidel. Smilstvem je biblicky vzato jakýkoli vztah, který se odehrává mimo manželství muže a ženy. Mám-li být adresný, tedy jakákoli forma cizoložství, sex bez uzavření manželství, homosexualita, bisexualita, či incest.

citace z jedne biblicke stranky.

Pokud tedy buh zavrhuje incest, jak mohli Adam a Eva, dva lidi na zemi mít tolik potomku?
Jednoduse, rozmnozovali se mezi sebou...tudiz incest. Ten ale sám buh zakazuje..jak to tedy je?

Pak je tedy bible nesmysl a buh neexistujePokud ale existuje, jak buh mohl na zemi dovolit tolik krutosti,válek a apodobne ?

Dílo dabla? Pokud je ale buh vsemohouci, tak by tomu zabranil ne?

V tom pripade pokud buh neni.. EVOLUCE.. Opice a až do dnes lidé.

Jinak podle bible, zlí skončí v pekle a dobří lide v nebi? proc? Vrah ve vezeni prejde na viru a je mu najednou odpusteno a skonci v nebi?

Ted nebe a peklo.. proc by lide co si uzivali meli skoncit v pekle?

Vidim to tak... Nebe = nuda. (harfy,klid,pohodli a búh) ...pro ty zabednece co veri.
Peklo = zábava.(sex,hudba,teplo a zábava) .. pro ty co si uzivali zivota.

Nesmysl. Muj nazor.
Buh neni a neexistuje. Buh napsal deset prikazani,ktere ani sama cirkev nedodrzuje. Bibli napsal clovek.

Bibli psalo přibližně 40 mužů v průběhu 1 600 let.

Konec...

70

Odpovědět

Tak toto ja nemôžem ani dopozerať.To sa nedá počúvať(pozerať titulky :) ) Takéto detinské hlúposti o bohu.
Kedy už ludia začnú používať rozum.Keď už,tak ak je (duchovný) Boh,tak aj Satan,ktorý asi dáva tým deťom rakovinu.
Treba si hlavne prečítať Bibliu.To je,pokial viem,jediná vec(?),ktorú nám Boh dal.Zdroj informácií o bohu a veciach okolo toho.A nikde sa tam nepíše,že keď človek zomrie,pôjde do neba,alebo pekla."Na konci sveta..",ludia vstanú z mrtvych(neviem už presne ako to je),aj to len nejakých 120 000,so znamením na čele.
Ludia si to poprekrúcajú a tárajú kadejaké nezmysli.Biblický boh nieje žiaden duch,ani žiadny duchovia neexsistujú.

129

Odpovědět

upřímně, Pokud někdo zplodí takový nesmysl jako vy. Tak nemá právo mluvit o rozumu.

Podívejte se mám spokojený život jsem počestný a spořádaný občan. K okolí jsem hodný a milí. Nepotřebuji peklo, nebe, boha, ďábla ani další jiný nesmyslný vymyšlený kraviny. proč můj život nic neřídí a nepotřebuji ani nic nadpřirozeného. A ještě abych to vymyšlené nic bezmezně uctíval za to, že pro mě nic nedělá a neudělá.

Jen hlupák nebo slabá osobnost musí věřit v imaginární výmysl aby.... ? Já nevím. Kdyby byla víra v boha aspoň životní oporou mě spíš ale přijde že je to koule na noze.

00

Odpovědět

Náboženství ať je jakékoliv je zlo. Způsobuje války a utrpení. Celá víra v boha je založena na jedné jediné knize která byla v průběhu těch dvou tisíců let přepisována tolikrát že to ani není spočítané. Když hrajete tichou poštu tak skončíte s uplně jiným slovem než na začátku. Věřím že s biblí to bylo podobně. Stejně tak nikdo neví jestli to nebyla jen sbírka různých povídaček které se vyprávěli dětem aby usnuli (nebo neusnuli?), které možná měli reálný základ, ale jinak byly zcela vymyšlené. Plně se s tímto velice inteligentním člověkem stotožňuji. Doporučuji shlédnout i toto: https://www.youtube.com/watch?v=dGswxy8500I

91

Odpovědět

Stephen Fry je kvůli tomuto záznamu momentálně vyšetřován Irskou policií pro podezření z porušení "zákona o rouhání".

https://heatst.com/entertainment/british-comedian-stephen-fry-under-criminal-investigation-for-blasphemy/

11

Odpovědět

Ještě pro doplnění - přidávám seznam Evropských zemí, kde je rouhání trestné. Pro srovnání - za rouhání je možné trestně stíhat také v Rusku, Turecku a jiných nábožensky konzervativních zemích

http://archiv.ihned.cz/c1-63455880-i-v-evrope-mame-zakony-proti-rouhani

41

Odpovědět

chudák. Snad to dobře dopadne. Člověk by si ve svobodné zemi měl právo říkat co chce. Asi si to bůh žádal...https://www.youtube.com/watch?v=H1UICATqCLw

