Temný rytíř: Tvorba perfektního protivníkaLekce ze scénáře

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 24
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:285
Počet zobrazení:14 523

Joker je v podání Heatha Ledgera nezapomenutelnou postavou. Pojďme se teď podívat na to, proč jeho postava funguje ve filmu tak dobře a proč mnoho jiných filmů a hlavních protivníků nemá na hrdinu, nebo diváka takový dopad.

Přepis titulků

Ahoj, jmenuji se Michael. Toto jsou Lekce ze scénáře. Na otázku, co dělá Temného rytíře tak skvělým filmem, je jediná odpověď: Joker. Dobrý večer, dámy a pánové. Joker není první psychopatický padouch. Ani první protivník s komplikovanými plány plnými zvratů. Na Jokerovi je ale něco zvláštního.

Jistě že pouze Jokerova přítomnost dobrý film nedělá. Co je tedy na Jokerovi v Temném rytíři zvláštního? - Je to jen skvělý výkon Heatha Ledgera? - Jo. Nebo je toho víc? Dnes si tuto otázku zodpovíme. Prozkoumáme, jakou roli hraje protivník v příběhu, a přijdeme na to, proč je Joker pro Temného rytíře skvělým protivníkem. SCÉNÁŘ FILMU A NÁMĚT POZOR, OBSAHUJE SPOILERY UMÍ MISTRNĚ VYUŽÍVAT HRDINOVY NEJVĚTŠÍ SLABINY Začněme s citací z knihy Příběh od Roberta McKee.

"Hlavní hrdina a jeho příběh je jen tehdy intelektuálně i emočně zajímavý, platí-li to i pro jeho protivníky." PROTIVNÍK MUSÍ BÝT SILNÝ Čím je silnější, tím je pro hrdinu větší výzvou. A čím větší výzva, tím působivější je film. To je ale trochu vágní.

Co přesně zde myslíme pojmem "silný"? John Truby má skvělou radu na to, jakou vlastnost má mít silný protivník: "Váš protivník musí mistrně využívat hrdinovy největší slabiny." Joker využívá Batmanových slabin opravdu mistrně. Batmanova síla spočívá hlavně ve schopnosti zastrašovat. Zvláště díky fyzické síle. Joker si libuje ve vytváření situací, kde Batman silou nic nezmůže. Jako když zajal Rachel a Herveyho Denta.

Kde jsou?! BATMAN ZNOVU UDEŘÍ JOKERA. JOKER SE SMĚJE. Nemůžeš dělat nic. Není nic, čím bys mě mohl vydírat. Jsi silný, ale nic nezmůžeš. Joker promění Batmanovu silnou stránku ve slabinu. Dokáže to, protože se nebojí smrti. Chce, aby ho Batman zabil.

Do toho, chci abys to udělal. Tak dělej. Sraz mě! Protože ví, že se Batmanův etický kodex má jenom jediný bod: NEZABÍJÍ LIDI. Čím větší chaos Joker vytváří a čím více lidí zabije, tím je zřetelnější, že Batmanovy zásady mohou být i slabinou. Protože Jokera může zastavit jen vlastní smrt, a to Batman nikdy neudělá. Joker nemá v plánu jen porazit Batmana, on chce Gothamu ukázat jeho pravou tvář.

SNAŽÍ SE TOHO DOSÁHNOUT TÍM, ŽE HRDINA MUSÍ VOLIT MĚZI DVĚMA ZLY. Robert McKee napsal: "Skutečná povaha se ukáže na tom, jaké řešení zvolí člověk pod nátlakem. "Čím větší nátlak, tím hlubší pravda vyjde najevo "a tím více postava jedná v souladu se svou povahou." V každém příběhu tedy musí protivníci neustále stupňovat tlak na hrdinu, nutit je stále a znovu vybírat menší zlo.

