Lewis Hamilton má kariéru jako z Kokosů na sněhuThe Graham Norton Show

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 156
85 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:90
Počet zobrazení:4 148

Lewis Hamilton se Grahamovi svěří, jaké byly začátky jeho závodní kariéry a proč mu to připomíná populární film Kokosy na sněhu

Rye House je závodní okruh v Hoddesdonu v Anglii.

Přepis titulků

Když řídíš, jde samozřejmě o to auto a o tvé schopnosti, ale asi tam je i to mentální nastavení nebo něco takového. Vzpomeneš si na chvíli, kdy sis uvědomil, že si věříš, že to zvládneš? Podle mě to má několik fází. Poprvé jsem seděl na motokáře v pěti letech, byli jsme s rodiči na dovolené a oni mě z té dráhy nemohli dostat. Na ten den si pamatuju. Tehdy jsem se naučil techniku brždění a zrychlování, kterou jsem používal celou kariéru.

Uměl jsem to od začátku. Docela brzy jsem si uvědomil, že ty schopnosti mám, ale zároveň jsem pozoroval, jak tvrdě ostatní trénují… A to máš jiný mozek? - Možná. - Že ten stimul tam dojde rychleji. Je to možné. Nevím. Asi jsem se zrodil k tomu, co dělám. Ale na tom je podle mě úžasné, že tak jako tak je to velký sen, když je člověk ještě dítě, ale asi jsi za volantem těch aut ani neviděl nikoho sobě podobného.

O to to muselo být těžší. No, podle mě… Začínal jsem brzo, bylo mi třeba osm, takže tohle jsem si moc neuvědomoval. Ale když jsme tam dorazili… Přirovnávám to ke Kokosům na sněhu, - viděli jste to? - No jasně. Skvělý film. Máme tu i fotku. Jste vybavení. Moc se mi to líbí, protože tam přijedou s těmi zrezivělými sáňkami a moje první motokára byla stejná.

Vyrůstal jsem na tátově gauči, takže moje první motokára byla z páté ruky, koupil jsem ji přes inzerát. Byla zprohýbaná, zrezivělá a s tím jsme dorazili na Rye House, všichni se tam zastavili jako v tom filmu a zírali na nás. Tak to si pamatuju. Ale táta říkal, ať za mě mluví řízení. A přesně tak jsem to udělal. Po prvních výhrách jsem byl nadšený a táta říkal, že jestli budu makat ve škole, udělá všechno, abych mohl dál závodit.

Měl 4 práce, vyvěšoval billboardy, měl prodejní automaty, cokoliv, co dalo nějaké drobné, abych měl na benzín, na nové pneumatiky… Ale někdy to nevyšlo. Přišel jsem ze školy, že můžeme jet, a táta říkal, že nestačí peníze, ale snad to vyjde příště. Takže táta je ten pravý hrdina. Já jsem sice víc vidět, ale kdyby táta tolik nepracoval a kdybych nedostal ve 13 smlouvu od Rona Dennise, neseděl bych tady.

- Dělal bych něco jiného. - Změnilo se to? - Je to teď pro nováčky lepší? - Ne, vlastně je to mnohem horší. - Vážně? - Jo, myslím, že táta utratil nějakých 20 000 liber, na začátku několikrát zastavil barák, ale dneska už je to tak drahé, že se tam nedostane prakticky nikdo původem z pracující třídy. Všechno jsou to lidi z bohatých rodin. Rád bych se tomu více věnoval, chci spolupracovat s vedením a s Formulí 1…

Podle mě by mohli více investovat do mladých lidí. A navíc to nemusí být tak drahé. Chtěl bych, aby to bylo otevřenější. Ve fotbale, v tenisu, tam mohou postupovat zdola. Jeden můj kamarád se málem dostal do Formule 1, ale předběhl ho někdo z bohaté rodiny a ta příležitost mu utekla. Chtěl bych, aby se to zase vrátilo k základům. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (12)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

hmm... nuda :(

35

Odpovědět

Zajímalo by mě, kdo by to podle něj měl platit. Podle mě jsou asi 4 možnosti:
1. Stát, ten ale nemá peníze ani na veřejně prospěšné věci. Někdy ani na podporu základních lidských potřeb.
2. Stáje. Ty by asi mohli, ale zřejmě v tom nevidí ziskovost a to je hlavní o co jim jde. Navíc ty starší, u kterých už je vidět talent podporují.
3. Sponzoři, ti by na tom mohli v budoucnu viděl díky získaným právům na reklamu. Jenže to je běh na dlouhou trať, minimálně aspoň 10 let. A to se jen tak někomu chtít riskovat nebude.
4. Bývalí a současní piloti, kteří mají velké platy a vědí, jak byli ty začátky těžké. To je podle mě asi nejreálnější cesta. I když z těch jmenovaných mají nejméně peněz. Ale zase ti ostatní mají jiné, pro ně důležitější, investice.

15

Odpovědět

No tohle je ten salonní levičismus....Stát (zejména u států v EU) už nyní sponzoruje automobilky (minimálně tím, jaká cla jsou uvalena na konkurenty z USA, takže Ford F-150 u nás nestojí půl milionu, ale milion; čistě náhodou je Ford mimo seriál F1);
Stáje, sponzoři, bývalí a současní piloti ve formuli 1 vidí jen příležitost a možnost vyniknout (každý z trochu jiného úhlu), proč by zvýšení počtu pilotů mělo znamenat jejich lepší pozici?

14

Odpovědět

Krkovička na pečení, hovězí na guláš ……… po 150 ….ach jo.

132

Odpovědět

A hlavně nezapomeň na řízky :-D

32

Odpovědět

Back to bases?
A v kterém období byl automobilismus (a jeho závody krom NASCARu) převážně pro nižší a střední třídu?

62

Odpovědět

Dobrý postřeh - asi nikdy

02

Odpovědět

Moc rozumu nepobral, preto krúti volantom a tvári sa ako majiteľ stajne mercedes

211

Odpovědět

+ehma dokonca nepoužíva blinker

14

Odpovědět

a co třeba WRC a nebo truck trial a začátky rallye paříž dakar . atd atd............

00

Odpovědět

+Kus sejraK Dakaru konaném v roce 1988: _ „Vulgární přehlídka síly a bohatství v místech, kde lidé stále umírají hladem a žízní.“_

01

Odpovědět

+LTo určitě a hlavně z ČSSR

00