Super Mario Brothers jsou největším surrealistickým dílem

Thumbnail play icon
74 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:200
Počet zobrazení:3 791

Už jste při hraní video her někdy pomysleli na to, jak šílené a absurdní se mohou zdát? Přijde vám rozbíjení cihel hlavou za účelem získání peněz úplně normální, nebo jste se nad tím alespoň jednou zamysleli? Možná naše oblíbené video hry mají s uměním společného víc, než si myslíme.

PBSIdeaChannel je youtube kanál hledající pojítka mezi dnešní pop-kulturou, technologií a uměním. Mnohdy rozebírají opravdu zajímavá témata, nad kterými se vyplatí popřemýšlet. Super Mario Brothers jako jedno z největších surrealistických děl v současnosti je jedno z nich.

Přepis titulků

To je nápad! Super Mario Brothers jsou největším surrealistickým dílem na světě. Mario vám nemusí připadat až tak divný, protože je významnou součástí naší kultury, ale co kdybyste jej měli vysvětlit někomu, kdo o něm v životě neslyšel? Můžete sníst kytku, po které budete plivat oheň. Chodící houby. Chlápek, který z obláčku háže něco jako pásovce. Želvy, které po vás házejí kladiva a říkají si bratři Kladivouni.

Občas si můžete zajezdit na dinosaurovi, který kadí vajíčka. Tohle nezní jako práce japonského úředníka-koumáka, zní to jako šílencovy bláboly. Taky bych mohl říct: jsme na poušti a rozpouštějí se hodiny! Prší úředníci! Jsou tady sloni, co mají místo chobotů suzafony! Počkat. Tato úroveň nesmyslnosti je přesně ten důvod, proč je Mario mistrovským surrealistickým dílem. Je to trošku komplikované, ale surrealistická umělecká díla se zakládají na myšlence non-sequitur. Non-sequitur je něco jako když máte sen, kde je váš táta sekačka, dům máte ze sýra a cestujeje zpátky časem za Georgem Washingtonem.

Z nějakého důvodu to ale všechno dává smysl. Obří mechanický slon postavený z bojleru? Samozřejmost! Proč tam rovnou nepřidat bezhlavou ženu? Velký kamenný hrad na plující skále! Velmi nepřátelsky vyhlížející okřídlená bitevní loď. Jen do toho, řekněte mi, že to nevypadá jako z Maria. Jediný rozdíl je v tom, že Maria si můžete zahrát, zatímco s Dalího malbou si moc nepohrajete. V době, kdy surrealismus odstartoval, byly takové nápady radikální.

Teď je non-sequitur jednoduše součástí naší kultury, nijak nás nešokuje. Možná za to vděčíme Mariovi. Tak třeba při vystřelování ptáků na budovu, kterou postavila prasata, ani nemrkneme. Nebo při používání obří lepkavé koule, na kterou nabalujeme věci pro krále vesmíru. Protože videohry neustále zpochybňují naši představu o tom, co je normální nebo možné, možná za některé z našich poněkud šílenějších výkonů vděčíme právě jim. V tuto chvíli to vypadá, že v surrealistickém světě možná i žijeme. A to díky maličkému italskému instalatérovi.

K jakým věcem inspiroval Mario vás? Napište nám do komentářů. Žádné sprosťárny. Překlad: ABigWhiteWolf www.videacesky.cz

Komentáře (15)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Možná už jsem zblblej ze supernaturals, ale přijde mně že má strašně psychedelický oči.

180

Odpovědět

podelanej instalater co zabiji zvirata... takle bych to nekomu vysvetlil.... a ten by rek WTF?

186

Odpovědět

Čekal jsem něco hlubšího, ale díky za překlad. Minimálně myšlenku to zasadilo zajímavou.

180

Odpovědět

Poznámka: Mario nerozbíjí cihly hlavou, ale pěstí.
(viz. obrázek)

http://www.google.cz/imgres?num=10&hl=cs&safe=off&tbo=d&biw=1366&bih=667&tbm=isch&tbnid=Jf5jSQIGX8QadM:&imgrefurl=http://bitmob.com/articles/egms-final-milestone-the-legendary-200th-issue-part-2&docid=n__AWDousTDVuM&imgurl=http://i89.photobucket.com/albums/k202/bshirk/12-3.jpg&w=320&h=288&ei=ipn5UMShNsTJsgabi4D4Cg&zoom=1&iact=rc&dur=346&sig=116312845458117189561&page=1&tbnh=141&tbnw=157&start=0&ndsp=23&ved=1t:429,r:1,s:0,i:87&tx=75&ty=74

vím
že na obrázku nerozbíjí cihlu ale animace pro skákání je stejná jako animace pro rozbíjení.

180

Odpovědět

Doufám, že v překládání PBSIdeaChannel budete pokračovat. Je to imho jeden z mála kanálů na YT, které stojí za to sledovat.

182

Odpovědět

Chystám se :)

181

Odpovědět

Myšlenka sice zajímavá, ale moc rozvedený to není... Taky je zajímavej názor, že díky hrám, kde se plní v podstatě nesmyslé úkoly atd. jsme trochu zesurrealištěli, ale nějak nejsem spokojenej s vysvětlením, proč zrovna Mario?...

181

Odpovědět

To mi vytlač hovno uchem jestli je tohle místo AGVN... :(

1835

Odpovědět

Podívej se do programu a zjistíš, že AVGN se vysílá od osmi hodin ;)

180

Odpovědět

+ABigWhiteWolfNevšímej si ho. Je to provokatér a troll :D Nejspíš jedináček, jehož rodiče na něj nemají čas a tak musí svou pozornost získávat jinde :)

185

Odpovědět

Kolik surrealistů je třeba na výměnu žárovky ?
Tři. Dva zapalují žirafu a třetí lije hodiny do vany...

182

Odpovědět

Hey kids! Drugs are OK!

184

Odpovědět

Kids! This is imporant message from uncle Bill: Don't buy drugs. Become a rockstar and people will give you them for free!

182