Prohlídka první GigafactorySvět Elona Muska

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 26
86 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:71
Počet zobrazení:5 855
Gigafactory Tesly v Nevadě by po svém dokončení měla být největší budovou na světě. Uptin Saiidi ze společnosti CNBC nám v tomto videu ukáže to, co Elon Musk nazývá „strojem, který staví stroje“. Kdo z vás sleduje sérii Svět Elona Muska ví, že jsme už navštívili továrnu ve Fremontu a s kanálem Verge i Gigafactory. Tohle video přináší trochu jiný pohled na věc a věříme, že se z něj dozvíte zase něco nového.

Přepis titulků

Právě jedu ke Gigafactory Tesly, která se nachází u Rena v Nevadě. Je obrovská a vidět ji jde už z dálky. Na obvodu celé budovy můžete vidět pro Teslu typickou červenou. Pojďme dovnitř. Překlad: sethe wwww.videacesky.cz Dostal jsem vzácnou příležitost navštívit Gigafactory Tesly. Její název pochází ze slova Giga, měrné jednotky představující miliardu. A jak název napovídá, budova je gigantická.

Je to skoro 500 000 metrů čtverečních pracovního prostoru. Její rozloha odpovídá velikosti asi 33 amerických fotbalových hřišť. A to ještě stavba není hotová. Elon Musk, zakladatel a CEO Tesly, o Gigafactory říká, že je to "stroj, který staví stroje" a že je to součást jeho hlavního plánu, kterým je učinit elektromobily dostupnější. Plánuje toho dosáhnout tak, že bude masově vyrábět vlastní baterie. Tesla tvrdí, že v současné době v přepočtu na kilowatthodiny vyrábí více baterií než ostatní výrobci automobilů dohromady, asi 60 % všech lithium-iontových baterií na světě.

I přesto, jak velká budova za mnou vypadá, jde jen o 30 % celé továrny, až bude kompletní. Člověk má pocit, že je v divočině, po pravé straně tu jsou divocí koně. Část továrny bude nakonec i tam, kde jsem zaparkoval auto. Pracuje tu 7 000 zaměstnanců a teprve to tu rozjíždějí. Po dokončení má Gigafactory být nejrozlehlejší budovou na světě.

I když má Tesla továrny v Kalifornii a New Yorku, je tato první, která se staví úplně od základu. V plánu je také postavit Gigafactory v Evropě a v Číně. Začátkem roku byla zahájena stavba třetí Gigafactory v Šanghaji. Ve skutečnosti je tu více míst pro nastávající matky než pro návštěvníky. Sedan Tesla Model 3 je první elektromobil vyráběný v masovém měřítku. Výroba, která tu probíhá, však řeší zpoždění i problémy s kvalitou, což znamená, že nenaplňuje výrobní očekávání.

Odstranění překážek ve zdejší výrobě je pro Teslu považováno za nezbytnost. Než půjdu do výroby, musím mít tyto ochranné brýle i boty. Tato továrna vyrábí elektromotory a bateriové články pro Model 3 a také produkty na uchování energie: Powerwall a Powerpack. Panasonic je exkluzivním dodavatelem bateriových článků pro Model 3 a jeho závod je technicky vzato součástí Gigafactory. Odsud začínám prohlídku. Toto je oblast, kde se setkávají Panasonic a Tesla.

Tato vozidla celý den vozí bateriové články od Panasonicu do Tesly, vyloží je a pak se vrátí do Panasonicu, aby nabrala další. Celý proces je zcela automatizovaný, lidskou práci při něm nenajdete. Každé vozidlo Modelu 3 potřebuje více než 4 000 bateriových článků. Po sestavení bateriových článků do modulů jsou moduly sestaveny do sad baterií. Předání mezi Panasonicem a Teslou probíhá přes tato automaticky řízená vozidla. Je to jako vysokozdvižný vozík bez řidiče, snad to dává smysl.

- Samořiditelné auto? - Ano, ale vysokozdvižný vozík. Chris Lister tu řídí provoz továrny. Pro přechod světa k udržitelné energii jsme potřebovali stavět ve velkém, být odvážní a vyrobit co nejvíc bateriových článků, abychom mohli tento přechod urychlit. Továrna funguje 24 hodin denně a Chris mi říká, že byl svědkem velkého nárůstu výroby a nových inovací produktů za poslední rok a půl. Tesla v roce 2018 zvýšila počet zaměstnanců o 30 %.

