Tabákové společnostiLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:1 627
Počet zobrazení:18 832

John Oliver se tentokrát podívá na zoubek tabákovým společnostem. Jak je možné, že ačkoliv v západních zemích počet kuřáků klesá, výdělek těchto společností roste? Člověk o tabákových společnostech asi žádné valné mínění nemá, ale uvidíte, že pro ochranu svých zájmů byly schopné i pěkně odporných věcí. Kompletní epizody pořadu Last Week Tonight with John Oliver můžete sledovat každou neděli v noci na televizní stanici HBO Comedy.

Přepis titulků

Tabák. Býval základem amerického života. Končil jím sex, než byl vynalezen ženský orgasmus. I pokud nekouříte, neuniknete těm, kteří ano. Cigarety kouřili důvěryhodní hlasatelé zpráv, milované kreslené postavičky a kovbojové v reklamách. Dali jste si kávu.

Koně se uklidnili. Usadíte se a začnete přemýšlet o sobotní noci a městě. Pojďte za chutí. Přijďte do Marlboro country. To je klasický Marlboro man. Anonymní svobodný tvrďák, který umírá na nemoci spojené s kouřením. To se skutečně stalo nejméně 4 hercům, kteří ho hráli. Čtyři mrtví herci.

To je jako kdyby unikl plyn ve Whose Line Is It Anyway. Proč jste to celé museli stupňovat? Přiznejte si, že v dnešní době ty reklamy působí zvláštně. To proto, že Spojené státy posledních 50 let omezovaly možnosti, kterými se mohou tabákové společnosti prezentovat. Musely umisťovat varovné nápisy na krabičky a nesměly vysílat reklamy v televizi. A vedení tabákových společností muselo zodpovídat otázky ohledně zdraví. Je pravda, že děti narozené kuřačkám jsou menší.

Ale jsou stejně zdravé jako děti nekuřaček. A některé ženy raději chtějí menší děti. Slyšely jste, těhotné ženy. Kuřte dostatek cigaret a porodíte panáčka z Lega. Vejde se do Star Wars stavebnice. Komu by se to nelíbilo? Je to rozkošné. Na konci 80. let platily takové regulace, že se některé značky raději stáhly z trhu.

Nejen Marlboro Man, ale také Joe Camel. Toho lidé nesmyslně obviňovali, že cílí na děti. Jen proto, že to byl roztomilý kreslený velbloud, který kouřil. Všechna tato omezení snížila počet kuřáků v USA ze 43 % v roce 1965 na dnešních 18 %. Můžete si myslet, že to tabákový průmysl položilo na lopatky. Proto je tento klip z roku 2008 tak překvapivý. Tabák by se dal nazvat žhavým zbožím.

Je dnes opravdu nejlepší doba na to být pěstitelem tabáku? Je to zřejmě nejvýdělečnější. Je to zastaralý produkt, kterému klesá popularita. A přesto nemůže přestat vydělávat peníze. Je vlastně zemědělským ekvivalentem U2. Jedním z důvodů může být to, že v USA sice lidé kouří méně, ale jinde na světě kouří více. A někdy je to až šokující.

Pamatujete si toto virální video? Video tohoto dvouletého chlapce z Indonésie, který kouří cigaretu, se stalo virální. Matka říká, že je závislý a pokud nedostane cigarety, naštve se a mlátí hlavou o zeď. Jistě, že se naštve, když mu seberete cigarety. Myslí si, že přestaly existovat. Ještě to nedokáže pochopit. Toto kouřící dítě bylo takovou mediální senzací, že se ho množství světových medií pokusilo najít.

Za tímto mostem leží rybářská vesnice, ve které žije kouřící dítě. Zastihli jsme Aldiho a jeho matku Dianu na letišti. Utíkali před místními novináři. Ty jsi Aldi? Ahoj, já jsem Dan. Jak se máš, kámo? Ty krávo, jen se na to dítě podívejte!

