Stephen Hawking a Paul Rudd hrají kvantové šachy

Thumbnail play icon
74 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:191
Počet zobrazení:7 558

Dokáže Paul Rudd porazit Stephena Hawkinga v partii kvantových šachů? Podívejte se na krátký film, jehož projekce zahájila One Entangled Evening – konferenci o budoucnosti kvantové fyziky. Role vypravěče se ujal Keanu Reeves.

Přepis titulků

Vítejte v budoucnosti. Je rok 2716. A je opravdu skvělý. Ale málem nebyl. Před 700 lety změnil Paul Rudd běh dějin tím, že světu ukázal, že kdokoliv může pochopit koncept kvantové mechaniky. Podnítilo to chybu invence a důmyslnosti, světlo, které lidstvo dosud nepoznalo. Ale Velký si tuto příležitost málem nechal utéct.

Takže vám v zájmu naší budoucnosti jsme nuceni vyslat tuto zprávu 700 let nazpět po křivce času, abychom zabránili tomuto selhání. NOVÝ E-MAIL OD KEANUREEVES216 CALLTECH UDÁLOST. PROČ TĚ NEPOZVALI? JEDEN ZAPLETENÝ VEČER OSLAVA FEYNMANOVA KVANTOVÉHO DĚDICTVÍ Co to je? Paule, nevzbudil jsem tě, že ne? Máme tu speciální roli pro chlapa, který dostane do držky.

Pro tebe ideální. Bude to znít divně, ale asi jsem od tebe dostal e-mail z budoucnosti, 700 let od teď. To mě nepřekvapuje. Nestárnu. Jakmile mistrně ovládnu provázání, komunikace napříč časem bude otevřená. Jo, to dává smysl. Až budeš příště mluvit s mým budoucím já, zjisti, jestli ještě jamuju s mou kapelou. - Už pokládám. -Jasně... Ahoj, tady Paul Rudd.

Volám, abych zjistil, proč jste mě nepozvali jako řečníka na Jeden zapletený večer. Stephen Hawking? Může mě uvést. Nulová akreditace? O čem to mluvíte? Jsem v SAGu. VYZVI HO NA PARTII KVANTOVÝCH ŠACHŮ. PROVÁZANÍ JE KLÍČ. Dobře.

A co kdybych vašeho ctěného experta obehrál v partii kvantových šachů? Vítěz bude mít řeč. Veřejně? Zítra? Žádný problém. Jasně že můžu. Brnkačka. Levou zadní. Haló?

Haló? Ahoj, Siri, mohla bys zavolat Stephenu Hawkingovi? Volám Stephenu Hawkingovi. PŘÍCHOZÍ HOVOR Ahoj, je tam Stephan Hawking? Tady doktor Hawking. No, tady je pan Rudd. Kdo?

Úřední hodiny jsou od tří do pěti. Ne, já volám, abych... vás vyzval na partii kvantových šachů. Vítěz bude dělat keynote na Cal Poly. Myslíte Caltech? Co vás opravňuje k nahlédnutí do kvantové mechaniky? No, jsem člen Herecké rovnosti.. to jsou herecké odbory, ale taky jsem byl v kvantové říši. Já jsem...

tam byl, viděl a cítil to. A co ty, hlavoune. Co jsi dokázal ty? Dobře, pankáči. Jsi ve hře. - Rozdrtím tě jako mravenčího muže. - Takže mě přece jen znáš. Uvidíme se online v 17:00 GMT. GMT? Co je GMT? To je něco jako LOL? ANT-MAN VS. HAWKING KVANTOVÉ ŠACHY. POTEČE KREV. STEPHEN HAWKING PŘIJÍMÁ VÝZVU NOVÁ ŠACHOVÁ HRA?

