Klíč k budoucnosti TeslySvět Elona Muska

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 26
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:77
Počet zobrazení:7 262

Gigafactory je rozestavěná továrna Tesly, která slouží k výrobě baterií a dalších produktů. V dnešním videu se podíváme na to, jak je tato myšlenka důležitá je pro existenci Tesly, kolik takových továren už existuje a jaké s nimi má Elon plány do budoucna. 

Přepis titulků

Poslední rok se příběh Tesly točil kolem Modelu 3, což je pochopitelné. Elon Musk vsadil životaschopnost své firmy na výrobu co nejvíce těchto aut. A občas to vypadalo hodně riskantně. Dočasně přerušuje výrobu. - Pozadu s výrobou. - Výrobní problémy. Vážné výrobní problémy. Vítejte ve výrobním pekle! V současné době Tesla většinu těchto výzev již překonala.

Vydali jsme se tedy do pouště, abychom se podívali na nejdůležitější produkt Tesly. To, čemu Elon Musk říká: Obrovský stroj, který staví stroje. Tohle je Tesla Gigafactory. V ideálním stavu vyrábí vše, co Tesla prodává. Baterie, domácí úložiště, solární panely a samozřejmě i elektromobily. Rozloha továrny je obrovská. Až bude první Gigafactory dokončená, bude se jednat o největší budovu na světě co do rozlohy a druhou největší co do objemu.

Továrna je tak velká, že se do ní vejde 107 fotbalových hřišť NFL nebo 93 letadel Boeing 747. V současné době vyrábí přibližně 3,5 miliónů baterií denně. Jak vidíte, tak se tady nikdy nenudíme, pořád je co dělat. Tohle je Chris Lister, viceprezident Gigafactory. Tuto továrnu jsme navrhli podle základních principů. Minimální počet nutných kroků, umístění linek co nejblíže nakládacím rampám, využití automatizace v náš prospěch, využití gravitace v náš prospěch.

Cílem byla budova s nulovou spotřebou. Na střeše bude více než 200 tisíc solárních panelů. Až bude vše hotovo, bude to největší solární instalace na světě. Když se podíváte parkovací místa, tak to vše jednou bude výrobní prostor. Pro něco. Ať už to bude Model 3, budoucí produkty, další výroba článků, nebo třeba energetické produkty.

Máme poměrně hodně různých možností. Máme prostory a prostředky, abychom toho dosáhli. Tesla má s Gigafactory jasný cíl, ale továrna se stále staví. I když chce Tesla továrnu dostavět počátkem dvacátých let 21. století, je vidět, že je zde dost práce, kterou je nutné udělat. I když je Gigafactory 1 spojena s výrobou Modelu 3, Tesla jej zde nevyrábí. Budova je rozdělena na dvě části: Část, kterou si pronajímá Panasonic, společnost, která vyrábí články, které Tesla používá ve svých bateriích.

Zbytek továrny vyrábí pohonnou jednotku Modelu 3. Tedy baterii, elektromotor a pár dalších věcí jako měnič. To vše se pak zabalí a pošle do Kalifornie, kde se auta vyrábí. Tesla stále silně závisí na kalifornské továrně ve Fremontu, kde se vyrábí Model X, S a montuje Model 3. Každá Tesla, která je dnes v provozu, pochází z této továrny. Pokud chce Tesla někdy dosáhnout svého hlavního cíle – plné vertikální integrace, pak potřebuje vše, co se odehrává zde, přesunout do Gigafactory.

Upřímně řečeno, mnoho prvků vertikální integrace se tady již odehrává. Tesla dělá vše od řezání kovu z rolí hliníku až po lisování dílů a výrobu sedadel. V podstatě se tu odehrává vše nutné pro výrobu auta, až na část výroby baterií. Tyto baterie přichází z Gigafactory. Přichází na policích, které jsou přizpůsobené pro automatizaci a pak se přemisťují sem. A pak putují na systém FlexDeck.

Tohle je Jat Dhillon, vedoucí výroby Modelu 3. Chceme automatizovat téměř vše. Chceme zvýšit efektivitu u všech procesů. Do toho samozřejmě spadá i ergonomika. Jakoukoliv oblast, která zahrnuje složité upevnění určitých spojovacích prvků, chceme být schopni automatizovat. Jinak vznikají ergonomické problémy pro zaměstnance výroby. U Modelu 3 jsme zvolili vysokou míru automatizace.

Když se však rozhodnete pro tak pokročilou automatizaci, může to přinést výsledky, pokud se to podaří. Občas to však můžete přehnat a pak bude automatizace nadbytečná. Když Tesla začala s výrobou Modelu 3, neměla ještě míru automatizace vyrovnanou. A to vedlo k největší výzvě, které Tesla při výrobě tohoto auta čelila. Teoreticky měla stavba továrny na zelené louce přinést Tesle možnost vybudovat ideální továrnu. Ale zpoždění ve výrobě Modelu 3 dokazují, že i Tesle se vše nepodaří hned napoprvé.