Mohl by mít svojí rapovou skupinu. Schází mu jen tři stejně oblečená děcka a kasíno. Zde celý příběh začíná být zajímavý. Oblíbená značka cigaret tohoto dítěte je A Mild. Tu vlastní Philip Morris International. Společnost, která prodává cigarety pod svými značkami všude, kromě USA. Stejně jako jiné mezinárodní společnosti expandovala do Indonésie, na trh, kde 2/3 dospělých mužů kouří a kde platí jen málo omezení.

A tím myslím opravdu minimum. Tohle je názorný příklad. Toto je vstup do školy, pojďte se mnou. Jen pár kroků od vstupu je tato trafika, kterou sponzoruje Marlboro Light. V této trafice si studenti mohou koupit kusové cigarety. A dokonce tu mají zapalovač na provázku.

Jistě, že mají zapalovač na provázku. Jaký nezodpovědný prodavač cigaret vedle školy by nechal dítě odejít se zapalovačem? Jsou nebezpečné! Přemýšlejte trochu! Přemýšlejte! Indonésie není zdaleka jediný stát, kam Philip Morris International, čili PMI, expandoval. Vlastní 7 z 15 největších světových značek, včetně Marlbora.

V současnosti značka Marlboro zvýšila svůj podíl na trhu díky své celosvětové kampani "Nebuď možná, buď Marlboro". A pokud vás napadá, co to, k*rva, znamená "nebuď možná", nechte si to vysvětlit od lidí, kteří tuto kampaň vytvořili. O značce Marlboro se mezi kuřáky moc nemluvilo, i přes její hodnoty plné svobody, autentičnosti a vlády nad svým osudem. Kuřáci nechápali esenci kovboje. To pro nás byla příležitost.

Vymažte ze slovníků kuřáků slovo možná. Buďte prvkem, který kuřáky inspiruje k tomu, aby o životě nepřemýšleli, ale užívali si ho. Aby prožívali Marlboro hodnoty. Aby byli skuteční, odvážní a vždy na vrcholu. To je hromada sraček. I Don Draper si při té reklamě říká: "Trochu uberte."

"Mluvíte o cigaretách, ne o Ježíšovi." Státy se mohou pokusit zamezit takovémuto marketingu, ale pokud se tabákové firmy cítí v ohrožení, rozpoutají právní peklo. Dovolte mi vzít vás na světové turné případů, kdy napadly zákony týkající se veřejného zdraví. Je to tak trochu fascinující. Začněme v Austrálii.

Roku 2011 schválili takzvané standardizované obaly. Znamená to toto. Cigarety se prodávají v těchto krabičkách. Mají fádní barvy, text, který určuje australská vláda, obrázky podle jejich volby a značka je jen malým písmem dole. Tento zákon v Austrálii odstranil značky z obalů cigaret. Nahradily je nepříjemné fotografie. Třeba visačka na mrtvole, rakovina v puse, oko z nočních můr nebo nemocné plíce.

Ano, jsem si jistý, že by mi odporné přišly i zdravé plíce... Ale... Ale... Vypadá to, jako byste dýchali přes zapečené těstoviny. Dejte to pryč. Dejte to pryč! Asi není překvapením, že po schválení těchto zákonů klesl počet uživatelů cigaret na rekordní minimum. A noční můry týkající se očí vzrostly na rekordní maximum.

Dejte to pryč! Dejte pryč to ďábelské oko! Avšak aby tyto zákony prošly, musela Austrálie ustát hromadu soudních sporů. Nejdříve dvě tabákové společnosti žalovaly Austrálii u Nejvyššího soudu. Výsledek byl takovým překvapením, že ho státní zástupkyně popsala slovy: Jsem ráda, že můžu říct, že jsme spor vyhráli. A takovým bonusem navíc je, že tabákové společnosti budou muset zaplatit soudní výdaje.