Několikrát však také oznámila hromadné propouštění, jelikož se snaží mít pod kontrolou náklady i expandovat v relativně novém odvětví. Drobné potíže v továrně vedly k významným zpoždění výroby a vyvolaly i obavy o bezpečnost. Bezpečnost je pro nás velmi důležitá. Jsou tu vysokozdvižné vozíky, viděli jsme automaticky řízená vozidla. Pro ty, kteří nikdy nebyli v továrně, je důležité pochopit to, jak mít bezpečný provoz – i při rozšiřování musíme mít bezpečnost stále na zřeteli.

Bezpečnostní upozornění jsou tu všude. Jednoho jsem si všiml i během cesty. Kdo tady tedy pracuje? Lidé, kteří tu pracují, jsou vášniví, nápadití, ambiciózní a nadšení, že změní svět. Ale nevidím tolik lidí, kolik jsem čekal. To je tím, že automatizaci tu najdete skoro všude. V této části továrny nevidím moc lidí. Tato oblast je vlastně z 90 % automatizována.

Každý kout továrny tak ale nevypadá. Způsob návrhu pohonné jednotky, jak vidíte za námi, velice modulární stanice, které přidáváme a ubíráme podle toho, kde máme nadstav, máme různé technologie, díky kterým je finální montáž pohonné jednotky velice automatizovatelná. Chris říká, že tato oblast výroby je z 90 % automatizovaná. Ale v jiných oblastech museli s automatizací ubrat a přidat více lidí. Je jednodušší chytit věci jako hadice, které vlají ve vzduchu, a připojit je, když jste člověk a máte je před sebou, než aby se o totéž snažil robot.

Říká, že automatizace má smysl jen v těch částech výroby, kde se kroky neustále opakují a jsou víceméně neměnné. Ne vše musí být automatizované, aby z toho bylo optimální end-to-end výrobní řešení. Teď si dám pauzu, protože je čas na oběd. Dneska je očividně velký výprodej merche pro zaměstnance, za dveřmi je fronta lidí, kteří si chtějí koupit věci jako čepice, rukavice a košile. Nemyslím ale, že mi dají zaměstnaneckou slevu. V Gigafactory je čas oběda.

Kromě vozů s jídlem venku je tu taky jídelna, kde je k dostání třeba polévka nebo salát, ale já si dám burrito mísu. Oběd mě vyšel na 9,68 dolarů. Kam mám jít? To je dost velký výběr limonád. Tady se píše Gigafactory. Je tady tuna limonád značky Jones, vypadá to jako pult značky Giga Jones. Po obědě jsem se vydal na střechu zjistit, jak je na tom továrna se solárními panely. I když teprve začala.

Tesla tvrdí, že jakmile bude Gigafactory hotová, poběží jen na obnovitelnou energii. Nejen solární, ale i větrnou. A jakmile bude výroba konečně hotová, půjde o největší střešní solární pole na světě. To znamená 200 000 panelů jen na střeše. Po dokončení je cílem továrna nezávislá na rozvodné síti. To znamená, že celková energie potřebná pro běžný provoz se bude rovnat zhruba objemu obnovitelné energie vytvořené na místě.

Den ukončím na místě, kde se různé části výroby potkávají. Znáte ty atrakce na pouti, kdy jim platíte, aby vás přetočili? Podobný princip jsme nejspíš využili při návrhu. Tohle je poslední část, kde probíhá montáž pohonné jednotky. Za námi můžete vidět vysokorychlostní jeřábový systém, který zvládne dopravit různé díly na toto podlaží, a to opravdu velmi rychle. Systém výtahů jezdí nahoru a dolů tři podlaží, v podstatě jde o automatizovaný sklad.

Jakmile jsou hotové sady baterií a motory, přivezou je sem, kde je naloží na tahače za mnou a pak se dopraví do Fremontu v Kalifornii. Odsud je to asi čtyřhodinová jízda. A pak jsou vmontovány do aut. Expedice do Kalifornie probíhá co hodinu. Chris říká, že to, co se tu naučili, využijí v nové továrně v Šanghaji. Snaží se o to, aby zdejší operace byly vzorem pro všechny budoucí Gigafactory. Elon Musk říká, že by jednou na světě mohlo být 10 až 12 továren Gigafactory.

