Srovnejte nanuky podle barev duhyTaskmaster

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 8
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:37
Počet zobrazení:4 748

Znáte mnemotechnickou pomůcku „červená opice žrala zelený meloun indickému fakírovi“? V Anglii zase používají „Richard of York gave battle in vain“, v Austrálii a na Novém Zélandu letí zkratka Roy G. Biv. V této epizodě se to bude hodit našim soutěžícím, ne všem to ale výrazně pomůže… Soutěžit budou David Baddiel, Jo Brand, Ed Gamble, Rose Matafeo a Katy Wix.

Poznámky k překladu:
V originále operují se dvěma výše zmíněnými mnemotechnickými pomůckami, přičemž si Britové dělají legraci z Rose, která používá zkratku Roy G. Biv, jelikož je z Nového Zélandu. Jo zase z věty „Richard of York gave battle in vain“ udělala „Richard of York gave battle in vagina“.
Katy jednu ze sošek v originálním znění nepřirovná k mroži, ale k lachtanovi, což se anglicky řekne „seal“. Seal je zároveň umělecké jméno britského zpěváka, z čehož se Katy snaží udělat vtip.

Přepis titulků

Za chvilku tu bude obrubník. - Pořád je to takový hrbolatý terén. - Terény já dobře znám. Je tu schůdek. Pojď nahoru. Výborně. Otevři zadání, prosím. - Mám si to prvně sundat? - Ne. - Jak to mám přečíst? - Pomůžu. Víš, co jsem hledal? Braillovo písmo. Pak jsem si vzpomněl, že ho neumím číst. - „Srovnejte nanuky…“ - Bože.

- „…před sebou podle barev duhy.“ „Srovnejte nanuky podle barev duhy.“ Nejsou to Inuité jménem Nanuk? To není vše. „Brýle si můžete sundat, pokud najdete ptáka dodo. Můžete obvinit jen jednu věc, že je dodo.“ - Můžu obvinit jen jednu věc, že je dodo? - Standardní pravidla. No dobře. „Nejpřesnější duha vyhrává. Máte sedm minut, čas vám běží odteď.“ Když jsem byl dítě, máma říkala dodo mému penisu.

Protože vyhynul? Opravdu mu říkala dodo? Jo, skoro všechno, co říkám, je pravda. Je to taková porucha. Jak říkali genitáliím vaši rodiče? Můj táta říkal dodo mému penisu. Já tak říkám všem penisům, jsou to vzácné úkazy. Já jich viděla spousty!

Myslíš obecně? V tvém životě? Jo, na prvního jsem narazila pozdě. Pusť tam něco dalšího. - Jak jsi ho pak nazvala? - Dar z nebes. Nejdříve uvidíme dvojici Katy a Jo. - Co se děje? - Fuj. Chutná to jako cibule. - A co to bude za barvu? - Oranžová. V duze není oranžová. Teda je. To mi nepřijde jako dodo.

- To mi přijde jako noha. - Dodova noha? - Možná. Seru na to, obviním tohle, že je to dodo. Nikam dál už nepůjdu. Bohužel to dodo není. To by také mohl být dodo. Přijde mi to spíš jako mrož. - Mrož? - Ne ta zmrzlina. To bude oranžová. Můžeš něco obvinit jen jednou.

No právě. Asi obviním tohle. - Můžeš to obvinit oficiálně? - J'accuse! Ne, to není dodo. - Toť vše? - Jo. - Tohle bude taupe. - Taupe? - Jo. Jaké má duha barvy? Hotovo?

To mi přijde modré. - Poslední dírka. - To mi přijde žluté. Díky, Jo. Díky, Katy. Jazyk mi pláče. Existuje na to mnemotechnická pomůcka. Červená opice žrala zelený meloun indické flundře. V této fázi je Katy poslední a Jo první.

To je paráda. Nyní si líznou Rose a David. Tohle je dodo? - Obviňuješ to? - Tohle všechno. Je to možné. Počkej. Ověřím si, že tu není nic jiného, co by mohlo být dodo. Mám pocit, že to má ptačí tvar. - Je to dodo?

- Ne. - A sakra. - Tohle je zelený. - Proč? Mátová příchuť. Ty jo, levandule. To bude fialová. - Žlutá. - Proč? - Banán. Tenhle je z černého rybízu, takže fialová. Bože, to pálí. Proč k těm nanukům čucháš? Abych uhodl příchuť.

A následně barvu. - Tak se to dělá? - Můžu je ochutnat. Chutná to jako… Co to do prdele je? - Pálí, takže ČOŽZMIF. - Co prosím? - ČOŽZMIF. - Pálí, takže červená. - Červená je napravo. Jakou barvu bude mít čili nanuk? Asi červenou. Takže ho dáme sem. Levandule. ČOŽZMIF. Fialová. Voní to tak, že by to mohla být modrá.

- To si děláš prdel. - Všechny jsou pěkně hnusný. Nikdy dřív jste nevymysleli něco, co by se tak podobalo mučení KGB. To mě poser. - Alexi? - Ano? Pomeranč. Žvýkačka. Jak chutná indigo? Tipnu si. Čas vypršel, Davide.