ZÁPAS VĚDY KVANTOVÉ ŠACHY: HRA Z BUDOUCNOSTI? NOVÁ ZPRÁVA OD KEANUREAVES2716 Kvantové šachy jsou variantou klasických šachů, ve kterých je každá figurka obdařena kvantovými silami. Například tato královna. Odemkni její skutečné schopnosti a kvantová královna se může během jediného tahu pohnout dvakrát.

Háček je v tom, že existuje stejná šance, že se královna nikdy nepohnula. Protihráč může napadnout kteroukoliv z pozic dámy a přinutit ji tak odhalit její skutečnou polohu. A královna tam náhodou opravdu je. Kvantový tah střelce se tak anuluje. Královna vyhrává. Ničemu z toho nerozumím. To je jen letmý pohled na nové možnosti.

Plná síla kvantových šachů je mnohem větší, jak se ještě ukáže. PROHRÁL JSI! Asi prohraju. PROHRÁL JSI! Někde tu musím mít knihu o hraní šachů. BOBBY FISHER UČÍ ŠACHY STEPHEN HAWKING TEORIE VŠEHO KVANTOVÁ FYZIKA PRO DĚTI PROHRÁL JSI!

Légalův mat! Už nikdy. Už nikdy! ŠACHY PRO BLBCE PRVNÍ ČTENÍ ČÍSLA HARRY POTTER A VĚZEŇ Z AZKABANU VYHRÁL JSI!

Jo! Myslím, že jsem připraven. Připraven, Paule? Bude to rychlé a bolestivé. Bolestivé? To je asi překlep. To není překlep. Ve 12:03 východního standardního času 12. ledna 2016 začal boj o budoucnost.

Je to příběh, který se předává již celé generace. Hra začala tím, co vypadalo jako běžné zahájení hry. Ale dr. Hawking chystal herci Ruddovi past – Légalův mat, která mohla ukončit hru i naši budoucnost, aniž bychom dostali šanci. LÉGALŮV MAT? TOHLE MU NEZBAŠTÍ NEVEZME MU KRÁLOVNU, ŽE NE? No tak, to je Légalův mat.

Snaží se mě porazit klasickými tahy. NECHRÁNÍŠ SI KRÁLOVNU. TO JE ALE ZAČÁTEČNÍK. PROHRÁL. VÍ VŮBEC, S KÝM HRAJE? Zabralo to skoro pět minut. Kolosální ztráta času. Nachytal ses na jeden z nejstarších triků.

Šachmat. Jo, Redmayne. A ty ses nachytal na jeden úplně nový. Schrödingerův král. Král herce Rudda byl nyní na dvou místech zároveň v kvantové superpozici. Doktor si musel vybrat jen jednu a doufat, že se vlnová funkce zhroutí v jeho prospěch. Superpozice. Možná, že ten chlap není Rubikova kostka, ze kterou jsem ho měl.

Stejně jako proslulá Schrödingerova kočka byl Ruddův král zároveň mrtvý i naživu. A díky této nejistotě hra musela pokračovat. Jen oddaluješ nevyhnutelné. Jen hádám, ale zníš ustaraně. Myslíš? Pomocí brilantního protiútoku Hawking vyrovnal hrací pole. Hra se proměnila ve vyčerpávající maraton. HAWKING TO MÁ V KAPSE.

DEJ SE DOHROMADY, RUDDE. HAWKING SI S NÍM JEN HRAJE. Past za pastí, oslabení za oslabením hra pokračovala. Ale nakonec se štěstí přiklonilo k doktorovi. Ruddovi zbývaly dvě poslední figurky, naše budoucnost visela na vlásku. RUDD SKONČIL. TO NENÍ DOBRÉ.