Tento výběr pak odhalí jejich skutečnou povahu. Nutit hrdinu vybírat mezi dvěma zly a sledovat, kým skutečně je, je přesně Jokerův plán. Prvních 45 stran je celkem nudný úvod, ale na straně 46 se děj konečně rozjede, to když musí Batman čelit první z řady výzev. Chcete v Gothamu pořádek? Batman si musí sundat masku a vzdát se.

Když tak neudělá, budou každý den umírat lidé. Odmítnutím požadavku tohoto teroristy zpočátku publikum vidí, že Batman má odvahu udělat správnou věc. Joker ale ukáže, že je nezastavitelný, vždy o krok napřed před Batmanem. Pár scén mi připomnělo podobný film se skvělým protivníkem: SEDM. Batman s Gordonem prozkoumávají místo činu a najdou otisky, které je dovedou do domu podezřelého.

Potom ale zjistí, že je to měl protivník v plánu. Dokonce i Jokerův plán nechat se chytit je podobný filmu Sedm. Detektive! Na Batman je vyvíjen tím větší nátlak, čím více lidí umírá. Obyvatelé Gothamu se obrací proti Batmanovi a až už je toho na něj příliš, tak odhalí svoji pravou tvář.

Dnes jsem zjistil, co Batman nezvládne. Nevydrží to. Batman se rozhodne vzdát se. Zastaví ho jen to, že se Harvey Dent začne vydávat za Batmana sám. Nejvíce se toho o Batmanovi dozvíme z volby mezi Harveym Dentem a Rachel. - Pro koho jedeš? - Pro Rachel. Vybírá Rachel a ukazuje, co není ochoten pro záchranu Gothamu obětovat. Jeho odhodlání má své hranice.

S Jokerem ale nejsou věci nikdy tak jednoduché. Celý film nutí Joker Batmana vybírat tak, aby se ukázalo, na čem i na kom mu ve skutečnosti záleží. Batman je nucen čelit svému pravému já. Podívejme se na poslední bod: PROTAGONISTA I ANTAGONISTA MAJÍ STEJNÝ CÍL Jak zajistíte, že jste hrdinovi dali správného protivníka? Přeci jen je Joker správným protivníkem pro Batmana, ale naprosto nevhodným pro jiného hrdinu.

Vraťme se k Johnu Trubymu. "Je to jen souboj o stejný cíl, co nutí hrdinu i protivníka jít do přímého konfliktu, a to i opakovaně během vyprávění." Takto můžete protivníka učinit jedinečným a ujistit se, že se hodí k hrdinovi. Jaký společný cíl tedy mají Batman a Joker?

Každý má svoji vizi o tom, jak by měl Gotham vypadat. Batman bojuje za naději, za Gotham bez zločinu. Za právo a pořádek. - A Joker...? - Vyveď zavedený řád z rovnováhy a ve všem zavládne... chaos. Batman versus Joker. Právo a pořádek versus chaos. V jejich poslední společné scéně řekl Joker zcela jasně, v čem jejich boj spočívá.

Snad sis nemyslel, že bych riskoval prohru v boji o duši Gothamu v pěstním souboji s tebou? Oba bojují o duši Gothamu, ale jen jeden může vyhrát. Rád bych se u tohoto bodu zastavil. Ukazuje totiž, jak relativně přiměřená, ale konkrétní hrozba může být závažná. V závěru filmu jsou v ohrožení jen stovky lidí na lodích.

Batman nesoupeří s časem, aby zničil protivníkovu zbraň hromadného ničení. Pokud protivník usiluje o zničení světa, my jako diváci tušíme, že k tomu nedojde, protože nejspíš natočí další díl. Ale Joker mohl ty lodě nechat vybouchnout, a potom by film končil jako Impérium vrací úder. Byl by to silný výchozí bod pro další film. Batman a Joker nebojují o přežití lidstva. Bojují o duši Gothamu.

