Stephen King u Craiga Fergusona

Thumbnail play icon
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:846
Počet zobrazení:14 387

Máme tu pro vás rozhovor s dalším slavným americkým spisovatelem. Tentokrát jde o samotného mistra hororového žánru Stephena Kinga. King se narodil v roce 1947 v Maine, kde později vystudoval angličtinu a tvůrčí psaní se zaměřením na učitelství. Poté, co se jeho první román Carrie (1973) stal bestsellerem, se ale King mohl psaní začít věnovat na plný úvazek. Tento horor o narušené středoškolačce s telekinetickými schopnostmi proslavila hlavně závěrečná scéna na školním plese a kdokoliv tuto knihu zná, jistě mu na mysli okamžitě vytane kýbl prasečí krve. King je autorem spousty dalších známých titulů, z nichž mnoho bylo zfilmováno. Jmenovat můžeme například Osvícení, Řbitov zvířátek, To, Misery, Zelenou míli nebo sérii Temná věž.

Tento rozhovor byl odvysílán 6. 8. 2012.

Přepis titulků

Vítejte zpátky. Nikdy jiný to neviděl. Jen vy. Viděli jsi to jen vy. Teď se vrátíme k naplánovému programu CBS. Ahoj, všichni! Vítejte zpátky! Mým prvním dnešním hostem je legendární spisovatel. Americký génius. Ikona literárního světa. Jeho poslední kniha, Temná věž: Vítr klíčovou dírkou...

která je určitě v Temné věži... On to asi vysvětlí líp než já. Umí se skvěle vyjadřovat. Je to přece Stephen King! Stephene, slyšíš je? Tak. - Máš tu skvělé publikum. - Jsou ohromení, že jsi přišel. Musím uznat, že já taky. - Já taky.

- Podle mě je skvělé, že jsi přišel to tohohle temného, strašidelného sklepa. Asi jsi tu jako doma. Takže ten vítr fouká klíčovou dírkou Temné věže. No... Těžko se to vysvětluje. - Je na to potřeba celá knížka? - Ne. Moje žena pro to má název, který tady nemůžeme říct, ale... Klidně ho říct můžeme. Jsi na správném místě.

- Tohle je... - Ne. - Dobře. Líbí se mi na tobě, že na obalech knížek vždycky vypadáš tak mile a přátelsky. Jsi milý a přátelský muž, ale tahle fotka říká... - "Štveš mě." - Tak trochu jo. - Jo. Ten chlap vypadá dost naštvaně. - Ne naštvaně. Jen strašidelně. - To jsou jen hemoroidy. - Ty máš hemoroidy?

- Radši bych o tom nemluvil. Zjevně jsi tuhle show ještě nikdy neviděl. Tím vždycky začínáme. Dobře. Rád bych mluvil o psaní. Nejen o tvojí knížce O psaní, ale i o psaní obecně. Jsi tak trochu představitelem vlastního žánru. V dnešních knihkupectvích jsou ostatní spisovatelé a pak Stephen King... Stojí tam různí gotici a tak. Opravdoví lidi, nemluvím o fanoušcích Stmívání.

Před Stmíváním a Padesáti odstíny šedé to tak bývalo. Teď mám trochu pocit, že v mých knížkách... - chybí sex. - Ne, ne, ne. Jsi mistrovský spisovatel. Teď mluvíme o pornu pro analfabety. Tohle je skutečné spisovatelství. Ale když jsi začínal... Vždycky jsem si myslel, že musíš být fanouškem H. P. Lovecrafta. Jednu dobu jsem četl hodně Lovecrafta a Poea, ale nejvíc mě ovlivnili kalifornští spisovatelé.

- Ray Bradbury... - Vážně? - A Richard Matheson, - který napsal Já, legenda. - Jo. To mě překvapuje. Vždycky jsem si spíš představoval, že chodíš po Nové Anglii, všude strašidla... Zjevně jsi nikdy nebyl u nás doma. Moc bych se bál. Ne.