Ano! 1:0! 1:0 pro trpaslíka. I když tím trpaslíkem je šestá největší země podle rozlohy na světě. Nejenže tabákové společnosti prohrály, ale soudci nazvali tento případ "šálivým" a "neskutečným a umělým.". Také řekli, že obsahuje "fatální chyby". Zní to jako první recenze seriálu NBC Slap.

O čem to je? Jak dlouho na to mám čekat? Kdo z nich je Slap? Ale právní problémy Austrálie byly teprve na začátku. Poté se do toho zapojil Philip Morris Asia. Společnost vyhrožuje, že Austrálii požene před Mezinárodní soud. Tvrdí, že odstranění značek z cigaretových krabiček snižuje hodnotu jejich obchodní značky a intelektuálního vlastnictví.

Ano, společnost může žalovat stát u Mezinárodního soudu kvůli ochraně zdraví obyvatel. Jak je to, k*rva, možné? Vysvětlení je velmi snadné. Vyhrabali totiž obchodní dohodu z roku 1993 mezi Austrálií a Hongkongem, podle které Austrálie nesmí zabavovat zboží hongkongských firem. Takže 9 měsíců předtím, než soud začal, PMI převedl australský trh pod svou asijskou divizi sídlící v Hongkongu.

Ti pak tvrdili, že zabaveným zbožím jsou obchodní značky na krabičkách cigaret. Musíte uznat, že je to působivé. Někdo by ty právníky měl poplácat po zádech. A pak jim dát pěstí do ksichtu. Ale nejdřív poplácat po zádech. Plácnout a pěst! Plácpěst! A pak znovu plácpěst!

Potřebují malé poplácání a pořádně pěstí! Ale tohle není konec. Neuhodnete, koho dalšího Austrálie začala zajímat. Tři vlády, honduraská, dominikánské republiky a ukrajinská, si stěžovaly Světové obchodní organizaci ohledně nových australských krabiček cigaret. Ukrajina žaluje Austrálii, protože poškozuje její export tabáku. Některé členy ukrajinského parlamentu to překvapilo.

Když jsem poprvé četla vládní zprávu, přišlo mi to jako vtip, protože obchod s tabákovými výrobky mezi Ukrajinou a Austrálií je nulový. Nulový obchod. Nulový. Ukrajina se plete do něčeho, co se jí vůbec netýká. Do mezinárodního obchodu vnesla přístup Kanye Westa. Prostě se do toho začala míchat. Jak jste už asi uhodli, pravdou je, že tyto spory vyvolaly tabákové společnosti.

Dokonce pokrývaly některé jejich soudní náklady. Tabákový průmysl se k Ukrajině choval jako matka k dítěti na soutěži krásy. "Brandy to chce dělat!" "Ano, zaplatila jsem za šaty a na pódium jí dotlačila, ale byl to její nápad!" "A Brandy, pokud upustíš tu hořící hůlku, půjdeš domů pěšky!" "Půjdeš pěšky!"

Ale tabákové společnosti nejdou jen po velkých státech, jako je Austrálie. Philip Morris také zahájil soudní spor s malým jihoamerickým státem Uruguay. Tvrdí, že poškodila jejich obchodní příležitosti. V Uruguayi žije jen 3,5 milionu lidí. Je to relativně malý cigaretový trh. Ano, Philip Morris International žaluje Uruguay. Zemi, o které víte tak málo, že jste si asi ani nevšimli, že Uruguay neleží zde, ale zde.

Šlo tu o to, že před 9 lety začala Uruguay zvětšovat zdravotní varování. Počet kuřáků klesal a Uruguaycům se zákon líbil natolik, že 68 % kuřáků tvrdilo, že by měl být ještě přísnější. Ale to PMI nezabránilo, aby je několikrát během posledních 5 let žaloval. A to je víc, než malý stát zvládne. Naštěstí se jim dostalo pomoci.