Jejich důvody jsou hlavně a především osobní. Viděli jsme, jak Joker vyniká ve využívání Batmanovy slabiny. Jak ho tlačí do těžkých rozhodnutí během společného boje o duši Gothamu. Ale jaký je kumulativní efekt těchto věcí? Jaké vyšší poslání má Joker? Ve vší úctě, pane Wayne, tomuto muži také možná zcela nerozumíte. Během filmu Alfred poukazuje na to, co se Batman musí naučit. Někteří nehledají nic logického, jako třeba peníze.

Nedají se ani koupit, ani zastrašit, ani se s nimi nedá vyjednávat. Někdo prostě jen chce vidět svět hořet. Na začátku Batman věří, že zločincům jde jen o peníze, že věci mají logický řád. Ale naučí se, že nemá podceňovat nepřátele a že se síla může stát slabinou. Batman získává díky Jokerovi moudrost. Znejte své hranice, pane Wayne.

Batman nemá... žádné hranice. Ale vy ano, pane. Pod tlakem protivníka se Batman naučí, že je-li sám, má hranice. Ale se správnými spojenci dokáží výzvu překonat. Batmanovo odhodlání roste díky Jokerovi. Lidé umírají, Alfrede. Co bych měl podle vás udělat? Vytrvejte, pane Wayne. Během bitvy o duši Gothamu se naučí, že je schopen činit těžká rozhodnutí, která nikdo jiný činit nedokáže.

Buď zemřete jako hrdina, nebo budete žít tak dlouho, že uvidíte, jak se stáváte padouchem. Jsem takových věcí schopen, protože nejsem hrdina. Jakým mě Gotham potřebuje, takovým jsem. Batman se stane Temným rytířem... kvůli Jokerovi.

Temný rytíř slouží jako příklad toho, co se stane, když síla protivníka vychází z hrdiny. Když jsou neoddělitelně propojeni. Když jsou dvěma stranami stejné mince. Joker není skvělý padouch díky šílenému smíchu a nepředvídatelnosti. Je skvělý, protože má na příběh a hrdinu obrovský a specifický vliv. Myslím, že ty i já jsme předurčeni k věčnému souboji. Joker je pro Temného rytíře perfektním protivníkem.

Komentáře (24)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jojo, Nolan umí. :) Zatím nenatočil film, co by nešel na CSFD nebo IMDB do TOP...

00

Odpovědět

Dark Knight je plný archetypálních postav, situací a konfliktů. Proto je to tak silné a fascinující dílo, máme je totiž každý v sobě.

100

Odpovědět

Teď by to ještě chtělo druhou sérii Joker's blogs

50

Odpovědět

TDK je můj nejoblíbenější film! :)

73

Odpovědět

Z tohoto důvodu nemůže být Letův Joker dobrým Jokerem - pořádně nečelil svému soupeři a je mnohem větším gangsterem (jde mu o tu materiální hodnotu - peníze, auta, ženy...). Joker má jen bezdůvodně způsobovat chaos a k Harley se má chovat jako ke psovi - skoro mu na ni nezáleží, když ji nepotřebuje, zradí ji. DC se momentálně snaží jet až moc mainstream, ale ne se vším to může fungovat.

401

Odpovědět

Ledgerov Joker je pošuk a prehypovaný kvôli smrti herca(neumrieť tak žiaden Oscar nieje). Najlepší Joker - psychopat, ktorý má rešpekt - je ten Nicholsonov.

361

Odpovědět

Přehypovaný určitě, ale pořád nejlepší. I když to je jen o preferencích, někomu se líbí Burtonova pohádkovost, někomu Nolanova realističnost.

163

Odpovědět

+TaanMne sa zase najviac páčil Joker v Arkham hrách ktorého nadaboval Mark Hamill.

90

Odpovědět

+TaanTo snáď nemyslíš vážne to slovo realiťčnosť :D vo filme kde batman skáče na auto a nič sa mu nestane? waw

113

Odpovědět

+mino87Pořád nejrealističtější ztvárnění Batmana.