Jsem ženatý už čtyřicet let a moje žena se mě nebojí. - Musím vynášet smetí a psát knížky. - Jo. Lidi asi očekávají, že spisovatelé budou stejní jako jejich knížky. Můj kamarád Charlie Higson píše... zombie knížky pro teenagery. Vůbec není... Jen když jdeme do restaurace, vždycky si dá krvavý steak, což mě vyvádí z míry. Myslíš, že do svojí práce dáváš všechnu svou temnotu? Je to pro tebe něco jako odsání vředu?

Odstraňuješ tím nějaký hnilobný... hnis v duši, který musíš... Potřebuješ vytlačit ten temný, odporný, toxický, zhoubný... - Vyleze to ven jako... - Jo. - Jo, tak. - Jako když ti z hrudi... - Ne. - Ne? - Ne. Popravdě bys... normálnějšího člověka nenašel. - Ale to bych řekl, i kdyby to nebyla pravda.

- Jo. Pravdou je, že netuším, kde se to bere. Když dělám hodně rozhovorů s tiskem, jdou na to nenápadně. Řeknou: "Mimochodem... Jaký jste byl jako dítě?" Podtextem té otázky je: "Co vám tak zku*vilo dětství... že jste skončil takhle?" Protože... - Co ti teda zku*vilo dětství?

- Počkat. Počkat. Všichni máme takové freudovské sklony. Prostě to tak je. Vždycky mě lákaly příběhy. Obzvlášť věci z každodenního života. Kdysi jsem měl úžasný nápad na příběh s názvem Dámské toalety, což je jediné místo, kam Superman nemůže. Byly by na letišti. Mělo to začít tak, že muž a jeho žena chtějí stihnout letadlo. "Zlato, potřebuju si jen odskočit." Jde dovnitř a už nevyjde ven. Za chvíli přijde další pár.

Ona vejde dovnitř a už nevyjde ven. Ti dva muži venku stojí a neví, co dělat. Chtěl jsem tam shromáždit všechny muže a... Ale nikdy jsem nepřišel na to, co se tam dělo, takže... Takže jsem to nenapsal. Úplně jsi mě navnadil a pak jsi prostě přestal. Říkal jsem si: "Jo, jo!" - Musíš snad na vlak? Co se děje? - Ne. Problémem je, že ti platí velké peníze za to, - že jsi schopný to dokončit.

- Jo. Jednou ze skvělých věcí na televizních seriálech je, - že nikdy nic dokončit nemusíš. - To nemusíš. U čehokoli pro televizi. Prostě něco načrtneš a odejdeš. Tak to dělám já. Bum a hotovo. Je to tam. Problémem je, že když něco napíšeš, zůstane to tady po tobě. Až ukončíš svůj koloběh utrpení... Až vstoupíš na dámské toalety... - Tohle tady pořád bude.

- Otázkou je, jestli to někdo bude číst. Jo. Myslím, že podceňuješ svoji pozici. Svým způsobem... Jak moc mi na tom bude záležet? Nemyslím si, že budu postávat v knihovnách všude po světě. "Vem si moji knížku." Myslím, že možná jo. Možná to dělat budeš. - Je to skvělý nápad. - Navíc... Kdyby existoval posmrtný život, neměl bys lepší věci na práci?

Já nevím. Možná je posmrtný život ještě nudnější než tenhle. Možná si spíš říkáš: "Táhne se to donekonečna." Jsem rád, že jsem tady, - protože je to tady plné optimismu a rozveselilo mě to. - Jo. Já vím. Víš, co rozveselí mě? Reklamy. - Tady to máš.

- Díky. Díky, Stephene. eBay. Jsem fanoušek tvých knih, ale obzvlášť mě zaujala knížka, kterou jsi napsal před pár lety, možná před 10 lety, která se jmenovala O psaní. - Rozebral jsi v ní samotný proces. - Jo. A napsal jsi o něm knihu, což mě fascinovalo. Je to dobrá, zajímavá kniha. Před chvílí jsi říkal, že nevíš, kde se tvoje nápady berou.