22

Odpovědět

Jestli má ten týpek pravdu, nebo nemá, nemůže nikdo vyvrátit, ani potvrdit. Téma jestli Bůh je, nebo není, tu bude stále. Nic méně... Poslední věta, kterou řekne, se mi líbí nejvíc a sice: Pokud se ho zřeknete, svět bude jednodušší, čistší a mnohem přívětivější.... Trochu bych tuto větu přeformuloval. Ne, aby narážela přímo na Boha... ať je to Bůh kteréhokoliv náboženství, ale spíš na lásku k němu. Lásku k Bohu. A jak jistě moudří lidé víte... láska je citem. A přes zástěrku citů nebývají všechna naše rozhodnutí správná. Představme si scénu z nějakého historického filmu, kde se zrovna schyluje k upálení a přijde poslední výzva k lidem: Kdo je pro jeho(její) nevinu, nechť vystoupí....... A ten s největší mocí vykřikne: Upalte ho (jí), Bůh si to žádá!!!! .... A na tyto slova se rozhuláká celý dav ve stejné víře... Vedle toho i z důvodu, že na lidi působí síla davu, ve kterém by se jedinec při odchýlení stal štvanou zvěří... opravdu nemilý pocit. Mně osobně se z toho trochu zvedá kufr. Nezpochybňuji Boha, ani ho nevyvracím...... Vyvracím city, které oproti kognitivnímu jednání dokáží člověka přivést do záhuby. Chceme žít s láskou k Bohu? Chceme jednat, tak jak je podle Něj správné? ....vidím ten argument: Bůj je neomylný... proč se Jím neřídit :D

42

Odpovědět

Budu se trochu držet tématu - ty starší civilizace a jejich náboženství (Egypt, Mezopotámie) brali život pouze jako přípravu na smrtelný život - jednalo se o státy, kde vládla monarchie, teokracie. Novější formy (Řecko, Vikingové, Galové, Keltové) se už zaměřovali na život a náboženství bylo doplňkem k němu. V těchto kulturách fungovala jistá forma demokracie a rovnosti mezi lidmi. A moderní monoteistická náboženství jsou náboženství, zjednodušeně hlásají, že tenhle život je jenom příprava na ten další....
Snad se na tím někdo zamyslí ;)
Takže na Poseidóna, Thóra a Teutatise!

142

Odpovědět

Ten člověk neříká to co říká proto, že tomu rozumí, ale proto, že je frustrovaný a nas...ý, že tomu nerozumí. Stále říká proč ? Jeho problém stojí ne dvou nohách. 1. nějak si představuje Boha, jaký by měl být a jak svět stvořil. Ale protože je to úplně mylná představa, tak mu do toho samozřejmě to zlo nezapadá a logicky vše svádí na Boha. A má vztek. 2. Nikdy nepřijal Biblické vysvětlení stavu světa. Celá věc je totiž právní záležitost. Jestliže člověk, bývalý majitel dokonalé Země, Zemi ( i sám sebe a své děti) legálně předal zlé mocné duchovní bytosti, pak právně Země s každým kdo na ní žije patří té bytosti. Bůh nemá právo zasahovat do života lidí, kteří Ho o to nepožádají. Kdo ovšem žádá Ježíše Krista o záchranu, ten je z rukou toho zlého osvobozen. Ježíš Kristus totiž zaplatil - té zlé bytosti - za životy lidí, kteří Ježíše o to požádají. A ta zlá bytost ( Bible jí nazývá ďábel ) MUSÍ toho člověka propustit. Prosí-li za své děti, tak i děti. Této informaci se říká evangelium. Křesťanský život potom pokračuje úspěšně tehdy, když vírou člověk zůstává žít v Božím království , fyzicky tady na zemi. Pro více fundovaných info pište : marek.sabau@centrum.cz nebo www.milost.cz

954

Odpovědět

Takže ty chceš říct že pokut se přidám na stranu boha tak veškeré zlo co jsem udělal je pryč?Tak to je vira leda na dvě věci. Tým pádem masový vrah a násilník na konci svého života se chytí s Ježíšem za ručičky a tradá do nebe. A co takový nevěřici cely život byl slušný a skonči v pekle. Tak to je dobra výmluva na všechno.A pokud nás vede boží cesty kde je ta možnost volby.Zabil jsem 10 lidi "ale to je cesta boži" Vysrat se na bibli.

404

Odpovědět

Kresťansku Bibliu nechápem.Ja sa zaseknem hned pri Adamovy a Eve .Som otec troch detí a vidím to takto.Predsavte si,že svoje dve 3ročné deti,ktoré ešte nerozoznaju dobro a zlo,dám do detskej izby,kde medzi hračky na zem položím ostrý kuchynský nož.Zakážem im dotýkať sa noža a odídem,ale všetko spoza dverí sledujem.Moj další,25 ročný syn vchádza do izby a presviedča deti,aby sa hrali z nožom.Oni ho posluchnu a porežu sa.Vtedy vchádzam ja-nepoviem ani slovu 25 ročnému,ale vyhodím tie 3ročné z domu,pretože neposluchli.Ešte za nimi kričím,nech sa živia sami a preklínam aj ich potomkov.Vraciam sa dovnutra a spokojne si otváram pivo...Pripadal by som vám ako dobrý,milujuci a láskavý otec,alebo ako sadistický psychopat,...Pretože toto je príbeh o Adamovy a Eve,rajskej záhrade,jablku ,Satanovy,ale hlavne o židovsko kresťanskom Bohu....