Je vzrušující být součástí této Gigafactory a tolik lidí investovalo velkou část svého života pro její úspěch, že je to otázka hrdosti. Je to skvělá věc pro město Reno, je to skvělá věc pro stát Nevada. Je to skvělá věc pro svět. Na konci svého dne se projedu v Modelu 3, připomíná mi to, proč tohle místo vlastně existuje. Ambiciózní plán Elona Muska pro Teslu a její továrny se začíná rýsovat.

S ohledem na zbývající výstavbu a úpravy je jasné, že cesta za dosažením vize teprve začíná. Ahoj, tady Uptin. Díky za zhlédnutí! Podělte se v komentářích o to, jak vidíte obchodní model Tesly. Seriál si taky můžete přidat do oblíbených. Tak příště.

Komentáře (37)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Dobrý den,
Mohu se zeptat proč zde překládáte reklamu na komerční společnost Tesla bez označení, že jde o komerční video?
Dále by mě zajímalo proč preferujete méně inteligentní osobu jako je p. Musk, který je brán ve vědeckých kruzích jako spíše námět pro vtipné komentáře díky jeho cestování na Mars ve špičaté a naleštěné raketě z antikora?
Dále bych chtěl informovat o skutečných důvodech p. překladatelky jestli jsou finanční nebo fanouška a zda si uvědomuje, že upřednostňuje zájem jedince nad zájmem většiny.
Předem děkuji za odpověď a jsem s pozdravem.
Váš udivovatel.
Jarin in

230

Odpovědět

Hmm, a proč by ne? Předem děkuji za odpověď a jsem s pozdravem, smajlík.

62

Odpovědět

+:)Jistě, pokud bude označena jako komerční, není problém, vy to někde vidíte, pane smajlíku?

07

Odpovědět

Abys měl do čeho rejpat postihu. :D

32

Odpovědět

+Karel VorelMy si tykáme pane Karle Vorle? :D

05

Odpovědět

"upřednostňuje zájem jedince nad zájmem většiny"
Pokud by skutečně většina lidí byla proti tomuto videu, pak by se to samozřejmě odrazilo na jeho hodnocení, jak už se několikrát u jiných videí stalo. Podle hodnocení to ale vypadá, že je většina lidí s videem spokojená.

150

Odpovědět

+jjkMusíte pane překročit hranice své omezené představivosti, co třeba prodeje předražené Tesly 3 v ČR, auta na úrovni golfového vozíku, ceny jsou dohledatelné a úroveň auta také viz. ytb, tyto videa se však jistě neobjeví. Další, zkuste si najít ceny dobíjecích stanic ČEZu apod. až několikrát dražší elektřina a náklady od spalovacích aut. Většinu jsem myslel třeba občany ČR a ne technické ignoranty navštěvující tyto stránky.
Omlouvám se za své komentáře, ale jeli ta čára očividně kratší musím na tom trvat i kdyby mi VČ tvrdili něco jiného.

113

Odpovědět

"Mohu se zeptat proč zde překládáte reklamu na komerční společnost Tesla bez označení, že jde o komerční video?"

Jedná se o reportáž americké stanice CNBC.
https://www.cnbc.com/about-cnbc-international/

U originálního youtube videa není nikde označeno, že se jedná o placenou spolupráci/reklamu, ani v popisku videa nenaleznete žádný odkaz na stránky Tesly. To samé zde na videacesky, kde jsou akorát v popisku odkazy na další přeložená videa. I tak se samozřejmě může jednat o nepřiznanou reklamu. Jenže to můžete tvrdit jen na základě vašeho dojmu.

Navíc že by Tesla s CNBC podepsala nějakou tichou dohodu o spolupráci je nepravděpodobné. CNBC má totiž o Tesle i řadu nelíbívých videí.

Autopilot tesly nabourá.
Teslas autopilot car in crash | CNBC International

Majitel Tesly si raději opravuje auto sám, protože oprava a originální díly jsou moc drahé. Dále říká, že jakmile mu skončila na auto záruka, v Tesle mu přestali odpovídat na emaily a chovali se k němu jako by ani žádnou Teslu neměl.
This Tesla Model S Owner Repairs His Own Car

Finanční analýza Tesly.
Two experts break down Teslas recent troubles

Není pravděpodobnější, že CNBC udělalo reportáž na Teslu, protože je to prostě zaměření jejich stanice (CNBC = Consumer News and BUSINESS Channel)? Není pravděpodobnější, že se tu videa s Elonem překládají, protože mají holt dobrá hodnocení od návštěvníků webu?