81

Odpovědět

Mě Nicholsonův Joker nikdy moc neseděl, ale je to vina scénáře (čímž neříkám, že ten scénář byl špatný jen, že se mi líbí jiné pojetí Jokera):
1) Nicholsonův Joker zabil Bruceovy rodiče, čímž to asi mělo získat mnohem větší náboj, ale pro mě se tím stal až příliš tradičním záporákem ("Zabil jsi mé rodiče a já je musím pomstít.") Ledgerův Joker přišel odnikud a ta absence příběhu za ním (a s tím spojených motivací) mi přijde mnohem lákavější, zvlášť když k tomu přidáme tu fanouškovskou teorii, že jde ve skutečnosti o válečného veterána.
2) Ledgerův Joker nikdy neprojeví žádné sexuální choutky a tím působí ještě více odtržený z tohoto světa. Nikdy nevidíme, že by o někoho usiloval nebo snad někoho znásilnil. Nicholsonův Joker unese Batmanovi přítelkyni a tím se u mě opět dostává do kolonky "genericky se chovající záporná postava".
3) Zatímco Ledgerův Joker mě nad Batmanem prakticky vždycky navrch (vzhledem k tomu, jak si poradí na policii nebo s těmi mafiány mívám vždycky spíše pocit, že Batmana šetří a jen si s ním hraje) a v závěru ho spíše porazí lidé z lodí, než Batman samotný, tak Nicholsonův Joker se v závěrečné konfrontaci na nic pořádného nezmůže.
4) Ledgerův Joker chce umřít, chce, aby ho Batman zabil.

Celkově mě Ledgerův bavil více jako filmová postava (je to v zásadě úplněný jiný záporák, než můžeme vidět v jiných filmech, Nicholsonův by asi vyčníval v MCU, ale jinak jde v podstatě o klasicky - i když rozhodně výborně zahranou - zápornou postavu), jako komiksové ztvárnění Jokera mám asi nejradši animovaného z Batmana a Fantoma.

231

Odpovědět

Plne súhlasím, dnešné deti si nepamätajú Jacka, a preto sú prehypovaný nad Ledgerom, prejavil sa rovnaký efekt ako pri fast 7, veď ten film do riti zarobil okolo 1,5 miliardy!

111

Odpovědět

Ačkoli se jedná o očividnou snahu sbírat palce dolů a v rámci hesla "Don't feed the Troll" bych neměl reagovat, neodolal jsem a ten palec dolů jsem ti dal.

20

Odpovědět

Nemůžu poslouchat batmana aniž bych se začal smát :(

182

Odpovědět

Včera fandil na stadionu tak proto :)

50

Odpovědět

Super. Videa o filmech zbožňuji :)

161

Odpovědět

Já zase miluji filmy o videích.

61

Odpovědět

Musím říct, že maska je geniální jednoduchá a přitom ikonická. Musím ale říci že právě tato maska mi nejvíce připomíná masku použitou ve filmu Vrána s Brendnem Leem. Že by nějaká inspirace?. Co se týká antihrdiny ve filmu mě napadá ještě jeden skvělý film. Ctihodný občan. Kdo neviděl doporučuju.

66

Odpovědět

Problém ctihodného občana je v tom, že po TÉ hamburgerové scéně, která je sama o sobě vrcholem filmu, se z toho stane totální s****a.

30

Odpovědět

+NeugeCZNebo steakové vlastně, sorry. Každopádně další průběh totálně potápí skvělou první polovinu filmu.

10

Odpovědět

Ani si nedokážu představit jak by na tom dnes byly padouši kdyby byl Leger naživu. Jinak díky za překlad.

24

Odpovědět

Hodně dobrý rozbor. Budou další videa z kanálu Lessons from the Screenplay?

452

Odpovědět

Je to v plánu. :-)

464

Odpovědět

+BugHer0Paráda!

30