Uruguayi se dostalo pomoci od Světové zdravotnické organizace a Panamerické zdravotnické organizace. A starosta New Yorku Michael Bloomberg jim daroval 500 tisíc dolarů na soudní výlohy. Soudní výlohy byly tak vysoké, že si museli vzít peníze od Michaela Bloomberga. Na stupnici toho, jak blbě se museli cítit, to bylo jen o trochu lepší, než kdyby si půjčovali peníze od nevlastního otce současného přítele jejich ex-přítelkyně.

Ale to, co provedl Uruguayi nebylo ještě to nejhorší. Řeknu vám, co Philip Morris International udělal Togu. Togo je jedna z deseti nejchudších zemí na světě. V současnosti vytvořilo nové zákony ohledně tabáku. Togo vytvořilo regulace pro prodej tabáku, která začala platit 1. září 2014. Krabičky cigaret prodávané v Togu musí mít varování ve francouzštině, ewe a kabye, která budou informovat o rizicích spojených s kouřením.

Psaná varování zní dobře, ale jen do doby, než zjistíte, že 40 % dospělých v Togu je negramotných. Proto někteří členové tonžské vlády požadovali umístění podobných obrázků, jako mají v Austrálii. Dejte to pryč, pořád je to nechutný. Ale když s tím přišli, Philip Morris International, společnost s čistými příjmy v hodnotě 80 miliard dolarů, vyhrožovalo žalobou Togu, jehož HDP je 4,3 miliardy dolarů.

Když je vaše HDP jen o dvě miliardy vyšší než výdělek Avataru, protahovaný soudní spor opravdu nepotřebujete. My jsme Togu napsali a chtěli jsme vidět korespondenci s tabákovou společností. Poslali nám tento dopis od PMI. Museli jsme ho přeložit z francouzštiny.

Ale stálo to za to, protože je až komicky odporný. Informují Togo, že zákony o standardizovaných obalech vyústí "v nezměrné množství mezinárodních soudních sporů". Tvrdí, že Togo by všechny prohrálo. Mimo jiné uvádí rozhodnutí australského Nejvyššího soudu, který "řekl, že standardizované obaly jsou porušením majetkových práv". Odkazují na případ, o kterém jsme už mluvili.

Na ten, který tabákové společnosti prohrály tak jednoznačně, že musely platit soudní výlohy. Oni tu citují jediného soudce z toho případu, který se přiklonil na stranu společností. Ignorují ostatních šest, kteří tento proces nazvali "šálivým", "neskutečným a umělým" a kteří tvrdili, že má "fatální chyby". To je jako když si film vyrobí dobrou recenzi z té špatné.

"Mortdecai je hromada... úžasný". Tento dopis je naprostá kravina. Togo se pochopitelně zaleklo miliardového vyrovnání a zákony o veřejném zdraví, které mnoho lidí chtělo, stáhlo. Ale netýkalo se to jen Toga. British American Tobacco poslal podobný dopis Namibii. Jedna z dceřiných společností poslala dopis Šalamounovým ostrovům. Státu se 600 tisíci obyvateli.

Teď už je jasné, že pokud žijete v bytě alespoň se dvěma dalšími lidmi, a jednomu řeknete, aby kouřil venku, můžete brzy očekávat svůj dopis od tabákové společnosti. Mohl bych se naštvat a nazývat tabákové společnosti blbečky, zrůdami nebo otevřenými ranami na ďáblovu péru. Ale zkusme se nad to povznést a nalézt mírové řešení. Je jasné, co obě strany chtějí. Státy chtějí varovat občany před nebezpečím spojeným s kouřením.

Společnosti chtějí prezentovat své značky, kterým budovaly jméno. Navrhoval bych kompromis. Představuji vám novou tvář Marlbora, Jeffa, Nemocnou plíci s kloboukem. Jeffa darujeme Philip Morris International, aby ho mohl používat dle vlastního uvážení. Dejte ho na billboardy nebo do reklam. Popravdě, snad se nebudete zlobit... My jsme s tím už začali.