To může vyvolat obavy vzhledem k tomu, že Tesla potřebuje postavit další továrny, pokud chce naplnit své poslání: urychlit přechod světa na udržitelnou energii. Za vítězství budeme považovat, když každé auto na cestě bude Tesla. Když bude mít každý dům baterii Powerwall a solární střechu, které vyrábíme. Budeme rozšiřovat výrobu a expandovat na nové trhy. Ať už to bude Asie, Evropa, nebo jiná část světa, kam jsme se dosud nebyli schopni dostat.

Tesla bude potřebovat mnohem více továren Gigafactory a už na tom pracuje. Gigafactory 2 je v Buffalu v New Yorku a zabývá se výhradně solárními produkty společnosti. Skutečná expanze začíná v Číně. Musk a Tesla nedávno podepsali smlouvu o stavbě třetí Gigafactory u Šanghaje. Čína je největší trh s elektromobily na světě, jen v roce 2018 se jich tu prodá okolo milionu. A i když se Tesle v Číně podařilo prodat nějaká auta, pokud je tam bude vyrábět a prodávat, pomůže jí to obejít problémy s cly, které souvisí s obchodní válkou.

To platí i pro Evropu, kde se Tesla chystá otevřít čtvrtou továrnu. Musk navíc prohlásil, že takových továren by chtěl mít po celém světě nejméně tucet, takže má opravdu vysoké ambice. Tesla má však před sebou ještě dlouhou cestu, včetně porodních bolestí ve snaze o dosažení Muskovy impozantní vize. Gigafactory představuje mnoho věcí.

Je impozantní, úchvatná a rozhodně obrovská. Ale odehrává se v ní jen pár věcí. Tesla v této gigantické budově vyrábí jen několik svých produktů. Právě teď to nejspíš není důležité, protože díky relativnímu ustálení výroby Modelu 3 je Tesla z nejhoršího venku. Ale Tesla chystá spoustu dalších produktů, např. SUV Model Y, Tesla Pickup, kamion Semi a druhou generaci Roadsteru. Myšlenka továrny Gigafactory je tak pro Teslu mnohem důležitější než kterýkoliv z jejích produktů.

Překlad: sethe www.videacesky.cz

Komentáře (12)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Tak tohle video mě fakt fest vystrašilo...tyhle ambice jsem ani trochu nečekal... "vítěství - až bude každé auto na cestě naše..." no OMG! Skoro mráz po zádech přejel.
Fakt otevřelo oči, co vlastně všechno Musk dělá, vymýšlí a všechno co oněm vím teď nabírá úplně jiný obzor...

10

Odpovědět

Konečně se snaží Tesla dohánět Čínu a mít všechny výrobní procesy na jednom místě. Myslím, že už to i v nějakém díle bylo zmíněné. V Tomhle prostě USA byla roky pozadu, protože narozdíl od Číny neuměla sjednotit výrobu, což zvyšovalo výrobní náklady.
(pro hnidopichy: platy zaměstrnanců - tedy lidský faktor - už v čínské výrobě strojů a přístrojů nehraje roli pěknou řádku let.)

05

Odpovědět

Ja síce už končím ale zatiaľ pracujem v jednej z najväčších fabrike v ČR ktorá dodáva rôzne časti do vozidiel. Funguje tak na 30% automatizácie až na novú halu kde sa cieli na 80% a vidím koľko je za tým problémov, ale ak sa to vyladí tak výroba nadobudne iný level čo sa týka rýchlosti, kvality a flexibility. Samozrejme problémy robí nedostatok kvalifikovaných ľudí na robotickú automatizáciu ktorou ale Tesla snáď netrpí. Automatizácia tu bola už roky ale až teraz sa stala dostupná pre všetkých, jednoduché modely na paletizaciu, balenie, či manipulácia s výrobkom a assembly stoja od 25000€ a zamestnanec naučí robota pracovať po jednom dvoch školeniach každý behom pár dní a v tomto je tá budúcnosť.

60

Odpovědět

Wow. Fotbalový hřiště nebo letadla. Úžasný. Teď mám přesně představu, jak velký to vlastně je.
Kolik km^2…tsss. Pro amatéry…

52

Odpovědět

Trochu větší než Vatikán (oficiálně 5.5 milionů čtverečních mil), tedy 0.5 km2 (50 hektarů).

03

Odpovědět

+LTrochu větší než Vatikán (oficiálně 5.5 milionů čtverečních stop), tedy 0.511 km2 (50 hektarů). Pro srovnání má výměru 2 (českých) lánů, nebo jednoho gruntu.

(V nynějších nařízeních je doporučovaná velikost monokulturního pole 30 hektarů). Výška budovy je až 22 metrů.

21

Odpovědět

Taky jsem čekal alespoň délku+šířku. Co si člověk neudělá sám...
https://mapy.cz/s/3ikZc
Zatím to vypadá na rozměry 900x300 m.

10

Odpovědět

tesla, musk, vsetko pekne, ale kde zmizol Jarinin

172

Odpovědět

Tipl bych si, že ho odnesli čerti. Bude mi chybět.

61

Odpovědět

+korhakJsou svátky, máma mu zakázala PC...

91

Odpovědět

přesně:D Kde je Jarinin, když ho potřebujeme?

20

Odpovědět

Super video, vďaka za preklad.

101