Čas vypršel. - Bavila ses? - Ne? Na Novém Zélandu máte místo červené opice tohle? Čošsmiv? - ČOŽZMIF. - Čože čo? - ČOŽZMIF! Totální hovadina. U tebe to bylo zajímavé, Davide. Taskmaster lidi mate, ale většinou to nevede k tomu, že zapomenou používat smysly. Chvilku mi trvalo, než mi došlo, že je můžu lízat.

Ale nevěděl jsem, co lížu. Mohl to být dodo a to je pro mě složitá představa. Rose se dařilo. Její pořadí bylo černá, oranžová, žlutá, zelená, červená, fialová, indigo. Trefila se jen třikrát, fialovou a indigo prohodila. - Ale jinak super. - A David propadl. - Jo. - Chvíli měl správně dva nanuky, ale na konci byl správně jen jeden. Výborně, kdo je další?

Už zbývá jen jeden nanukáč. Je to první dodo detektiv-diabetik? - Potřebuju najít doda. - Nemusíš. Čauky. Je to dodo, nebo plameňák? Zdravíčko. Tohle ignoruju, to není dodo. Obviním tohle, že je dodo. - Můžeš si sundat brýle. - Jo. Červená opice žrala zelený meloun indickému fakírovi.

Dobře. Cože? - Červenou napravo. - Červenou napravo? Neměls prvně nechat barvu zaschnout, než jsi nám ty brýle nasadil? Červenopice žrala zelený meloun… Co je indigo a co fialová? Červenopice žrala zelený meloun indickému fakírovi.

Proč mám jeden navíc? To bude žlutá a to oranžová. Viděl jsem vůbec někdy duhu? Červenopice, červená. Červená… Oranžová, žlutá. Indigo, fialová. - Hotov? - Jo. - Čas vypršel. - Dík. Ačkoliv viděl, na správné místo dal jen červenou, zelenou a modrou. - Fakt?

- Spletl si žlutou s oranžovou, černou s indigem a indigo s fialovou. Ty barvy nebyly přesné. Kdybys to ukázal v Duluxu, - neřekli by: „Jasná oranžová.“ - Dopadl jsi jako Rose, a ona neviděla. Takže Katy Wix dostává bod, Jo Brand a David Baddiel tři body, sdílí třetí místo, a Ed a Rose dostávají pět bodů! Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (13)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Co má ta pomůcka znamenat?
"červená" = červený, jasný...
"opice žrala" = zní dohromady trochu jako oranžová...
"zelený" = zelená, jasný...
"meloun indickému fakýrovi" - opravdu nechápu.

11

Odpovědět

Tipnul bych že to bude "Červená Oranžová Žlutá Zelená Modrá Indigo Fialová" (i.e. podle prvních písmen). Nicméně pamatovat si takovou mnemotechnickou pomůcku mi přijde složitější než prostě seřadit barvy od infrared po ultraviolet...

90

Odpovědět

+TiriarJak komu, lidé si obvykle lépe pamatují příběhy (byť sebedebilnější) než výčty. Takže více lidí si zapamatuje praštěnou větu s červenou opicí, než by si pamatovali seznam barev tak, jak jdou za sebou.

31

Odpovědět

Pokud víte, jak funguje světelné spektrum, není třeba žádná pomůcka.

52

Odpovědět

tahle znalost pomůže seřadit názvy barev? Pokud si to prostě nepamatuješ, jsi vyřízený.

10

Odpovědět

+Jak tiTahle znalost pomůže seřadit barvy.

01

Odpovědět

+ErichTakže znalost pořadí barev mi pomůže seřadit barvy? LOL, to jsem nevěděl.

02

Odpovědět

+AnoNení to znalost seznamu barev v pořadí, ale principu, který umožňuje pořadí odvodit.

11

Odpovědět

+ErichNapiš ten princip. Moc by mě zajímal.

01

Odpovědět

+ProsímOcekavam neco ala od teple po studenou tzn. od cervene po fialovou, zelena je uprostred...

a ta logika je asi jasna ze cervena prechazi do oranzove a zlute, pak uz jen neutralni zelena a pak svetle modra, tmave modra a nakonec nase fialova..

samozrejme si muzes hrat i na vlnove delky atd, proste co je ti blizsi...

01

Odpovědět

+UzivatelPrávě že ta logika co kam přechází není jasná. Je to založeno jen na tom, že jsi to už někde viděl.
Čekám tedy na Erichův princip.

01

Odpovědět

+NeJediné, co je potřeba si pamatovat, je, že viditelné světlo je ohraničeno z jedné strany infra červenou a z druhé ultra fialovou. No a pak seřazení toho zbytku je míchání barviček ze základky. Například, že smícháním červené a žluté vznikne oranžová, tak nejspíš bude muset být mezi nimi. Stejně tak, že mezi žlutou a modrou musí být zelená. Pokud by to člověk chtěl řadit jinak, například, že červená bude přecházet do zelené a ta pak do žluté a modré, tak ty přechody prostě nebudou dávat smysl.

Takže ano, základní znalostí fyziky a troškou logického uvažování se ta duha dá docela snadno odvodit.

31

Odpovědět

+Uzivatel2Ale pořád jsi to už někde musel vidět a zapamatovat si to, chápeš? Ať už slovně, nebo vizuálně. Erich naopak tvrdí, že jde barvy vyvodit nějak jinak z "fungování světelného spektra" - no mě by zajímalo, jak to myslel.

02