Tim Minchin: BouřeStand-up okénko

Thumbnail play icon

Video není vhodné pro děti a mladistvé.

Přidat do sledovaných sérií 28
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:152
Počet zobrazení:8 318

Uprostřed večeře, mezi čtyřmi stěnami londýnského apartmánu, se komik Tim Minchin hádá s hipísačkou jménem Bouře. Ačkoliv ji svou výřečností příliš neohromil, světové publikum žasne nad hrou se slovy a nadčasovým pohledem na společnost, ve které jsou věda a rozum brány za nepřátele víry. Na základě úspěšného stand-up vystoupení vznikl animák, který ještě více podtrhne absurditu celé konverzace.

Poznámky:
„Jsouť věci na nebi a na zemi, o kterýchž moudrost naše nemá zdání.“ (Hamlet, akt 1, scéna 5)
"Přátelé, Římané, rodáci, mně sluchu dopřejte." (Julius Caesar, akt 3, scéna 2).
"Čisté zlato zas pozlacovat; barvit lilii, a na fialku vůni sypati; led hladit, aneb jinou barvu duze přidávat, nebo hledět svíčky světlem vykrášlit nebes oko spanilé: jest marnotratná, směšná výtržnost." (Král Jan, akt 4, scéna 2)
Horton je kniha od Doktora Seusse (a animák z roku 2008), ve které slon slyšel hlasy malých lidiček žijících ve smítku prachu a ostatní zvířata ho měla za blázna. 
John Edward je americká televizní osobnost, spisovatel a údajné médium.
Deepak Chopra je americký spisovatel, řečník, propagátor alternativní medicíny a zástupce hnutí New Age.

Přepis titulků

Severní Londýn, byt v nejvyšším poschodí: bílé zdi, bílý koberec, bílá kočka, přepážky z rýžového papíru, výstavka moderního umění. Hostitel je lékař, chytrý chlap s vlastní praxí, jeho přítelkyně je herečka a naše dlouholetá kamarádka. Nikdy se s nimi nenudíme, tak jsme přišli na večeři. Pátého hosta neznáme, hostitelka nás sezvala z laskavosti, protože slečna je taky z Austrálie, bydlí v Severním Londýně a je to něčí sestra nebo tak něco.

Při představování jsem ohromen její krásou: aristokraticky bledá, tmavé oči i vlasy. Ale když si sedala, něco se mi nezdálo, protože jsem zahlédl vílí křidélko vytetované těsně nad kostrčí. A když řekla: "Jsem střelec.", začal jsem mít obavy... které se naplnily, když dodala, že se jmenuje Bouře. Konverzace byla veselá, netrvalo však dlouho a Bouře začala: "Nemůžete nic vědět, protože vědomosti jsou jen názor."

Prohlásila nad svou sklenkou Sauvignonu v reakci na nesluníčkovou empirickou poznámku, kterou jsem pronesl. To nezačíná dobře, jsme teprve u aperitivu. Z druhé strany stolu na mě významně hledí moje žena a nehlasně prosí: "Buď hodný." Manželské varování, které není radno ignorovat, a tak odolám pokušení zeptat se Bouře, zda její vědomosti dosahují alespoň takové míry, že ráno pozná, zda vyjít z bytu dveřmi, nebo oknem ve druhém patře.

Jídlo je skvělé a Bouře, i když se vyhýbá všemu masu, spokojeně sedí a jí, když mírně opilý doktor rozebírá nějaký zastaralý názor na lékařskou vědu. Když tu náhle Bouře opět spustí: "Ale lidské tělo je záhada. Věda je v koncích, když má vysvětlit lidskou duši." Hostitelka na mě mrkne, neboť stejně jako moje žena ví, že bych mohl začít jeden ze svých vzácných, ale zábavných proslovů.

Já však mlčím, chci si užít jídlo. A i když mi Bouře začíná lézt na nervy, nebudu dělat vlny. To obstará sama Bouře, protože stejně jako její jmenovkyně nemá o bezpečí naší bárky zájem. "Farmaceutické společnosti jsou zlo, prodávají návykové látky za cenu přírodních léků, které jsou pro naše tělo přirozené. Jsou nemorální a chamtivé! Proč brát drogy, když stačí bylinky?

K čemu chemikálie, když stačí homeopatie? Nastal čas vrátit se k přírodním léčivým alternativám." A i když se hodně snažím, pohár mé trpělivosti pomalu přetéká. "Dle definice," začnu, "u alternativní medicíny," pokračuju, "nebylo dokázáno, že funguje, nebo bylo dokázáno, že nefunguje. Víš, jak se říká alternativní medicíně, která funguje? Medicína." "Takže ty nevěříš na žádné přírodní léky?" "Právě naopak, Bouře.