Toto je skutečný billboard Jeffa, Nemocné plíce v Uruguayi. Toto teď opravdu v Montevideu visí. Lidem se to líbí. Jistě, že se jim líbí. Každý přeci miluje Jeffa, Nemocnou plíci v klobouku. Ještě něco... Abychom byli upřímní, neudělali jsme to jen v Uruguayi. Snad se nebudete zlobit, že jsme vytvořili Jeffova trička a poslali je do Toga.

Staly se tam hitem. Pokud mi nevěříte, tak sledujte. Jeff tam už je. Můžete si ho přivlastnit. Naši právníci, na rozdíl od těch vašich, vás nebudou žalovat. Vím, že naši diváci by vám rádi pomohli šířit tuto zprávu do světa. Můžete o Jeffovi tweetovat za pomoci hashtagu #jeffwecan.

Rozšiřte ho do světa a přitáhněte pozornost PMI. Nahrajte Jeffovu fotku na Google+ a přidejte tag Marlboro. Tím bychom ho mohli dostat na přední místa v Google Obrázcích. Dokážeme to! Nebuďte možná! Kdo z vás by Jeffa rád skutečně poznal? Pojď sem, Jeffe. To je Jeff.

Tohle je Jeff. To je Jeff, Nemocná plíce. Podívej se Marlboro. On není možná. Není možná, protože určitě trpí rozedmou plic, že ano? Klasický Jeff. A víte co ještě, PMI? Už nemusíte vytvářet cílené reklamy na děti. Děti Jeffa totiž milují.

Že ano, děti? Co říkáš, Marlboro? Jeffa milují. To je vše, uvidíme se příští týden. Dobrou noc! Jeff, Jeff, Jeff, Jeff... Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (171)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Kouření je celkem snadnej a populistickej terč... jako kuřák souhlasím s varovnými nápisy nesouhlasím s jednocováním krabiček a navyšování daní oboje je hloupost. Stejně tak že kuřáci ohrožují okolí. když je někdo tak blbej a chce žít v bublině tak ať si chodí do nekuřáckých restaurací. Kromě restaurace nvm kde by vám danej kuřák mohl ublížit totiž. Možná že by se schválně shcovávali u vás doma ve skříni :D

PS: řek bych že problém toga není za sušenku donutit poskakovat bandu černochů ale ta 40% negramotnost :D

1459

Odpovědět

Jak někdo může být "blbej" když chce žít v bublině? Co to tu meleš za sračky vykouřenej mozku! :-D zapal si cigárko a pomalu chcípni na rakovinu! :-)

3218

Odpovědět

Kuřáci pořád srovnávají cigarety s tučným jídlem, alkoholem atd. , ale vůbec je nezajímá, že kouření ohrožuje i své okolí (tedy lidi nekuřáky, co jsou v jeho přítomnosti).

5112

Odpovědět

ja to vidím asi takto... cigarety sú nebezpečné rovnako ako pivo, víno (či iný alkohol)... ak niekto vypije denne 20 pív, tak niet sa čo čudovať, že dopadne zle...a keby chcel z toho obviniť nejaký liehovar, tak mi to príde až komické... A aj čokoláda kazí chrup (a snáď by spôsobila aj iné problémy, keby deti vyžierali iba ju - čoho sú bez dozoru dospelých naozaj schopné) a nikomu ani nenapadne aby sa objavilo niečo na jej obale...
Čiže čo sa týka obalov, tak naozaj nevidím dôvod prečo tam pchali v Austrálii tie obrázky...naozaj s tým zničili obchodnú značku spoločností (teraz reagujem len na tie OBALY, nie to predávanie cigariet pri škole, či napr. potrebe oddeliť v baroch fajčiarov od nefajčiarov, atď)

