Životní cyklus šálku kávyTED-Ed

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 35
81 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:45
Počet zobrazení:4 411

Jak se káva dostane k vašemu místnímu baristovi a do vašeho ranního šálku? Je to předlouhá cesta na jejímž začatku i konci stojí stovky lidí, kteří vzájemně spolupracují, aby vytvořili tmavohnědý poklad, jenž vám nastartuje den.

Přepis titulků

„Káva: nejvytříbenější organická suspenze.“ - kpt. Kathryn Janeway, Star Trek: Voyager Kolik lidí je potřeba k přípravě šálku kávy? Mnohým z nás stačí krátká procházka a rychlé nalití. Ale tento jednoduchý úkon je výsledkem globálního procesu, jehož náklady a složitost jsou větší, než si dokážete představit. Začíná na místě, jako je vzdálené kolumbijské město Pitalito. Zde rodinné farmy posekaly místní lesy, aby udělaly místo pro stromy kávovníku.

Tyto keřovité rostliny byly nejprve domestikovány v Etiopii a nyní se sázejí v rovníkových oblastech. Každý keř obsahuje malé bobule jménem kávové třešně. Protože plody na stejné větvi mohou dozrávat různě, je nejlepší je sbírat ručně, ale každá farma zpracovává své ovoce jinak. Sklízeči v Pitalitu dřou od úsvitu do soumraku ve vysokých polohách a za velmi špatně placenou směnu vyberou přes 25 kilogramů.

Dělníci dodávají své sesbírané třešně do kolového mlýnu. Tento stroj odděluje semena od ovoce a poté je třídí podle hustoty. Nejtěžší a nejchutnější semena klesají na dno mlýna, kde se ve vaně s vodou shromažďují a fermentují jeden nebo dva dny. Poté pracovníci umyjí zbývající ovoce a nechají semena vysušit. Některé farmy používají pro tento proces stroje, ale v Pitalitu se semena rozkládají na velkých fermentačních nádržích. Pracovníci následující tři týdny semena pravidelně shrnují, aby se rovnoměrně vysušila.

Jakmile se kávová zrna vysuší, kamion je odveze do nedalekého mlýna s několika specializovanými stroji. Dmychadlo znovu třídí semena podle hustoty. Několik sít je filtruje podle velikosti a optický snímač podle barvy. Nyní profesionální kontroloři kvality vybírají vzorky zrn k pražení a louhování. Aby vyhodnotili její kvalitu, hodnotí během degustace její chuť, vůni a pocit v ústech.

Tito odborníci dají zrnům známku a připraví je k odeslání. Pracovníci nakládají vaky z pytloviny, které obsahují až 70 kilogramů sušených a tříděných kávových zrn na ocelové přepravní kontejnery, z nichž je každý schopen přepravit až 21 tun kávy. Nákladní lodě s více než 25 pracovníky přepravují kávu z tropických přístavů po celém světě.

Žádná jiná země však nedováží tolik kávy jako Spojené státy, přičemž samotný New York denně vypije milióny šálků. Kávová zrna procházejí po dlouhé cestě z Kolumbie do New Jersey celními orgány. Jakmile pracovníci přístavu vyloží kontejner, flotila kamionů přepraví kávu do nedalekého skladu a poté do pražírny. Zde se zrna dostanou do pražícího stroje, kde jsou míchána kovovým ramenem a ohřívána na plynu.

Okolní snímače hlídají hladinu vlhkosti, chemickou soudržnost a teplotu kávy, zatímco vyškolení kávoví technici tyto hladiny ručně upravují během dvanáctiminutového pražícího cyklu. Tento proces uvolňuje ze semen olej a přeměňuje semena na melitelná, vyluhovatelná zrna s tmavě hnědou barvou a bohatou vůní. Pracovníci po pražení zabalí zrna do pětilibrových pytlů, které flotila dodávek doveze do kaváren a obchodů po celém světě.

Káva je teď tak blízko, že ji můžete cítit, ale k poslednímu úkonu potřebuje ještě něco. Každá kávová společnost má hlavního kupce, který pečlivě vybírá zrna z celého světa. Logistické týmy spravují trasy doručovaných zrn a odvážní baristé po celém městě podávají tento kofeinový elixír desítkám spěchajících zákazníků. K dodání kávy do plánované destinace je zapotřebí stovky lidí.

A to ani nepočítáme ty, kteří udržují infrastrukturu, jenž tu cestu umožňuje. Mnoho těchto lidí pracuje za nízkou mzdu v nebezpečných podmínkách. A někteří nejsou placeni vůbec. Zatímco můžeme žasnout nad globální sítí za touto komoditou, nevážíme si konečného produktu více než lidí, kteří ho vyrábějí. Překlad: Kara www.videacesky.cz

Komentáře (7)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

A proto si raději koupím fair trade kávu, za niž pěstitel dostal spravedlivě zaplaceno. Navíc je čerstvě pražená v malé pražírně, takže si ji můžu vychutnat v plné kvalitě.

21

Odpovědět

Bez slz dětských otroků to není ono.

10

Odpovědět

OTROCI TO KAŽDÉ SRNKO ZBÍRAJÍ RUČNE JSOU HLOUPÝ

02

Odpovědět

3:53 po celom "meste"

00

Odpovědět

a 4:40 by mělo být spíše ujištěme se, že si konečného produktu nevážíme víc, než...

00

Odpovědět

Díky za zpětnou vazbu. Opraveno. 🙂

00

Odpovědět

3:40 (grindable) určitě nejsou ještě zrna mletá, ale "melitelná" (vhodná k mletí).

00