Jak fungují těhotenské testy?TED-Ed

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 35
84 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:54
Počet zobrazení:4 587

Zajímalo vás někdy, jak dokáže kousek podlouhlého papíru ženě sdělit, jestli v jejím břiše roste nový člověk? Princip, na kterém fungují těhotenské testy, srozumitelně přibližuje video z kanálu TED-Ed.

Pokud vás téma těhotenských testů a obecně těhotenství a rodičovství zajímá podrobněji, případně byste chtěli vědět, kdy přesně si udělat těhotenský test, navštivte náš sesterský web Rodičov.cz.

Přepis titulků

Nejstarší známý těhotenský test pochází z roku 1350 př. n. l. ze starověkého Egypta. Podle Egypťanů se stačilo vymočit na pšeničná a ječná zrna a čekat. Pokud některé z nich vyklíčí, blahopřejeme, jste těhotná! Pokud vyroste rychleji pšenice, je to holka, ale pokud ječmen, je to kluk. V roce 1963 byl tento test během menší studie zopakován. Zjistilo se, že těhotenství předpovídal s obstojnou 70% přesností.

Nicméně nedokázal spolehlivě určit pohlaví dítěte. Vědci se domnívali, že test fungoval, protože moč těhotných žen obsahuje více estrogenu, který podporuje růst semen. Je jednoduché tuhle starodávnou metodu nebrat vážně, protože moderní těhotenské testy sdělují přesné informace během pár minut. Takže jak fungují? Těhotenské testy volně dostupné v lékárnách mají za úkol najít jednu věc, hormon jménem hCG.

hCG se vytváří v nejranějších fázích těhotenství a tichou poštou tělu říká, aby se tenhle měsíc nezbavovalo vnitřní výstelky dělohy. S postupujícím těhotenstvím hCG podporuje vytváření placenty, která posílá živiny plodu. Test začíná, když se moč aplikuje na odhalený konec tyčinky. Tekutina postupuje nahoru přes savá vlákna a překročí tři důležité oblasti, přičemž má každá důležitý úkol.

Když dorazí do první části, reaktivní zóny, proteiny ve tvaru písmene Y, tzv. protilátky, se přichytí na jakýkoliv hCG. Těchto protilátek se drží užitečný enzym, který dokáže aktivovat molekuly barviva, které budou důležité později. Potom si moč vezme s sebou všechny enzymy AB1 a dopraví je do testovací zóny, kde se zobrazuje výsledek.

V této části jsou uchované další protilátky ve tvaru Y, které se rovněž uchytí na hCG na jednom z jeho pěti vazebných míst. Vědci tento druh testu nazývají „sendvičová analýza“. Pokud je přítomen hCG, sevřou ho enzymy AB1 a AB2 jako dva krajíce chleba a on uvízne v testovací zóně, což umožní enzymu, který aktivuje barviva, aby odvedl svou práci a vytvořil viditelnou značku.

Pokud tam není žádný hCG, vlna moči a enzymů se jen přesune dál. Nakonec je potřeba udělat poslední zastávku v kontrolní zóně. Jako v jiných dobrých experimentech tento krok potvrdí, že test funguje správně. Pokud enzymy AB1 nikdy nespatřily hCG nebo jich je příliš, protože v první části jich je přehršel, všechny nevázané enzymy AB1, které moč nabrala v první části, by měly skončit tady a aktivovat více barviva.

Pokud se žádná značka neobjeví, znamená to, že šlo o vadný test. Tyto testy jsou dost spolehlivé, ale nejsou bezchybné. Například falešně negativní výsledek může nastat, pokud není koncentrace hCG dostatečně vysoká. Po uhnízdění vajíčka se hladina hCG zdvojnásobuje každé 3–4 dny, takže může být na test jen moc brzo. Nápoje můžou vzorek moči zředit, proto doktoři doporučují test dělat hned ráno po probuzení.

Na druhou stranu můžou falešně pozitivní testy vzniknout kvůli jiným zdrojům hCG, například injekcím během umělého oplodnění, mimoděložnímu těhotenství nebo některým druhům rakovin, například rakovině dělohy nebo varlat, proto by takový test mohl říci i muži, že je těhotný. Nejlepším způsobem, jak se žena může ujistit, je zajít k doktorovi. Lékaři také hledají hCG, ale používají testy, které jsou citlivější a kvantitativnější, což znamená, že dokážou určit přesnou hladinu hCG ve vaší krvi.

Pár minut se může zdát jako nekonečno, když čekáte na výsledek těhotenského testu. Ale v té chvilce jste svědky síly vědecké metody. Díky této tyčince si položíte otázku, provedete řízený experiment a poté zanalyzujete výsledek, abyste ověřili svou původní hypotézu. Nejlepší na tom je, že nemusíte čekat na období sklizně.

Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (0)

Zrušit a napsat nový komentář