Než jsme vyrazili sem, vzal jsem si lék vyrobený z vrbové kůry. Lék na bolest bez vedlejších účinků. Má takové zvláštní jméno... Jak to bylo, miláčku? Maspirin? Baspirin? Ach, ano, Aspirin! Který u nás v lékárně stojí asi pade." Debata na chvíli utichne, když hostitelka sbírá talíře, ale jen se vrátí s dezertem, Bouře pokračuje: "Shakespeare řekl: 'Jsou věci mezi nebem a zemí, o kterých se ve škole nic neučí.' Věda je jen zažitý pohled na realitu, která nevysvětlí lásku a duchovno.

Jak dokáže věda vysvětlit média, auru, posmrtný život, sílu modlitby?" Uvědomím si, že na ni zírám jako vyděšený zajíc, kterého oslnily čelní světla sračkomobilu. Možná kvůli špatně citovanému Hamletovi nebo páté sklence vína, ale pohár trpělivosti konečně přetekl a vynořil se z něj můj vnitřní kretén. "Koukni, Bouře, nechci tě nudit, ale ta tvoje aura neexistuje. Čtení aury je jako čtení myšlenek, čajových lístků, hvězd nebo čtení z ruky.

Tihle lidi nemají žádné schopnosti. Buď lžou, nebo jsou mentálně narušení. To samé ti, kdo slyší boží hlas, nebo léčitelé s kouzelnýma rukama. Mimochodem, proč necháváme některé předstírat, že umí mluvit s mrtvými? Není nechutné lhát plačící ženě, které zemřelo dítě? Podle mě je to humus. Vážně se bavíme o existenci médií? Copak jsou nám dva roky? Copak věříme, že Horton slyšel Kdovíky? Pořád věříme, že Santa nosí dárky a Michael Jackson neměl plastiky? To jsme pořád tak ohromeni cirkusovými triky, a myslíme, že by mrtví chtěli mluvit s někým, jako je John Edward?"

Musí se nechat, že i přes můj výsměch Bouře sype jedno klišé za druhým jako odstřelovač s náboji z hoven. "Tváříš se sebejistě, ale já myslím, že ti chybí rozhled. Brzy zjistíš, že tvá víra ve vědu a testy je stejně slepá jako víra všech fundamentalistů." "Páni, teď jsi na to kápla. Musím se nad tím zamyslet... Ne, vlastně nemusím, protože to je totální sračka!

Věda upravuje své názory na základě pozorování. Víra pozorování popírá, aby mohla přežívat. Pokud mi dokážeš, že třeba homeopatie funguje, změním svůj názor. Budu tak zahanbený, že obrátím o 180 stupňů a vyběhnu do ulic za pokřiku: 'Stal se zázrak! Vezměte fyziku a hoďte ji do koše! Voda má paměť! A ačkoliv její vzpomínka na kapku cibulové šťávy je stále živá, na tuny sraček, co jí prošly, zapomněla.' Ukaž mi, proč a jak to funguje, a až procitnu ze šoku, vyryju si 'To mě poser!' kružítkem do penisu."

Všichni užasle zírají, ale mám připito a zašel jsem dost daleko, takže když už, tak už! "Život je plný záhad, ale tam venku jsou i odpovědi, které však nenajdou lidé, co jen sedí, tváří se vážně a říkají: 'Není ten život záhadný? Pojďme tu sedět a doufat, pojďme zavolat papeži a koukat, jak Deepaka Chopru zpovídá Oprah.' Jestli chceš čumět na bednu, zapni si Scooby Doo.

To byl bezva seriál, protože pokaždé, když byl ghúl v kostele, nebo strašidlo ve škole, sundali mu masku, a koho tam nenašli? Blbýho školníka, nebo plavčíka! Protože v celých dějinách lidstva za žádnou vyřešenou záhadou nebylo nic kouzelného. Copak tě existence vědomostí tak děsí? Copak tě děsí představa, že tě jednou osvítí zkurvená Wikipedie?

Copak by fakt, že nadpřirozeno neexistuje, tak zavařil tvůj mozeček, že se raději schováváš za svou neschopnost použít Google? Copak tohle nestačí?! Jen tenhleten... svět? Jenom... tohle? Krásný, komplexní, úžasně neuchopitelný přírodní svět? Jak to, že neudrží naši pozornost a musíme ho ponižovat nevkusnými smyšlenými mýty a strašidly?

Jestli máš tak ráda Shakespeara, 'mně sluchu dopřej'. 'Čisté zlato pozlacovat, barvit lilii, a na fialku vůni sypati... je pěkná píčovina.' Nebo tak nějak. A co Armstrong? 'Vidím zelené stromy a rudé růže...' Nebo jestli teda chceš uctívat Krišnu a Višnu v postkoloniálním, blahosklonném, do lahví baleném a označeném duchu, budiž ti přáno, ale... Mě vzrušuje tohle...

Jsem mrňavý, bezvýznamný, ignorantský kousek uhlíku. Mám jeden život, který je krátký a nedůležitý. Ale díky nedávným vědeckým pokrokům můžu žít dvakrát déle než mí pra-pra-pra-prastrýčcové a pratetičci. Dvakrát déle tenhle svůj život můžu žít. Dvakrát déle můžu milovat svoji ženu, dvakrát víc let přátelství a vína a dělení se o kari a dělání si srandy z hezkých hipísaček s vílama na páteři a motýlkama na kozách...