OBRAŤ SE K BOHU. A teď jsem tě dostal, Briane Fantano! Musím uznat, že to byla dobrá partie. Zachovej si nějakou důstojnost. Dobře, můj král je v superpozici. Mám jen jeden tah, abych to otočil. Jak můžu dostat střelce na okraj, když tam mám krále? Moment...

a co kdyby sebou mohly figurky procházet? Provázání. Provázání je klíč. Keanu z budoucnosti měl pravdu. Sleduj. Doufám, že to zabere. Jinak mě to bude navždy pronásledovat. Důmyslným tahem si Rudd přichystal poslední šanci na výhru. Osud jeho střelce i krále byl nyní spojen silou kvantového provázání. Co se stalo? Že by porucha? To je jedno.

Končíme. Doktor Hawking využil své příležitosti a kvantovým pohybem udeřil na Ruddova krále. S oběma figurkami ve stejném prostoru bylo pro vyřešení hry třeba kvantového měření. Byl Ruddův král mrtev, nebo byl naživu se střelcem v pozici na mat? VYHRÁL JSI! Jo! - Jo. - Jo, šach mat. Stačí, Keanu. Co bych teď řekl Tedovi, aby to vyznělo? - Zmlkni, Tede!

- Jo, to je ono. Díky. Zmlkni, Tede. V tento oslavovaný den porazil herec Rudd největší mysl své generace doktora Stephena Hawkinga v partii kvantových šachů. Děti, které jednou způsobí revoluci ve fyzice, viděly, jak padají zábrany. Paul otevřel okno do vesmíru možností. Má přítomnost a vaše budoucnost mu budou navždy vděčné. Jak? Já se tvého střelce ani nedotkl! Provázání, doktore Hawkingu.

Obklopuje nás a prochází námi. Drží galaxii pohromadě. Nerde. KAŽDÝ MŮŽE KVANTOVAT Překlad: sethe www.videacesky.cz

Komentáře (17)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jako za mě 5 hvězdiček :D, a ten konec s kvantovým provázáním mě rozsekal...

30

Odpovědět

to čo bola za somarina ? obyčajné bláboli. šachy sú šachy, žiadne kvantové neexistujú a ich princíp taktiež je vymyslený a pravidlá neexistujú tiež. to aj ja dokážem na človeče nezlob se si v hlave vytvoriť iné pravidlá, nikomu o nich nepovedať a natočiť potom video ako s tými novými pravidlami hýbem figúrkami a nazvem video kvantové človeče nehnevaj sa.

016

Odpovědět

v dávných dobách se i šachy musely vymyslet... a pak se vymyslely kvantové http://sciencemag.cz/kvantove-sachy-kuriozita-nebo-neco-vic/

ale já mám takovou debilní vlastnost, že přestože jsem dobrej troll, tak nepoznám když mně někdo trolluje :D

20

Odpovědět

+JCMurphyDíky za poučný odkaz.

00

Odpovědět

+JCMurphyNo dobre existujú ale malo by sa to volať predsalen inač, ponevač sa tam hádže kockou. a ťahy sú ako normálne tak dvojité, čo je modifikácia normálnych šachov. šachy by mali ostať šachmi.

01

Odpovědět

Kdo přerušil sledování videa aby na youtubu shlídnul video s kočkopicí? :D

43

Odpovědět

nechápem hodnotenie. Šak to bolo geniálne. Dakujem ze preklad ;)

152

Odpovědět

A co je na tom geníálního? Těch 11 minut nudy, nebo čehokoliv?

1611

Odpovědět

Jestli to náhodu nebude tím, že plně si to užije jen člověk, který hraje šachy, ví něco o kvantové fyzice, obdivuje Hawkinga a líbil se mu ant-man a matrix. A těch hádám asi moc nebude.

201

Odpovědět

+HAL 9000Ano, společný průnik všech těchto podmnožin bude velmi malý.

40

Odpovědět

+HAL 9000Spíše "Dobrodružství Billa a Teda" (i když částečně to byl i Matrix) :D

00

Odpovědět

Škoda jen, že kdo neviděl Billa a Teda si to tolik neužije. Ale jinak docela dobrý.

41

Odpovědět

Parádne, ďakujem za preklad. :)

82

Odpovědět

Rádo se stalo.

40