100

Odpovědět

+kocour OggyDalší grafomanský oponent snažící se vyvrátit nevyvratitelné. Jak vyznělo video vám, jako pizitivní nebo negativní? Jsou tady na VČ nějaké negativní videa o Tesle nebo Muskovi? Nastíním souvislosti:
- Zajděte na scr00chy web a řekněte jestli vám to připadá jako "Fun" stránka, mě tedy ne. Tipuji to na konzumenta nějaké ohlodané kosti pana IT specialisty Muska rozhozené po světě jako marketingový nástroj.
- Pak už je to kousek na VČ, bývalý titulkář, relativně navštěvovaný web, doplnění vysílacího programu, a kousek od kosti také zbude, takže jako malá domů se neztratí ani drobné, jak se říká vlk se nažral a koza.....
- k těm dalším videím, asi není náhoda, že z těch videí co tam popisujete vybrali VČ to pozitivní, ale už se opakuji, co jsem chtěl jsem sdělil snad někomu pomohu od lidí co upřednostňují..........

110

Odpovědět

+Tazatel"Jak vyznělo video vám, jako pizitivní nebo negativní?"

Konkrétně video výše, mi nevyznělo ani pozitivně, ani negativně. Proč?

Ve videu se dozvíte, že Gigafactory je masivní budova, kterou plánují postavit všude po světě. Dále se dozvíte, že Tesla nabírala zaměstnance a zároveň několikrát hromadně propouštěla. V navštívené továrně pracují zejména stroje. Potíže při výrobě vedly k řadě zpoždění. Na závěr se reportér projede v Modelu 3, ale jízdu nehodnotí. Reportáž končí slovy, že se jedná o ambiciózní projekt, který je však na začátku.

Za mě OSOBNĚ je to neutrální reportáž.

"Jsou tady na VČ nějaké negativní videa o Tesle, nebo Muskovi?"

Souhlasím s vámi, že na VČ a na ElonX je souhrn všech informací vyznívá těžce pozitivně. Taky souhlasím s tím, že by bylo lepší to trochu vyvážit a překládat více kritiky. Jenže překlad pozitivních videí na Elona Muska přece ještě neznamená marketingovou spolupráci. Vždyť VČ ani ElonX nejsou Česká televize, kde už by byl tohle problém. Když se tu lidem dlouhodobě něco líbí, tak se to prostě překládá. Kdyby na web chodilo 5000 Jarininů a všichni hodnotili negativně, tak okénko s Elonem se tu přestane překládat.

Lidé protestující na Letné taky nebyli přeci placení. Stačili jim negativní emoce a přišli sami. Fanoušek Drahoše/Zemana/AMD/Intelu/Vondráčkové/Gotta... který danému subjektu bude vést nějaký web tíhne k pozitivnímu vyznění. Když jsem fanoušek, zajímají mě holt pozitivní věci, o kterých chci informovat. I fanoušek může být zaplacený, ale představte si, že pro své přesvědčení lidé dělají spoustu věcí zadarmo. Já například občas chodím uklízet zadarmo odpadky s dalšími lidmi.

20

Odpovědět

+kocour OggyJenom stručně počet hodnotících vs zobrazených 57/2933. Tomu se říká mediální masáž stejně jako veřejnoprávní média a "antibabiš".
Co se týče té Letné tam byli všichni kvůli něčemu jinému než vyřvávali nebo měli na transparentech.
Jenom si tipnu, né kvůli odpadkům, ale lidem.

00

Odpovědět

Skvěle, že to jde i slušně. Fakt čumim! :D

60

Odpovědět

+kocour OggySlušně možná, ale pořád jasné blbiny, které akorát okrádají ostatní o čas při dohledávání informací...

14

Odpovědět

no zbohom k***t Jarinin sa vrátil, vitaj. Chýbal si nam kamarát náš.

02

Odpovědět

Milý Jarin ine,
o komerční spolupráci se nejedná (pochybuju, že Elon o VČ vůbec ví) a pokud máš tip na dobrá videa (klidně i negativní), neváhej využít naše rozšíření pro chrome, nebo tlačítko vpravo nahoře (přidat tip). Kvalitní video moc rádi přeložíme :-)

Pokud s někým spolupracujeme, pak jde o web ElonX a tím se vůbec netajíme (to samé se dočteš i na webu ElonX).