Jsi jungián? Věříš v kolektivní nevědomí? Tak trochu ano. Myslím, že jsou jisté věci, které všichni máme společné. - Jisté mýty a myšlenky. - Jo. Jednou z věcí... Napsal jsem knihu To. A... Tohle je, jak když někdo řekne: "Zahrajte Free Bird." Jo, jo. Ale překvapilo mě, kolik lidí mi řeklo: "Vážně jsi na to kápl.

Když jsem byl malý, hrozně jsem se bál klaunů." Všichni, kdo už někdy klauna viděli, ví, že vůbec vtipní nejsou. Nevím, proč si myslíme, že jsou. - Jsou to ožralí bezdomovci, co vás chtějí zabít. - Máš pravdu. - Tak to dětem připadá. - Jo. Vezmeš to dítě a hahahá... Dítě začne šílet. Ale postava klauna je stejná v mnoha různých kulturách a společnostech.

A děti na ně všude mají stejnou reakci. Do té míry jsem asi jungián. Znáš Červenou knihu? Nemáš náhodou kopii Červené knihy, kterou Jung napsal? Jsou tam mistrovské kresby a texty. - Znáš... - Netuším, o čem to mluvíš. - Vážně? Bude se ti to líbit.

Mezi lety 1914 a 1918 tak trochu zešílel a zavřel se v domě. Řekl, že všechny jeho myšlenky ho napadly právě během těch čtyř let. - Vážně? - Jo. Myslíš, že to tak máš taky? Bylo nějaké období, ve kterém sis to taky říkal? Jednu dobu jsem měl pocit, jako by se ze mě všechno snažilo vytrysknout najednou. Nekecám. Bylo to jako... dav uvězněný v otočných dveřích.

Nestíhal jsem to všechno psát. Věci se ze mě jen hrnuly. Myslím, že toho mám dost na to, abych měl co dělat, dokud... - Nepůjdeš na dámské toalety. - No... Dokud nebudu potřebovat, aby mi nějaký milý pán ukázal, kde bydlím, protože jsem to zapomněl. To už se mi stalo. - Kdo vlastně jsi?

- Jo, přesně. Pokládám si tu samou otázku. Nemůžu přestat myslet na ty dámské toalety. Ještě se vrátíš a zahraješ s kapelou, viď? - Ano, to určitě udělám. - Tak jo. Hned budeme zpátky s Davem Berrym. Stephen King. Překlad: qetu www.videacesky.cz

Komentáře (44)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

tak líbí se mi, že umí Craig trochu změnit styl, když tam má serioznějšího hosta

90

Odpovědět

to si tam v 7:17 usral nebo co?? :DD

31

Odpovědět

něco tam slyšet bylo...

30

Odpovědět

Nefunkční :(

10

Odpovědět

Opraveno.

10

Odpovědět

Dobrej rozhovor, občas jsem se i zasmál.

Všimly jste si King pěkně po Klausovsku vzal tu propisku, kterou podepisoval tu knihu?

1965

Odpovědět

Byla jeho (vytahoval ji z kapsy, když se ho Craig na podpis zeptal)

320

Odpovědět

Výborné video díky Kingovi, nic moc kvůli moderátorovi. Moc dílů této talkshow jsem neviděl, ale opravdu ve všem bylo zřejmé, jak moc je divákům diktováno, kdy se mají smát, kdy bučet, kdy lapat po dechu, že si mají stoupnout, když příchází slavný host, ... ano, dělá se to i jinde, ale tady je to vážně přehnané a do očí bijící.

1944

Odpovědět

to je naprostá kravina. Taky se tomu přirozeně směju a když jsou to fanoušci, tak hltaj každý jejich slovo..

206

Odpovědět

Jsem rád, že můj oblíbený spisovatel je takový sympaťák ;) Parádní rozhovor.

282

Odpovědět

nepreložl by si diel s Mythbusters ? http://www.youtube.com/watch?v=GZtJ4E1Ks5k&feature=related

181

Odpovědět

A co trapne ticho, prachy nebo harmonika?