737

Odpovědět

Tak teď už víte, proč tu dlouho nebylo žádné video z Whose Line. My to tutlali a John to propálí :D

210

Odpovědět

Za jak dlouho se tenhle pán probudí vedle koňské hlavy v posteli? :D

591

Odpovědět

Divím se, že po tom všem rejpání do nadnárodních společností ho ještě nenašli někde na břehu bez otisků prstů :D

911

Odpovědět

předpokládám, že už to někdo napsal, ale nečetl jsem komentáře takže... pan Olliver, nebo spíš jeho scénárista nemá ponětí kde je Uruguy? jinak dobré video, jako obvykle

634

Odpovědět

k***a, ten komentář jsem napsal přesně v 11:00 videa... :D

1927

Odpovědět

Konečně parádní video. Jako zapřísáhlýmu nekuřákovi (čehokoliv :D) sem fakt spokojen s tím co Oliver říká a zhnusen tím, co se všechno může okolo toho dít.

A to triko, prodávat se u nás tak ho hned beru :D

313

Odpovědět

prodává se u nás
http://lardon.cz/humorna/489-tricko-jeff-we-can.html

140

Odpovědět

Nevim co vsichni proti koureni maji, je to celkem prijemna kratochvile :-D (ostatne to tu mam i v nicku) ...K cigaretam: stejny zlozvyk jako chodit jist do McDonalda (mozna i zdravejsi), a uprimne se desim doby, kdy nekoho zas napadne zakazovat alkohol a tucna jidla ci na ne lepit obrazky ztvrdlych jater ci obeznich lidi...

1964

Odpovědět

tak tenhle nápad jsem už taky někde viděla. :)
Já to beru tak (ano jsem kuřák, a celkem silnej) žijeme přece v demokratickym světě , tak ať si každej sám rozhodne co chce dělat. Chci jíst nezdraví jídlo : ok tak ho jez. Chci kouřit cigarety : jak je libo. Chci chlastat : jen do toho. Ale pak si nestěžujte, že je vám blbě a jste nemocný. Všichni víme jaký jsou negativní účinky nadměrné konzumace čehokoliv. Takže za mě " Každý svého osudu strůjcem.

52

Odpovědět

Omg, jenže ty co chlastají atd. to dělají sami sobě. Kuřák ohrožuje i okolí.

204

Odpovědět

Vsadím se, že za tohle Olivera tabákový společnosti taky zažalovaly :D

472

Odpovědět

John Oliver vyslyšel prosby svých fanoušků.

In response to literally SOME requests: Jeff the Diseased Lung t-shirts will be available on our website early next week. More info soon.

Příští týden se na stránkách pořadu objeví možnost si koupit trička s Jeffen, Nemocnou plící.

392

Odpovědět

tato možnost už je i u nás
http://lardon.cz/humorna/489-tricko-jeff-we-can.html

70

Odpovědět

Zatím asi první video, kde jsem proti Oliverovi, fandím tabákovejm společnostem :D

2094

Odpovědět

Vzpomněl jsem si na "Jistě pane Ministře" http://youtu.be/ImRcojN9elQ

161

Odpovědět

Nevíte někdo, co přesně to říká v 0:58? Je to přeloženo jako "Proč jste to museli celé stupňovat?", já tam slyším něco jako "Why did you have to yes-end each other?".

00

Odpovědět

Říká tam "Yes, and...". Taky jsem se musel ptát, co to znamená. Je to improvizační technika, kdy jeden začne větou, druhý s ní souhlasí a přidá něco navíc atd. Příklad:
- Náš šéf je pitomec.
- Ano, a navíc smrdí jako prase.
- Ano, a taky má mozek jak křeček.
(Nejsem komik, neumím to podat, ale takhle nějak by to mělo fungovat)

170

Odpovědět

+MithrilCool, díky. Tuhle hru/techniku jsem nikdy neviděl, asi jste ji tu nikdy nepřeložili :-D

70
Další