S přáním příjemného léta

sethe

52

Odpovědět

+setheDobře.
Přečti si co píšu, neříkám, že vy. Žádný zavirovaný tlačítko si instalovat nebudu.
Nečekám, že se přiznáte.
Tobě taky to léto nebo co.

22

Odpovědět

+sethePozn. Kdyby jsi hledala kvalitní negativní videa máš je hned nad sebou, kocour Oggy ti je vypsal. :D

01

Odpovědět

+JarinNebuď líný a pošli nám tip. Remcat umí každý.

30

Odpovědět

Třeba proto, že je to soukromá stránka a můžou si dělat cokoliv chtějí, pokud tím neporušují právní předpisy?

00

Odpovědět

+ValsorajKečelohTo se pleteš soudruhu, je to komerční stránka Mladá fronta tzn. firma a musí dodržovat zákony tzn. označovat komerční sdělení-reklamy.

02

Odpovědět

+JarinV čem přesně se pletu? Mladá fronta je soukromá firma ne?
A popravdě moc nerozumím tomu o co se tu snažíte - je to přeložená reportáž jedné televize (ať
už pozitivní nebo negativní)

Zákon č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy (upraveno):
Reklamou se rozumí oznámení, předvedení či jiná prezentace, ... ,mající za cíl podporu podnikatelské činnosti, ...

Pochybuju, že cílem tohoto videa je podpora podnikatelské činnosti Tesly. A jestli Vás to opravdu tak trápí a mé pochybnosti Vás nezajímají, tak se obraťte na právníka, který vám jistě dá erudované vysvětlení.

20

Odpovědět

+ValsorajKečelohVždyť jste mi to tím odstavcem právě potvrdil, proboha, neumíte číst a jste slepý. Diskuze je tu od vyjádření názoru tak to dělám.
Končím, mám zablokovaný účet a nebaví mě furt přepínat na mobil.

03

Odpovědět

Xardass dorazil do práce. Čisto, pusto, jediný komentář, který zůstal mluví sám za sebe. :D

213

Odpovědět

Ano, psal jsem to už několikrát a klidně to napíšu zase. Protože jsi opakovaně psal pouze urážlivé a nesmyslné komentáře a už i samotní uživatelé si stěžovali na to, proč tu dostáváš tolik prostoru, Jarinine, tak tu pro tebe na VideaČesky přestalo být v komentářích místo. Když se v každém druhém tvém komentáři objeví slovo "buzzerant", není to známka snahy o "konstruktivní kritiku", jak se snažíš tvářit, ale jen pokračování nastoleného trendu.
A nesnaž se stavět do role oběti. Když opakovaně porušuješ pravidla, útočíš na lidi, jsi hnusný a nekonstruktivní, tak jsou obětí spíše překladatelé a uživatelé, nikoliv jeden zapšklý Jarinin. Pokud se budeš dlouhodobě chovat slušně a spořádaně a nebudeš psát jen samé blbosti, můžeme zauvažovat o změně, jinak se budu řídit heslem: "Kdo maže (Jarininovy příspěvky), ten jede."

221

Odpovědět

Vole, vklidu. Bude Prague Pride, Xardass se bude dávat pár dní do kupy, tak tady ty tvoje spamy můžou smrdět na nástěnce klidně i týden.

110

Odpovědět

+(Pepek)Asi vás zklamu, kluci, ale letos na Pride nejdu, neb nebudu v Česku. Budete to muset zvládnout i beze mě ;-)

60

Odpovědět

+XardassSkvělé, konečně si budu moct normálně pokecat, bez homosexuálního podtextu, kouknout na videa bez homosexuální propagace.

06

Odpovědět

+HeterosexuálJarinine, jdi už konečně do p*****e...

31

Odpovědět

+HomosexuálNemohu, nejsem homosexuál. :D

04

Odpovědět

+(Pepek)Za to tvoje komenty zaslouží zařadit do "Legendárních", :D někde tu kua musí být tvoje nástěnka, nácku. Víš, že tě tu hledali policajti, nebo seš furt policajt.

04

Odpovědět

úžasné

54