791

Odpovědět

Chápu tvůj problém, ale pětadvacetiletý syn rozhodně potrestán byl a o dost více než batolata. Navíc přirovnání k batolatům sice poukazuje na vzdálenost mezi člověkem a Bohem, ale není tak docela výstižné, protože batole opravdu nechápe a nemůže chápat, že by pořezání nožem mohlo být špatné, což nebyl tak úplně případ Adama a Evy. Nicméně příběh o pádu se stejně "nedá" brát doslovně, je to v zásadě obraz člověka jako takového, který si může zvolit dobro, ale často si volí zlo. Proto svět potřebuje vykupitele, protože člověk sám své chyby nevykoupí. Nicméně výklad knihy Genesis (a zvlášť prvních kapitol) je velice složitý úkol, já sama jí nerozumím tak, abych mohla s jistotou prohlásit, že moje interpretace je správná, takže se ti vůbec nedivím, že s tím máš problém, a rozhodně nechci to, co jsem výše psala nějak ultimativně prosazovat, protože nejsem žádný expert na bibli, ale nedalo mi to, abych nereagovala.

310

Odpovědět

Ruku na srdce! Kdo z vás v The Sims nikdy nikoho nezamordoval, prostě jen tak, ze srandy? :D

Ale souhlasím se Stephenem :D

371

Odpovědět

Rakovina kostí u dětí ? Proč ?
Bůh odpoví: Protože jsi potomek svého otce Adama. Zdědil jsi to, co tvoji rodičové zaseli. Prokletou Zemi.
Mohl jsi se stát synem Kristovým, kterého jsem ti poslal na pomoc a měl bys naději na lepší dědictví. Ty jsi však ve stejné vzpouře, jako tvůj praotec Adam. Tudíž tě čeká smrt, kterou sis s takovým nadšením zvolil, jak malé, rozmazlené a vzteklé dítě. Nikde není psáno, že jsi musel žít. Z ničeho to nevyplývá. Na "evolučně obživlých" kamenech na Zemi, Marsu ani Měsíci to není napsáno. Jsi jen drzý a nevděčný prach a do prachu se vrátíš!

884

Odpovědět

Promiň omlouvám se že to musím napsat, ale tohle je asi ta nejdebilnější možná odpověď, kterou by teoreticky bůh mohl dát.
Proč by děti měli trpět za činy svých rodičů?
A co je lepší? Narodit se a celý život trpět (zažívat bolest) nebo se vůbec nenarodit?
Ale nejvíc odpudivej je ten arogantní tón celého příspěvku.

Pozn: pokud byl příspěvek myšlen ironicky, tak se omlouvám, nepoznal jsem to.

905

Odpovědět

+mmmmmSouhlasím s oběma názory.

214

Odpovědět

+mmmmmNo mě to dává smysl. Pokud by bůh něco takového odpověděl znamenalo by to, že je bůh (budu citovat Stephen Fry) "Rozmarný, zlý a hloupý"

1:0 pro věřící dokázali že je jejich bůh (pokud existuje) "Rozmarný, zlý a hloupý"

00

Odpovědět

Za mě, jako křesťana musím říct, že jsem skoro rád, že někdo jako Stephen Fry dokáže o jeho pohledu na víru v Boha mluvit takto upřímně a otevřeně. K jeho pohledu: Ona země jako taková není stvořena dokonalá, dobrá dokonce ani ne spravedlivá. Lidem se tu stávají zlé věci zcela nezaslouženě, ať už vinou jiného člověka nebo i čirou náhodou. Význam utrpení v křesťanství je na delší povídání. Ovšem na podobné argumentaci mě vždy zarážela jedna věc.

My zde tady žijeme v bohaté části světa, s dostatkem jídla, dostupnou a kvalitní lékařskou péčí a v míru. Přitom náš přístup k Bohu je lhostejný až urážlivý. To dítě, o kterém mluvil Stephen Fry může reprezentovat tisíce jiných dětí v nějaké zemi třetího světa, které ale přes to všechno z nějakého důvodu stále v Boha věří. A přitom to nejsme my, ale oni, kdo zažívají utrpení! Nyní suďte mezi naší a jejich vírou...

Já mám svůj osobní názor na to, proč tomu tak na této zemi je. Myslím, že spousta zlých věcí, které se lidem ve světě dějí, se děje právě proto, aby jiní lidé prokázali těm postiženým dobrodiní. Bůh zemi tak stvořil, aby nám dal příležitost pomáhat. Je to naše část zodpovědnosti vůči ostatním lidem a náš úkol od Boha tady na tomto světě! My můžeme těmto lidem pomoci!

Stephen Fry svým způsobem položil tuto vážnou otázku před Boha a pokud se v Bohu nepletu, Bůh vždy na takové vážně kladené otázky odpovídá. Věřím, že se tak stane i u Stephena Frye.

1239

Další