191

Odpovědět

nevím to jistě, ale není to náhodou až u třetího hosta nebo tak?

192

Odpovědět

Zajímavé - Řbitov zvířátek neznám :D

1833

Odpovědět

ne? můžu jenom doporučit, parádní dílko:)

243

Odpovědět

+EndasMohl by mi někdo prosím říct co to je to slovo Řbitov? Nemyslím to ironicky jenom jsem ho ještě nikdy neslyšel(neviděl) a zajímalo by mě proč je to psáno zrovna takhle.

198

Odpovědět

+Endasje to tak, protože je to v originále " Pet Sematary " a v originále je to tak tušim kvůli tomu, že to tam špatně napsaly a vyslovovaly ty maly děcka..:)

211

Odpovědět

+EndasA pan "špatný zadek" nejspíš viděl jenom film, kde to český distributor blbě přeložil (dá se říct "nedopřeložil", takže se v češtině jmenuje "Hřbitov", místo "Řbitov").

204

Odpovědět

Velký chyba. Pro mě hned po To nejoblíbenější od něj. ))

201

Odpovědět

řbitov zviřatek... takto se jmenuje kniha :) kdybys jí četl tak o tom víš.. je to schválně v příběhu totiž hřbitov zvířatek vymysleli děti pro své domácí zvířata.. takže pro objasnění je to tak napsané schválně ,jako kdyby to psalo malé dítě. Je to krásná kniha a vřele doporučuji i pavučinu snů, Carrie a pytel kostí.

190

Odpovědět

Rozhovor super a King je vážne pohotový a vtipný, ale bylo to snad poprvé, co sem se nemohl zbavit dojmu, že je ten smích dodanej. Resp. pokaždé to znělo tak studiovsky (ne)stejně a lezlo mi to na nervy...

203

Odpovědět

"TO" je dokonalost sama.. Hltala jsem každý slovo a pořád po večerech koukala ke dveřím jestli náhodou neuvidim Pennywise...:p

210

Odpovědět

Dobrý rozhovor, zrovna asi 2-3dny zpátky jsem na něj koukal na youtube .)

196

Odpovědět

Ten začátek byl megatrapnej. Co ty první tři hlášky? Nikdo jinej to neviděl, jenom vy "smích" jenom vy "smích" Vraťmě se k programu "smích". Jim tam pouští klimoškou ňáký hihňací svinstvo, že se smějou po každý větě? Rozhovor už byl dobrej, ale ty stupidní úvody fakt nemusim lidi...

2042

Odpovědět

nech sa na mna nikto nehneva ale mne pride Ferguson dost preafektovany /usa to ma isto rada/ a najdivnejsie mi je ze divaci sa smeju 1s predtym nez dopovie vetu.../chapem ze tam maju tabulky kedy sa smiat kedy bucat kedy dychat a podobne/...ozaj nie je nic lepsie na preklad ? realnejsie bez umelin...uz radsej fakt tu banasovu...

1979

Odpovědět

Nebudu ti brát tvůj názor, ale dovolím si říct, že vzhledem k tomu, jaké to má hodnocení se to ostatním nejspíš líbí, takže myslím, že to za překlad stálo...

205

Odpovědět

+LadyJoker9Každej dal 10 jen když si přečetli King

2057

Odpovědět

+LadyJoker9ale ja nehovorim ze to zato nestalo...isto to ma vela fanusikov...len mi vadi ze je to pre mna umele...mam z toho pocit ze je to hrane a falosne co asi aj bude lebo ten smiech ludi je ozaj skor ako dokonci clovek vetu...by som povedal ze tam ani publikum nie je a len to pustaju do zvuku k slovam...a sem tam ukazu vzorku ludi...a preto by som radsej nieco europske..ake take cosi je...

1934

Odpovědět

Můj NEJOBLÍBENĚJŠÍ spisovatel :)

234

Odpovědět

Tak na Stevena nezkoušel ani harmoniku ani trapné ticho......

212

Odpovědět

Poslední dobou od tohohle Craig upouští. Asi ho to omrzelo :D

200
Další