A pokud jsem tě náhodou urazil... napadlo mě, čím bych to napravil. Můžeme se deset minut zpátky v čase vrátit, kdybys chtěla své názory zvrátit." Překlad: hAnko www.videacesky.cz

Komentáře (22)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Zkouknuto opět (potřetí) a zase naprostá spokojenost!

40

Odpovědět

Tohle video miluju už dlouho, jen chci říct, že nesmírně oceňuji Vaši volbu slov. Krásně přeloženo!

60

Odpovědět

Jé, tak to moc děkuju. :) Dlouho jsem se odhodlávala, jestli se do překladu vůbec pouštět právě proto, že se ztratí ty jeho skvělé hříčky a rýmy. Ale poprala jsem se s tím, jak nejlíp to šlo, a tím víc mě pochvala těší. :)

50

Odpovědět

Všeobecně si myslím, že tenhle druh hipíků je jako jednorožec. Každý o něm slyšel ale nikdo ho nikdy neviděl xD
Většinou to jsou jen drobty.

Máme tu odpůrce očkování.
Pseudofilozofa
ekoteroristu
extrémistického vegana/vegetariána.

Dohromady v jedné osobě se sejdou jen ve dvou případech
1.Tato videa
2. Internetový troll.
3. Samozřejmě, že taková alternativně alternativní lidi mohou existovat, a asi bych z nich zešílel kdybych je potkal xD

Navíc, ten co má být "racionalista" by mě také poměrně otravoval, protože představuje druhý extrém v tomto vědecko-alternativním zápase. Copak nemohu "věřit" v aury a zároveň věřit ve vědu? On militantní nebo extrémistický ateismus může vzít světu veškeré kouzlo. K jednomu odkouzlení světa už došlo, nemusí k tomu dojít po druhé. Všeobecně mají hipík a racionalista jedno společné - oba se cítí nadřazeně.

99

Odpovědět

Za to že takový lidi nepotkáváš vděčíš svoji sociální bublině. Já se třeba s podobnejma lidma potkávám celkem často :D

91

Odpovědět

"K jednomu odkouzlení světa už došlo" - ako to myslis ?

01

Odpovědět

+Cathan si jen tak cintá na triko a asi ani neví co píše.
Mimo jiné píše: "… ten co má být "racionalista" by mě také poměrně otravoval…" — neotravoval, protože se normálně drží zpátky (jak je to ve videu), pouze popuzeně reagoval na dlouhodobé neskutečné hověziny té připitomělé kravky.

60

Odpovědět

+mykanecSnažil se držet zpátky kvůli manželce a kamarádce, které na něj významně pomrkávali takže věděli, že je tímto znám :) A došlo to nakonec tak daleko, že nevěřím, že by mě neotravoval. Ale samozřejmě, nevím jak by to bylo ve skutečné situaci.

22

Odpovědět

+Tohle lze přeci jednoduše zadat do googlu.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Odkouzlen%C3%AD_sv%C4%9Bta

Mnozí si ale neuvědomují, že Odkouzlení světa mělo nějakou dobu opravdu drsné následky, kdy nebyla uznána žádná metafyzika, a transcendentní skutečnost byla spíše pro smích. Já jsem po tom klouzal jen mírně po povrchu v počátcích vědní religionistiky, a racionalizace náboženství někdy dosahovala až směšných výšin.

00

Odpovědět

"Copak nemohu "věřit" v aury a zároveň věřit ve vědu?"
Ve vědu se nevěří! Věda se dělá a dělají ji vědci. A pokud jsi vědec, pak z podstaty vědy nemůžeš věřit.
Samozřejmě jsou "vědci", kteří věří - ale to je způsobeno schopností tzv. doublethink (člověk je schopen si uchovat dvě/více naprosto si odporujících myšlenek).
Ona víra má právě problém ve své neotřesitelnosti. Věda své závěry však bez problémů pod tíhou důkazů upravuje. A to je přesně, jak v tom videu - dokaž, že homeopatikum statisticky významně funguje a já to bez problému přijmu stejně, jako účinnost třeba penicilinu.
Mimochodem dost mě rozsekala ta paměť vody :D, to někde pak použiju.

62

Odpovědět

+jsclcAno, proto je to slovíčko v uvozovkách:)

12

Odpovědět

Zejména v Americe obvykle odpůrci očkování stojí na straně popíračů oteplování (tým Trump).

03

Odpovědět

Och áno, pridajme "sluníčka, sluníčkové" do skutočnej odbornej terminológie, veď prečo nie..

32

Odpovědět

butthurt

01

Odpovědět

Nebylo to tu už? Možná se to stratilo při převodu webu, ale jsem si celkem jistej, že už tu bylo... možná i dvakrát... ale každopádně 10/10. Vše od Michina je úžasný.

20

Odpovědět

t********t

11

Odpovědět

Bomba!!!
111 %

83